Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

Ούτε εγώ θέλω να βρεθώ στη θέση να σκοτώσω κάποιον που δεν ξέρω, αλλά το θεωρώ σίγουρο ότι ποτέ δεν θα βάλουν κάποιον από εμάς να φάει σφαίρα ή να σκοτώσει. Έτσι κι αλλιώς οι πόλεμοι μεταξύ κρατών έχουν μεταφερθεί σε άλλο επίπεδο, διπλωματικό κυρίως και υπάρχει πολλή προπαγάνδα. Ο πόλεμος όπως τον μάθαμε στα βιβλία της ιστορίας έχει καταργηθεί. Οι αερομαχίες με τους Τούρκους είναι ένα παράδειγμα. Κανένας δεν έβαλε κάποιον πιλότο να πάει με το ζόρι. Ο ίδιος το ζήτησε. Αυτός είναι ο πόλεμος μας με τους γείτονες. Και δυστυχώς κανένας δεν διαμαρτύρεται για αυτό. Χάνουμε πολλά λεφτά και πολλές ζωές με αυτήν την υπόθεση.

ναι ενταξει, δεν εννοουσα ακριβως αυτο που ειπα με την σφαιρα ετσι οπως το ειπα, ηταν μεταφορικο, εννουσα να σκοτωσω ανθρωπο σε φαση πολεμου γιατι θεωρω οτι ο ορος πατριδα δεν υφισταται

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3677

από το ποστ Νο152 και μετά υπάρχει μία άλλη συζήτηση σχετική με το θέμα. Το κάνω γιατί βιάζομαι και βαριέμαι να ποστάρω πράγματα που έχουν ήδη ειπωθεί :wink:

Λοιπον το οτι ο στρατος ειναι καταλοιπο της χουντας ειναι οτι πιο αστειο εχω ακουσει ποτε,για ευνοητους λογους…φιλικα mami…τωρα στο ερωτημα αν θα πρεπε να χουμε στρατο η αν θα πρεπε να ειναι υποχρεωτικη η θητεια απανταει η ιδια η ιστορια…η χωρα παντα ειχε παραπανω εχθρους απο συμμαχους για αυτο και πρεπει να ναι σε επαγρυπνηση χωρις να προκαλει…α και μην ορκιζεσαι οτι σε αυτοαμυνα δεν θα πυροβολουσες καποιον…!!!

Εγω ελπιζω μονο να μην διαπιστωσουμε ποτε,αν τα παραπανω θα ισχυσουν ή οχι…

καλα εσυ φιλε μου…εισαι τελειως αλλου… τι παει να πει συμμαχους και εχθρους? λες και ακουω κανενα πολιτικο η κανενα παππου…τι σχεση εχει η αυτοαμυνα με τον πολεμο#-o . για πες μου τους λογους για τους οποιους η χουντα και οσοι υποστηριζουν τετοια καθεστωτα δεν εχει σχεση με τον στρατο? (αφου πρωτα διαβασεις το post που εγραψα σχετικα με αυτο)

  • 10000000000000
    Εγώ που δεν δίνω δεκάρα τσακιστή για αυτά τα “ιδανικά” που προωθούν στον στρατό σε τι θα τους χρησιμεύσω?
    Εγώ πιστεύω ότι αυτό το ηλίθιο μέτρο προωθείται γιατί η κυβέρνηση τα`κανε πάνω της με το φοιτητικό κίνημα και θέλει να αποτρέψει κάτι παρόμοιο μέσω της στράτευσης από τα 18, όταν ακόμα κάποιος δεν παραμένει σταθερός στις ιδέες του και επηρρεάζεται εύκολα χρησιμοποιώντας τον στρατό για διάδοση δεξιών αντιλήψεων, ώστε ακόμα και στο μέλλον να κοπούν οι όποιες διαμαρτυρίες και όλοι να σκύβουν το κεφάλι. Όσο για τον Μειμαράκη είναι ένα φασιστόμουτρο και μισό και μάλιστα ήταν και αυτός στέλεχος της ομάδας “Κένταυρος”(νομίζω και ιδρυτής της) δεξιών παρακρατικών επι Μητσοτάκη στην οποία ανήκε και ο Καλαμπόκας που δολοφόνησε άνανδρα τον Νίκο Τεμπονέρα και μάλιστα ήταν και παρών σε αυτό το περιστατικό.

[B]Έγραψα για την αυριανή πορεία, αλλά παρέλειψα να ποστάρω την αφίσα:

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/dsc00332.jpg

Νομίζω πως όσοι θεωρούμε ότι πρέπει να δοθεί ένα τέλος στην υπόθεση που λέγεται “υποχρεωτική θητεία”, θα πρέπει να δώσουμε δυναμικό παρόν! Δε γίνονται κάθε μέρα διαδηλώσεις γι’ αυτό το θέμα και, ως εκ τούτου, ο εφησυχασμός δε συγχωρείται![/B]

οπως λεει και μια αφισα που ειδα στον δρομο: καλυτερα μια ζωη κοπριτης παρα οπλιτης

Ανοιξατε μεγαλο θεμα/μεγαλη πληγη της ελληνικης κοινωνιας…Απο τη μια ναι, μακαρι η υποχρεωτικη στρατευση να καταργηθει, απο την αλλη ομως μια αμυντικη ασπιδα πρεπει να υπαρχει παντα σε μια χωρα ειτε ειναι μεσω του απλου φανταρου ειτε μεσω εθελοντισμου/μισθοφορικου στρατου. Το ζητημα ειναι πως το στρατιωτικο κατεστημενο (καταλοιπο της χουντας οπως ανεφερε καποιος αλλος) δεν αλλαζει ευκολα, και η φασιστικη νοοτροπια των καραβαναδων καταστρεφει καθε “αθωα” και ειληκρηνη διαθεση του ελληνα να υπηρετησει την πατριδα του. Το λεω αυτο, γιατι οσοι απο εδω μεσα εχουν περασει το μανικι της θητειας και του “τρωω σκατο ολη μερα και δεν μου επιτρεπεται να μιλησω” γνωριζουν πως το μονο πια που εξηπηρετει η υποχρεωτικη στρατευση ειναι η συντηρηση του συστηματος και των τοσο πολλων στρατιωτικων (ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ/ΥΠΑΞ) που υπαρχουν. Στην τελικη αναλυση ΝΑΙ να υπηρετησω στον Ε.Σ. αλλα με σεβασμο στην αξιοπρεπεια και την ελευθερη βουληση (οχι φυσικα στη νοοτροπια χημειο,αλλα οχι ομως και στη νοοτροπια του ρουφιανου). Τις κουκουλες τις φοραγανε οι χητες στον εμφυλιο, σημερα τις φοραει η “σειρουλα” σου, που για να παρει μια διανυκτερευση η μια μερα παραπανω αδεια δεν δισταζει να σε χωσει μεσ’το σκατο. Κακα τα ψεματα, ετσι οπως ειναι η κατασταση σημερα στον Ε.Σ. ο πιο επιεικης χαρακτηρισμος ειναι “μπουρδελο” και το καλυτερο που εχουν να κανουν ειναι να αφησουν τα νεα παληκαρακια υσηχα, να μαθουν 5 γραμματα σε ενα πανεπηστημιο και μετα ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ να στρατευτουν…οχι χωσιμο με τη μια μεσα για να τους σπασουν το “ηθικο” και να δημιουργησουν 'αβουλα" πλασματα και εκκολαπτομενους ρουφιανους.

Αυτα τα λιγα για την ωρα…

Αν νομιζεις οτι ειμαι αλλου για αλλου τι να σου πω…εδω εσυ πιστευεις οτι ενας θεσμος που ισχυει απο αρχαιοτατων χρονων ειναι καταλοιπο της χουντας…σε λιγο θα πεις οτι ημουν και οφφ τοπικ…εγω σου λεω οτι η χωρα πρεπει να χει στρατο σε επαγρυπνηση και για να επιτευχθει αυτο ειναι αναγκαια η υποχρεωτικη στρατευση…!!!

βαριεμαι να ξαναγραψω τα ιδια διαβασε αν θες πιο πανω να δεις τι εννοουσα λεγοντας αυτο

τελοσπαντων. κατω ο στρατος, κατω οι πολιτικοι, κατω τα οπλα, κατω εγω!

+1000000

Παιδιά, να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά, και να αποφύγουμε άσκοπες διενέξεις. Προσωπικά, τα εθνικοπατριωτικά ιδεώδη δε με συγκινούν, και δεν πιστεύω ότι η χώρα απειλείται από εξωτερικούς εχθρούς. Προς όσους πιστεύουν, όμως, ότι υπάρχουν εξωτερικές απειλές, θα πω και πάλι τα εξής: στη σημερινή εποχή, οι μάχες δε γίνονται σώμα με σώμα, αλλά βασίζονται σε οπλικά συστήματα υψηλής τεχνολογίας, τα οποία απαιτούν επαγγελματίες χρήστες με εμπειρία και γνώση. Γι’ αυτό η τάση σε όλο τον κόσμο είναι να καταργούνται οι στρατοί των κληρωτών και να δημιουργούνται σύγχρονοι, ευέλικτοι, επαγγελματικοί στρατοί. Στο χωρό της επαγγελματοποίησης έχουν μπει ήδη και οι περισσότερες βαλκανικές χώρες: Βουλγαρία, Ρουμανία, FYROM, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Μαυροβούνιο έχουν καταργήσει την υποχρεωτική θητεία, ενώ αναμένεται η κατάργηση και στη Σερβία.

Θέλω να πω ότι, ακόμη κι αν έχεις όλη την καλή διάθεση να προσφέρεις στην “πατρίδα” (σε αντίθεση μ’ εμένα), ευτυχώς ή δυστυχώς δεν έχεις και πολλά να κάνεις μέσα από το θεσμό της υποχρεωτικής στράτευσης.

η χωρα μας ειναι πολυ μικρη,δεν προκειται να καταργηθει η υποχρεωτικη θητεια…και νομιζω οτι οι συνθηκες ειναι πολυ καλες και ο χρονος στρατευσης πολυ μικρος για να προβληματιζει καποιον το θεμα του στρατου…

προσωπικα εχω απολυθει εδω και 4 χρονια περιπου απ το στρατο εκανα 16 μηνες…κατα καποιο τροπο νομιζω πως εκανα το καθηκον μου και εμαθα τα βασικα ωστε σε περιπτωση πολεμικης απειλης να προστατεψω απο το ποστο μου την πατριδα μου και πανω απ ολα την οικογενεια μου…

και γω ειμαι εναντιον του στρατου σαν φιλοσοφια και μακαρι να υπηρχε παγκοσμια ειρηνη και να μην χρειαζοταν να παω,αλλα νομιζω οτι οπως ειναι τα πραγματα σημερα και σε παγκοσμιο επιπεδο αλλα και οσων αφορα την ελλαδα και τις γυρω χωρες … δεν μπορεις να κανεις πορειες για να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατευση…ειδικα σε μια τοσο μικρη χωρα οπως η ελλαδα…

οσων αφορα τη στρατευση στα 18…το θεωρω πολυ καλυτερο να πηγαινει καποιος πιτσιρικας στρατο να τελειωνει και μετα να μπορει απερισπαστος να συνεχισει τη ζωη του και τις σπουδες του…παρα να πηγαινει στα 25 του π.χ…θυμηθυτε με οσο πιο μικροι πατε φανταροι τοσο το καλυτερο,θα εχετε αλλες αντοχες…ετσι κι αλλιως 19 χρονων να εχεις τελειωσει το φανταριλικι ειναι οτι καλυτερο…

Πανω κατω οτι ειπαν ο Chris και το Mamisblue. Οροι οπως “πατριδα” υφιστανται για τους πολυ ρομαντικους πλεον. Κι εγω προτιμω αυτον τον χρονο που θα εκανα φανταρος να τον διαθεσω σε κατι πολυ πιο εποικοδομητικο για ολους. Ετσι κι αλλιως, ακομα και πολεμος να γινει, εχει φανει οτι την εκβαση του δεν θα την κρινει ο στρατος της καθε χωρας. Το ιδανικοτερο θα ηταν να προσλαβουν επαγγελματιες. Λυνουν και σ’ενα μεγαλο βαθμο το προβλημα της ανεργειας, απαλλασσουν και τους υπολοιπους απ’αυτο το βραχνα. Αρκει φυσικα να μην αρχισουν να ξοδευουν παλι υπερογκα ποσα για μισθους. Δε χρειαζομαστε πολλους στρατιωτες. Γιατι να υπαρχουν μοναδες στη Νοτια Ελλαδα? Περιμενουμε επιθεση απ’τον Κανταφι? Λιγοι και καλοι μισθωτοι στα συνορα και ειμαστε οκ.

Μόλις πριν από το σχόλιό σου, ανέφερα κάποιες βαλκανικές χώρες που έχουν καταργήσει την υποχρεωτική στράτευση κι έχουν προχωρήσει στη δημιουργία σύγχρονου επαγγελματικού στρατού. Ορισμένες από αυτές είναι μικρότερες από την Ελλάδα.

Πράγματι, όμως, η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα. Και για μια μικρή χώρα έχει πάααρα πολλούς ανώτερους αξιωματικούς! Περίπου όσους και οι… ΗΠΑ!
http://omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2768
Ίσως τώρα άρχισες κάπως να αναθεωρείς την άποψή σου για τους λόγους που δεν καταργείται η υποχρεωτική θητεία, και να μην προβάλεις ως εξήγηση την άμυνα της χώρας.

Και, αφού οι συνθήκες στον στρατό είναι τόσο καλές, πώς εξηγείται η έξαρση αυτοκτονιών φαντάρων στον ελληνικό στρατό; (8 αυτοκτονίες από την αρχή του χρόνου!)

αν δεν ηταν μεσα ολοι αυτοι που εχουν σπουδασει για να κανουν τις δουλειες των καραβαναδων κ αυτοι να πινουν καφεδες κ να χαβαλεδιαζουν απο γραφειο σε γραφειο να δω τι θα κανανε ττα κοπροσκυλα! που δεν ξερουν που ουτε τον υπολογιστι να ανοιγουν!

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΤΡΑΤΟΠΑΙΔΑ? ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΑ? :lol: :lol: θυμαμε μια περιοδο που πηγε 5 μεσα 1 εξω κ καναμε παρτι! εχω κατσει 35 μερες μεσα…(κ να ξες γυρισα πολλα στρατοπαιδα πρεπει βασικα να εχω ρεκορ αποσπασμενου:lol: :stuck_out_tongue: )

ετσι οπως τα λες! στο στρατο σε μαθαινουν να ρουφιανευεις κ πως να κοροιδευεις!(θυμαμε μολις γυρισαμε απο εκπαιδευση Λ.Υ.Β. κ μας επιασε ο λοχαγος κ μας εκανε μαθηματα πως θα καρφωνουμε τους αλλους φανταρους!!) γιατι απο μονο το συστημα εκει μεσα ειναι στημενο σε ενα ψεμα(οταν ημουν στη μουσικη του στρατου για να φενομαστε κοσμος σε μια παρελαση ΕΚΑΝΑ οτι επαιζα κορνο…)! ολα τα κανεις για να φενονται καλα αλλα τπτ δεν ειναι καλο!

εσεις ολοι που λετε οτι εχουμ προβληματα κ εχθρους κ τετοια εχετε παει ποτε στα συνορα να δειτε τι παιζει?
τα ελληνοτουρκικα συνορα για τους Τουρκους στρατιωτες ειναι το πιο βισματικο μερος! ολοι μερα στα παρατυριτιρια κοιμουντε του καλου καιρου! κ εμεις ειμαστε στην τσιτα! 6 μηνες στον εβρο το μονο επισοδιο που εγινε ηταν που μπηκαν στα συνορα μας για να φανε μουρα απο μια μουρια!(κ ξερετε τι εγινε μετα? κοψαν την μουρια!#-o )

ο στρατος πρεπει να καταγηρθει εντελως γιατι απλα ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει! θα διδασκε κατι μονο αν ειχε μια “κουλταρα” να δωσει! πας εκει κ χανεις ενα χρονο απο την ζωη σου για να φυλας αδειες αποθηκες κ λοφακια για να βαφεις να καθαριζεις κ να κοβεις χορτα! εμενα ο στρατος το μονο που εμαθε ειναι οτι τελικα μπορω να αντεξω χωρις πολυ υπνο… ουτε αντρα με εκανε ουτε με σκληραγωγισε! ειχα πιο πολλες εμπειριες κ απο τους 30αριδες καραβαναδες που η μπακα τους απο το καθησιο κ την απραξια ειχε γινει τραπεζι!

Υ.Γ. συνγχαρητιρια tapeinos γιατι λες σωστα πραγματα με σωστο τροπο!:wink: κ λιγοι σημερα το συδιαζουν αυτο!:slight_smile:

Χαχα… Εγω ειμαι ρομαντικος και γουσταρα πολυ ενα συνθημα σε καποιον τοιχο “Μονη μας πατριδα, τα παιδικα μας χρονια”. Ετσι ειναι και για μενα. Τα παιδικα μου χρονια τα εζησα στην Κυψελη παρεα με Αθηναιους, Πελοποννησιους, Βορειοελλαδιτες, Αλβανους, Πολωνους, Αφρικανους. Ολους αυτους τους νιωθω το ιδιο αδερφια μου, ολοι αυτοι και οι αλανες που παιζαμε μπαλα ειναι η “πατριδα” μου. Επισης ποτε δεν με πειραξε κανενας Τουρκος, Σκοπιανος και δεν ξερω κι εγω ποιος αλλος. Αντιθετως με πειραξαν ενα σωρο αποφασεις των δημοτικων αρχων και των κυβερνησεων που ειχαν ως αποτελεσμα το νεφος να με πνιγει, τα σκουπιδια να συνωστιζονται, το κυκλοφοριακο να ειναι μειζον προβλημα, τα παρκα να ερημωνουν απο την κακη συντηρηση η να καταπατωνται απο ιδιωτικες εταιρειες (Κυριακου-Πανελληνιος)…

Για μενα αυτοι ειναι εχθροι της “πατριδας” μου κι αυτους θελω να αντιμετωπισω. Συνεπως δεν με νοιαζει να πολεμησω για τα συμφεροντα καποιου εθνους (στο οποιο δεν ξερω κι αν ανηκω, μπορει να εχω Τουρκους προγονους…). Αλλο αν καποιος απειλει την ελευθερια του τοπου μου και των φιλων μου. Αυτα τα ολιγα περι αμυνας της χωρας/πατριδας μας που τοσο ομορφα μας εχουν φυτεψει στο μυαλο απο μικρα με τα πληρως υποκειμενικα ιστορικα βιβλια…

By the way, ειναι ρε ποτε δυνατον να γινει εισβολη σε χωρα της Ε.Ε.? Σκεφτειτε και λιγο…

+1!

Κι εννοείται ότι δεν είμαι καθόλου της λογικής “αφού πήγα εγώ στρατό να πάει κι ο επόμενος”