Παναθηναϊκός

έχεις δίκιο σ’αυτό.όπως και να το κάνουμε, αλλιώς είχε συνηθίσει ο οπαδός του παο.αυτή η λογική “πρώτος στο χωριό και τελευταίος στην πόλη”, δε με βρίσκει καθόλου σύμφωνο.πέρυσι π.χ. με τη σταντάρ, ο νιόπλιας έλεγε πως η ομάδα έπρεπε να αφοσιωθεί στο πρωτάθλημα και να παρατήσει την ευρώπη, λες και υπήρχε περίπτωση να χαθεί το περσινό πρωτάθλημα.τώρα, πολύ περισσότερο απασχολούσε όλους ο αγώνας με την αεκ, παρά το χθεσινό παιχνίδι με τη ρούμπιν που παιζόταν όλη η χρονιά.
γενικά, βρίσκω πολύ στενόμυαλη αυτήν τη λογική του πατέρα, την οποία βεβαίως βεβαίως ενστερνίζεται και ο νιόπλιας (λες και θα μπορούσε να κάνει αλλιώς).

πάντως το ματς με ρεητζερς ήταν μια [SIZE=“4”][B]ΤΕΡΑΣΤΙΑ[/B][/SIZE] ευκαιρία για να φτάσει μια ελληνική ομάδα κάπου…τελικό/κατάκτηση…
και ολόκληρος παναθηναϊκός που έχει παίξει με τα θηρία αποκλείστηκε από τους σκωτσεζους…#-o
πραγματικά κρίμα, όποια ομάδα και να υποστηρίζεις

Τεράστια ευκαιρία ήταν με την Πόρτο του Μουρίνιο.
Καλά μωρέ πάλι κάποια στιγμή θα φτάσει τετράδα.Αλλά μετά το 2013.

Ποιος να έφτανε μωρέ με το Τζιόλη, το Μόρις κ τον πεσέιρο τελικό ουέφα? Πάτε καλά, άλλη ομάδα βλέπατε?

Οι ευκαιρίες ήταν δύο: μία με τη μπάρτσα και μία με την πόρτο για ημιτελικό τσουλου και ουέφα.

Εκεί είχες ομάδα που ΔΑΓΚΩΝΕ και τον καλύτερο προπονητή που έχεις πάρει την τελευταία 20ετία. Ποιον?

Στη συνέχεια η FIFA αναφέρει πως μαζί με τον Κάρλος [B]Παρέιρα[/B], τον Αρσέν [B]Βενγκέρ[/B] και τον Ζοζέ [B]Μουρίνιο[/B], ο Μαρκαριάν ανήκει στην κατηγορία των επιτυχημένων προπονητών που μπορεί να μην έκαναν καριέρα ως παίκτες, όμως έχουν διαπρέψει στους πάγκους ομάδων.
Kι από την ίδια συνέντευξη που έδωσε στις 14 οκτώβρη στο fifa.com ο ΠΡΟΦΕΣΟΡΑΣ Σέρχιο “Πένγκουιν” Μαρκαριάν.

continued a man who during his time with Panathinaikos [B]created the tactical system that Greece employed when winning UEFA EURO 2004.[/B]
Αυτό είναι το σχόλιο της Φιφα για το Μαρκαριάν. Των state of the art ασχολούμενων με το τόπι. Οτι ο Μαρκαριάν δημιούργησε τα συστήματα που αντέγραψε ο άλλος για να πάρει η ελλάδα το γιούρο.

Ξυπνάτε. Η μάλλον καληνύχτα σας.

Εγώ προτιμώ κυριαρχία στην ελλάδα. Η ανάπτυξη του ποδοσφαίρου, δεν επιτρέπει βλέψεις για ευρώπη από ελληνική ομάδα προς το παρόν. Αφού έχουμε μπλέξει με τους βαρδινογιαννοβγενοπουλους, τουλάχιστον ας είμαστε από πάνω. Αλλά να βλέπουμε και μπάλα σαν αυτή που χόρτασαν οι γαύροι πολλά χρόνια από αυτά που πήραν πρωτάθλημα. Την 3η χρονιά του ντουσαν, κάθε τετάρτη-κυριακή στηνόμουνα να δω γαύρο με τζολε-γεωργατο στα ντουζενια τους. Και μοιραζε 4αρες σε τουμπες αερατος. Εγω τετοια ομαδα θελω να δω απο τον παναθηναικό.

Θέλε. :stuck_out_tongue: .Εγώ θέλω να δω ομάδα Κυράστα.
Βασικά αυτό με 7 γηγενείς παίχτες στην ομάδα δεν θα ισχύσει;Θα πέσει τρελό γλέντι.Μόνο Μπάρτσα και ΠΑΟ έχουν ακαδημίες με @@ για κάτι τέτοιο. :lol:
Σε καλό μου βραδιάτικα.

πως αλλάζει η ψυχολογία σε μια μερα…

μέχρι χτες οι φίλοι Αεκτζήδες είχαν “δεδομένη” τη νικη τους την Κυριακή.
Τώρα όμως που θα κατέβουν χωρίς τον καλύτερό τους παίκτη (Σκόκο) που είναι και ο πιο δημιουργικός τους, που πιθανότατα δε θα έχουν τον πιο αξιόπιστο αμυντικό τους (Μανωλά) και θα έχουν για δεξί μπακ τον Αργυρίο (α ρε Λέτο, πάρτι θα έκανες) δεν είναι τόσο θετικά, ε;

Βάλε και μια μέρα λιγότερη ξεκούραση συν την τριάρα στην πλάτη και νομίζω είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία να κερδίσουμε την Κυριακή.

Γκοβού πάγκο, Ζιλμπέρτο μέσα και βλέπουμε.

quote @ Redrum’s quote από το Fifa.com
Εγώ πάντως ομολογώ πως δε βλέπω [U]καμία[/U] ομοιότητα ανάμεσα στην ομάδα του Euro2004 και τον ΠΑΟ του Μαρκαριάν :oops:

σορρυ κιόλας αλλά πως δεν ήταν μεγάλη ευκαιρία…??
από εκείνο το σημείο και μετά δεν υπήρχαν μεγαθήρια εως τον τελικό…

[B]Τράκαρε ο Γκοβού[/B]

Δεν βιώνει και τις καλύτερές του ημέρες στην Ελλάδα ο Σίντνεϊ Γκοβού. Ο ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού -το πρωί- τράκαρε με το αυτοκίνητό του με μηχανάκι, χωρίς να πάθει κάτι ούτε αυτός, ούτε και ο αναβάτης του δικύκλου.

Το περιστατικό έγινε στην οδό Βασιλέως Κωνσταντίνου, μετά από επίσκεψη του Γκοβού στο Γαλλικό Προξενείο στο οποίο είχε βρεθεί για προσωπικό του ζήτημα.

Οι υλικές ζημιές που προκλήθηκαν στα δύο οχήματα δεν είναι σοβαρές.

γύρισε στη δράση ο γκοβου…

[COLOR=Blue][COLOR=Black]Μόνο τα 5/11, δηλαδή σχεδόν η μισή βασική σε νευραλγικές θέσεις τέρμα, δεξί μπακ, αριστερό μπακ, αμυντικό χαφ, επιτελικός.[/COLOR]
[/COLOR]

[COLOR=SeaGreen][COLOR=Blue][B]Οι Πρωταθλητές Ευρώπης 2004
[/B][/COLOR][COLOR=Black][B]Αντώνης Νικοπολίδης
Γιούρκας Σεϊταρίδης [/B][/COLOR][/COLOR] [COLOR=Black]
Στέλιος Βενετίδης
Νίκος Νταμπίζας
Τραϊανός Δέλλας
[B]Άγγελος Μπασινάς[/B]
Θοδωρής Ζαγοράκης
Στέλιος Γιαννακόπουλος
Άγγελος Χαριστέας
Βασίλης Τσιάρτας
Ντέμης Νικολαΐδης
Κώστας Χαλκιάς
Φάνης Κατεργιαννάκης
[B]Τάκης Φύσσας[/B]
Ζήσης Βρύζας
Παντελής Καφές
Γιώργος Γεωργιάδης
[B]Γιάννης Γκούμας[/B]
Μιχάλης Καψής
[B]Γιώργος Καραγκούνης[/B]
Κώστας Κατσουράνης
[B]Δημήτρης Παπαδόπουλος[/B]
Βασίλης Λάκης
[/COLOR]
[COLOR=Black]Κουτοπονηριά και [COLOR=Red]κόκκινα γυαλιά[/COLOR].
[/COLOR]

[B]Red Rum[/B] στον τρόπο παιγνιδιού εννοεί…

E, ας το διευκρινίσει ο ίδιος, αλλά και πάλι ισχύουν τα ίδια. Όταν παίζεις με 3 αμυντικούς όπως έπαιζε ο Μαρκαριάν με κυριάκο-γκούμα-χένρικσεν, 3-5-2 που γίνεται 5-3-2 με τα ίδια ακραία μπακ ακριβώς (η μόνη διαφορά ήταν ότι το 2 της επίθεσης που ήταν 1-1 στην εθνική), όταν οι γραμμές κινούνται στο γήπεδο σαν παράλληλόγραμμο και με μηδαμινές αποστάσεις όπως η ομάδα του Μαρκαριάν που έπαιζε μονότερμα την μπάρτσα, οι ομοιότητες μιλάνε μόνες τους.

Ε οκ κι ας μην τα βλέπετε εσείς οι ολυμπιακοί (όχι όλοι βέβαια), αρκεί που τα βλέπουν οι της φίφα, να τα λένε και να τα ακούνε στο εξωτερικό. Στην ελλάδα, πες πες κάτι έμεινε τελικά.

Ξεκολλα… Δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο. Αντε, παραγινε η μαλακια με τον γκοβου

μα τι στον πο#%σο γίνεται σήμερα.??
έχετε χάσει όλοι το χιούμορ σας…???
[COLOR=“Green”][SIZE=“4”][B]
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕΕΕΕΕ[/B][/SIZE][/COLOR]

Προφανώς και μιλάω για τακτική (αλλιώς η ΑΕΚ του Σαβέφσκι είχε 6 παίκτες που έπαιξαν στο euro). Καμία σχέση δεν έχουν οι 2 ομάδες τακτικά. Μόνο ένα πράγμα μπορώ να δεχτώ ως ομοιότητα. Το τρόπο με τον οποίο μαρκάρε η εθνική το αντίπαλο δεκάρι. Ο Μαρκαριάν είχε δείξει στα ματς με Πόρτο, πώς να μαρκάρουν τον Ντέκο δίχως συγκεκριμένο man2man και αυτό το εφάρμοσε και ο Μπασινάς στην Εθνική (κατά δήλωση Τσάρτα, ο Ρεχάγκελ ανέθεσε τον Ζιντάν σε Μπασινά κι αυτός για να μη γίνει ρόμπα ζήτησε βοήθεια από τους γύρω του).

Κατά τα άλλα, με βάση την έκθεση των 15 προπονητών της FIFA (ή πόσοι ακριβώς είναι), την επόμενη χρονιά, αυτό που είχε εφαρμόσει ο Ρεχάγκελ το 2004 ήταν ένα ξεχασμένο σύστημα των 60ς, που μόνο όπως το περιγράφεις δεν ήταν. Από την άλλη, ας μη τη χαλάσω στους παναθηναϊκούς (όχι όλους). Χάρη στον Μαρκαριάν πήραμε το euro2004. Δίδαξε στον Ρεχάγκελ το 3-5-2! (άλλο που εγώ θυμάμαι να παίζουμε ένα πανέμορφο 4-5-1 που γινόταν 5-4-1 και με τους κεντρικούς χαφ να αλλάζουν συνεχώς θέσεις, αναλόγως το που κατέληγαν κυνηγώντας το παίκτη τους στο τέλος της αντίπαλης επίθεσης και τον Ρεχάγκελ να το παίζει ήδη από το ματς με Αγγλία το '02, όπου ο Κωσταντινίδης είχε τη θέση του Κατσουράνη ως το χαφ-λίμπερο)

ΥΓ. Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος εμφανίστηκε μετά τον Μαρκαριάν.O Xαλκιάς ήταν ο 5ος που τον πρόλαβε, αλλά δεν έπαιξε λεπτό σε εκείνη την εθνική

έντιτ: Μιας και κουτοπόνηρος που τουλάχιστον δε γράφει ό,τι να’ναι, όπως αυτός του fifa.com, πάρε και λινκ από το άρθρο που το είχα διαβάσει. Η έκθεση ήταν των ειδικών της uefa τελικά, όχι της fifa:
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=5&artId=147439&dt=27/02/2005

Εγώ δε θα κολλήσω σε Μαρκαριάν και Ρεχάγκελ γιατί εκείνη η ομάδα του ΠΑΟ είχε συνέχεια στον τρόπο παιχνιδιού της. Μετά μας έπιασε κωλοπιλάλα να παίξουμε “καλή μπάλα” και τα καταστρέψαμε όλα (με αποκορύφωμα τον Πεσεέϊρο που έλεγε ότι του αρέσει το επιθετικό ποδόσφαιρο και έπαιζε πάντα για το 1-0)

Εκείνος ο ΠΑΟ λοιπόν είχε αυτό που με κακεντρέχεια κάποιοι ονόμασαν τσούκου τσούκου. Οριζόντιο παιχνίδι με πολλά τρεξίματα, πολλές κοντές πάσες, τρεις αμυντικούς πίσω, καλύψεις από τα χαφ στα μπακ και κυρίως τη μεγαλύτερη συνεισφορά του Σόουζα στον ΠΑΟ, το πώς δηλαδή βγαίνει εύκολα, γρήγορα και σωστά η μπάλα από την άμυνα στην αντεπίθεση.

Αυτά τα χαρακτηριστικά τα είχε και η Εθνική. Τώρα αν ήταν λόγω ΠΑΟ ή όχι δεν το ξέρω αλλά υποθέτω ότι όταν ο κρομός της ομάδας ήταν παίκτες του ΠΑΟ (μη βλέπετε μόνο αυτούς που πήγαν τελικά Μουντιάλ, υπήρχαν και άλλοι που ήταν στα προκριματικά - πχ Κυριάκος, ο Λυμπερόπουλος που μόλις είχε πάει στην ΑΕΚ κτλ) ήταν πιο έυκολο να υιοθετηθεί αυτό το στυλ.

Προσωπικά δε με πειράζει να μη βλέπει κανείς ότι οι τότε πορείες του ΠΑΟ έδειξαν έναν δρόμο για το πώς θα πρέπει να παίζουν οι ελληνικές ομάδες. Μπορέι και να το βλέπουμε εμείς οι πράσινοι μόνο γιατί έτσι μας βολεύει. Αλλά θεωρώ αδιανόητο να άπαξιώνουν κάποιοι τον ΠΑΟ έπαιζε τοσυκου τσούκου, κατενάτσιο και αντι-ποδόσφαιρο και ανίθετα να πανηγυρίζουν για την Εθνική που έπαιξε ακριβώς το ίδιο πράγμα.

[B]mandrake[/B] σωστά τα λες αλλά εχει διαφορά η ανύπαρκτη εθνική με τον [B][U]ελληνικό [/U][/B]παναθηναϊκό… και λεω ελληνικό γιατί όσο καλά και να παίξεις μια χρονιά στην ευρωπη πάλι τα ελληνικά ματς είναι περισσότερα…

έχεις διαφορετικές απαιτήσεις απο τις δυο ομάδες…οποτε το [B][I] θεωρώ αδιανόητο να άπαξιώνουν κάποιοι τον ΠΑΟ έπαιζε τοσυκου τσούκου, κατενάτσιο και αντι-ποδόσφαιρο και ανίθετα να πανηγυρίζουν για την Εθνική που έπαιξε ακριβώς το ίδιο πράγμα. [/I][/B] ειναι κάπως στον αέρα…

φιλικά το λεω…μην αρχίσεις πόλεμο…ετσι και αλλιώς μια άποψη είναι

Με κίνδυνο να κάνω λάθος, αλλά ο Λυμπερόπουλος νομίζω δεν είχε παίξει στα προκριματικά καθόλου. Ο Κυργιάκος πρέπει να είχε παίξει ελάχιστα. Στα προκριματικά στην άμυνα, αν θυμάμαι σωστά, πρέπει να είχαν παίξει οι Καψής, Δέλλας, Πατσατζόγλου, Κωσταντινίδης, Γκούμας και Νταμπίζας, ενώ στην επίθεση Χαριστέας, Ντέμης, Βρύζας, Γιαννακόπουλος το είχαν πάρει εργολαβία

Κατά τα άλλα, προφανώς και οι παίκτες της ΑΕΚ και του ΠΑΟ είχαν διαμορφώσει εκείνη την ομάδα. Δε νομίζω πως διαφωνεί κανείς. Όπως η εθνική Ισπανίας δε μπορεί να παίξει κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που παίζει η Μπάρτσα, έτσι και εκείνη η Εθνική δε μπορούσε να παίξει κάτι διαφορετικό από αυτό που έπαιζαν οι σύλλογοι που τη στελέχωναν.

Αλλά νομίζω πως αυτό απέχει από αυτό που σχολίασα εγώ. Ούτε το τσούκου-τσούκου το ανακάλυψε ο Μαρκαριάν. Πριν από αυτόν υπήρξε κοτζάμ Αναστασιάδης και Κυράστας που το εφάρμοσαν και [B]εκείνο[/B] ήταν σωστό τσούκου τσούκου ball! Ο Μαρκαριάν έβαζε μέσα κάτι Κόλκα και Ολιζαντέμπε και τo χάλαγε! :stuck_out_tongue:

Ξεκόλλα ρε, τι πόλεμο; Το έχω κάνει πολλές φορές; (για τη μπάλα :p)

Σε αυτό που λες είναι θέμα προτεραιοτήτων. Ελληνικό πρωτάθλημα ή Ευρώπη. Εγώ έγινα ΠΑΟ από την Ευρώπη. Είτε το πιστεύιες είτε όχι πρώτα έμαθα σαν ομάδα τη Λίβερπουλ και μετά την ΑΕΚ, αν σου λέει κάτι αυτό. Από εκεί και πέρα δε νομίζω ότι η ειρωνία περιορίστηκε μόνο στο ελ. πρωτάθλημα. Τα ίδια λεγόντουσαν και για την Ευρώπη που, ανυπόληπτος δεν ήταν και δεν είναι, αλλά δεν είναι και πρώτο μέγεθος. Και θα ήταν σεβαστή σαν άποψη αν δεν είχε βγάλει η Εθνική κάτι εκατομύρια ανθρώπων στους δρόμους…