Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

Πιστεύω ότι λίγη πειθάρχηση, υπακοή σε ανώτερους και βασική εκπαίδευση στα όπλα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν (άλλο που τίποτα από τα παραπάνω δεν παίζει στα στρατόπεδα σήμερα- αν και δεν το πιστεύω πριν το δω).

Αν και στο “χάσιμο χρόνου” συμφωνώ. Τουλάχιστον ας γινόταν η θητεία 6μηνη…είναι παράλογο να εκπαιδεύεσαι 2 μήνες (πολλούς είπα;), για να κωλοβαράς χωρίς λόγο και αιτία σε ένα στρατόπεδο τους υπόλοιπους 10. Συνολικά δεν είναι λίγοι μήνες, αλλά σχεδόν ένας χρόνος από τη ζωή σου, χαμένος για το τίποτα. Εξάλλου οι ΕΠΟΠ γι’ αυτή τη δουλειά δεν υπάρχουν;

Υπακοή σε ανώτερους? :lol: :lol:

Προσωπικα δεν θελω να ξαναπλησιασω σε οτιδηποτε τετοιο.Δε χρειαζεται επ ουδενι,ουτε προκειται,τωρα που εμαθα και καλα 2 πραγματα,να το χρησιμοποιουσα ποτε για να κανω κακο σε καποιον.

Οσο για το αν εβλαψε,αυτο πες το στους γονεις,συγγενεις και φιλους οσων σκοτωθηκαν απο"ατυχημα" κατα τη στρατιωτικη τους θητεια.

οταν αρχισεις να θεωρεις καποιον ανωτερο σου 'η κατωτερο σου,τοτε την εχεις χασει την μπαλα…η πλακα ειναι οτι ο τυπας(Baetylus)δεν παιζει καν να καταλαβε τι ειπε…

το ότι παίζει εσύ να μην κατάλαβες τι είπε, σου περνάει από το μυαλό?

Εγώ που κατάλαβα, μπορώ να γελάω?

ναι… Ειδικά αν γελάς στην περίπτωση που σε ένα νοσοκομείο κάνουν στους ασθενείς ό,τι λένε οι φοιτητές και όχι ότι λένε οι γιατροί…

Δηλαδή ο στρατός χρησιμεύει για να μην κάνουν ό,τι θέλουν οι φοιτητές στα νοσοκομεία?

εμ… Είδες που δεν κατάλαβες τι είπε? Δεν είπε πως σε αυτό χρησιμεύει. Είπε πως συμβαίνει και αυτό που το θεωρεί καλό (το να υπακούει δηλαδή κάποιος σε αυτά που λένε κάποιοι που αποδεδειγμένα ξέρουν περισσότερα επί του θέματος και να μην κάνουν του κεφαλιού τους…)

Η διαφορα ειναι οτι οι φοιτητες βρισκονται εκει με τη θεληση τους.

και όλοι οι υπάλληλοι θα ήθελαν να είναι αφεντικά και δεν είναι παρά τη θέληση τους :wink:

Στο στρατό δεν μαθαίνεις να υπακούς σε ανώτερους επειδή “αποδεδειγμένα ξέρουν περισσότερα”. Μαθαίνεις να υπακούς τυφλά σε κάθε παραλογισμό μόνο και μόνο επειδή είναι ανώτεροι.

και ναι και όχι…

Βαριέμαι να την πιάσω την κουβέντα. Όπως είναι τώρα ο στρατός, λογικό να μην καταλαβαίνει κανείς τη χρησιμότητα του. Και για αυτό σε λίγα χρόνια θα γίνει κι αυτό που θέλει το ΝΑΤΟ και η Ε.Ε… Μισθοφορικός στρατός και στην Ελλάδα… Τέσπα. Δεν έχει νόημα. Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα. Πάμε για άλλα.

Είναι κακό για την κοινωνία μας, να υπακούει ο καθείς σε αυτά που του λένε αυτοί που ξέρουν… Ας κάνει ο καθείς του κεφαλιού του για να πάμε μπροστά και να είμαστε όλοι επαναστάτες…

“Αυτοί που ξέρουν” -----> εντελώς ασαφής φράση.

Ποιος το πιστοποιεί και πώς.
Τέσπα, γάμα το, δεν παίζει να συμφωνήσουμε ποτέ εμείς. :frowning:

Επειδή είμαι πολύ χαζή, μου το έλεγε η δασκάλα από μικρή, και προφανώς δεν κατάλαβα τι ειπώθηκε, μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι σημαίνει τελικά ότι “μας κάνει καλό λίγη πειθάρχιση (!!!), λίγη εκπαίδευση στα όπλα και υπακοή σε ανωτέρους”; Εγώ δεν κατάλαβα γιατί θα μου έκανε καλό να πειθαρχώ σε κάποιον και να τον υπακούω, εκτός από το ότι δε συλλαμβάνω το γιατί είναι ανώτερος. Τον ξέρω αυτόν; Δηλαδή, είναι ξέρω γω φίλος μου και κάνουμε κάτι μαζί κι έτσι “πειθαρχώ” ας πούμε για να πάει καλά αυτό το κάτι που κάνουμε; Και πού θα μου έκανε καλό; Στην υγεία μου; Ή θα με έκανε πιο σωστό και ηθικό άνθρωπο;

Επίσης αυτό με τα νοσοκομεία δεν το έπιασα, τι εννοείς ρε καρβουνίλο; :-s

Ναι μεν,αλλα θα μπορουσα να σου ανταπαντησω με κατι του στυλ"ναι,αλλα οι υπαλληλοι εστω πληρωνονται και προσφερουν μια καποια εργασια" αλλα θα απαντησεις και συ κατι αναλογο και θα συνεχιστει ετσι η κουβεντα.:stuck_out_tongue:

Παντως προτιμω να μαθω “πειθαρχια” σ ενα περιβαλλον εργασιας,με τα μπινελικια του αφεντικου,παρα σ ενα φυλακιο ορθιος για 14 ωρες σε μια μερα,με 15 κιλα αλεξισφαιρο και οπλο παρα ποδα,να περιτριγυριζομαι απο σπανια ειδη πανιδας,να τρωω ο,τι σκατα μου σερβιρουν,να ξυπναω μεσα στα αγρια μεσανυχτα ξαφνικα,γιατι καποιος λοβοτομημενος “ανωτερος” εχει αυπνιες και ορεξουλες και γουσταρει να κανει ασκησεις και ολα αυτα χωρις καμια ανταμοιβη,ουτε καν στοιχειωδη.:wink:

Δέχτσα, ο Κάρβου εννοεί ότι το να μαθαίνεις πως όταν ένας ανώτερος σου λέει πως έξω χιονίζει ενω στην πραγματικότητα εχει 40 βαθμούς, είναι σωστός επειδή αποδεδειγμένα ξέρει καλύτερα.

είπα και ναι και όχι… Όπως υπάρχουν μπάτσοι και αστυνομικοί (όπως λέτε) έτσι υπάρχουν στρατιωτικοί και καραβανάδες. Μη τους βάζεις στο ίδιο τσουβάλι.

Χόκαμ, η θητεία δε γίνεται για την ανάπτυξη του ατόμου και της προσωπικότητας του, ούτε γιατί κερδίζει το άτομο ως άτομο κάτι από αυτό. Αυτά είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και να λέμε καμιά βλακεία να περνάει η ώρα. Η θητεία χρειάζεται γιατί ο στρατός σε πολιτικό επίπεδο προσφέρει μεγάλη (τεράστια για πολλές χώρες) βοήθεια σε μια κοινωνία. Το θέμα είναι να πείσεις του πολίτες έστω για ένα χρονικό διάστημα της ζωής τους, να προσφέρουν (με προσωπικό κόστος στον καθένα) κάτι σε αυτό το θεσμό. Ούτε το να μάθεις να υπακούς είναι λόγος ύπαρξης του στρατού, ούτε το να ξυπνάς το πρωί και να μπαίνεις σε ένα πρόγραμμα (ή ότι άλλο λέγεται).

Ο στρατός είναι ένα από τα λίγα πράγματα που ζητάει το κράτος από τον πολίτη. Σε άλλες χώρες (π.χ. Ελβετία) θεωρείται τιμή το να έχεις κάνει τη θητεία σου, παρά το ότι έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες για χρήση του στρατού τους. Εδώ πάμε ντουγρου για μισθοφορικό, για να κάνουμε τα χατήρια στο ΝΑΤΟ και στην Ε.Ε…

πολυ κουβεντα γινεται για αυτο το θεμα

και θα πρεπε να μας απασχολουν περισσοτερο αλλα πραγματα

Όσα είπαμε είπαμε παιδιά, κλειδώστε το :stuck_out_tongue: