Παναθηναϊκός

Πήρατε το ντέρμπι με κόντρα διαιτησία παιδιά!

:joy:

3 Likes

Γιατί δεν λες κάτι πάνω στο προηγούμενο ποστ μου; έχω δίκιο ή όχι; έχεις αυτοβαφτιστεί σε σούπερ “αντικειμενικό” και μας κουνάς το δάχτυλο συνέχεια αλλά για μια φάση που βγάζει μάτια συγκρινόμενη με το πέναλτι που ζητάτε δεν λες κάτι και προτιμάς να το προσπεράσεις κάνοντας χαβαλέ και ειρωνεύεσαι

Δεν είπε κανείς για κόντρα διαιτησία… απλά αν έδινε ότι έβλεπε σύμφωνα με την δική σας λογική θα ήσουν με 10 παίχτες στο 20λεπτο. Επίσης λογικά πάντα, αν χάνατε με το ίδιο πέναλτι δεν θα βγάζατε τσιμουδιά μάλλον… αφού ήταν καθαρό

O Φινλανδός ήταν εξαιρετικός παιδιά. Το VAR δε χρειαζόταν για το τάκλιν στον Βαλμπουενά. Δεν υπήρχε κάτι που να μην είχε ήδη δει ο Φινλανδός: έκρινε πως ήταν κίτρινη και όλα καλά (κι ας ήθελα κι εγώ να βγάλει κόκκινη). Το πρώτο VAR που ζήτησε ο Σιδηρόπουλος ήταν κωμικό αφού βλέπει ο Σιδηρόπουλος πως δεν υπάρχει πέναλτι (αφού κόβει πρώτα μπάλα ο παίκτης μας) και απλώς το πάει στο VAR μήπως και παρ’ελπίδα δώσει ο Φινλανδός πέναλτι. Το δεύτερο VAR έχει όντως πάτημα αλλά δεν είναι πέναλτι αν ο διαιτητής κρίνει πως έγινε δίχως πρόθεση, δεν ρίσκαρε ο Μπα τη σωματική ακεραιότητα παίκτη του ΠΑΟ και εν τέλει ήταν ο παίκτης του ΠΑΟ ο απρόσεκτος. Ο διαιτητής είδε κάμποσα replay και συμφωνώ μαζί του: ο Μπα προσγειώθηκε εκεί που έπρεπε να προσγειωθεί στη διεκδίκηση της μπάλας με κεφαλιά, κανείς δεν είχε την μπάλα εκείνη τη στιγμή, και ήταν εν τέλει ο παίκτης του ΠΑΟ που βάζει το πόδι του εκεί που προσγειώνεται ο Μπα και είναι ένα ατύχημα που γίνεται στη ροή του αγώνα (στο ΝΒΑ θα ήταν φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού αν δεν ήταν στη ροή αγώνα). Κάποιος άλλος διαιτητής μπορεί να έκρινε αλλιώς. Αλλά σε κάθε περίπτωση ούτε αυτή είναι φάση για VAR (για αυτό δεν ήθελε να πάει στο VAR ο Φινλανδός) αφού ο διαιτητής είχε δει πως έπεσε ο Μακέντα στη ροή του αγώνα και όπως ωραία τα εξηγεί ο παρακάτω αξιωματούχος:

1 Like

Διαφωνώ μαζί σου. Νομίζω ότι ο διαιτητής είχε δίκιο που έδωσε κίτρινη γιατί ο Χατζηγιοβάνης όταν κατάλαβε ότι δε θα βρει τη μπάλα μάζεψε τα πόδια του και δεν πήγε να χτυπήσει τον Βαλμπουενά.

1 Like

Δεν ξέρω που φαίνονται όλα όσα λες στο ριπλει…

κλαίω ε

Ο Βαρούχας τι είπε;

Οτι δεν ειχε προθεση να τον πατησει και μεταξυ μας δικιο εχει, οταν πατας τον αλλον στο μετρό, σε κανενα μπαρ με πολυ κοσμο κλπ απλα λες ενα σορυ μαν και προχωραμε τις ζωες μας, δεν ερχεται κανεις να σου σφυριξει πεναλτυ

1 Like

Συμφωνώ με Παντελή εγώ πάντως. Πάει επικίνδυνα στον Βαλμπουενά αλλά όχι για κόκκινη κάρτα επικίνδυνα. Οι τάπες κολάνε και του του πετάνε το πόδι ψηλά κι αυτός το μαζεύει. Παρασέρνει τον Βαλμπουενά (δε τον κλωτσά) μαζεύοντας του τις γάμπες: αλλά τις μαζεύει και τον βρίσκει με το καλάμι κι όχι με τις τάπες/κουντεπιέ. Έκανε careless παιχνίδι που έφυγε με τόση φόρα και ορμή ρισκάροντας τον Βαλμπουενά (για αυτό και η κίτρινη) αλλά από εκεί και πέρα έκανε ότι μπορούσε για να μη τον σακατέψει τελείως (για αυτό και όχι απευθείας κόκκινη).

Απλά πονάνε και οι 2 περιπτώσεις: είτε να σε παρασύρει ένας 80κιλος με φόρα είτε να σε προσγειωθεί πάνω στο πόδι σου με τις τάπες.

Οπως και ναχει, κιτρινη στον παικτη του ΠΑΟ για επικινδυνο παιχνιδι που εβαλε το ποδι του εκει που πατησε ο αλλος, ο Χαρντεν δηλαδη πώς παιρνει τοσα φαουλ

Ρορ, για τη φάση που ζητάνε κόκκινη ρωτάω τι είπε ο Βαρούχας, άστο :stuck_out_tongue:.

ασχολήθηκε μόνο με τα πέναλτι και το οφσάιντ

Κατι πρέπει να πει και ο Βαρουχας…ο προφεσορας. Μην μπλέξει ο άνθρωπος και έχει και τίποτα επισκέψεις σπίτι του.

1 Like

Συγγνώμη πριν κάνα 3μηνο που έπαιζε Ολυμπιακός Τότεναμ πήρε ακριβώς το ίδιο πέναλτυ,και ο αμυντικός της Τότεναμ δεν είχε πρόθεση…αλλά τον πάτησε…τότε πως ήταν και χθές δεν υπάρχει περίπτωση πέναλτυ?

image

Θα σου πούνε οι επιστήμονες που 20 χρόνια έπαιρναν 15 πέτσινα πέναλτυ τον χρονο και 10 κόκκινες και τώρα σκούζουν για ένα οφσάιντ οτι δεν είναι ίδια φάση.όντως δεν είναι.το χτεσινό είναι πιό πέναλτυ

Καμία σχέση οι φάσεις. Χθες έχει γίνει όντως αυτό που λέει ο Βαρούχας και είναι η γκρι γραμμή: ο Μπα δεν έχει καν ιδέα που βρίσκεται ο παίκτης του ΠΑΟ, δεν παίζει άμυνα, δεν πάει για κάποιο πόδι, απλώς προσγειώνεται από το άλμα όπως ο οποιοσδήποτε θα προσγειωνόταν και δεν υπάρχει καμία περίπτωση που να μπορεί να ξέρει πως ο άλλος έχει βάλει το πόδι του εκεί αφού τον έχει πλάτη.

Οι φάσεις της Τότεναμ τις οποίες συγκρίνετε είναι φάσεις που κάποιος παίζει άμυνα, ξέρει που είναι η μπάλα κι αντί να πετύχει μπάλα πετυχαίνει πόδι. Καταλαβαίνω πως βόλεψε η φάση για να χτιστεί κάποιος μύθος περί αδικίας κόντρα στον ΠΑΟ, αλλά εγώ θα κράταγα πως ο ΠΑΟ ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο. Δε χρειάζονται μυθοπλασίες όταν η ομάδα σας δείχνει βελτίωση και τόσο υποσχόμενη.

Δεν παίζει κανέναν ρόλο,αν ο μπα δεν πατούσε τον μακεντα ο μακεντα είναι με την μπάλα μπροστά στο τέρμα, αντιθέτως καταλάθος τον πατάει και του στερεί το πλεονέκτημα αυτό…κανένα θέμα πρόθεσης δεν τίθεται,είναι πέναλτυ

Κανείς δεν έχει κατοχή της μπάλας. Δες ξανά το βίντεο (και πόσταρε το όταν το βρεις γιατί δε το βρίσκω τώρα :stuck_out_tongue: )

Δεν υπάρχει θέμα πρόθεσης στο πέναλτυ ρε.

1 Like

Ωχ ρε karvou τώρα, τί κάθεσαι και μας τσαμπουνάς, αφού στο λένε τα παιδιά ότι ήταν μπενάλντι, πάει και τελείωσε.