Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

αυτό το κράτος,δε σου δίνει τίποτα σε σχέση με ό,τι του δίνεις εσύ…η υποχρεωτική στράτευση μας μάρανε…

ρε μηπως υπηρετησαμε μαζι??? χεχε - Φυλακιο 7 - Πρασινη Πορτα - Ν. Βυσσα Ορεστιαδας. εμεις στην τσιτα, οι Τουρκοι Αρνταν !!!
Οσο για αποσπασεις που λες…Απο τριπολη καστορια, απο καστορια ορεστιαδα, απο ορεστιαδα Κ.Νευροκοπι, πισω στην Ορεστιαδα, μεταθεση γρεβενα, μετα τριπολη, πισω στα γρεβενα και μετα ξανα τριπολη…Το ΚΤΕΛ λιγοτερα δρομολογια εκανε…

Ο επαγγελματικός στρατός δεν είναι και τόσο ακίνδυνος όσο νομίζουν μερικοί… Το ότι εσύ και εγώ δε θα κάνουμε θητεία δε σημαίνει ότι ο επαγγελματικός στρατός είναι κέρδος για την κοινωνία. Το είχα πει και παλαιότερα, επαγγελματικός στρατός σημαίνει πειθήνιο όργανο στα χέρια των εκάστοτε κυβερνήσεων που θα το χρησιμοποιούν ανεξέλεγκτα δίχως να δίνουν αναφορά πουθενά. Άλλο το πολιτικό κόστος του να γυρίσω εγώ σε φέρετρο (όπου εγώ=τυχαίος πολίτης) από μάχη στη μέση Ανατολή και άλλο το να γυρίσει κάποιος που έχει υπογράψει ότι αποδέχεται τους κινδύνους και πληρώνεται για αυτό το πράγμα… Με επαγγελματικό στρατό, θα είχαμε πολύ πιο ενεργή συμμετοχή σε όλες τις επιχειρήσεις του ΝΑΤΟ για να γλύψουμε τις ΗΠΑ και τις λοιπές δυνάμεις.

Επιπλέον, ο επαγγελματικός στρατός έχει πολλά ακόμα μειονεκτήματα που βαριέμαι να αναλύσω γιατί το καθένα θέλει μία σελίδα Α4 για να το αιτιολογήσω…[-X [-X

280 λελε εσυ?:wink:
δεν ημουν σε φυλακιο. ημουν κολοφαρδος κ καβατζοθηκα στο ταγμα.
αθηνα - πολυκαστρο - ροδοπολη - πολυκαστρο - εδεσσα - πολυκαστρο - ενα χωριο που δεν θυμαμε - πολυκαστρο - εδεσσα - πολυκαστρο κ στο τελος εβρο βυσσα! χαμος!

Ενταξει, σιγουρα δεν ειναι το ιδιο, αλλα οχι και καμια αναφορα πουθενα… Ποιος θα πληρωνει αυτον τον στρατο? Επισης ο ελληνικος λαος εχει δειξει εμπρακτα οτι ειναι κατα οποιουδηποτε πολεμου. Το πολιτικο κοστος θα ειναι τεραστιο αν η Ελλαδα συμμετασχει, εστω και με μισθοφορικο στρατο, σε οποιαδηποτε επιχειρηση. Δε γινεται να μαζευουν 100.000 ανθρωπους τα αντιπολεμικα συλλαλητηρια στην Θεσσαλονικη και να μην καταψηφισει ο κοσμος ενα κομμα που στελνει την Ελλαδα στον πολεμο.

μπα οχι πολυ αργοτερα πηγα εγω…291 Γ.Τ.Π. (για τον πιτσο) … ασε επηξε η …ναρα μου κανονικα…ετσι οπως τα λεγες παντως φανηκε να ειχες κανει τη θητεια μου…lol…τεσπα…περασμενα, ξεχασμενα, αστα καραβανια να μετρανε μια ζωη και σημερα…

[SIZE=“3”]291; [/SIZE] 8O

[SIZE=“5”]Ψάρι!!!
[/SIZE]

[SIZE=“1”]…εγώ 290 ήμουν… :stuck_out_tongue: [/SIZE]

Ασε ρε κωλοβιζμα :lol:

[SIZE=“4”]7 μήνες Έβρο ρεεεεεεεεεεεε!!![/SIZE] :x

…(μελλοντικέ) αεροπόρε… :stuck_out_tongue: :lol:

την ωρα που επερνες το χαρτι man, εγω επαιρνα μεταθεση πολεμικο μουσειο τριπολης…χεχεχεχε…

ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΒΥΣΜΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟϊΗΣΕΙ - μεταθεση κουφετο τα πολεμικα μουσεια !!!

βεβαια μεχρι να φτασω σ’αυτη τη μεταθεση ειχε πηξει η …ναρα μου κανονικοτατα…9 μηνες σκοπετο ολη μερα καθε μερα, 20 χλμ πορεια σχεδον καθε μερα (με εξαιρεση τα ΣΚ) βολη στη βολη και κοντρα βολη, και παει λεγοντας…Πρωι 1ο/3ο γραφειο, μεσημερι αρχιφυλικια/σκοπιες, απογευμα εκπαιδευση, ξανα σκοπια, βραδυ περιπολα…και οπου αγημα, εγω πρωτος…γαμω την εξοικιωση μου με τα οπλα…ΣΚΑΤΑ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ…

296… Κι όταν μπήκε η 298 είχα απολυθεί… :stuck_out_tongue:
Μειωμένη θητεία γαρ. Όλοι με λέγανε Ι-τά, βύσμα κλπ γι’αυτό το λόγο :lol:

Πωπω, σας βαρέθηκα#-o

Βαλτε βυσμα να αγιασετε ωρε σειρουλες!:wink:
Αεεεροποροοος θα γεννωωωωωω,σκοπιαααα να μη φυλααααωωωω…

Απο εμπειρια μπορω να σας παω οτι δεν ειναι μαυρο χαλι ο στρατος οσο λενε!Πηγα 16μηνο χωρις βυσμα,και χωρις φυσικα να περασω τελεια,μπορω να πω οτι κατι μου εμεινε μετα απο αυτην την ιστορια!
Το καλο ηταν οτι πηγα 10 μηνες Κυπρο…εκει μπορω να πω πως περασα πολυ καλα…

272 ΡΕ ΨΑΡΟΥΚΛΕΣ Το λεει και το nick μου…

[SIZE=“6”]289 ΨΑΡΑΑΑΑΑΑ !!! [/SIZE] :wink: :stuck_out_tongue:

1ον) ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. παίρνουν το 90% των ψήφων
2ον) Σε όλους τους πολέμους στην περιοχή στείλαμε στρατεύματα
3ον) Μιλάμε για την Ελλάδα. Την επομένη ξεχνιούνται τα πάντα (τρανό παράδειγμα Τσιτουρίδης που κάθε χρόνο τον βρίσκουμε σε άλλο πόστο μέσα στη κυβέρνηση και σε νέο σκάνδαλο μπλεγμένο!!!)
4ον) Εφόσον έχεις τα media μαζί σου, τα πάντα γίνονται. Να μην αρχίσω να λέω το ιστορικό παρελθόν μεγάλων πολιτικών μορφών της χώρας και γίνει το φόρουμ μπουρδέλο…:wink:

ΡΕ ΝΕΟΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ! 280:lol: :lol:

Συγγνώμη που διακόπτω τις αναμνήσεις σας από το ένδοξο παρελθόν, για να επαναφέρω τη συζήτηση στο άχαρο παρόν! :stuck_out_tongue:

Ήθελα να πω ότι ειλικρινά χαίρομαι πάρα πολύ όταν ακούω ανθρώπους, όπως ο bluezlick και ο Eagleheart, που έχουν πάει στρατό, αλλά δεν έχουν τη νοοτροπία “αφού πήγα εγώ να πάνε και οι άλλοι”! Μου είναι αδιανόητο ότι θα μπορούσε να σκέφτεται έτσι ένας πατέρας για τον γιο του…

Μακάρι αύριο στην πορεία να κατέβουν και άνθρωποι που έχουν περάσει το λούκι του στρατού, αλλά εξακολουθούν να νοιάζονται και για τους άλλους…

Δε διαφωνω σε τιποτα απ’ολα αυτα. Αλλο λεω εγω. Για μενα μεγαλο πληγμα για την κυβερνηση θα ειναι να στειλει στρατο, ειτε ειναι μισθοφορικος, ειτε οχι. (Δε μιλαω γι’αυτον που ειμαστε υποχρεωμενοι να στειλουμε λογω ΝΑΤΟ, αλλα για επιπλεον δυναμεις) Γιατι δεν εχει να κανει μονο με το οτι οι δικοι μας ανθρωποι φευγουν να πολεμησουν εναν εχθρο των πετρελαϊκων εταιρειων, αλλα και με την αντιμιλιταριστικη νοοτροπια του μεσου Ελληνα πολιτη.

εγω παντα λεω αν μπορει καποιος να παει ας μην παει! πραγματικα θα χαρω που θα γλιτωσει! εγω αν μπορουσα να μην παω δεν θα πηγαινα! οπως κ ολοι μας! καλυτερα αυτον το χρονο να εισαι ολη μερα σε ενα κολομπαρο πιο πολλα θα μαθεις!
αλλα ρε σ αυτες οι αναμνησεις εχουν κ την πλακα τους. οτι ζωρι κ να φαγαμε θυμομαστε καποια σκηνικα κ γελαμε πολυ. το τελευταιο το αναφερω για οσους δεν μπορουν να γλιτωσουν για να τους δωσω λιγο κουραγιο:)

δεν ξερω αν κανετε πορεια κ στην θεσσαλονικη αλλα ετσι κ αλλιως εγω δεν καταβαινω σε πορειες