Παναθηναϊκός

Δεν έχω όρεξη ούτε οδηγεί κάπου το να κάνουμε συγκρίσεις. Προφανώς και στην Λεωφόρο έχουν γίνει τα ίδια, αλλά αυτό δεν λέει κάτι, πρέπει να εκλείψουν αυτά τα φαινόμενα από κάθε γήπεδο και κανονικά μας αξίζει τιμωρία.

Τα παραπανω ποστς αποδεικνυουν ποσο διαφορετικο ειναι να εισαι ΑΕΚ.

Αρκετά ενδιαφέρουσα τοποθέτηση, εγώ φταίω που απαντάω σοβαρά.

1 Like

Σοβαρη απαντηση ειναι τα ξυδακια? Ενδιαφερον οντως.

Αν τα ξεφτιλικια που γινανε αποψε τα κανανε στο Καραισκακης η στην Τουμπα παντως θα ειχε γινει κακος χαμος ετσι? Για να τα λεμε ολα.

Κατα τα αλλα καπως καλυτερη η ΑΕΚ στο ματς, δεν κερδισε αδικα βασει αποδοσης αλλα ετερον εκατερον. Συγχαρητηρια για το Πρωταθλημα, εκτος αν καταφερετε να το δωσετε στον γαυρο.

Ξεφτιλικια διαιτητικά έγιναν στην Λεωφόρο, εκεί δεν είδα κάτι για γαυροποιηση και ούτε στο φόρουμ έγινε κάποιος χαμός(όπως σήμερα πχ), πρωτίστως με την εμφάνιση της ομάδας μας ασχοληθηκαμε και δευτερευόντως με την διαιτησία.

Αντί λοιπόν να πιάνετε τις τσουγκράνες και να αρχίζετε τις τσιτες, προβληματιστείτε που η ομάδα σας κατέβηκε σαν πρωτοπόρος σε ντέρμπυ κορυφής παίζοντας για 80 λεπτά ταμπούρι και ξύλο. Να σας τσιγκλησω ήθελα με το ξυδακι, γιατί έφαγα τρίγκα με μερικά γελοία ποστ, νομίζω είναι κατανοητό.

Ξεφτιλικια διαιτητικα δεν ειδα πουθενα αλλα ενηγουεη, ουτε εγω ειμαι αντικειμενικος ουτε εσυ οποτε ακρη δεν θα βγαλουμε, λογικο ειναι. Απο την αλλη περιμενα οτι θα μπορουσαμε να συμφωνησουμε οτι αγωνας με 2 10λεπτες διακοπες και με τον τερματοφυλακα ζαλισμενο απο κροτιδα να δεχεται τετ-α-τετ 30δευτερολεπτα αφου εχει σηκωθει (το πρωτο ελευθερο που βλεπω στην ζωη μου να γινεται με μπαλια τρυπα, μαγκια σας αφου το επιτρεπει ο κανονας αλλα μην περιμενεις να το θαυμασω κιολας) δεν ειναι και ο,τι πιο ιδανικο. Αφου μιλησαμε για Λεωφορο, στην Λεωφορο εχουν διακοπει αγωνες οριστικα για γελιοωδως μικροτερα πραγματα. Αλλα ναι οκ, φτιαχτε ομαδα να κερδατε την διαιτησια (που ελεγε και ο Σαββας) και τους χουλιγκανους στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Οπως και να εχει η ιστορια εγραψε και εμεις οπως παντα ειμαστε οι γραφικοι που κλαινε. Παμε παρακατω.

2 Likes

Εγώ ξεκίνησα να βλέπω γαυροποίηση το 17 που ολοι οι αεκτζηδες έβγαλαν καλώς ακυρωμένο για οφσάιντ, ένα γκολ που η σημαία δε σηκώθηκε ποτέ, σε εποχές χωρίς βαρ που διαιτητής και επόπτης επιασαν ψιλοκουβέντα για κανα τρίλεπτο

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι φετος πρεπει ο σιδηροπουλος να εμπλεκεται σε τοσα παιχνιδια της αεκ (1ος-4ος ή βαριστας)

1 Like

Λογικά λες για το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, ε ;;; Αν ναι, 2018 ήταν…Τότε που αργά το βράδυ άλλαξε η απόφαση για τους βαθμούς και το κεκλεισμένων, γέμισε το γήπεδο, μπήκε ο πρόεδρος με πιστόλι…

Τι έχουμε ζήσει… Θα ήθελα να είμαι περισσότερο invested στο ελληνικό πρωτάθλημα, γίνονται απίστευτα σκηνικά, αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να αλλάξουν 3 πάσες

Τι θες να σου απαντήσω ρε συ; Τι θα σε ικανοποιούσε; Αφού ο Μπρινιόλι δεν μπορούσε να παίξει, όπως λες εσύ, γιατί τον άφησαν οι γιατροί της ομάδας σου; Όταν εκτελέστηκε το ελεύθερο, ο ΠΑΟ μια χαρά μαρκαρίσματα είχε και είχε στηθεί για άμυνα, δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται. Και με το χέρι στην καρδιά, αν δεν έμπαινε γκολ αλλά ο Χατζισαφί έδινε δίπλα του πάσα, θα σκεφτόταν έστω ένας να πει πως “δεν τηρήθηκε το fair play”;

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα, συμφωνούμε πως θα έπρεπε να κοπούν μαχαίρι τα χουλιγκανιλίκια, συμφωνούμε πως θα είναι σωστό να επιβληθεί η όποια ποινή αρμόζει στην ΑΕΚ (δεν ξέρω τι λέει ο νόμος, πρόστιμο, κεκλεισμένων, ότι είναι τεσπα), αλλά δεν μπορώ να σας βλέπω θιγμένους λες και σας κλέψαμε το ματς ή λες και έγινε κάποια σφαγή. Αν αυτό με κάνει γαύρο ή τυφλό οπαδό, πάσο.

Εδιτ: Όπως σε κάθε δικαιολογία για τις συνθήκες του αγώνα, ξεχνάμε πως ό,τι συμβαίνει, επηρεάζει και τις δύο ομάδες. Οι 10λεπτες διακοπές δεν επηρέασαν την ΑΕΚ; Μόνοι σας παίζατε; Αποκτήσαμε κάποιο αβαντάζ και μου διαφεύγει;

4 Likes

“Ας μην ήταν τόσο φλώρος ο τερματοφύλακας”, Τι σημαίνει τρόμαξε; Μια κροτίδα ήταν!", “Τι είναι το γήπεδο, εκκλησία;”, “Ο πύρινος λαός πήρε το ματς”, “Ποιο fair play?”, “Η διακοπή επηρεάζει και τους δυο το ίδιο”.

Εγώ πάντως αυτά (κι άλλα σχετικά) διαβάζω εδώ κι εκεί έχω την αίσθηση ότι τα έχω ξαναδεί και ξανακούσει κάπου, κάποτε. Τώρα μπορεί να είναι και σύμπτωση.

3 Likes

πραγματικά δεν καταλαβαίνω…
ωραία τρόμαξε, το παιχνίδι διακόπηκε και ο γιατρός έδωσε το ΟΚ για να συνεχιστεί
η κατοχή ήταν της Αεκ
και εννοείται η διακοπή είναι και για τους 2, και σίγουρα χειρότερη γι’αυτόν που θέλει να πιέσει περισσότερο
Το γκολ μπήκε και είδα τους παίχτες του Παο να συχτηριάζουν μεταξύ τους, ούτε ένας δεν κοίταξε προς τον διαιτητή
Το “σκάνδαλο” θα υπάρξει αν δεν τιμωρηθεί η Αεκ, για την φάση του γκολ δεν υπάρχει δικαιολογία. Η δικαιολογία κατασκευάστηκε στα social και από τους αρδ

5 Likes

Πάντως αντί να δείτε την μπάλα που παίξατε, κοιτάτε κάτι άσχετο.
Ο ίδιος ο τερματοφύλακας είπε ότι δεν τον επηρέασε η κροτίδα, αλλά οκ, ας βγούμε στο ροκινγκ.τζιαρ να πούμε πως έπαιξε ρόλο, γιατί ξέρουμε καλύτερα από τον ίδιο.

Fair play ως προς τι? Διακόπηκε το ματς για να δουν αν είναι καλά ένας παίκτης και μετά συνεχίσανε όπως ήταν το παιχνίδι. Δηλαδή να δίνανε την μπάλα στον Παναθηναικό γιατί? Ή μήπως να παίζανε 3-4 λεπτά πασούλες για να δούνε ότι όλα είναι οκ? Δεν καταλαβαίνω,αλήθεια. Fair play θα χρειαζότανε αν γινόταν αυτό σε φάση για γκολ, οπότε θα έπρεπε, ανεξάρτητα από τον διαιτητή, να σταματήσουν να παίζουν οι παίκτες τις ΑΕΚ. Εκεί ναι προφανώς.

Η διακοπή όντως επηρεάζει και τους 2 το ίδιο, δεν καταλαβαίνω γιατί το λέμε αυτό “αυτό το έχω ξανακούσει”. Ακόμα και αλλιώς να το πάμε, επιτιθέμενη ομάδα ήταν η ΑΕΚ στο χωρό μεταξύ μεσαίας γραμμής και μεγάλης περιοχής - αν κάποιος έχασε πιθανή φάση, ήταν αυτή. Πως δεν επηρεάστηκε λοιπόν χειρότερα από τον ΠΑΟ σε αυτή την φάση (πριν την διακοπή λέω)?

Για την κροτίδα, προφανώς να το κλείσουν το μπουρδέλο για όσες αγωνιστικές χρειάζεται, είναι σίχαμα αυτό το πράγμα.
Τώρα βέβαια που έχουμε σφαγή, μόνο οι φίλοι Παναθηναικοί θα μας πούνε. Εγώ είδα ένα δυνατό ντέρμπυ, με 2 ισοδύναμες ομάδες, 2 ομάδες που έβγαλαν ωραίες φάσεις και οι 2, ο διαιτητής ήταν οκ. Αν έλειπε το γεγονός της κροτίδας, θα ήταν όλα καλύτερα, αλλά δεν επηρέασε το ματς. Το ότι μπήκε γκολ με την επανέναρξη, μόνο τυχαίο μπορώ να το χαρακτηρίσω.

3 Likes

Ας ξαναβάλουμε τα πράγματα σε σωστή διάσταση, γιατί κανείς δεν μίλησε για σφαγές, παρά για ένα πλεονέκτημα που έπαιξε σημαντικό ρόλο για την νίκη της ΑΕΚ.

Αν θεωρείτε (ή θεωρείται) οκ το να πέφτουν κροτίδες στον αντίπαλο τερματοφύλακα (ακόμα περισσότερες όσο το μας δεν βγαίνει), και θεωρούμε αυτονόητο ότι δεν θα πρέπει να τον επηρεάζουν καθόλου (ακόμα και στην απαιτούμενη συγκέντρωση για έναν ματς μεγάλης σημασίας) όλα είναι καλώς καμωμένα.

Επίσης, οι διακοπές (και δη οι μεγάλες χρονικά) ευνοούν κατά κανόνα αυτόν που έχει το αποτέλεσμα που επιθυμεί εκείνη τη στιγμή, διότι μηδενίζουν τον ρυθμό, τον οποίο κυνηγάει να αλλάξει/αυξήσει αυτός που θέλει να ανατρέψει την κατάσταση.

Το fair play για αυτό λέγεται fair play, γιατί υποτίθεται πως δεν κοιτάς να πάρεις πλεονέκτημα από αυτό. Ή τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Αλλά μάλλον είναι υποκειμενικό το τι θεωρείται fair play, οπότε ας πούμε ότι ήταν αφέλεια των παικτών του ΠΑΟ (η οποία συνδυάστηκε με σοβαρή γκέλα του τερματοφύλακα μας).

Αν όλα τα παραπάνω θεωρούνται θεμιτά, ίσως είναι μετά και θέμα νοοτροπίας. Μιας νοοτροπίας που έχει δείξει ότι είναι αποτελεσματική στη χώρα μας, να τα λέμε αυτά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, εμφανίστηκαν δυο σχετικά ισοδύναμες ομάδες, που έπαιξαν πολύ με την τακτική και ήταν μέτριες ως κακές ποιοτικά, προφανώς γιατί το αποτέλεσμα ήταν πολύ πιο σημαντικό από τις εντυπώσεις.

3 Likes

Δικοψσου συμπερασμα, κανεις λαθος. Το κουβεντιαζουμε γιατι στο τελος οι βαθμοι μετρανε για το ποιος θα παρει το Πρωταθλημα και οχι το πως τους πηρε ο καθενας μας, αυτο το +3 χτες ειναι αρκετα καθοριστικο νομιζω ετσι?

Η διακοπη επηρεαζει πολυ περισσοτερο την ομαδα που εχει ρυθμο και προσπαθει να φτιαξει παιχνιδι για να ισοφαρισει απο την ομαδα που προσπαθει να κρατησει αποτελεσμα, μην λεμε οτι θελουμε ρε σεις.

Δεν μιλησα πουθενα για σφαγη, ο διαιτητης δεν εκανε κανενα λαθος. Εγω βρισκω σιχαμενο να γινεται ελευθερο με μπαλια τρυπα, δεν το εχω ξαναδει ποτε αλλα εντος κανονισμων ειναι, καλα κανατε ας προσεχαμε, ολο το σκηνικο με τον καταφανεστατα επηρεασμενο Μπρινιολι (που καλα εκανε και δεν εψαξε δικαιολογιες, δεν λεει τιποτα αυτο) να το τρωει κατω απο τα ποδια το βρηκα αηδιαστικο αλλα γουατεβερ. 5 χρονια μετα θα εχει γραψει +1 Πρωταθλημα για την ΑΕΚ και ολα αυτα δεν θα τα θυμαται κανεις. Με γεια σας με χαρα σας αλλα μην ακουσω για διαφορετικοτητες ξανα γιατι θα τσιριξω.

2 Likes

Δεν υπάρχει λόγος για fairplay, αυτό είναι το θέμα. Θα υπήρχε αν ο Παο είχε κατοχή, πετούσε έξω τη μπάλα και δεν του την επέστρεφαν. Δεν υπήρχε περίπτωση να είχες ασχοληθεί αν γινόταν έτσι το 0-1, και καλά θα έκανες.

Η Αεκ έπαιξε ακριβώς όπως έχει το δικαίωμα να παίξει σε μια περίπτωση φάουλ που ο διαιτητής δεν έχει δείξει ότι το παιχνίδι θα συνεχιστεί με δικό του σφύργιμα.

1 Like

Εμενα, ειλικρινα, πιο πολυ με εκνευριζει οτι οι πηθικοι δικαιωθηκαν οτι πηρανε το ματς με τα καφριλικια τους παρα το οτι χασαμε. ΟΚ ενα ματς ειναι χασαμε, τα αλλα δεν τα μπορω, και αυτο ισχυει 100% για αντιστοιχες περιπτωσεις τρομοκρατιας δικες μας (σε μπασκετ κυριως).

Ρε λέτε για διακοπή,λες και το κανόνισαν οι παίκτες ή ο καβουριας( εγώ εστίασα στην διακοπή για την κροτίδα, όχι στα καπνογόνα - ναι έχετε δίκιο για αυτή την διακοπή). Οι ουγγανοι το έκαναν, είναι σιχαμενο, ακόμα κάποια γω βαρέθηκα που το έβλεπα από την tv, πόσο μάλλον οι παίκτες.
Από την άλλη, έχουμε δει ομάδες μετά από τέτοια διακοπή, να κάνουν παπάδες, είναι και θέμα ψυχολογίας.
Ούτε μένα μου άρεσε, ελπίζω ότι θα τιμωρηθεί η ομάδα για αυτό, γιατί είναι όντως σιχαμενο, αλλά τώρα να πούμε ότι επηρέασε αυτό το πώς παίχτηκε το ματς, μου φαίνεται λίγο σαν δικαιολογία. Όπως έπαιζε ο ΠΑΟ και πριν συνέχισε μετά την διακοπή.

Fair play κανεις από μόνος σου, δεν το κάνει ο διαιτητής. Ο διαιτητής διέκοψε το ματς ( όπως έπρεπε να το διακόψουν οι ίδιοι οι παίχτες, αν δεν το διέκοπτε ο διαιτητής), οπότε για τι fair play να μιλήσουμε? Επίσης δεν καταλαβαίνω το ύφος για την υποκειμενικότητα του fair play, με την ειρωνεία ότι δεν καταλαβαίνετε Χριστό οι υπόλοιποι. Πες το σε κανέναν ουγκανο αυτό, δεν βλέπω κανέναν εδώ πέρα.

Που η ειρωνεία συνεχίζεται, ενώ όσοι ΑΕΚτζηδες έχουν γράψει εδώ, έχουν γράψει τα ακριβώς αντίθετα. Καλό είναι να ξέρουμε με ποιον μιλάμε, αν υπάρχει λόγος για ειρωνία, αν έχει δωθεί λόγος να μιλήσουμε έτσι κλπ. Αχρειαστο εντελώς.

Κανείς δεν το είπε ότι είναι οκ. Ίσα ίσα είναι κάτι που δεν έπρεπε να γίνει. Έγινε όμως και πρέπει πρώτα να τιμωρηθεί η ομάδα και στην συνέχεια να βγάλουν τέτοια σιχαματα από το γήπεδο. Τώρα όμως αν πιστεύετε ότι είναι μια καλή δικαιολογία για το ότι χάσατε ένα ματς μισό μηδέν και ότι αυτό το πρωτάθλημα θα το πάρει η ΑΕΚ και όλα αυτά γιατί έπεσε μια κροτίδα σε ένα ματς, οκ, δεν μπορώ να πω τίποτα. Ξαναλέω, δεν έπρεπε να γίνει, έγινε όμως. Τι γίνεται από κει και πέρα? Τα ρίχνουμε όλα σε αυτό και να τη η αιτιολογία?

Αν την μπαλιά την έκανε ο Τσουμπερ, δηλαδή στα περιστέρια, κανείς δεν θα έλεγε τίποτα. Έτυχε να γίνει μπαλιά μετά από ελεύθερο και να γίνει καλή μπαλιά, έτυχε η άμυνα σας να μην παίξει καλά, έτυχε ο τερματοφύλακας να το φάει κάτω από τα πόδια ( που από την γωνία που έγινε ήταν πολύ δύσκολο γκολ και ουσιαστικά το τέρμα σας το εβαλε) - ολα αυτά έτυχαν, αλλά παρόλαυτα μας φταίει το fair play και ο τερμας που δήλωσε ότι δεν επηρεάστηκε. Δεν ξερω, καταλαβαίνω την πικρία, αλλά τελικά είναι απλές δικαιολογίες. Εντωμεταξυ απλά χάσατε σε ένα ντέρμπυ. Αν δεν είχατε χάσει άλλους βαθμούς πάλι 7 θα εισασταν μπροστά. Και αντίστοιχα αν δεν είχαμε χάσει στα Γιάννενα, θα είμασταν εμείς μπροστά(edit: όχι, αλλά γιου γκέτ δε πόιντ :rofl:). Γενικά πολλά αν.
Ένα γαμημενο άθλημα είναι, σιγά μην κάτσουμε να χαλάσουμε τις καρδιές μας για 5 ηλίθιους παράγοντες και για άλλους μερικούς ηλίθιους χιλιάδες οπαδούς ( δεν λέω για χθες, αλλά συνολικά) . Γενικά κουλ, τσίλ.

3 Likes

Ε ναι ρε ετυχε, προφανως, αλλιως δεν θα κουβεντιαζαμε, απο εκει ξεκινησε ομως το ολο θεμα (βασικα απο το μπασταρδο που πεταξε κροτιδα για να σκοτωσει τον Μπρινιολι και επιβραβευτηκε για την επιλογη του).

Οπως και να εχει το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα τσακωθουμε η θα χαλαστουμε, εγω προσωπικα δεν προκειται να ασχοληθω αλλο με το Πρωταθλημα το οποιο θεωρω οτι ηδη το εχουμε χασει οποτε peace.

1 Like

Πάντως το περιεργο είναι πως δεν έχει ειπωθεί τίποτα για τιμωρία και μου κάνει εντύπωση.

1 Like