Παναθηναϊκός

δεν γίνεται να έχουμε παίξει 7-8 παιχνίδια και να μην παράγουμε ποδόσφαιρο ,συνδιασμούς ,κινήσεις χωρίς τη μπάλα, να έχουμε ενα στύλ παιχνιδιού ρε γαμώτο.
ενώ έχουμε το ρόστερ .
Πρώτος έχει ευθύνη ο προπονητής .

Συγγνωμη αλλα που ακριβως εχει ευθυνη ο νιοπλιας απο πλευρας συστηματος?αν και τον θεωρω λιγο για τον παναθηναικο για διαφορους λογους (πχ. το φευγω-μενω μετα τον αγωνα με τον εργοτελη που ηταν ενα επιτυχες αποτελεσμα αν μη τι αλλο) παρολα αυτα καλειται να βγαλει την χρονια με ΤΡΕΙΣ παικτες με την δυνατοτητα να παιξουν κορυφη (cisse,πετροπουλο,govou σε αναγκη αλλα εν παση περιπτωσει ειναι ο,τι ηταν περσι ο σαλπι δλδ. κατι σαν κρυφος φορ οπως φανηκε και στο γκολ στην ισπανια).Η μονη του ευθυνη ειναι οτι εδωσε την συγκαταθεση του (ή ακομα χειροτερα δεν του ζητηθηκε καν) στο να πορευτει μια ομαδα με αξιωσεις ταχα μου στην ευρωπη με τετοιο ροστερ…

όπως γράφω απο πάνω, λέω οτι κατα τη γνώμη μου το ρόστερ είναι καλό εώς αρκετά καλό (επειδή αναφέρεις παίχτες )
Ξεκινήσαμε να παίζουμε φέτος 4-2-3-1 (σαν συνέχεια του περσινού συστήματος ) ενώ τα καλύτερα παιχνίδια μας τα έχουμε κάνει είτε με 5-4-1 (με τρείς κεντρικούς και τα μπακ να ανεβαίνουν ψηλά ,βλέπε Werder , Inter δλδ με δύσκολους αντιπάλους) ,είτε 4-3-3 που για μένα είναι και το πιο ταιριαστό ,όπως με τον Εργοτελή και τον ΠΑΟΚ αφού οι ακραίοι πατάνε περιοχή και βοηθάνε τον απελπιστικά μόνο Cisse.
άρα ο προπονητής έχει μερίδιο ευθύνης (δεν λέω να φύγει.)

Πολύ δύσκολα θα επαναληφθεί το 2008, μιας και υπάρχουν τα ίδια αποτελέσματα.
Απίστευτα εκνευριστικό οι γιόμες στον Σισέ, λογικά θα τους γαμωπαναγιάσει.
Συμφωνώ γενικά με Outshined, στοίχισαν πολύ οι απουσίες.

Μπα.
Μη σου πω ότι έκανε και το καλύτερο φετινό παιχνίδι στο C.L. χθες.
Τώρα 2 νίκες στη σειρά C.L. να κουφαθούμε πάλι!

πήγα πρώτη φορά γήπεδο σήμερα, και ειλικρινά βαρέθηκα όσο ελάχιστες φορές.βέβαια στο τέλος βρήκαμε κάποιο ρυθμό με την είσοδο του χριστοδουλόπουλου και θα μπορούσαμε να το πάρουμε το μάτς, αλλά γενικά δεν έχουμε αποδείξει πως έχουμε θέση στους ομίλους του τσάμπιονς λίγκ.απορώ γιατί ξεκίνησε ο μαρίνος αντί για χριστοδουλόπουλο, όπως και γιατί ο μπουμσόνγκ (ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου σήμερα) δεν έπαιξε βασικός με κοπεγχάγη.οκ, δεν είναι και ο καλύτερος αμυντικός του κόσμου, αλλά από αυτούς που έχουμε σαφώς και είναι ο καλύτερος.
δεν αποκλείω να κερδίσουμε στο καζάν,ψωμοτύρι τα έχουμε κάτι τέτοια διπλά στην ευρώπη.απλά αυτή η ομάδα δε με πείθει με την καμία πως μπορεί να επαναλάβει κάτι εφάμιλλο του 2008.
τώρα έχουμε την αεκ μπροστά μας, και ενδεχόμενη ήττα θα ήταν καταστροφική…

Ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου σήμερα ήταν ο Σιμάο, αλλά ναι ο Μπουμσόνγκ ήταν γενικά σταθρότατος με εξαίρεση 2-3 περιπτώσεις που δεν έκανε δική του τη φάση ώστα να καθαρίσει τον κίνδυνο. Φυσικά έπρεπε να παίξει με Κοπεγχάγη όπως και φυσικά έπρεπε να μπεί ο Χριστοδουλόπουλος από την αρχή.

ο σιμάο πάντα διακρίνεται όταν υπάρχουν κλειστοί χώροι, και δεν είναι εύκολο για τον αντίπαλο να ανοίξει το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο.
τώρα, ο μπουμσόνγκ πάντα σου βγάζει μια ανησυχία στο στυλ του, άρα μάλλον είναι δύσκολο να καθαρίζει εύκολα και με τη μία τις φάσεις…
ο νιόπλιας συνεχίζει να μη με γεμίζει σαν προπονητής, και σίγουρα δεν εμπνέει τους παίκτες.πάντως, εκτός απροόπτου, την προλαβαίνει την παρέλαση.:stuck_out_tongue:

Πάντως ζηλεύω ειλικρινά όταν βλέπω ομάδες όπως η Ρούμπιν που έχουν τόσο κοντρολαρισμένους και με τεχνική κατάρτιση παίκτες. Ούτε να φύγει η μπάλα όπως όπως, ούτε άπειρες γιόμες. Μπάλα κάτω, πάσες να ανοίξουμε το παιχνίδι. Αν είχε και παίκτες με φυσικό ταλέντο στην επίθεση που να τέλειωναν σωστά τις φάσεις κηδεία θα είχε κάνει.

Τον τρόπο με τον οποίο έβγαζε η Ρούμπιν τη μπάλα από την άμυνα μπροστά δεν τον θυμάμαι τα τελευταία χρόνια σε ελληνική ομάδα. Ακόμα περισσότερο δεν το θυμάμαι σε σοβαρό ευρωπαικό ματς, γιατί το να πω ότι είχα καλή ανάπτυξη σε έναν αγώνα με κάτι κουρασμένα παλικάρια μικρομεσαίας ομάδας της Σούπερ Λίγκας δε μου λεει κάτι.

Στον Νιόπλια δώστε ένα ελαφρυντικό του ότι δεν έχει καταφέρει να παίξει με την ίδια 11αδα 2 σερί παιχνίδια.

Βλέπουμε πως όταν η 4αδα της άμυνας παίξει 2-3 παιχνίδια σταθερά, βελτιώνεται η αμυντική λειτουργία. Φάσεις θα κάνουν οι άλλοι, αλλά η άμυνα δεν είναι η παιδική χαρά των πρώτων αγώνων.

Καλύτερος ο Σιμάο χτες και ακολουθησε ο Μπουμσόνγκ. Καλύτερος του αναμενομένου ο Μαρίνος, με σκαμπανεβάσματα ο Γκαρσία.

Εγώ πάλι διαφωνώ. Ήμουν και στο γήπεδο οπότε είχα διαφορετική οπτική (όχι απαραίτητα καλύτερη).

Καλύτεροι του γηπέδου Μπουμσόνγκ και Βύντρα. Εκτός παιχνιδιού τελείως Σπυρόπουλος και Μαρίνος. Η εμπάθειά μου με το Σιμάο είναι γνωστή, αλλά για άλλη μια φορά αποδεικνύει ότι είναι παίκτης για να καταστρέφει το παιχνίδι. Και του αντίπαλου και του ΠΑΟ. Αυτό δε μου αρέσει ούτε ως οπαδός ούτε (πολύ περισσότερο) ως φίλαθλος. Ο Γκαρσία ξεκίνησε με πολύ όρεξη αλλά μετά κάπου χάθηκε.

Έτσι όπως το είδα εγώ δεν μπορούσαμε να ανεβάσουμε την άμυνά μας και αυτό μας κόστισε κρατώντας σε απόσταση τις γραμμές. Επίσης προφανώς δεν μπορούσε κανείς να περάσει μία σωστή μπαλιά στο Σισέ. Απορώ πραγματικά γιατί δεν ξεκίνησε ο Χριστοδουλόπουλος από την αρχή αφού είχε και καλή απόδοση με ΠΑΟΚ.

Όντως εξαιρετικός ο Βύντρα, με 1-2 λαθάκια τα οποία διόρθωσε ο ίδιος.

Νομίζω τον αδικείς τον Σιμάο, αυτός που δεν πάει πουθενά είναι ο Πλεσίς.

Θεωρώ πως ο Χριστοδουλόπουλος δεν ήταν για 2ο ματς έτοιμος και θα μπορούσε να έχει φρεσκάδα ένα ημίχρονο. Σε αυτή τη λογική καλώς τον κράτησε ο Νιόπλιας στον πάγκο γιατί δεν είχε και άλλον επιθετικογενή παίκτη σε περίπτωση που χρειαζόταν.

Ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές. Στο παιχνίδι που έκαιγε για το CL η λύση που είχε στα χέρια του ήταν ένα 16χρονο παιδάκι που δεν έχει παίξει καν αγώνα ελληνικού πρωταθλήματος.

Συμφωνώ σε όλα.
Και ο Βύντρα πολύ καλός.

Ο Σιμάο ήταν στους διακριθέντες για μένα καθαρά ανασταλτικά, έκανε μερικά καίρια κοψίματα. Η αδυναμία του στο δημιουργικό κομμάτι είναι δεδομένη.

Και ο Πετρόπουλος τραυματίας είναι?

συμφωνώ πως οι διακριθέντες ηταν οι σιμαο-βύντρα(όλο κ καλυτερος αυτός)-μπουμσονγκ

προκλητικά αδιάφορος ομως ο ΠΑΟ για παιχνίδι στο οποίο παίζεται ολη η Ευρώπη,

αν χάσει από την ΑΕΚ την κυριακή, με γαύρο παίζει όλη τη χρονιά του. ειδικά αν ο ολυμπιακός κερδίσει τον Άρη. κ ας μην ξεχνάμε ότι ο ΠΑΟ ήταν η μοναδική ομάδα που δεν κέρδισε τον ολυμπιακό περσι…

Δυστυχώς.

Η καλή προετοιμασία έχει φέρει θλάσεις σε Σισέ, Γκοβού, Νίνη, Σεϊταρίδη και Πετρόπουλο σε λιγότερο από 2 μήνες.

Θλασ’ εμ ολ!

Αδιάφορους δεν τους λες. Αυτοί οι παίκτες, αυτό μπορούσαν και αυτό έκαναν.

Από την άλλη αν μέτραγε του γκολ του Σισέ σήμερα θα μίλαγε ο κόσμος για παλικάρια, αυτοθυσία, ηρωισμούς κλπ. Ή στο κόρνερ που τρια κορμάδια έπεσαν στο δεξί δοκάρι και κανείς δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα μέσα…:x

Κι όμως αδιάφορος δεν ήταν. Δεν ξέρω μάλιστα αν αυτό είναι και πιο ανησυχητικό.

Όσο για Πετρόπουλο δεν είχε νόημα η χρησιμοποίησή του γιατί αυτό που μας έλειπε ήταν η κίνηση και οι μπαλιές προς την επίθεση, όχι τόσο το να γεμίσουμε την περιοχή. Ή μάλλον και το να γεμίσουμε την περιοχή, αλλά ως αποτέλεσμα του ότι επειδή δεν έφταναν μπαλιές, όλοι κινούνταν προς τα έξω. Άρα θέλαμε κάτι πιο περιφερειακό.

Τέλος νομίζω ότι εσύ αδικείς τον Πλεσίς. Δεν είναι κάτι φοβερό (ακόμα τουλάχιστον) αλλά ήταν κινητικός και το κυριότερο δεν κρυβόταν, ζητούσε μπάλα και προσπαθούσε να την παίξει μπροστά.

Το ότι μας έλειπε η κίνηση φάνηκε όταν μπήκε ο Μαυρίας που το παλικάρι δεν προσέφερε τίποτα άλλο παρά μερικά τρεξίματα και λίγη ανακατοσούρα που δημιούργησε χώρους (σε συνδυασμό με τον Χριστοδουλόπουλο)

Το ότι η ομάδα θέλει αλλά δεν μπορεί είναι όντως ανησυχητικό.

Από την άλλη ήταν λογικό να μας λείπει κίνηση όταν στην 11αδα έχεις αναγκαστικά Κατσουράνη, Καραγκούνη και Γκαρσία. Στον σχεδιασμό μόνο ο Κατσούρ ήταν βασικός και όχι αναντικατάστατος.

Σκεφτείτε την ομάδα το τελευταίο 20λεπτο. Σιμάο, Πλεσις, Μαρίνος (Μαυριάς), Χριστοδουλόπουλος να κατεβάσουν μπάλα. Μιλάμε για σχεδόν 3η ομάδα.

5 άτομα χθες από τους οποίους οι 3 ήταν παναθηναϊκοί, ε μας πήρε ο ύπνος. Κακό παιχνίδι και οι 2 ομάδες έπαιξαν κλειστά, και άντε ας πούμε ότι οι Ρώσσοι είχαν τους λόγους τους, ο παο όμως? Η απάντηση είναι απλή, δεν μπορεί να παίξει και αλλιώς με αυτούς τους παίχτες. Κάτω την μπάλα δεν την έβαλε ποτέ. Ο Βύντρα ήταν καλός χθες διαβάζω αλλά αυτόν τον υδραυλικό δεν μπορούσε να τον σταματήσει με τίποτα(δεν θυμάμαι το όνομα του). Ο Μπουμσονγκ ήταν καλός αν και πάλι έκανε κάποια λάθη.
Ο Πλεσις δεν ξέρει να πασάρει πάνω από 2-3 μέτρα, δυο φορές το προσπάθησε να την στείλει πιο μακριά και τεικά πήγε στα πουλιά. Και γενικά το πρόβλημα του παο είναι στο κέντρο, με Κατσουρ και Καρα δεν πας πουθενά στην Ευρώπη.

θετικός ο [B]μπουμσονγκ[/B], ακόμη καλύτερος ο [B]σιμαο[/B]…άσχετα που δεν μπορεί να κάνει παιγνίδι για τον παο.
ο [B]χριστοδουλοπουλος [/B]πρέπει να παίζει σε κάθε ευκαιρία
σταθερός και ο [B]βυντα[/B]…
τραγικός ο [B]πλεσις[/B]…εγω το είχα πει…ο παο πηρε παίχτη που ηταν κλεισμένος απο την λαρισα!!! (άπλα έκατσε ο γκερεμι εκείνη την δευτέρα…το χαρτί του δανεισμού του ακόμη υπάρχει στα γραφεία…) φαντάσου γιατί παίχτη μιλάμε… μα να είναι βιδωμένος σε ένα σημείο και η πιο μακρινή πάσα στα 4 μέτρα?? :?
επίσης δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τον [B]γκαρσια[/B]…

απορώ γιατί δεν μπορούν να συνδεθούν τα χαφ/εξτρεμ(τα ποια?) με τον σισε…πόσο δύσκολο είναι να βάλουν την μπάλα κάτω και να συνεργαστούν με τον σισε?? πόνεσαν τα μάτια μου να βλέπω γιομες και ηλίθιες επιλογές…αδικεί τον εαυτό του με αυτές τις επιλογές ο παο…

*υπάρχει η δικαιολογία με τις απουσίες αλλα ο παο δεν πρέπει να πατήσει εκει…παο είναι, δεν χρειάζεται…
**συνεχίζει να λέει ο [B]νιοπλιας [/B]οτι η γραμμές δεν απέχουν αιώνες μεταξύ τους??

Εγώ πάντως στεναχωριέμαι περισσότερο με την νοοτροπία “θέλω να γίνω ο νέος γαύρος με 9 σερί πρωταθλήματα” που είναι η λογική του Πατέρα.
Και γενικά του Ελληνα που δεν έχει ιδέα.

Γι αυτό θεωρώ τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις της δεκαετίας τον αποκλεισμό από Ρέηντζερς στο ΟΥΕΦΑ πριν 2 χρόνια και τον περσινό από Σταντάρ.