Παναθηναϊκός

Οι Αγγελοπουλοι είναι τα “καλα παιδια” αλλά στην πραγματικότητα αυτο που κάνουν όλα αυτά τα χρόνια είναι να υποδαυλιζουν τον φανατισμό και τα επεισόδια. Τα παραδείγματα στο ΣΕΦ πάμπολλα, σου θυμίζω μόνο σαν παραδειγμα τους 2 τελικούς που δεν τελείωσαν ποτέ και τι έχει πει ο Τσίλντρες ότι τους πετούσαν…και στο ΟΑΚΑ έχουν γίνει φυσικά, δεν λεω οτι εμεις ειμαστε οι σωστοι, αλλά όταν πήρατε το 2016 το πρωτάθλημα με τα βήματα του Σπανούλη ο κόσμος έφυγε χωρίς να γίνει το παραμικρό. Τότε βέβαια όλα ήταν καλά και ωραία, δεν τους πείραξαν οι γκρι…
Τον Τρακη τον ξέρουμε, τον βλέπουμε και το κυριότερο ξέρουμε ότι δεν πρόκειται να αλλάξει, δεν υπάρχει σωτηρία. Αυτοί είναι οι σιγανοπαπαδιες που έχουν το προφίλ των ηρεμων και σοβαρών αλλά είναι το ακριβώς αντίθετο. Ειλικρινά δεν θυμάμαι μια φορά που να σας έχουμε κερδίσει και να μην γκρινιάξουν ή να το κάνουν με πλάγιο τρόπο μέσω των ΜΜΕ και των φυλλαδων σας. Μια…
Όσον αφορά την “επανασταση”, δες την εικόνα της ομαδας σου το τελευταίο διάστημα και νομίζω ότι θα καταλάβεις. Το ηχητικό του Πριντεζη τα λέει όλα, δεν υπάρχει σάλιο και προσπαθούν για μια ακόμα φορά να αποπροσανατολισουν, είναι γνωστά τα ενδοοικογενειακα θέματα που έχουν.

@samis
αυτό που σημείωσα παραπάνω που πιστεύω εύκολα γίνεται κατανοητό είναι το εξής. ποια η “ευθύνη” του εκάστοτε φιλάθλου ή οπαδού σαν εσένα ή εμένα όταν συμμετέχει (παρακολουθώντας έναν αγώνα, χειροκροτώντας κτλ) μιας ομάδας του ερασιτέχνη, της οποίας πρόεδρος είναι αυτός που είναι; δηλαδή εκεί πανηγυρίζουμε για τους τίτλους χωρίς να εξετάζουμε κάτι παραπάνω; και ας μην ανέβηκαν σχετικά πανιά; η διαφορά δυστυχώς είναι που τοποθετεί κάθε ομάδα τους κάφρους. κάποιοι τους έχουν στην κερκίδα. κάποιοι μάχονται το τέρας που πάει να καπελώσει όλους τους υπολοίπους. κάποιοι άλλοι όμως τους έχουν δώσει τα κλειδιά.

Δεν έχουμε παιδιά (ακόμα), αλλά ξέρουμε τι θέλουμε (ανάμεσα σε άλλα): ο πρόεδρός μας να τα βάλει με τους κάφρους και να μην τους σιγοντάρει. Πολλώ δε μάλλον να μην τους χρησιμοποιεί σαν πιόνια για την γενικότερη ατζέντα του.

Μιας κ βρισκομαι σε αντιπαλο thread 2-3 προσωπικες παρατηρησεις χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης:

Οι καφροι ειναι ολων των αποχρωσεων κ ειναι ολοι το ιδιο καφροι. Δυστυχως ομως ειδικοτερα απο τους λεγομενους ‘αντικειμενικους’ παρατηρω εδω κ χρονια μια επιλεκτικη αντιμετωπιση στις καθε λογης παραβατικες συμπεριφορες που εχουν να κανουν με τον ελληνικο αθλητισμο.
Τραγικοι κ μακαρι να παρουν τον μπουλο απο τις κερκιδες μας επιτελους οι αχρηστοι που ανεβασαν πανο σχετικο με δολοφονια και ειναι υπευθυνοι κ για ποσα ακομα, αλλα να θυμηθουμε πως απο τυχη δεν θρηνησαμε θυματα στο παπαστρατειο για το οποιο επισης ανεβηκε πανο. Αλλα αφου δν υπηρχε θυμα εκει, τοτε μαλλον δεν εχει κ τοση σημασια.

Εχουμε φτασει στο σημειο να ασχολουμαστε ακομα μετα απο 10 και 15 χρονια με τη ριζουπολη, το ‘διδαξαμε ηθος’ του μαρινακη κ τις ‘ευχες’ για καρκινο’ στον διαμαντιδη αλλα με τις καταρες κ τις απειλες του τρακη, με τα αεροβολα στον τελικο του οακα (μπασκετ) με τον Αργυροπουλο να παθαινει ρηξη τυμπανου κ αλλα διαφορα δν ασχολειται κανεις.

Επισης, ισως να ακουστει καφριλα απο μερους μου αλλα ας μην ξεχναμε πως μιλαμε για εναν σεσημασμενο χουλιγκαν ο οποιος ειχε προβει σε πολυ βιαιες πραξεις κ ο οποιος εν γνωσει του πηγε σε ραντεβου θανατου. Σε καμια περιπτωση δεν μιλαμε για εναν αθλητη που τραυματιστηκε εν ωρα αγωνα, ουτε για απλους φιιλαθλους, γυναικοπαιδα κ αμεα που δεχθηκαν δολοφονικη επιθεση.
Συγνωμη κ. Καισαρη αλλα σαν οπαδος του αθλητισμου οπως δν σεβομαι τους καφρους με τα πανο ετσι δν θα σεβαστω κ τον καθε λογης Φιλοπουλο εστω κ μετα θανατον. Ειλικρινα, τα ιδια θα εγραφα ακομη κ αν μιλαγαμε για εναν ‘κοκκινο’ Φιλοπουλο.

Τελος, το να εξισωνουμε τους Αγγελοπουλους με τον Τρακη, τον Μαρινακη κ τον Κουντουρη ο οποιος ως προεδρος του ερασιτεχνη αποδεδειγμενα λειτουργει ως κοινωνος της θυρας 7, συγνωμη παλι αλλα κατ’εμε δεν εχει νοημα.

Δεν τους εξισώνουμε.

Δεν ειμαι ρατσιστης, αλλα…

Συγνωμη αλλα τι σου φανηκε ρατσιστικο σε αυτα που ειπα; Το οτι δεν σεβομαι εστω κ μετα θανατον ατομα παραβατικα με τασεις βιας; Διοτι απο αυτα που γνωριζω περι τετοιου τυπου επροκειτο.
Αν το πας οπαδικα, να σε πληροφορησω οτι το ιδιο και ακομα περισσοτερο δεν σεβομαι κ αυτους που διεταξαν την δολοφονια του οσο κ αυτους που την επραξαν.
Αν πετας υποννοουμενο να σε πληροφορησω πως απεχω παρασαγγας απο τετοιες νοοτροπιες. Να μην χαρακτηριζεις ανθρωπους που δεν γνωριζεις φιλε μου.
Εκτος κ αν αναφερεσαι σε κατι αλλο που εγω δεν καταλαβα.

Δεν σε ειπα ρατσιστη, αλλα οτι η ρητορικη και των δυο ολυμπιακων που γραψατε ηταν στο στυλ αυτο. Ναι μεν “εμεις”* αυτο, αλλα κι οι αλλοι το αλλο. Anyway, δεν εχω ορεξη να ασχοληθω περαιτερω, σορρυ αν παρεξηγησα τα γραφομενα.

*με το εμεις, δεν υπονοω οτι ειστε χουλιγκανς ή επικροτειτε τετοιες συμπεριφορες, καταλαβαινεις πως στο γραφω νομιζω

Εγω κυριως ηθελα να σταθω στην υποκρισια που διακρινει τον αθλητικο τυπο. Απλα τα εγραψα με μια δοση παραπονου ως οπαδος του Ολυμπιακου:sunglasses: καθως, οπως κ να το κανουμε παρατηρω μια ευαισθησια οταν τα επεισοδια προερχονται απο μεριας μας τη στιγμη που οταν αναφερομαστε στη βια που διακρινει τον ελλ. αθλητισμο ολες αυτες οι αμοιβαδες εχουν το ιδιο I.Q.

Δεκτη η υποσημειωση σου. Παρεξηγησα κ εγω.

Γενικά κάποιοι προσπαθούν να βγάλουν τους απέναντι χειρότερους (και τους δικούς τους καλύτερους). Εντάξει και εμείς είμαστε κακοί αλλά… οι δικοί σας οπαδοί είναι χειρότεροι, η δικιά σας διοίκηση είναι χειρότερη κτλ.

Ο Φιλόπουλος είναι γνωστό ότι ήταν σεσημασμένος για πολύ βίαιες πράξεις όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω.

Ο Ιούλιος Καίσαρης βγάζει μεροκάματο με τον Ολυμπιακό. Δεν περιμέναμε το σημερινό του άρθρο.
Η επιλεκτική ευαισθησία σε θέματα χουλιγκανισμού κάνει χειρότερο το φαινόμενο της βίας.

Πρώην γαύρος ο Καίσαρης. Στο σημερινό του άρθρο κατάλαβες ότι στηλιτεύει τους χούλιγκαν του Ολυμπιακού ή τη διοίκησή του; Γιατί το δεύτερο κάνει (απολύτως εύστοχα).

Πού ήταν εδώ ο Ιούλιος Καίσαρης να γράψει κανα μελό άρθρο όπως το σημερινό. Βρήκε τώρα με τον Ολυμπιακό την ευκαιρία.

Και με ποιο τρόπο φταίει η διοίκηση του Ολυμπιακού για τα πανιά που ανέβηκαν την Παρασκευή; Δηλαδή σε κάθε καταδικαστέα συμπεριφορά των Ολυμπιακών φταίει η διοίκηση που τους χαϊδεύει ενώ οι οπαδοί των άλλων ομάδων λειτουργούν αυτόνομα.

Ποιοι τα κρατουσαν;

Το να μην σεβεσαι την μνημη ενος νεκρου στο δικο μου μικρο μυαλο ειναι ενα σκαλι πιο κατω απο το να πανηγυριζεις για ανθρωπο που σκοτωσες εσυ ο ιδιος.

Δεν αμφιβαλλω οτι και οι “δικοι μας” θα εκαναν το ιδιο. Το θεμα ειναι οτι σχολιαζουμε το συγκεκριμενο περιστατικο. Αλλα ναι, για την Μαρφιν δεν λεμε τιποτα. Γι’αυτο μας αξιζουν ολα τα σκατα που τρωμε και θα τρωμε στο μελλον ομαδικα. Α και ο Φιλοπουλος ηταν σεσημασμενος, τα’θελε και τα’παθε.

καμία ελπίδα. ανάξιοι καν της προσπάπειας πληκτρολόγησης απάντησης.

θέλω να πιστεύω πως η συγκεκριμένη φράση δεν είναι ξέπλυμα καταστάσεων. ο συγκεκριμένος τύπος δεν είναι κοινωνός ή κάτι τέτοιο. ο εν λόγω ήταν αποδεδειγμένα στη λαυρίου, υπήρξαν επαρκείς μαρτυρίες και στοιχεία που να οδηγήσουν τον εισαγγελέα να του απαγγείλουν κατηγορίες ως ΦΥΣΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ. Εντέλει, οφείλω να σημειώσω πως κρίθηκε αθώος όπως και η πλειονότητα των κατηγορουμένων, καθώς θεωρήθηκε πως ένας και μόνο ήταν ο δολοφόνος ενώ τρεις οι συνεργοί. Το πως και το γιατί μπορείς να το αναζητήσεις.

απεχω απο τα γηπεδα για τους προφανεις λογους που αναφερεις εδς και τουλαχιστον 8 χρονια. αδυνατω να πναηγυρισω οταν διπλα μου ειναι τα ορκ. εχουν καταστρεωει τον αθλητισμο με τις ευλογιες της εκαστοτε κυβερνησης και οχι μονο των προεδρων των ομαδων τους.

ουδεις λεει οτι ειναι τα καλα παιδια. και το να μην κανεις κατι εξισου ενοχο ειναι. το να εισαι καφρος σαν ανθρωπος ειναι λιγο χειροτερο, οπως και να το κανουμε. το ποστ σου ειναι ομως φουλ οπαδικο, μιλας με το σας σας σας, σου. κουλαρε λιγουλακι. αυτο πιυ λες για τις φυλλαδες ειναι εκατερωθεν, απλα σε μικροτερο βαθμο. ηλιθιο μεν εξισου. το αστειο στην ολη φαση ειναι οτι μεσω ενος ηχητικου εχετε καταλαωει και τι γινεται στα εσωτερικα της δικης μας ομαδας. μπορω να μαθω περισσοτερα στοιχεια εφοσον τα εχεις? μη μου πεις ομως του στυλ ολοι ξερουν κτλ. γιατι ετσι δεν ωγαζουμε ακρη. οποτε εαν ξερεις και εχεις στοιχεια βγες και πες τα σωστα. οχι οτι ποσταρει ο τρακης στα site του ε?
γιατι οκ ειναι γνωστο οτι υπαρχει τριγμος στην οικοεγενεια κτλ, αλλα το θεμα των πληρωμων δεν ειναι ετσι ακριβως. το ηχητικο ειναι 1 μηνα πριν απο οτι εγινε. τουαλχιστον μετα λεγομενα των ρεπορταζ. αν βεβαια εχεις στοιχεια, πχ λογαριασμους κτλ και εγκυρα ρεπορταζ οχι Onsports/sdna εδω ειμαστε.

και κατι σχετικο ασχετο. θεωρω πλεον ευλογια το να εχεις μεινει εξωτερικο για χρονια. το να βλεπεις και να συμμετεχεις σε αθλητισμο στην αγγλια εστω και σε β αγγλιας, ειναι οαση μπροστα σε αυτα εδω περα για αυτο και το διαβατηριο μου φαινεται το χρειαζομαστε πολλοι.
και απο την αλλην ειναι στεναχωρο να καθονται οι μεν να βριζουν εδω για ηλιθιες πραξεις των αλλων και να τα εξισωνουν ολα. λες και εγς πχ ειμαι ενοχος που ειμαι ολυμποιακος,. ολυμπιακος ειμαι, οχι καφρος ουτε θα πανηγυρισω για το κακο του αλλου. το να κθονται τα μαλακισμενα της 7 να βγαζουν πανο, ετσι εξοφθαλμο σε αντιπιξ να του δικου σας ειναι πραξη iq ραδικιου. δεν χρειαζεται νιονιο για να καταλαβεις τι απανθρωποι μπορει να ειναι και ποσο στοκοι. δυστυχως οπως ειπα ο προεδρος μας της μπαλας τους κατευθυνει μια χαρα και τωρα θα γινει και πρωθυπουργος. enjoy…

Το σημειο απο το ποστ μου που εκανες κουοουτ ειναι προφανως ειρωνικο…