Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

Λοιπον εγω υπηρετησα περσι ΕΛΔΥΚ εκεινη την περιοδο, το παιδι που αναφερεται ηταν σε αλλο στρατοπεδο απο εμενα αλλα ολοι ακουσαμε τα νεα, ακουγοταν οτι εχει πολλα οικογενειακα προβληματα που τον οδηγησαν σε αυτη την “λυση”, κριαμ παντος αλλα ποιος ξερει τι σκεφτοταν εκεινη την στιγμη, οσο για αυτο που λενε οτι σε υποχρεουνε να πας ΕΛΔΥΚ ειναι το ιδιο πραγμα οπως οπιαδηποτε αλλη μεταθεση, εαν σε επιλεξουν πας δεν εχεις επιλογη οπως γινεται σε ολες τις μεταθεσεις ο μονοσ τροπος για να το αποφυγεις ειναι αν εισαι πολυτεκνος ή καποια αλλη ιδιαιτεροτητα, παντως δεν ειναι ασχημα εκει και τα λεφτα σου περνεις και το αεροπλανο σου εχεις για τις αδειες εχει και Αγγλιδες:wink:


:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol:

Γαμιέται ο στρατός. Κάτι παπαριές που λένε ότι θα πας στον στρατό και θα γίνεις άντρας και θα είναι εμπειρία τα ακούω και σιφιλιάζομαι. Ο στρατός είναι ένα τεράστιο χάσιμο χρόνου, ένα μέρος όπου πρέπει να ανέχεσαι τον κάθε καραγκιόζη επειδή απλά είναι ανωτερός σου. Τέλος. Δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να συζητήσω την αντίθετη άποψη. Και ο στρατός στην Ελλάδα δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικός, αυτά για κακούς γείτονες και τέτοια είναι για να περνάει η ώρα.

Χμμμ πιο πολύ φωνάζουν για κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης, αυτοί που ακόμα δεν πήγαν (και εύλογο το ενδιαφέρον τους για το θέμα αυτό). Φυσικά και ισχύουν πολλά από αυτά που γράφονται, λέγονται, δημοσιεύονται κλπ. Αλλά αν δεν πας ο ίδιος, πως μπορείς να κρίνεις; Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε :slight_smile:
Κι εγώ πάντα ήμουν κατά της υποχρεωτικής στράτευσης, γιατί πέρα απ’όλα τα αρνητικά που υπάρχουν εκεί μέσα, κυρίως είναι χάσιμο χρόνου (και χρημάτων, αφού χρόνος = χρήμα :stuck_out_tongue: ). Αφού όμως το πέρασα αυτό το λούκι, πλέον θυμάμαι κυρίως τα θετικά από εκεί (ναι υπήρχαν αρκετά θετικά). Αφού προς το παρόν δεν το γλυτώνει κανείς, ας το απολαύσει όσο καλύτερα μπορεί, γιατί από φόρουμ μπορούμε να λέμε πολλά, αλλά μόλις μπεις εκεί, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς για να περάσεις ανώδυνα τη θητεία :slight_smile:

α… και γνώρισα πολλά μέταλα εκεί μέσα, ακόμα και αξιωματικούς! πολλοί νέοι αξιωματικοί είναι νορμάλ τύποι και δείχνουν κατανόηση, οπότε κάπως φτιάχνει η κατάσταση…

Εμένα πάντως ένας κολλητός μου που απολύεται σε ένα μήνα μου έχει πεί τα χειρότερα λόγια, ειδικά για δεκανείς κλπ. και ΕΠΟΠ. Σταμπάρει τις φάτσες τους για να τους σαπίσει αν τους πετύχει έξω μετά την απόλυση:p

Ο άλλος επειδή είναι “ανώτερος” βάζει τους φαντάρους να του φέρνουν καφέδες και σοκολάτες, ζητάει να παίξει με τα… όπλα τους (τα οποία βέβαια είναι χρεωμένα στον φαντάρο και αν πάθουν κάτι την πληρώνει ο φαντάρος) και άλλα τέτοια όμορφα…

Εγω παλι αν και εκανα ανωδυνη θητεια,δεν εχω να θυμαμαι τιποτα θετικο και ηταν απλα μια αδιαφορη,αθλια και σουρεαλιστικη χρονια.Καλα κανουν και φωναζουν οσοι δεν εχουν παει ακομα κατ’εμε,δεν υπαρχει κανενας λογος να πανε.Δυστυχως στο αμεσο μελλον δεν προβλεπεται καταργηση,οποτε υπομονη παιδες,οσοι προκειται να πατε,τα πραγματα ειναι σαφως χαλαροτερα μεν,αλλα το ιδιο αηδιαστικα δε,ακομα και μια ωρα να κατσεις εκει μεσα.

Κανονικά οποιος πηγαινει στο στρατό πρέπει να πληρωνεται. Και μάλιστα αδρά.Δεν φτάνει που τους βγάζουν τους ανθρωπους απ’τη σειρά τους (πάνω που τελειωνουν το σχολειο και λένε επιτελους ελευθερια…)δεν τους πληρώνουν κιολας! Καλα ρε παιδιά, δεν σας πιάνει καταθλιψη εκει μέσα?Εχω ακούσει ότι στο Ναυτικο είναι καλύτερα, ισχυει? Το χειρότερο είναι ότι σας κουρευουν κιολας…πωωω…μελαγχολία…
Κάντε με πρωθυπουργο και θα σταματησω την υποχρεωτική στρατευση μια για πάντα:p

Ακόμα και να έχεις δίκιο οι περισσότεροι είναι και θα είναι στραβοί. Επίσης όσοι έχουν πάει έχουν καταλήξει ότι όλα είναι θέμα διοικητή. Και σχεδόν πάντα είναι υψηλόβαθμος και όχι νέος, οπότε την τρως από εκεί :wink: . Επίσης όσο πιο κοντά είσαι στα σύνορα τόσο πιο σπάνιο είναι το φαινόμενο αυτό.

Όπως και να έχει η κατάσταση δεν είναι καλή μέσα, με λίγες εξαιρέσεις. Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να πάει κάποιος να υπηρετήσει διότι δεν πρόκειται να κερδίσει τίποτα.

Στις μέρες μας απλά δεν αξίζει να υπηρετήσεις. Χάνεις ένα χρόνο από τη ζωή σου. Καλύτερα να χα πάρει αναβολή για πάντα 8)

Ενώ παλιότερα άξιζε; Χάσιμο χρόνου πάντα είναι. Αλλά αφού δεν μπορείς (προς το παρόν) να το αποφύγεις (και δεν είναι λύση να φύγεις εξωτερικό μέχρι τα 35-40, εκτός αν κάποιος το έκανε ανεξαρτήτως στρατού), τότε καθήστε περάστε το ανώδυνα. 12 μήνες είναι πια, τι να πούν και οι παλιότεροι που έκαναν 24-30 μήνες και σε συνθήκες πραγματικά τραγικές (τώρα όλο άδειες και εξόδους είναι… και πραγματικά κατασκήνωση). Όπως θα έλεγε και ο βουλευτής του Λ.Α.Ο.Σ. (αυτός ο φασιστάκιας ο Πλεύρης ντε!) “ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ! ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΥΚΟ! ΕΣΥ ΦΛΩΡΕ ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ; ΒΟΥΤΥΡΟΠΑΙΔΟ! ΦΛΩΡΑΚΟ!” :lol: :lol: :lol:

φυσικά να καταργηθεί κάποια στιγμή!!! δεν το συζητάμε!

Εμ δεν είναι όλο άδειες κ εξόδους παντού.
Υπάρχουν οι καλές και οι κακές μονάδες.

Το ξέρω και έχω περάσει και από τα δύο… Αλλά σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει καμία σύγκριση το τώρα με το παρελθόν στο στράτευμα. Όπως και να 'χει, πρέπει να καταργηθεί εν καιρώ.

Νομίζω πως υπάρχει ένα συμβολικό ποσό πληρωμής… :-k Ίσως να κάνω και λάθος, αλλά θυμάμαι τον πατέρα μου που μου είχε πει ότι ο Παπανδρέου το 80τόσο είχε αυξήσει αυτό το ποσό κλπ. κλπ. Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει καλύτερα.

Εγώ πήγα και συνεχίζω να το λέω.

8,20 ευρώ τον μήνα.

270 ευρω το μηνα στην ΕΛΔΥΚ + στο τελος περνεις μαζεμενους τους μισθους της Ελλαδος που ειναι περιπου 110 ευρω

8.60 ευρώ/μήνα για στρ και 10.80 (περίπου) για λοχίες (όταν ήμουν εγώ :stuck_out_tongue: ) τρελά λεφτά :lol:
και τα 270 (αν είναι τόσο) για ΕΛΔΥΚ είναι πολλά δλδ;
γενικά ξεφτίλα το θέμα, αλλά τέσπα…
manson21 μαζί σου (απλά ίσως δεν κατάλαβες τι εννοούσα πριν)

εγω τοσα επερνα, δεν ειναι πολλα αλλα σε σχεση με τα 8.60 ειναι πολυ καλητερα, εγω την εβγαλα μια χαρα με αυτα (με λιγη οικονομια βεβαια αλλα μου φτασανε). Τεσπα το θεμα δεν ειναι αυτο, το θεμα ειναι οτι ο στρατος ειναι χασιμο χρονου και κατι πρεπει να κανουνε με αυτο.

Μια ειναι η λυση Ι5

¨
χεχε… +10000000000000000000000000000 φιλε μου… ειναι σαν να με ακουω να μιλαω… :bow: