Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

Μερικές μέρες πριν απολυθώ έχουμε πάει στο διηκοιτήριο με το γιατρό να πάρουμε τα χαρτια της κίνησης, για να βγάλω ακτινογραφία. Τυχαίνει να περνάει ο διοικητής εκείνη τη στιγμή. Mε ρωτάει “Τι έχεις εσύ ρε και πάς για εξετάσεις;” Παρουσιάζομαι και του λέω “Απολύομαι κύριε διοικητά” και αυτός μου λέει “Ελα ρε γιατί, κατσε λίγο ακόμη να μας κάνεις παρέα, ωραία δεν είναι εδώ;” κι εγώ του απαντάω “Ωραία είναι, αλλά στο σπίτι μου μ’αρέσει περισσότερο” :smiley:

Ασφαλώς και δεν είναι ακίνδυνος ο επαγγελματικός στρατός. Όλοι οι στρατοί, από τη στιγμή που παίζουν με όπλα είναι επικίνδυνοι! Σίγουρα, κάθε επαγγελματικός στρατός είναι όργανο στα χέρια των κυβερνήσεων. Θεωρώ, όμως, ότι πρόκειται για ένα ζήτημα που δε σχετίζεται με κανένα τρόπο με το θεσμό της υποχρεωτικής στράτευσης. Ανεξάρτητα από τις όποιες πολιτικές συμμαχίες αναπτύσσει κάθε χώρα σε διεθνές επίπεδο, είναι κατά τη γνώμη μου αναγκασμένη να βασίζει τη στρατιωτική της δράση (επιθετική ή αμυντική) σε επαγγελματίες. Στα σημερινά επίπεδα ανάπτυξης της τεχνολογίας, ο κληρωτός με τους λίγους μήνες θητείας δεν μπορεί να προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Υπ’ αυτή την έννοια, το ελληνικό κράτος αναγκαστικά θα προσλάβει επαγγελματίες για να βασίσει την όποια στρατιωτική του πολιτική, όπως άλλωστε και κάνει. Αυτό μπορεί κάλλιστα να συμβαίνει, χωρίς να καταργείται η υποχρεωτική στράτευση. Μπορείς εσύ να κάνεις τον σερβιτόρο στη λέσχη των αξιωματικών, την ίδια στιγμή που ο επαγγελματίας θα βρίσκεται στο Ιράκ ή το Αυγανιστάν. Και αυτό γίνεται.

Θεωρώ, λοιπόν, ότι είναι άλλο το ζήτημα της υποχρεωτικής στράτευσης, που σχετίζεται αποκλειστικά με παθολογικές καταστάσεις της ελληνικής κοινωνίας και πρέπει να το διορθώσουμε μόνοι μας, και άλλο (και εντελώς ανεξάρτητο) το ζήτημα του διεθνούς ιμπεριαλισμού, για την αντιμετώπιση του οποίου απαιτείται διεθνής συνεργασία.

Δεν υπάρχει εθελοντική θητεία όμως. Είναι το ίδιο οξύμωρο με το να λες εθελοντική φορολόγηση. Ο στρατός ή είναι υποχρέωση όλων των πολιτών ή κανενός. Αν καταργηθεί η θητεία ουσιαστικά ο στρατός θα απαρτίζεται από αποκλειστικά επαγγελματίες στρατιωτικούς. Και αυτός που θα πηγαίνει τους καφέδες στο ΚΨΜ δε θα είναι στρατιώτης, αλλά επαγγελματίας σερβιτόρος από κάποιο catering.

Η αμυντική πολιτική στηρίζεται στο εν δυνάμει έμψυχο δυναμικό. Κακώς τα ξεχωρίζεις αυτά τα 2 νομίζω.

karvou, εθελοντική θητεία σίγουρα δεν υπάρχει, υπάρχουν όμως οι επαγγελματίες οπλίτες (τρομάρα τους…) Αρκετοί βρίσκουν “καταφύγιο” στο στρατό από τη στιγμή πού δεν μπορούν να εργαστούν αλλού.

ε ναι… Αυτοί είναι επαγγελματίες. Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι κατάργηση της θητείας σημαίνει αποκλειστικά επαγγελματικός στρατός. Δεν υπάρχει (ή για να είμαστε πιο σωστοί, δε βλέπω εγώ) κάποια μέση λύση.:wink:

Θα μπορούσε να υπάρχει εθελοντική στράτευση, ειναι κάποιοι που θέλουν να πάνε στρατό (όχι εγώ:p). Σίγουρα πρέπει να καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση πάντως.

Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ! :stuck_out_tongue:

Στην Ελλάδα, βάβαια, δεν ισχύει τίποτε από τα δύο. Σε στράτευση υποχρεούνται μόνο οι μισοί πολίτες, κατά παράβαση του συντάγματος που ορίζει ως θεμελιώδη την ισότητα των δύο φύλων

Ο οποίος επαγγελματίας σερβιτόρος θα πληρώνεται για τη δουλειά του, και δε θα είναι τζάμπα σκλάβος στην υπηρεσία των στρατιωτικών. Ο στρατός θα αναγκαστεί να αλλάξει νοοτροπία για το πως πρέπει να διαχειρίζεται τα χρήματα των φορολογουμένων. Αναγκαστικά, οι υπεράριθμες μονάδες θα κλείσουν και οι υπεράριθμοι αξιωματικοί θα βρουν κάποια άλλη απασχόληση.

Ας πάρουμε την περίπτωση της κρίσης στα Ίμια, την οποία προσωπικά θεωρώ ως ένα επικοινωνιακό μήνυμα από την πλευρά της Τουρκία ότι είναι σε θέση να διεξάγει σύντομες μικρής κλίμακας ενέργειες που δημιουργούν συγκεκριμένα αποτελέσματα. Δεν πρόκειται να μπω σε συζήτηση για το ποιος έφταιγε για την “ήττα”, αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής; Με ποιο τρόπο ο κληρωτός θα μπορούσε να συμβάλει στην άμυνα; Εκτός, πια, αν θεωρούμε ότι σε περίπτωση πολέμου με την Τουρκία (απίθανο σενάριο, κατά τη γνώμη μου) θα διεξαχθούν πολυήμερες μάχες χαρακωμάτων στον Έβρο.

Πατε καλα? Να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατευση? 8O #-o

Τοσο πολυ βαριεστε πια??!! Εγω ειμαι 15 χρονων και ανυπομονω πως και πως να παω στον στρατο και να γινω αντρας κι εσεις προτιματε να πινετε φραπεδες ολη μερα? [-X

katse na pas na piksei i mounara sou kai pes ta mas meta…lol…no offence vevaia, alla eksw ap’to xoro polloi xorevoun…

Μαλλον για αστειο τα λες αυτα…

για το πρώτο quote, υποθέτω συμφωνούμε
για το δεύτερο, το θεωρώ χαζό επιχείρημα το ότι “αφού δεν πάνε οι γυναίκες στρατό, να μην πηγαίνουν ούτε οι άντρες…”
για το τρίτο, ήδη τα catering είναι μέσα στο στρατό και πολλές δουλειές που τις έκαναν οι στρατιώτες, τώρα γίνονται από εταιρείες και επαγγελματίες :wink: . Αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα μας
και για το 4ο, δεν έχω κάτι να πω. Είναι η εκτίμηση σου και διαφέρει από τη δική μου…:slight_smile:

Δεν διάβασα όλες τις σελίδες γιατί βαριόμουν αλλά επειδή είμαι φαντάρος εδώ και έξι εβδομάδες και τον ζω από μέσα αυτή την στιγμή θα ήθελα να πω τα εξής: Ο στρατός είναι μια υπερεκτιμημένη ιστορία, την φοβόμαστε όλα τα αγόρια και μόλις μπαίνουμε καταλαβαίνουμε πως πρόκειται για μια αστεία υπόθεση, εντελώς ανούσια που δεν σου χρησιμεύει σε ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Απλά μετράς μέρες και τέλος. Είμαι υπέρ της κατάργησης της υποχρεωτικής θητείας ή έστω της μείωσής της. Κάπου γράφτηκε κάτι για τρεις μήνες θητείας. Και πολλοί είναι λέω εγώ.

Κι όμως, είναι πολύ σοβαρή περίπτωση αντισυνταγματικότητας. Γιατί οι γυναίκες μπορούν και προσλαμβάνονται σε μάχιμες θέσεις, με τον ίδιο μισθό που παίρνουν και οι άντρες συνάδελφοί τους, αλλά δεν υποχρεώνονται σε στρατιωτική θητεία;

Δε νομίζω ότι ξεφεύγουμε. Αυτό ακριβώς είναι το θέμα: να γίνει ο στρατός πλήρως επαγγελματικός, και να μη βασίζεται η λειτουργία του σε τζἀμπα σκλάβους.

Σε ποιο ακριβώς σημείο διαφωνείς, όμως;

$5 και 6 του άρθρου 4 του Συντάγματος της Ελλάδος

$5. Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.

$6. Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.

Στο σύνταγμα της Ελλάδος δεν κάνει πουθενά λόγο για να στράτευση των Ελληνίδων (ο όρος Έλληνας αναφέρεται αποκλειστικά για άνδρες). Επομένως το επιχείρημα σου περί αντισυνταγματικότητας, προφανώς δε στέκει αφού το ίδιο το Σύνταγμα λέει ότι μόνο οι άνδρες υποχρεούνται να πάνε στρατό…

Άσε που σε ΟΛΟΥΣ τους αμυντικούς πολέμους που έδωσε η Ελλάδα, οι άνδρες που πολέμησαν πήγαν όχι για να προστατεύσουν τα οικόπεδα τους, αλλά για να προστατεύσουν τη μάνα τους, τη γυναίκα τους, την αδερφή τους και τα παιδιά τους…

Όσο για τα άλλα 2 θέματα, ειλικρινά δεν έχω καμία όρεξη με αυτές τις ζέστες να κάθομαι να πιάνω τέτοιες συζητήσεις μπροστά από τον υπολογιστή μου.

Εσύ πιστεύεις ότι δε μας χρειάζονται πλέον οι πολλοί μάχιμοι πολίτες και πρέπει να γίνουν τα πάντα επαγγελματικά, εγώ δε το πιστεύω…:wink:

Για μια στιγμη.Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι με την στρατιωτικη εκπαιδευση που εχει ο μεσος Ελληνας πολιτης μπορει να ανταπεξελθει σε μια κατασταση πολεμου???Ουτε να το κρατησει δε θα μπορει το οπλο ποσο μαλλον να ριξει κιολας.Σε τετοια περιπτωση οι επαγγελματιες θα δρασουν,γιατι αν δρασει ενας απλος πολιτης θα πηγαινει σαν την κοτα στη σφαγη.

Σε εμένα πηγαίνει αυτό? :roll:

Σε σενα βασικα πηγαινει αλλα μπορει να πει οποιος θελει τη γνωμη του.

Θέλεις να επιχειρηματολογήσω υπέρ ή κατά του άρθρου του Συνταγματός? Αυτό που έγραψα :

$5. Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.

$6. Κάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.

είναι από το Σύνταγμα της Ελλάδος. Δεν είναι οι απόψεις μου ούτε τα κατέβασα από το μυαλό μου:wink:

Βαριέμαι και δε θέλω να πω τη γνώμη μου και για το Σύνταγμα της Ελλάδος. Όποιος θέλει ας την πει.

SORY που επενβαινει μια γυναικεια γνωμη αλλα νομιζω οτι με τις χωρες που συνορευουμε…εεε… δεν νομιζω οτι πρεπει να καταργηθει ο στρατος!!!
Αλλοστε για να συνεχισουμε να υπαρχουμε σαν χωρα, εχουμε αναγκη τα συνορα μας!!!:smiley:

τωρα μαλλον θα με βριζετε οι περισσοτερο…
Δειτε το απλα σαν γνωμη…:stuck_out_tongue:

όχι μόνο δεν πρέπει να καταργηθεί αλλά πρέπει να πηγαίνουν και οι γυναίκες, στα πλαίσια της ισότητας