Παναθηναϊκός

Ξαναλέω πως η πρώτη διεκδίκηση είναι 50-50 και πρόλαβε ο παίκτης σας. Δεν είναι κάθε τάκλιν για κάρτα και αν πρόκειται για δεύτερη κίτρινη μπορεί ο ρεφ να είναι επιεικής. Το χέρι είναι μαρς όμως.

Τον υποτιμας.

Εγώ να περιμένω να δω με ποια ερμηνεία του κανονισμού δεν είναι πέναλτι το τόσο απλωμένο χέρι. Μια πιθανή ερμηνεία είναι να του είπε ότι δεν το ήθελε και να του ζήτησε και συγνώμη για την αναστάτωση. Πέραν της πλάκας, θέλω να δω το σκεπτικό, αν και ζούμε στην Ελλάδα όπου κάποιος από τον στρατό των δημοσιογράφων που είναι στο payroll των μεγάλων ομάδων (όλων ανεξαιρέτως) θα βρει να πει κάτι που θα πείσει όσους θέλουν να πειστούν.

Το ότι δεν δίνει την δεύτερη κίτρινη στο εκούσιο χέρι του Αμραμπάτ είναι όμως statement: Ότι έχω μια δουλειά που μου έχουν πει να κάνω εδώ πέρα και δεν με παίρνει να χαλάσει έτσι εύκολα. Είναι απροκάλυπτη προστασία και αλλοίωση του ματς (δεν μπορούμε να ξέρουμε το αποτέλεσμα).

Η δε αλλαγή στο ημίχρονο είναι κατ’ εμέ παραδοχή πως “εκτιθέμεθα”. Γιατί πέραν όλων των άλλων ήταν και από τους πιο δραστήριους παίκτες της ΑΕΚ.

Τη δουλειά του ο διαιτητής τη συνέχισε - με περισσότερη προσοχή μην εκτεθεί η αλήθεια είναι - στο 2ο ημίχρονο. Ή και όχι τόσο προσοχή όταν έπαιρνε τη μπάλα ο Παλάσιος.

Ήταν φανερό ότι έψαχνε μια φάση σαν αυτή στο 98, όπου έσπευσε να δώσει το πέναλτι, με μια ανακούφιση θα έλεγε κανείς.

Αν κάτι έχει καταφέρει άριστα ο Γιοβάνοβιτς φέτος - όντως πρώτος παράδειγμα προς μίμηση - είναι οι παίκτες να μην χάνουν εύκολα το μυαλό τους. Σήμερα σχεδόν το έχασαν με το πως τους έπαιζε ο διαιτητής και όταν σχεδόν το έχασαν σταμάτησαν να παίζουν και ποδόσφαιρο.

Μένει να δούμε αν το σημερινό μήνυμα ήταν περισσότερο “θέλουμε ΑΕΚ” ή “δεν θέλουμε ΠΑΟ”. Και τα δυο θα πει κάποιος, αλλά ποιο από τα δυο περισσότερο;

Όσον αφορά για τον συντηρητισμό του Γιοβάνοβιτς, ίσως είναι ένα ελαφρυντικό το ότι δεν είχε Σπόραρ στην αποστολή και ο Ιωαννίδης έπαιζε με ένεση. Τα δομικά λάθη της μη (έγκαιρης) ενίσχυσης τα ξέρουμε και δεν έχει νόημα να τα επαναλάβουμε. Πάντως, ως το 60-70 (το έχασα με τις διακοπές) μου άρεσε το ποδόσφαιρο που παίζαμε σε γενικές γραμμές.

4 Likes

Φάουλ στον Αραούχο δόθηκε αυτό ε, μιλάμε για τον ορισμό της παράγκας.

Αυτό με τη χρήση φωτογραφιών που “κρύβουν” την προοπτική της εικονας είναι παλιά τακτική της προπαγάνδας (από όλους ε, όχι μόνο ΑΕΚ). Αν θυμάμαι καλά, στη φωτογραφία που έβαλες, αν δεις το βίντεο, το πόδι του Σέκνεφελντ είναι πιο μπροστά. Δεν ακουμπάει το πόδι του Αραούχο. Και στη συνέχεια, όπως φαίνεται στο βίντεο, ο Αραούχο τον βρίσκει στη γάμπα ή αστράγαλο, δε θυμάμαι. Αν θες και μπορείς, βρες το βίντεο γιατί η στατική φωτογραφία δε λέει τίποτα απολύτως (για παράδειγμα πού είναι η μπάλα; μπορείς να καταλάβεις από τη φωτογραφία αν είναι προς τον Αραούχο ή τον Σένκεφελντ;). Πιθανόν να θυμάμαι λάθος, αλλά σίγουρα η φωτογραφία δεν είναι απόδειξη.

(και τέλος πάντων, δε μιλάμε απλά για ένα ανάποδο φάουλ, που υπήρξαν πολλά σήμερα, στις φάσεις που διαμαρτυρόμαστε)

3 Likes

Εμένα και στην ροή του ματς μου φάνηκε καθαρή καρατιά. Τέσπα, πολύ το αναλύσαμε, ας πάμε παρακάτω, εγώ δεν θέλω να προσθέσω κάτι.

To είδα στα highlights. Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια. Βρίσκει πρώτος την μπάλα ο δικός μας, έρχεται δεύτερος ο Αραούχο και στο κατέβασμα τον βρίσκει ο Σένκενφελντ. Θα μπορούσε να το είχε δώσει και ανάποδα, και όπως το έδωσε δεν είναι τρομερό κατά τη γνώμη μου

Το πρώτο. Τα σφυρίγματα ήταν για να μη χάσει η ΑΕΚ, όχι για να μην κερδίσει ο Παναθηναϊκός. Το χέρι είναι για κλάμματα, πεντακάθαρη παράβαση που τιμωρείται με κάρτα.

1 Like

Απ’ όσο έχω διαβάσει, ο κανονισμός αναφέρει ότι κίτρινη για χέρι (εκούσιο πάντα) δίνεται για “ανακοπή υποσχόμενης επίθεσης” και δε νομίζω ότι η πάσα τερματοφύλακα προς αμυντικό στα πλάγια της περιοχής μπορεί να στοιχειοθετηθεί ως τέτοια.

Αντιθέτως το μαρκάρισμα πιο πριν με το πόδι να μένει παρατεταμένα ψηλά είναι κίτρινη μαρς, ενώ και η φάση του Χατζισαφί πιο πολύ είναι πέναλτι παρά δεν είναι (αν και έχω χάσει τη μπάλα τα τελευταία χρόνια σχετικά με την ερμηνεία του χεριού). Επίσης δεν καταλαβαίνω καν τι είδε αρχικά και σφύριξε πέναλτι, ευτυχώς που το πήρε πίσω.

3 Likes

Εχω αρχισει να πιστευω οτι στην ενδοεπικονωνια λένε κάτι του στυλ “παρτο πίσω μαλάκα, θα εκτεθουμε”.

Όχι μονο χτες, γενικοτερα.

3 Likes

Η άποψή μου είναι πως πολύ σωστά τα γράφεις ChrisP. Το θέμα λοιπόν σε όλη αυτή την κουβέντα που έγινε πιο πάνω, είναι αν ενδιαφέρει κανέναν η πραγματικότητα, ή απλώς προβάλλει τις οπαδικές προκαταλήψεις του, ποστάροντας ένα σκρινσοτ λέγοντας είναι ή δεν είναι καρατιά. Δεν έχω καμία πρόθεση προσβολής προς τα παιδιά που έγραψαν παραπάνω, στην τελική καυλάντα κάνουμε εδώ και όλοι έχουν και ενδιαφέρον/αγάπη προς την ομάδα τους που τους επηρεάζει πολλές φορές.

Από κει και πέρα ωστόσο, το πιο απλό είναι: μπες, κάτσε διάβασε τον κανονισμό εφόσον σε αφορά για να μην είναι το επιχείρημά σου “για μένα είναι/δεν είναι”. Δεν είναι ούτε δύσκολο να βρεθεί, ούτε κρυφό το εγχειρίδιο κανονισμών, μπορεί να ανακαλύψεις πως ουσιαστικά δε γνωρίζεις καν τι συζητάς και υποστηρίζεις πράγματα που “βλάπτουν και την ομάδα σου”.

Πότε τιμωρείται πειθαρχικά κάποιος (άφησα μόνο τις περιπτώσεις που αφορούν τον Αμραμπατ):

Cautions for unsporting behaviour

There are different circumstances when a player must be cautioned for unsporting behaviour including if a player:

  • commits in a reckless manner a direct free kick offence
  • handles the ball to interfere with or stop a promising attack
  • handles the ball in an attempt to score a goal (whether or not the attempt is successful) or in an unsuccessful attempt to prevent a goal

Το χέρι, δικαίως με βάση τον κανονισμό δεν τιμωρήθηκε με κάρτα. Το αντιαθλητικό παίξιμο του Αμραμπατ αντιθέτως, έπρεπε να τιμωρηθεί, καθώς δεν ήταν ούτε 50-50 ούτε 60-40 ούτε 40-60 (δεν καταλαβαίνω καν πως ορίζεται ενα φάουλ με ποσοστά συνυπευθυνότητας). Πάει με σηκωμένο το πόδι, χτυπάει αντιαθλητικά τον συμπαίκτη του. Τέλος.

Για το πέναλτι, ο κανονισμός λέει:

Handling the ball

For the purposes of determining handball offences, the upper boundary of the arm is in line with the bottom of the armpit. Not every touch of a player’s hand/arm with the ball is an offence.

It is an offence if a player:

  • deliberately touches the ball with their hand/arm, for example moving the hand/arm towards the ball

  • touches the ball with their hand/arm when it has made their body unnaturally bigger. A player is considered to have made their body unnaturally bigger when the position of their hand/arm is not a consequence of, or justifiable by, the player’s body movement for that specific situation. By having their hand/arm in such a position, the player takes a risk of their hand/arm being hit by the ball and being penalised

  • scores in the opponents’ goal:

    • directly from their hand/arm, even if accidental, including by the goalkeeper
    • immediately after the ball has touched their hand/arm, even if accidental

Οι δύο πρώτες περιπτώσεις περιγράφουν κατ’ εμέ την προκείμενη φάση, καθώς ο συγκεκριμένος παίκτης, έστω και άθελά του (δεν έχει καμία σημασία), σκάει ουσιαστικά τη μπάλα.

Φαίνεται να ισχύει αυτό για το χέρι του Αμραμπατ. Όσο παράδοξο κι αν είναι και εκτός της συνήθους πρακτικής.

Όμως έχει πλάκα ότι στην προσπάθεια να δικαιολογήσουν το χέρι κάποιοι ρεπόρτερ της ΑΕΚ είπαν ότι δεν το έδωσε επειδή ο Αμραμπατ ήταν εντός περιοχής ενώ εκτελούσε ελεύθερο ο Μπρινιολι. Αν ισχύει αυτό (δεν υπάρχει καλό ρηπλεη για να φανεί αν είχε ήδη εκτελεστεί το ελεύθερο ή οχι), μαντεψτε, αυτό όντως τιμωρείται με κίτρινη!

2 Likes

Όσο σάπιο και να είναι, το δίνουν, εγώ αυτό έχω καταλάβει :joy:.

Για το χέρι ομολογώ ότι δεν ήξερα αυτόν τον διαχωρισμό. Δεν αλλάζει και πολύ το τι πιστεύω, βέβαια (ότι δηλαδή δε θέλανε να χάσει η ΑΕΚ).

Ειχαμε να δουμε τετοια διαιτησια απο Ευθυμιαδη και Καλόπουλο. Δεν ξερω αν υπήρχε δόλος ή απλά ασχετοσύνη αλλά αυτός ο Νταμπάνοβιτς έχει σύμβαση με την ΕΠΟ και σφυρίζει συνέχεια; Άλλοι διαιτητές δεν υπάρχουν;

Ρε σεις, τόσα χρόνια που βλέπετε μπάλα, πότε υπήρξε μια φορά - ακόμα και στο κέντρο ή σε όποιο σημείο του γηπέδου - που δεν τιμωρήθηκε το εκούσιο σταμάτημα της μπάλας με χέρι με κίτρινη κάρτα;

4 Likes

Καλά ούτε κι εγώ τον ήξερα, κάτι έψαχνα κάποια στιγμή μπας και βγάλω άκρη με τα χέρια στα πέναλτι ή τα γκολ, και έπεσα πάνω στην αναφορά για την κίτρινη κάρτα.

Εδώ όλα τα δημοσιευμένα άρθρα των ρεπόρτερ μιλάνε για ορισμό της κίτρινης κάρτας, οπότε προφανώς και αυτοί δεν τον ξέρουν και η αλήθεια είναι ότι σπάνια βλέπουμε κάποιον να κάνει τόσο ηλίθιο χέρι όπως ο Άμραμπατ σε πάσα του αντίπαλου κήπερ.

1 Like

Κι εγώ δεν πειθομαι ότι αυτό είχε στο μυαλό του ο συγκεκριμένος διαιτητής. Αλλά ας πούμε ότι εκ των υστέρων μπορεί να πατήσει εκεί.

Τι σημασία έχει αυτό; Ο κανονισμός έχει αλλάξει, αυτό είναι το παιχνίδι πλέον. Ακόμα και χτες να άλλαξε, αυτό ισχύει σήμερα. Δεν είναι κάρτα.

Όπως γράφει λοιπόν:

CAUTION (YELLOW CARD)

A player is cautioned for handling the ball:
➡ to interfere with or stop a promising attack*
➡ in an unsuccessful attempt to prevent a goal
➡ in an attempt to score a goal (whether or not the attempt is successful)

*If the referee plays the advantage or allows a quick free kick afterwards, the offending player is not cautioned.

HANDBALL

The Laws of the Game 2021/22 emphasise that not every touch of a player’s hand/arm with the ball is an offence. There are three main categories of the offence:
1️⃣ deliberate handball
2️⃣ non-deliberate handball – unnatural position of hand/arm
3️⃣ non-deliberate handball – scoring a goal immediately after accidental handball by the scorer

Ε τοτε ας παιζουν handball όταν αμυνονται κάτω απο το κέντρο. Αν είναι να μην τιμωρούνται με κίτρινη κάρτα. Υπάρχει το γράμμα υπάρχει και το νόημα του νόμου. Αυτό που έκανε ο Αμραμπατ ήταν προκλητικό και διακωμώδηση και έπρεπε να φάει κίτρινη τί να κάνουμε τώρα. Το άσπρο μάυρο θα κάνουμε για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα;

Όλα τα άλλα τα σκάτωσε ο διαιτητής αλλά εκεί να του πούμε μπράβο εφάρμοσε το νόμο συγχαρητήρια.

1 Like

Ρε φίλε, ειλικρινά, είναι άλλη κουβέντα αυτή. Λες ότι ο κανονισμός είναι χαζός; Τι να κάνουμε, αυτός είναι, αυτό είναι το άθλημα και άμα δεν μας αρέσει πως έχει γίνει, δεν το παρακολουθούμε. Με βάση τον κανονισμό λοιπόν, αυτό ισχύει, δε μπορεί να βγαίνεις να λες (όχι εσύ, κατάλαβες) ότι είναι αλλιώς για μένα γιατί το θεωρώ κίτρινη κάρτα επειδή έτσι ήταν παλιά ή έτσι με συμφέρει οπαδικά ή τέτοια γραμμή θέλω να περάσω ως ρεπόρτερ. Η άποψή μου γράφτηκε και παραπάνω, η διαιτησία ήταν τραγική και θύμισε παράγκα από παλιά. Έδειξε ξεκάθαρη πρόθεση ο διαιτητής στον τρόπο που σφύριζε.