Παναθηναϊκός

Μανιάτης Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης τελικός Κυπέλλου

:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

1 Like

Θα μπορούσε με το γράμμα του νόμου να του δώσει κίτρινη για επίδειξη έλλειψης σεβασμού

Όταν η λογική και το πνεύμα του νόμου επιτάσσουν κίτρινη δεν θα βρίσκουμε δικαιολογίες για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.

Είναι από αυτές τις στιγμές που σκέφτομαι ότι χρειάζεται περισσότερα emoticon αντίδρασης στο φόρουμ. Και την ίδια στιγμή δεν ξέρω ποιο θα πάταγα.

2 Likes

ΟΚ, για σενα είναι εξευτελισμός του αθλήματος; Δε σε αφορούν οι κανονισμοί γιατί ας παίξουμε χαντμπολ αν είναι έτσι; Κανένα πρόβλημα, το αν θέλω να δικαιολογήσω κάποια αδικαιολόγητα δεν με αφορά ως συζήτηση, συνέχισε να επιμένεις, δεν έχω καμία κάψα να το συζητήσω περαιτέρω μαζί σου.

Τι να κάνουμε που αυτό έγινε πριν πόσα χρόνια και οι κανονισμοί έχουν αλλάξει από τότε; Μήνυση στην IFAB; Άσε που είναι παντελώς άσχετο με τη συζήτηση αφού εκεί και εσκεμμένα το έκανε και για να αποσοβήσει το γκολ.

Του Σενγκεφελντ δεν ειναι καρτα, το θυμαμαι και εγω στην κανονικη ροη να λεω πω τον εφαγε (κανει και τρελα σαν καραγκιοζης ο Αραουχο, το εκανε δυο-τρεις φορες και στην τελευταια φαση το ιδιο, καλο θα ειναι να το κοψει γιατι ειναι παικταρας αλλα ειναι τελειως σιχαμενο) αν το δεις σε ριπλει τον βρισκει ξωφαλτσα, ασε το σκρινσοτ martian δεν τον βρισκει οπως φαινεται απο την προοπτικη.

Του Τσοκαι κοκκινη ηταν. Του Χατζησαφι ηταν σαφως πεναλτυ, αφου δεν εδωσε επιθετικο για σπρωξιμο, το χερι ειναι σε αφυσικη θεση και κινειται για να παιξει την μπαλα. Το οτι δεν του ειπαν απο το ΒΑΡ να το κοιταξει ειναι το χειροτερο. Ο Αμραμπατ σιγουρα επρεπε να παρει αλλη μια καρτα, δεν εχω καταλαβει απο τους κανονες που λετε για το χερι τι ισχυει αλλα ειχε αλλη μια φαση τουλαχιστον. Τρελη χαζομαρα να παιζεις ετσι οταν εχεις κιτρινη, γι’αυτο τον εβγαλε ο Αλμειδα και φανταζομαι θα ακουσε καλα στα αποδυτηρια.
Για την τελευταια φαση, εδω να εξομολογηθω οτι ειχα τοσα νευρα που με το που τον ειδα να δειχνει βουλα εκλεισα το λαπτοπ και πηρα χαμπαρι οτι εληξε Χ κανα δεκαπενταλεπτο αργοτερα αφου ειχα ηδη προλαβει να γραψω καπου οτι “προτιμω να το παρει ο γαυρος πλεον”, εκει εφτασα, σαν την σκηνη με τον Ιεροκλη Μηχαιλιδη στην Πολιτικη Κουζινα, θα μετανοιωνω αυτα τα λογια μια ζωη :rofl: . Η μαλακια που κανει στο τελος ειναι η εξης. Ο Καισαρης, μετα το ΠΑΟ - ΟΣΦΠ ειχε διαβασει τον κανονισμο για το ΒΑΡ και ελεγε οτι ακομα και για φασεις που δεν χρειαζεται να δει ο διαιτητης, που δεν ειναι “υποκειμενικες”, φασεις δλδ του τυπου ειναι μεσα η εξω απο την περιοχη, ειναι η δεν ειναι οφσαιντ, οταν ειναι σε τοσο κρισιμο σημειο του παιχνιδιου ο διαιτητης συνισταται να παει να το δει αφ’ενος για εξτρα σιγουρια και αφ’ετερου για να το “πουλησει” καλυτερα στον κοσμο που ειναι στο γηπεδο. Ο απιθανος, σε φαση η οποια ηταν υποκειμενικη, στο 100’ δεν πηγε καν να το δει, μιλαμε απλα για τραγικο.

Αφηνοντας την διαιτησια στην ακρη, η ομαδα ηταν πολυ συμπαγης και κατεβηκε εξαιρετικα απο αποψη πνευματικης προετοιμασιας στην πιο δυσκολη εδρα του Πρωταθληματος. Η ΑΕΚ ειχε μεν τον ελεγχο αλλα φασεις δεν εκανε εκτος απο εκεινη του Ροτα (πως το εχασε αυτο) και παρουσιαστηκε πολυ καλυτερη απ’οτι τητν περιμενα, οποτε ειμαι πολυ ευχαριστημενος προσωπικα. Μενει ενα γαμωτο γιατι αν κερδιζαμε θα καναμε τεραστιο βημα, αλλα και το Χ οπως ηρθαν τα πραγματα ειναι εξαιρετικο αποτελεσμα. Το μονο που δεν καταλαβα ειναι γιατι βγηκε ο Μανσινι που ηταν ο καλυτερος μας παικτης αντι του Παλασιος, πιθανον να ειχε κουραστει αλλα απο αποψη αποδοσης δεν μου εβγαλε πολυ νοημα.

3 Likes
  • παίζει την μπάλα με το χέρι σε μια προσπάθεια να πετύχει γκολ (ανεξάρτητα του εάν η προσπάθεια είναι επιτυχής ή όχι) ή σε μια ανεπιτυχή του προσπάθεια να αποτρέψει την επίτευξη ενός τέρματος

  • μη τήρηση της καθορισμένης απόστασης, όταν πρόκειται να ξαναρχίσει ο αγώνας με λάκτισμα για πάσα, κόρνερ, ελεύθερο λάκτισμα ή πλάγιο

Εντελώς τυπικά πάντως και με τα παραπάνω παιρνει κάρτα. Εκτός αν μου πει κάποιος ότι αυτή η ενέργεια στη μεγάλη περιοχή δεν είναι για να πετύχει γκολ, θα έδινε πάσα μετά. Τεσπά, νομίζω οι προθέσεις του διαιτητή ήταν σαφείς.

Θα λυθούν όλα τώρα : https://www.sdna.gr/podosfairo/1065677_kalei-se-syskepsi-toys-exi-proedroys-ton-plei-o-mpenet

Μετα το χτεσινό είναι φανερό οτι θα το χάσουμε με το έτσι θέλω. Η ανύπαρκτη διοίκηση θα μας αφήσει πάλι έρμαια στον κάθε νταμπάνοβιτς και θα μας σφάζουν στο γόνατο κάθε αγωνιστική.

Αυτά τα ρομαντικά ‘ολοι τους και μονοι μας’ είναι για παιδάκια.

1 Like

Eκ του αποτελέσματος, μπορεί να κριθεί και ως λάθος, βέβαια μην ξεχνάς ότι από την πλευρά του Μαντσίνι τρώμε τη μόνη φάση της ΑΕΚ και γενικότερα είχε θέμα με τις καλύψεις του Χουανκαρ. Ξεκάθαρα καλύτερος παίκτης -και πάλι εκ του αποτελέσματος λάθος που βγήκε- ο Τσεριν.

Για τον Τσεριν εκ’του αποτελεσματτος συμφωνω, για Μαντσινι δεν ξερω, εκει που το βλεπαμε παραξενευτηκαμε γιατι ειδικα στο Α’ ηταν ο καλυτερος μας, ολοι οι κινδυνοι απο αυτον ξεκινουσαν αλλα οκ, μπορει να ειχε σκασει, αυτο το βλεπει ο προπονητης στο γηπεδο και εμεις απο την τηλεοραση δεν μπορουμε να το καταλαβουμε.

Ρομπέρτο Κάρλος με Ολυμπιακό :stuck_out_tongue:

1 Like

Το VAR λειτουργεί σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, δλδ, κόκκινη, πέναλτι, offside ή παράβαση πριν από κάποιο γκολ, και μόνο όταν ο διαιτητής που ελέγχει το VAR έχει αντίθετη άποψη απ’ τον διαιτητή μέσα. Όταν συμφωνούν και οι δύο τότε δεν πάει στο VAR o 1ος διαιτητής.

Μα πως συμφωνουν απο την στιγμη που εδειξε βουλα ρε συ?

Προφανως ο ΒΑΡ του ειπε μαλακια εδειξες, δεν ειναι πεναλτυ, αλλαξε αποφαση. Ε εκει επρεπε να παει στο ΒΑΡ για να σιγουρευτει και για τον ψυχολογικο λογο (αναφερεται στον κανονισμο/οδηγια της ΟΥΕΦΑ για το ΒΑΡ αυτο δεν ειναι φλου) που εγραψα πιο πανω. Δεν αλλαζει κατι ουσιαστικο με το οτι δεν πηγε, απλα δειχνει οτι ο τυπος ηταν απλα απαραδεκτος και ακαταλληλος για τετοιας κρισιμοτητας ματς.

1 Like

Α δεν είδα το ματς, ούτε τη φάση, πως λειτουργεί κανονικά το VAR λέω. Αν είχε άλλη άποψη ο VAR τότε ναι έπρεπε να πάει να το δει.

Όχι αλλάζει, μπορεί να επέμεινε στην άποψή του και να άφηνε το πέναλτι. Εκτός αν ήταν κάτι πασιφανές (δλδ, νόμιζε ότι βρήκε χέρι και χτύπησε στον ώμο και δεν το είδε καλά στον αγώνα).

1 Like

Τυπικα, ναι, απλα ας υποθεσουμε οτι δεχεται 100% την αποψη του ΒΑΡ που του λεει εκεινη την ωρα μαλακια εκανες, που αυτο γινεται στην συγκεκριμενη περιπτωση καλω η κακως (κακως λεω εγω γιατι δεν ειναι φαση “αντικειμενικη”). Παλι πρεπει να παει να το δει, για το “θεαθηναι”, καταλαβαινεις πως το λεω.

Εγώ πάντως πήγα στο ΟΑΚΑ, είχα να πάω από τις πρώτες αγνωνιστικές της Ευρωλίγκας που είχα απογητευτεί.

Η ομάδα έχει ψυχή τώρα και τσαμπουκά αλλά της λείπει η συνοχή, ειδικά στην επίθεση. Στην άμυνα αν εξαιρέσεις τον Λι που χάνεται, είμαστε καλοί.
Παπαγιάννης θέλει Πιτίνο να το αρχίσει στις παναγίες γιατί έχει γίνει πιο σοφτ και από το στομάχι του. Έλεος 2.20 να μην μπορεί να πάρει μπάλα στα μιςμάτς, να του κάνει μάθημα ο Γιάννης Αντετ. πως παίζουν ξύλο στη ρακέτα… Έλεος.

Ο Ολυμπιακός στην επίθεση είναι φωτιά, από το γήπεδο που είχα πλήρη εικόνα είδα μπασκετάρα στην επίθεση, σαν ομάδα ΝΒΑ των 90ς, χωρίς υπερβολή… Και το λέω ενώ απεχθάνομαι τους Γάβρους.

Η άμυνα του δεν έλεγε, Βεζένκοβ, Κανάαν, Φαλ σε μέτρια μέρα και πας πήδηξε ο Μπολομπόι ο άσχετος και ο Λαρεντζάκης. Είχαμε την ευκαιρία αλλά ο ΟΣΦΠ είναι σε φοβερή κατάσταση και μας νίκησε σε κακή του μέρα.

Δεν με στεναχώρησε η ήττα. Ευχαριστήθηκα μπάσκετ και από τις 2 ομάδες και χάρηκα με την πρόοδο μας.

Όσο για το ποδόσφαιρο.
Είναι προφανές ότι σπρώνουν την ΑΕΚ, δεν ξέρω πως μπορούν και το καταφέρνουν με ξένο διαιτητή… μεγάλη βρωμιά.

Άμπραμπατ έπρεπε ξεκάθαρα να φάει κίτρινη. Χατζι Σαφί μεγάλος κωλοπαιδαράς, έπρεπε να είχε φάει κάρτες σε πολλές περιπτώσεις.

Πριν το πέναλτι που ακυρώθηκε, το επιθετικό ήταν ξεκάθαρο, δεν χρειάζεται καν να συζητάμε για την μετά σύκρουση.

Αν κατάλαβα απο τα πάνω σχόλια, υπάρχει ερώτημα για το χέρι του Αμραμπατ;…το οτι ψάχνουν δικαιολογίες οι ρεπόρτερ της ΑΕΚ ειναι απόλυτα αναμενόμενο, όπως κάνουν όλοι σε όλες τις ομάδες. Αλλά εμείς τι συζητάμε ακριβώς;
Όπως λέει και ο Outshined, πείτε μια φορά που έγινε χέρι ακόμα και στο κέντρο του γηπέδου και δεν δόθηκε κάρτα. ΜΙΑ.
Ή δεν λέμε όλοι οτι πρέπει να δοθεί.

Οι κανονισμοι λενε καποια πραγματα, ο καθενας τους ερμηνευει οπως θελει, καθηγητης διαιτησιας δεν ειμαι, αλλα αμα ισχυει αυτο που λεει η ΑΕΚ δεν βλεπω για ποιον λογο να μην παιζουν σκοπιμα με τα χερια οι αντιπαλοι στο κεντρο ωστε να σπασουν το (εξαιρετικα σημαντικο πλεον) build up και την κυκλοφορια της μπαλας της ομαδα, αμα δεν κινδυνευουν με καρτα.

Ξαναλεω δεν ειμαι καθηγητης διαιτησιας, αλλα με την λογικη μου δεν καταλαβαινω πως μπορει να στεκει αυτο το πραγμα.

1 Like

Δεν έχω δει ΑΕΚ καθόλου φέτος. Αυτός ο Αμραμπατ τι σόι αμπαλο βόδι είναι ρε σεις; Ούτε στρίβει, ούτε βλέπει. Μόνο αγκώνες και ξύλο. Και πόσο θαμμένο στο σύστημα έχει τον Πινέδα (έτσι λέγεται;) η ΑΕΚ… Κάνω λάθος;

Από την άλλη, άσχετα με τις κάρτες και τα χέρια κτλ είναι κρίμα που ο ΠΑΟ δεν πάταγε λίγο καλύτερα μπροστά (Παλασιος και Ιωαννίδης) και δεν φτιάξαμε 1-2 φάσεις ακόμα. Θα είχαμε βάλει σίγουρα γκολ.

Αυτή η έλλειψη βάθους μας έχει φάει φέτος.

1 Like