Παναθηναϊκός

ΟΚ, απλά το ποστ σου ξεκινούσε με “εγώ μιλάω σοβαρά, εσύ κάνεις χιούμορ” και στη συνέχεια ακολουθεί η παράκληση να μην παρεμβαίνω αν δε έχω κάτι “σοβαρό” να πώ :!:, εμοτικονς δεν υπήρχαν…

Πραγματικά με έκανε να αναρωτιέμαι παραφράζοντας τον FZ: “Does humor belong in Sports?”

Θεώρησα ότι η γραμματική ανάλυση γιατί ο Τοτσέ ταιριάζει στον ΠΑΟ ενώ ο Τεννές όχι ήταν μάλλον αρκετή :stuck_out_tongue:

:lol: Σωστό και αυτό!
Πάντως σκεφτείτε και τον Μπάμπη αν μείνετε έξω από ομίλους…:stuck_out_tongue:

Άσχετο βαζέλικου ενδιαφέροντος:
Είδα χθες τον Μαρκαριάν με το Περού να χάνει από την Χιλή… :roll:
Moυ έχει λείψει ο μπαγάσας ο “τι μαλάκα είναι”! :lol:

Ένας ένας μη σκοτώνεστε. Με κάθε ανανέωση και ένα γέμισμα ρεζερβουάρ δώρο, προσφορά της ΑΒΙΝ.

βλεπω και τον ομπραντοβιτς να ακολουθει αν οχι φετος του χρονου. δεν νομιζω να μεινει σε μια ομαδα που την εχουν παρατησει :frowning:

Δυστηχως βλεπουμε εικονα διαλυσης και στο μπασκετ.Ποιος να το περιμενε [-X[-X

κατσε να μαθω αντικανταστατες
γιατι δεν μας βλεπω καλα του χρονου στην ευρωλιγκα

Το θεμα ειναι πως αυτη η ομαδα που ειχε χτιστει τοσα χρονια βλεπουμε να γκρεμιζετε μεσα σε ενα καλοκαιρι και αυτο προκαλει μονο θλιψη.Γιατι ρε;;;

ναι ξαφνικα ολα αλλαξαν και για μας και για τον αιωνιο αντιπαλο

και ευτυχως μενουν οι παλιοι
δεν θα το αντεχα αν εφευγε ο Διαμαντιδης

Για να δουμε αν θα γινει καμια μεταγραφη για να καλυφθουν τα μεγαλα κενα που δημιουργηθηκαν στο ροστερ γιατι ο μητσαρας με τον μπατιστ μονοι τους δεν μπορουν να τραβηξουν το κουπι ολη τη χρονια.

Γιατί πέφτετε απ’ τα σύννεφα μερικοί; Παρακαλάω να φύγει όχι τώρα, χθες ο Ζοτσ, για να τελειώνουμε μια και καλή με τα γένια-χτένια. Κάποια στιγμή μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος κατά την απονομή η κάμερα στην κερκίδα έπιασε τον υιό, απ’ το μορφασμό και μόνο που είχε στη φάτσα του καταλάβαινε πολλά κάποιος. Ο άνθρωπος είναι σκατόγαυρος και κάνει τα πάντα για να μας στερήσει κάθε χαρά. Τόσες μέρες η [I]Κίτρινη[/I] στο κάτω μέρος το έγραφε [I]“Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος”[/I], η χάρη όμως δεν θα του γίνει. Αν νομίζει ότι θα πάμε γονατιστοί να τον παρακαλέσουμε πλανάται οικτρά. Εγώ προσωπικά θα εξακολουθήσω να πηγαίνω όσο μπορώ γήπεδο και ας παίζω με το Ζούμπο στο Τάφο. Σκασίλα μου. Όποιος δεν το αντέχει, μαλλον ποτέ δεν το άντεχε, για καμιά φιέστα μόνο…

Θα λείψεις μωρή παιχτούρα:

Και ψυχάρα.

Ήρθε ως ένας από τους καλύτερους σκόρερ στην ευρώπη και έγινε ένας από τους πιο ολοκληρωμένους παίκτες γιατί έπαιζε για την ομάδα.

Αμέτρητα κεράσματα.

και ο γκοβου θα λειψει…

[SPOILER]απο τα μπαρ και τα ναιτ κλαμπς…:lol: εκει να δεις κερασματα!!![/SPOILER]

Και εγω θα πηγαινω αδερφε οπως και πιτσιρικας πηγαινα στον ταφο με λιβερη ανδριτσο και ντειβιντ στεργακο με οτι ομαδα και να εχουμε στο μελλον θα ειμαι εκει απλα ειπα οτι ποναει η καρδια μου γιατι αυτο που ειχε χτιστει με κοπο τοσα χρονια το διαλυουν μεσα σε ενα καλοκαιρι.Αυτο και τιποτα αλλο!!!

στο ποδόσφαιρο τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους κι όσο κι αν με θλίβει αντιλαμβάνομαι ότι ο Σισέ κι ο Ζιλμπέρτο ήταν πολυτέλειες για τα δεδομένα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

Στο μπάσκετ όμως, σκέφτομαι ότι είμαστε οι εν ενεργεία Πρωταθλητές Ευρώπης και η πιο επιτυχημένη ομάδα στην ευρώπη την τελευταία 10ετία με 6 ευρωπαϊκά.

Τι πρέπει να κάνει κάποιος παραπάνω από αυτό για να είναι κερδοφόρος; Αν αυτή η ομάδα, με αυτά τα αποτελέσματα δεν μπορεί να κρατήσει τους παίκτες της, τότε του χρόνου που λογικά ούτε στο top-16 δεν ξέρεις αν θα φτάσει, τότε τι θα κάνει; Θα διαλυθεί;

Είτε έτσι είτε αλλιώς κερδοφόρος δεν είσαι ποτέ. Αυτή η παράμετρος δεν υπάρχει.

Πάντως στο μπάσκετ δε σταναχωριέμαι. Πρώτον γιατί έχουμε το περιθώριο να μείνουμε εκτός Ευρωπαϊκών τίτλων για λίγο, δε χάθηκε ο κόσμος. Δεύτερον γιατί έχω εμπιστοσύνη στον Ομπράντοβιτς ότι και με κουλούς θα κάνει ομάδα. Τρίτον γιατί πέραν του Φώτση δε θεωρώ ότι οι άλλοι είναι μεγάλη απώλεια (ειδικά ο Σάτο). Τέταρτον γιατί ομάδα στο μπάσκετ μπορείς να ξανακάνεις από τη μια στιγμή στην άλλη. Τρεις καλές μεταγραφές και ξανάγινες υπερδύναμη (δείτε τώρα το Μιλάνο ή την επαναφορά της ΤΣΣΚΑ).

Αν μια ομάδα με 6 ευρωπαϊκά σε 11 χρόνια, δεν έχει καταφέρει να πείσει τον κόσμο της να γεμίζει το γήπεδο και έχει έσοδα ίσα με το 20% των εξόδων της, δεν έχει ελπίδα. Δε λυπάμαι τον ΠΑΟ των Γιαννακοπουλαίων. Μαζί με τον Κόκκαλη κατακρεούργησαν το ελληνικό μπάσκετ και το άφησαν να πάρει την κατηφόρα. Όταν οι ομάδες τους κατέληξαν να μη φέρνουν φράγκο πίσω, απλά ο Κόκκαλης έκανε πίσω πρώτος. Είχαν χρυσή ευκαιρία με τους Αγγελόπουλους να χτίσουν ξανά το ελληνικό πρωτάθλημα και να το κάνουν ανταγωνιστικό, αυξάνοντας τα έσοδα και των δύο και ζητώντας μείωση φόρων με περισσότερη ισχύ (ανάπτυξη πρωταθλήματος). Aλλά προτίμησαν να αποδώσουν “Μαρινάκειες” δικαιοσύνες για να χαίρονται οι πικραμένοι ποδοσφαιρικοί οπαδοί τους.

(Φέτος, η Βιανέξ έκλεισε τη χρονιά με “μόλις” 15 εκ. κέρδη. Λιγότερα από τις ζημιές του ΠΑΟ. )

Και εδώ μπαίνει στην κουβέντα το πόσο σημαντικός ήταν ο Κόκκαλης για την ΠΑΕ Ολυμπιακός, που μας έκανε μέσα σε όλα μια ομάδα με έσοδα κοντά στα 40 εκ. ? το χρόνο. Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους. Στο “τσάμπα” μόνο Πρίντεζη και Βουγιούκα κρατάς

Ας μην ξεφύγει η κουβέντα, αλλά δεν υπάρχει και κίνητρο οικονομικό στο μπάσκετ. Τα λεφτά της Euroleague είναι ελάχιστα.

Από την άλλη ο Κόκκαλης, έκανε βιώσιμη και κερδοφόρα την ΠΑΕ διασφαλίζοντας ότι η ομάδα του θα παίζει κάθε χρόνο στο CL χωρίς να το ρισκάρει. Εκεί τα λεφτά και μόνο της εισόδου και των εισιτηρίων των εντός έδρας αγώνων έβγαζαν όλη τη χρονιά…

Εμένα πάντως κάτι δεν με πείθει για τη μη κερδοφορία γενικώς. Αν είναι να χρεώνονται ΚΑΕ και ΠΑΕ για να υπάρχουν παράπλευρα οφέλη, κάποιος θα έπρεπε να κάνει ένα συνολικό P&L της ύπαρξης των ομάδων. Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει ποτέ, γιατί μάλλον δε θέλουν να γίνει…

Κι όμως, τα 40 εκ. που σου είπα είναι δίχως το Ch.L. Το γήπεδο, η διαχείριση του σήματος, οι χορηγοί και γενικότερα το marketing του Ολυμπιακού είναι έτη φωτός από τις υπόλοιπες ομάδες στην Ελλάδα.

Από εκεί και πέρα, οι ραγιάδες πάντα θα θέλουν πασάδες. Το ότι το ελληνικό κράτος πλήρωνε τα φάρμακα της Βιανέξ σε εξοργιστικές τιμές και οι Γιαννακόπουλοι ως πρόεδροι του ΠΑΟ είχαν ισχύ στις διαπραγματεύσεις, είναι κάτι που ελάχιστα μας απασχόλησε. Όπως και οι πολυμετοχικοί, ο Μαρινάκης, ο πρόεδρος της Ηλιούπολης, κλπ… Ο Κόκκαλης, σε αντίθεση με όλους αυτούς, χρησιμοποίησε τον Ολυμπιακό ρίχνοντας λεφτά μέχρι το 2004. Μετά, με το Καραϊσκάκη, έκανε σχεδόν απόσβεση της 7ετίας στο ΟΑΚΑ.

Βαριέμαι να ξαναξεκινήσουμε τη κουβέντα περί ποιος είναι ο μεγαλύτερος “δυνάστης” από όλους αυτούς. Ένας όμως έχει μείνει ως ο “εθνικός προμηθευτής”.

Κάτσε γιατί έχει κλήρωση.