Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

πολυ μπρουτ και αξ μυριζει εδω μεσα…

Ανεξάρτητα από το αν θα πρέπει η θητεία να είναι υποχρεωτική, η στράτευση στα 18 δεν είναι και συμφέρουσα για τον Ελληνικό στρατό. Πάρα πολλές δουλειές μέσα στο στρατό, γίνονται από πτυχιούχους φαντάρους και αν πηγαίνει ο κόσμος στρατό στα 18, ουσιαστικά ο στρατός δε θα έχει καθόλου πτυχιούχους να εκμεταλλευθεί τις γνώσεις τους.

Πράγματι το μέτρο θέλουν να το περάσουν για να μειωθεί η ανυποταξία, δε διορθώνεις όμως ένα λάθος με ένα δεύτερο λάθος…

Ποια ανυποταξια ρε karvou, στα περισσοτερα στρατοπεδα εινια υπεραριθμοι κι εχουν συνεχως εξοδους… Και στην τελικη (αν εξαιρεσεις κατι τυπους της σοου-μπιζνες) εγω δεν ξερω εστω κι εναν που να μην πηγε καποια στιγμη στρατο… Τωρα αν λιγοι (που εχουν φραγκα και γνωριμιες) αποφευγουν τελειως τη στρατευση ΟΚ, αλλα ειναι λιγοι… Απλα οι περισσοτεροι που εχουν βυσμα, πηγαινουν στρατο με ευνοϊκες μεταθεσεις… Αυτο δεν θα κοπει με την υποχρεωτικη στρατευση στα 18…

Ένας σύγχρονος στρατός οφείλει να είναι μικρός, ευέλικτος, και να βασίζεται σε υψηλή τεχνολογία. Η υψηλή τεχνολογία, όμως, απαιτεί ανθρώπους με γνώση και εμπειρία, δηλαδή επαγγελματίες. Επιπλέον, η τεχνολογία εξελίσσεται με ταχείς ρυθμούς. Συνεπώς, σε διαβεβαιώ ότι η 3μηνη θητεία σου θα ήταν σχεδόν (για να μην πω παντελώς, και φανώ απόλυτος!) άχρηστη για την άμυνα της χώρας!

Τώρα, αν κάποιοι θέλουν διακαώς να κάνουν κάποιους μήνες θητείας, τι να πω; Ας εξεταστεί η δυνατότητα εθελοντικής εργασίας στο στρατό. Η υποχρεωτική θητεία, όμως, θίγει τα δικαιώματα όλων των υπολοίπων.

σωστος…
μονο που για να γινει εθελοντικη η στρατευση στην Ελλαδα θα περασουν μερικες δεκαετιες…

υπάρχει ανυποταξία και δεν είναι μικρά τα ποσοστά. Για παράδειγμα, πάρα πολλοί από όσους φεύγουν έξω για σπουδές, στο τέλος βρίσκουν παραθυράκια στους νόμους για να μη θητεύσουν. Νομίζω και ο tapeinos έκανε κάπου λόγο για την ανυποταξία σε προηγούμενα του ποστ.

Τι να σου πω, δεν γνωριζω τα στρατιωτικα αλλα θεωρουσα οτι με 3 μηνες καποια βασικη εκαπαιδευση παιρνεις…

Οχι 3 μηνες, αλλα ουτε 3 ωρες απο τη ζωη μου δεν εχω ορεξη να χαραμισω στον στρατο… Ουτε με πολυνοιαζει η αμυνα της χωρας… Αλλα προβληματα του τοπου μου με καινε…

Ας καταργηθει πληρως λοιπον, καλο θα ειναι…

Δηλαδη θεωρεις οτι ο ελληνικος στρατος εχει προβλημα λογω της ανυποταξιας?

Δεν είπα κάτι τέτοιο ποτέ. Εγώ σου είπα τη δικαιολογία που έχει η κυβέρνηση για να προτείνει το μέτρο…

Βασικά μέσα σε 1,5 μήνα στο κέντρο ότι βάση έχεις να πάρεις τη παίρνεις. Μετά παίρνεις μετάθεση και αναλώνεσαι στα ίδια πράγματα… Σκοπιές, άντε και καμιά βολή…

Χμμμ… Νομίζω ήρθε η ώρα της ενημέρωσης με στοιχεία. :-k

Για το μέγεθος της ανυποταξίας δες εδώ:
http://omhroi.gr/article_2111.htm
Και μιλάμε για δημοσίευμα προ τριετίας, ενώ οι ρυθμοί συνεχώς αυξάνουν! Για ποιο άλλο λόγο θεωρείς ότι η κυβέρνηση θέλει να επιβάλει στράτευση στα 18, ενώ ξέρει τι δυσαρέσκεια θα προκαλέσει το μέτρο, καθώς και ότι (όπως πολύ σωστά παρατηρεί ο karvou) με τον τρόπο αυτό θα χάσει όλους τους πτυχιούχους φαντάρους;

Είπες και κάτι σωστό, όμως: αυτοί που έχουν φράγκα, βύσμα κλπ δεν αποφεύγουν τη στράτευση. Δεν έχουν λόγω να το κάνουν, διότι “εκπληρώνουν” εικονική θητεία στην υγεία των κορόιδων! Αυτή είναι η περίπτωση πολλών επώνυμων (πολιτικών, δημοσιογράφων, ποδοσφαιριστών κλπ).

Κατά τ’ άλλα, [B]το μόνο βύσμα που χρειάζεται κανείς για ν’ αποφύγει τη στράτευση είναι το βύσμα με το οποίο θα συνδεθεί στο internet για να ενημερωθεί:

www.omhroi.gr[/B] :stuck_out_tongue:

ρε τι λεμε τωρα…αν σκεφτουμε τον ιδιο τον στρατο σαν ιδεα απο την βαση του ειναι τελειως ηλιθιοτητα…
χαλαμε τα απειρα φραγκα καθε χρονο ετσι κι αλλιως σε πιστολακια και ρουκετουλες και αλλα πολεμικα παιχνιδακια ενω ο κοσμος πεθαινει απο την φτωχεια και μετα μας στελνουν κιολας να μαθουμε πως θα τα κραταμε και πως θα πυροβολαμε και αλλες τετοιες παπαριες.
για ποιον ολα αυτα ρε? λες και με ρωτησε κανενας αν θελω να κρατησω οπλο, λες και αμα δω τουρκο απεναντι θα τον πυροβολησω, για ποιον? για την πατριδα και αλλα τετοια εμετικα?
γιατι εγω και ακομα και σε πολεμο δεν νομιζω οτι θα πυροβολουσα τον αλλο για να μην περασει τα συνορα μου, οσο και αστειο η βλακεια αν ακουγεται…δεν την νιωθω καν χωρα μου
και μιλαμε τωρα για το στρατο, το μεγαλυτερο καταλοιπο της χουντας?

Σε ολα αυτα που λες ειμαι μαζι σου, ακριβως τα ιδια εχω στο κεφαλι μου… Και για το πνευμα του στρατου και για ολα…

Εγω αλλο εχω στο μυαλο και προβληματιζομαι για τον πρεπει να καταργηθει εντελως η στρατευση αλλα δεν ειναι θεμα που θα ηθελα να ανοιξω εδω…

Για τα υπόλοιπα που λες, ο καθένας έχει την άποψη του, αλλά στο τελευταίο που λες, πώς ο στρατός είναι κατάλοιπο της χούντας αφού υπήρχε πολύ πριν από αυτή? Τι εννοείς ακριβώς?

εννοω πως για οσους αναπολουν τις εποχες της χουντας και ολα τα συναφη ο στρατος ειναι παραδεισος
χωρις αυτο να σημαινει πως οποιος ειναι στρατιωτικος ειναι και ακροδεξιος φυσικα
οπως επισης και οι περισσοτερες απο τις παρελασεις ειναι ακροδεξια καταλοιπα
παρελασεις…πφφφ…επιδειξη των τανξ που εχουμε και τον οπλων…και κατα τα αλλα γιορταζουμε…
λες και δεν θα μπορουσαμε να γιορτασουμε αλλιως τις εθνικες επετειους…

Χμ…

Οι αριθμοι αυτοι ειναι αριθμοι που αναφερει η ιδια η κυβερνηση αρα δεν ξερω αν πρεπει να εχω εμπιστοσυνη…

Επισης 1/4 να μην στρατευεται δεν νομιζω οτι ειναι και κατι το τρομερο… Καπου τοσοι (ισως και παραπανω) απεχουν απο τις εκλογες κι ομως οι εκλογες γινονται και το αποτελεσμα ισχυει…

Τωρα γιατι θελει η κυβερνηση στρατευση στα 18… Ο στρατος ειναι οπως και να το κανουμε ενας μηχανισμος πειθαρχησης (και ρουφιανιας οπως πολυ σωστα ειπαν ορισμενοι)… Οταν ομως πηγαινεις στα 25 σου εχεις ηδη μια διαμορφωμενη αποψη για αρκετα πραγματα… Οταν πας στα 18 δεν ξερεις σχεδον τιποτα… Κι αρα η πειθαρχηση και η ρουφιανια μπορουν και να γινουν τροπος ζωης πολυ πιο ευκολα… να κατι που θελει να πετυχει η κυβερνηση…

Μη γελιομαστε απο κουταμαρες περι μεσαιου χωρου, δεξια κυβερνηση εχουμε… Και ως δεξια κυβερνηση εχει και την αναλογη πολιτικη…

σωστα παλι τα λες

Δίκιο έχεις να μην έχεις εμπιστοσύνη στους αριθμούς που δημοσιεύει η κυβέρνηση. Η κυβέρνηση έχει λόγους να προσπαθεί να περιορίσει τη δημοσιότητα για το φαινόμενο της ανυποταξίας, προκειμένου να συντηρείται ο μύθος ότι “όλοι πάνε φαντάροι” και μαζί του ο θεσμός της υποχρεωτικής στράτευσης. Έχει κάθε λόγο, λοιπόν, να προσπαθήσει να παρουσιάσει μικρότερα νούμερα από τα πραγματικά, διότι γνωρίζει πως σε όσες χώρες η ανυποταξία πέρασε μια κρίσιμη μάζα, ο θεσμός της υποχρεωτικής στράτευσης κατέρρευσε ακαριαία (χαρακτηριστικό παράδειγμα η Ισπανία). Κατά τ’ άλλα, συμφωνώ μαζί σου ότι στην Ελλάδα δεν έχει περάσει ακόμη την κρίσιμη μάζα, γι’ αυτό και ο θεσμός παραμένει.

Συμφωνώ, όμως, και με όσα λες για τον στρατό ως μηχανισμό πειθάρχησης. Απλά, θεωρώ ότι είναι άλλος ένας λόγος που ωθεί την κυβέρνηση σε αυτό το μέτρο. Όχι ο μόνος και, ίσως, όχι ο πρωταρχικός.

Πολύ ενδιαφέρον post και χαίρομαι διότι υπάρχουν υγιείς απόψεις πάνω στο θέμα (κοινώς συμφωνώ μαζί σας!:p) Βέβαια υπάρχει ένα θέμα το οποίο έχω στο μυαλό μου και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας.

Υπάρχει ένα ρητό που λέει: “Αν θέλεις να έχεις ειρήνη, να ετοιμάζεσαι για πόλεμο”, το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι δεν μπορούμε να αποδυναμώσουμε την άμυνα μας αν θέλουμε να κοιμόμαστε ήσυχοι τα βράδια. Ο στρατός πρέπει να υπάρχει γιατί έτσι δείχνουμε την υπεροχή μας ως έθνος. Αυτό όμως μας επιβάλλεται από το παγκόσμιο κατεστημένο, για να διατηρείται το εμπόριο όπλων κυρίως, και για να μπορούν οι ισχυροί του πλανήτη να ελέγχουν τους υπόλοιπους. Οι αμερικάνοι έχουν στρατιωτικές βάσεις σχεδόν παντού. Πρέπει λοιπόν να είμαστε σε αυτό το παιχνίδι. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αγοράζουμε όπλα απλά για να τα αγοράζουμε, και κατ’ επεκταση να υπάρχουν φαντάροι να παίζουν με αυτά. Η υποχρεωτική στράτευση δίνει στο στρατό τη δυνατότητα να γλιτώσει πολλά έξοδα, αφού ουσιαστική παρουσία στο στρατό δεν έχουμε. Κάνουμε δουλειές γραμματέα, καφετζή, καθαρίστριας κτλ.
Θέλω να καταλήξω στο ένας λόγος για τη διατήρηση της υποχρεωτικής στράτευσης είναι οικονομικός, και σε δεύτερο επίπεδο ρουσφετολογικός (υπάρχει ένα ολόκληρο κύκλωμα που εμπορεύεται αυτήν την κατάσταση), οπότε είναι μάλλον αρκετά δύσκολο να έχουμε κατάργηση αυτής, τουλάχιστον για τα επόμενα 10-15 χρόνια (δυστυχώς!).

Είμαι 25, τελειώνω τις σπουδές μου και τον Αύγουστο παρουσιάζομαι. Αν είχα πάει στρατό στα 18 μου τώρα θα είχα βρει δουλειά και θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος (η άλλη πλευρά του νομίσματος).

Αναμένω γνώμες, απόψεις, μπινελίκια…:slight_smile:

το παραπανω ρητο σιγουρα εξυπηρετει τις πολεμικες βιομηχανιες
το οτι ειναι πραγματικοτητα το παραπανω ‘‘παιχνιδι’’ που ανεφερες το ξερουμε ολοι, εγω ομως σου ξαναλεω οτι ακομα και σε περιπτωση πολεμου πολυ πιο ευκολα θα ετρωγα σφαιρα παρα θα σκοτωνα ανθρωπο για να εξυπηρετησω συμφεροντα των κυριων με τις φουσκωμενες τσεπες
οποτε ειτε μπω στρατο ειτε οχι θα ειμαι αχρηστος για την Ελλαδα σε περιπτωση πολεμου και ξερεις τι? νιωθω και περηφανος γι’αυτο