Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

Κοίταξε, σίγουρα δεν είναι εύκολο ένα στέλεχος του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ να διαφοροποιηθεί από την κεντρική γραμμή του κόμματός του για ένα ζήτημα που συνδέεται τόσο στενά με τα ζωτικά συμφέροντα των κομμάτων αυτών. Ωστόσο, κάποιοι το έχουν ήδη κάνει, κι εξακολουθούν να είναι βουλευτές:

"[I]Συμφωνείτε με την πλήρη κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής ή εναλλακτικής θητείας;

Στέφανος Μάνος: Συμφωνώ επί της αρχής
Αλευράς Νάσος: Συμφωνώ επί της αρχής (υπό προϋποθέσεις και σύντομη εκπαίδευση στα όπλα)
Γεωργιάδης Νίκος: Συμφωνώ επί της αρχής[/I]".

http://e-rooster.gr/wordpress/wp-content/themes/Blue_Radiant/print.php?p=436

Ο πρώτος είναι ανεξάρτητος βουλευτής επικρατείας, ο δεύτερος του ΠΑΣΟΚ στην Α’ Αθηνών, ο τρίτος της ΝΔ στην Κέρκυρα. Αυτό που μου φαίνεται παράδοξο όμως είναι ότι, στην ίδια έρευνα, κάποιοι βουλευτές που διαφωνούν με την πλήρη κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής ή εναλλακτικής θητείας, συμφωνούν με με την μετατροπή των ενόπλων δυνάμεων σε κατ? αρχήν πλήρως επαγγελματικές. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς γίνεται αυτό;

Σίγουρα, λοιπόν, κάποιοι ωφελούνται από την υπάρχουσα κατάσταση (κόμματα εξουσίας, ανώτεροι στρατιωτικοί) και θα προσπαθήσουν να τη διατηρήσουν όσο περισσότερο μπορούν. Από την άλλη, ωστόσο, κάποια σημάδια αλλαγής διαφαίνονται: κάποιοι βουλευτές διαχωρίζουν τη θέση τους, ένα τουλάχιστον κόμμα (Φιλελεύθερη Συμμαχία) έχει συμπεριλάβει στις καταστατικές αρχές της την κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης κλπ. Το σημαντικό, όμως, είναι να αποφασίσει ο κοσμάκης να εκφράσει τη δυσαρέσκειά του από τη διατήρηση της παράλογης πολιτικής.

Υπενθυμίζω την ακριβή φράση του:

Η στράτευση μόνο των ανδρών θέτει αναμφίβολα σοβαρά ζητήματα συνταγματικότητας που θα τίθενται με ολοένα και πιο έντονο τρόπο στο μέλλον και ενώπιον των δικαστηρίων”.

Είναι προφανές ότι δεν “είπε απλά ότι τα επόμενα χρόνια αναμένει αμφισβήτηση για τη συνταγματικότητα του νόμου, δίχως όμως να πάρει θέση”. Η θέση του είναι ότι η ίδια η στράτευση μόνο των ανδρών θέτει αναμφίβολα ζητήματα συνταγματικότητας. Αυτά είπε ο νομικός κ. Βενιζέλος, και μετά εξαφανίστηκε. Για να επανέλθει στη συνέχεια ο πολιτικός κ. Βενιζέλος και να πει όλες τις αοριστίες περί Αλιβιζάτου κλπ που αναφέρεις στο προηγούμενο μήνυμά σου, χωρίς να μιλήσει για την ταμπακιέρα.

Φυσικά και ισχύει αυτό που λες. Διαφορετικά, η υποχρεωτική στράτευση δε θα υπήρχε μέχρι σήμερα. Και ούτε πιστεύω ότι το πρόβλημα μπορεί να λυθεί δικαστικώς, αν δεν υπάρξει ευρύτερη ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση από τον κόσμο. Ωστόσο, η ισότητα των δύο φύλων (που δεν αφορά μόνο το ελληνικό σύνταγμα, αλλά αποτελεί παγκόσμιο νομικό αιτούμενο) δεν παύει να είναι ένα ισχυρό έρεισμα όσων υποστηρίζουμε την κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης. Και, φυσικά, δεν είναι το μόνο. Επαναλαμβάνω, όμως, ότι δεν περιμένω η μάχη να κερδηθεί σε δικαστικό (ή μόνο σε δικαστικό) επίπεδο.

Το να περιμένουμε ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση από τον κόσμο μου κάνει λίγο ως ανέκδοτο. Υπάρχει πολύς κόσμος που θεωρεί ότι ο στρατός είναι “σχολείο” και ότι θα μας κάνει καλό να πάμε. Τώρα τι θα προσφέρει ο στρατός σε έναν νέο στη σημερινή εποχή (και όχι 20 - 30 χρόνια νωρίτερα) δεν ξέρω. Ίσως να έκανε καλό στους πατεράδες μας (τουλάχιστον έτσι μας λένε), αλλά σήμερα δεν είναι έτσι τα πράγματα. Και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνουν. Οπότε η ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης θα αργήσει να έρθει νομίζω…

Ο κόσμος αυτός είναι λιγότερος απ’ ό,τι ήταν χθες. Και αύριο θα είναι ακόμη λιγότερος. Κι εμείς μπορούμε να συμβάλλουμε στην επιτάχυνση αυτής της μεταστροφής. :wink:

Το να περιμένουμε ν’ αλλάξουν τα πράγματα από μόνα τους μου κάνει κι εμένα λίγο ως ανέκδοτο. Αντίθετα, το να δραστηριοποιηθούμε και να συμβάλλουμε στην ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση του κόσμου το θεωρώ σοβαρή στάση, η οποία αρμόζει σε όσους θέλουν να είναι πολίτες και όχι υπήκοοι.

Συμφωνώ! Ας μην προσπαθούμε ‘να μπούμε στο ρουθούνι’ των πατεράδων μας και να τους πείσουμε ότι αυτοί ήταν τα κορόιδα κι εμείς οι έξυπνοι. Ας τους δώσουμε να καταλάβουν ότι άλλες ήταν οι συνθήκες τότε και άλλες σήμερα. Άσε που νομίζω ότι πολλοί το έχουν ήδη καταλάβει, και κάποιοι άλλοι αρχίζουν να το καταλαβαίνουν. Ας τους βοηθήσουμε κι εμείς! :wink:

Είπαμε: αν την περιμένουμε να έρθει μόνη της, ως μεσσίας, μπορεί ν’ αργήσει πολύ. Αν, όμως, βάλει ο καθένας μας ένα χεράκι, το πράγμα αλλάζει! :stuck_out_tongue:

Tαπεινέ επειδή βλέπω ότι τα κατέχεις αυτά, αν κάποιος δηλώσει αντηρησίας συνείδησης μπορεί να διοριστεί στο δημόσιο? Γιατί έχω ακούσει πως δεν γίνεται, ότι έχεις για έναν χρόνο ασφαλίτες πάνω από το κεφάλι σου και άλλα τέτοια ωραία. Εγώ προσωπικά πάντως θα ήθελα να ερευνήσω κάθε τρόπο για να γλιτώσω στο μέλλον από τον στρατό, καθώς μου τη βιδώνουν άγρια τα “εθνικοπατριωτικά” και “ελληνοχριστιανικά” που προωθούνε εκεί.

Υπάρχουν δύο κύριες κατηγορίες αντιρρησιών συνείδησης. Οι “νόμιμοι”, που δέχονται να εκπληρώσουν εναλλακτική κοινωνική θητεία, και οι “παράνομοι”, που αρνούνται την εκπλήρωση οποιασδήποτε μορφής θητείας (“Ολικοί αρνητές στράτευσης”), που με βάση το ισχύον νομικό καθεστώς χαρακτηρίζονται ανυπότακτοι.

Η εναλλακτική κοινωνική θητεία στην Ελλάδα έχει χρονική διάρκεια διπλάσια της στρατιωτικής, κάτι που με βάση τους διεθνείς κανόνες και ψηφίσματα (ΟΗΕ κλπ) καθιστά το χαρακτήρα της τιμωρητικό. Ακόμη κι έτσι, είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα δεχτεί η αρμόδια επιτροπή να σου αναγνωρίσει το δικαίωμα αντίρρησης, αφού κατά κανόνα απορρίπτει τις σχετικές αιτήσεις. Δες πχ την επιστολή 5 αντιρρησιών των οποίων η αίτηση απορρίφθηκε τον περασμένο μήνα:

http://www.omhroi.org/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2800

Αν, παρόλα αυτά, καταφέρεις να γίνεις δεκτός, και υποστείς την τιμωρητικού χαρακτήρα εναλλακτική θητεία, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα διορισμού στο δημόσιο. Ωστόσο, προσωπικά δεν προτείνω αυτό το δρόμο διότι, κατά τη γνώμη μου, φέρνει εμπόδια στην κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης. Η τελευταία μεγάλη ευρωπαϊκή χώρα που διατηρεί την υποχρεωτική θητεία είναι η Γερμανία, κι αυτό εν πολλοίς οφείλεται στο γεγονός ότι το κράτος πρόνοιας αυτής της χώρας στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στην εργασία των αντιρρησιών συνείδησης. :-k

Σχετικές πληροφορίες, πάντως, θα βρεις και στο site του Συνδέσμου Αντιρρησιών Συνείδησης:

http://www.antirrisies.gr/

Με την ανυποταξία τα πράματα είναι διαφορετικά: θεωρείται παράνομη (πλημμέλημα, ωστόσο) και σου στερεί τη δυνατότητα διορισμού στο δημόσιο.

Ο πιο “χαλαρός” τρόπος αποφυγής της στράτευσης είναι η νόμιμη απαλλαγή για λόγους υγείας. Δεν υπηρετείς κανενός είδους θητεία, είσαι καθ’ όλα νόμιμος, και μπορείς κάλλιστα να διοριστείς στο δημόσιο. Σχετικές πληροφορίες θα βρεις εδώ:

http://www.omhroi.org/faq_22.htm

Όχι στην υποχρεωτική θητεία (για Κύπρο) 25.06.2007

Σύνδεσμος Αντιρρησιών Συνείδησης-Δελτίο Τύπου

Η συντηρητική (εθνικιστική νεοφιλελεύθερη) ηγεσία της Ε/Κ κοινότητας ανακοίνωσε την πρόθεσή της να εισαγάγει αλλαγές στην στρατιωτική θητεία με κύριους άξονες
-την καθιέρωση εναλλακτικής θητείας για τους αντιρρησίες
-την υποχρέωση εναλλακτικής θητείας για αυτούς που παίρνουν απαλλαγή (Ι5)
-την υποχρεωτική στράτευση για τα μέλη των θρησκευτικών ομάδων

Ο Σύνδεσμος Αντιρρησιών Συνείδησης δηλώνει την πλήρη αντίθεσή του με αυτά τα μέτρα:
-η εναλλακτική θητεία για τους αντιρρησίες προβλέπεται να είναι μεγαλύτερη (τιμωρητική) από την ήδη πολύ μεγάλη διάρκεια της θητείας
-η υποχρέωση εναλλακτικής θητείας για όσους παίρνουν απαλλαγή είναι προφανές ότι γίνεται για να μειώσει τον αριθμό των Ι5, μιας και πρόσφατα ανακοινώθηκε ότι ο 1 στους 4 νέους παίρνει Ι5
-η υποχρέωση στρατιωτικής θητείας για τα μέλη θρησκευτικών ομάδων είναι απαράδεκτη και γίνεται για να επεκταθεί η στράτευση

Είναι προφανές ότι παρότι σήμερα δεν γίνονται οι πόλεμοι με τους μεγάλους στρατούς, και παρότι όσο μεγάλο στρατό και να έχει η Ε/Κ κοινότητα δεν θα προστατευτεί από αυτόν σε περίπτωση πολέμου, τα συντηρητικής εμπνεύσεως μέτρα της κυβέρνησης του Παπαδόπουλου γίνονται για να ενισχυθεί ο εθνικισμός, και τα εθνικιστικά παιχνίδια στην Κύπρο, και να καθυποτάξει τη νεολαία. Ο Σύνδεσμος Αντιρρησιών Συνείδησης καλεί την Ε/Κ ηγεσία να πάρει πίσω τα μέτρα, να σταματήσει τις εθνικιστικές πολιτικές ως προς τους Τ/Κ.

Καλούμε τους νέους της Κύπρου και της Ελλάδας σε δράση για να καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία, και σε μαζική άρνηση στράτευσης.

Πες όχι στο μιλιταρισμό τον πόλεμο και τον εθνικισμό-Ούτε μία ώρα στο στρατό!

Άμεση κατάργηση υποχρεωτικής θητείας!

Σύνδεσμος Αντιρρησιών Συνείδησης
antirrisies.gr
δημοσιεύθηκε στο cyprus.indymedia.org

http://www.antirrisies.gr/?q=node/295

http://ellinika-cyprus.indymedia.org/newswire/display/676/index.php

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=725416

ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ - ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Όχι στο μιλιταρισμό-Όχι στην υποχρεωτική θητεία!

Η κυβέρνηση του Καραμανλή ανακοίνωσε την πρόθεσή της να εισαγάγει υποχρεωτική στράτευση των νέων στα 18, και εθελοντική στράτευση των γυναικών. Η κυβέρνηση της δεξιάς, ύστερα από τα νεοφιλελεύθερα μέτρα στην παιδεία, ήρθε να προσθέσει αυτό στην γενικότερη επίθεση που έχει εξαπολύσει στους νέους ανθρώπους.

Σήμερα, παρότι οι πόλεμοι δεν γίνονται με τους μεγάλους στρατούς, η κυβέρνηση προσπαθεί μέσω του θεσμού της υποχρεωτικής θητείας να ενισχύσει τον εθνικισμό, να έχει στρατεύσιμους για τις ανάγκες του πολέμου του Μπους, και για να δικαιολογούνται στα μάτια του κόσμου τα τεράστια κονδύλια που δίνονται για εξοπλισμούς.

Ο στρατός είναι ένας μηχανισμός που οδηγεί στη λογική της βίας, του μιλιταρισμού και της ιεραρχίας. Ο στρατός προάγει τον εθνικισμό και το ρατσισμό.

Η Συμμαχία Σταματήστε τον Πόλεμο αγωνίζεται για να σταματήσουν οι πόλεμοι, για μια κοινωνία χωρίς στρατούς, και σαν πρώτος στόχος μπαίνει ο αγώνας για κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας.

Καλούμε κάθε νέο και κάθε νέα να στηρίξει την Συμμαχία Σταματήστε τον Πόλεμο και να γίνει δραστήριος αντιπολεμικός ακτιβιστής.

Έλα μαζί μας! Πες όχι στο μιλιταρισμό-Όχι στην υποχρεωτική θητεία!

http://symmaxia-ypernomarxia.org/blog/wp-content/oxistomilitarismo.pdf

http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2839&mode=nested&order=0&thold=1

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=725170

Δήλωση άρνησης στράτευσης του Ηράκλειτου Ιωσηφίδη, από Κύπρο 07.07.2007

Γεια σας παιδιά. Η κοινωνία με ονόμασε Ηράκλειτο Ιωσηφίδη. Κατοικώ στο τσιφλίκι Κύπρος. Η βούληση μου με κινεί να αρνηθώ τη στρατευση για λόγους συνείδησης…

“Εκείνος που αγαπά μια ζωντανή ύπαρξη, αν την αγαπά στ’ αλήθεια,
δεν μπορεί να δεχτεί να πεθάνει παρά μόνο γι’ αυτή”
Αλμπέρ Καμύ

7 Ιουλίου 2007. Η ημερομηνία αυτή αναγράφεται στο χαρτί κατάταξής μου. Γράφω σε ανθρωπους που μάχονται να ποιήσουν ήθος. Πατρίδα μου είναι τα βουνά στα οποία αναζητώ λίγη ελευθερία από την τηλεβρώμα και την καταπίεση. Η γή που με εμπνέει να γράφω στίχους για το άρωμά της. Εχθροί της πατρίδας μου είναι αυτοι που την αποψιλώνουν και την οικοπεδοποιούν.

Αλήθεια δεν κατάλαβα τι διαφορά έχω μ’ένα Τούρκο που που συγκινείται μπροστά σε κάποιο πίνακα του πικάσο,που γελά όταν διδάσκεται αριστοφάνη ή μολιέρο, που κλαίει όπως εγώ για κάθε αδικοχαμένη ζωή. Μ’ένα νεαρό τούρκο που αναζητά κοινωνική δικαιοσύνη.

Δεν κατάλαβα ακόμα τι δικό μου έχει μέσα της η ακατάπαυστη φασιστογένεση της χώρας μου. Αυτή που με έμφυτους φόβους και πάθη προσπαθήσει να μας υποτάξει στην τυφλή υπακοή. Εξάλλου ο στρατός λειτουργεί και είναι βασισμένος στην ιεραρχία, στην εξουσιαστική βία, στην υποταγή, στον σεξισμό και στον εθνικισμό. Επιβεβαιώνει αυτό που μας διδάσκουν από μικρά παιδιά στην οικογένεια, στο σχολείο, στην καθημερινή μας ζωή, δηλαδή να καταπατάμε τους δήθεν κατώτερούς μας και να είμαστε υπό την εύνοια των ανωτέρων μας, με σκοπό να ζούμε όσο καλύτερα μπορούμε πατώντας και εκμεταλλευόμενοι πιο αδύναμους ανθρώπους. Λοιπόν… αν η κοινωνίια μας τόσα χρόνια ήταν διαφανής δεν θα εισέβαλε κανένας στρατός. Γιατί ως γνωστον τα όρνεα ωσμίζονται τη βρωμιά και τη σαπίλλα πριν ωρμήσουν. Η διαρκής εμφύτευση ρατσισμού και του μίσους ενάντια στο διαφορετικό μου είναι ξένη.

Δεν έχω κάτι με την εθνική συνείδηση. Την θεωρώ κομμάτι μιας συμπαντικής συνείδησης η οποια οδηγει στην ανύψωση του ανθρώπου. Τα όνειρα μου κρύβονται πίσω απο τα μάτια ενός λιμοκτονούντος παιδιού στην Αφρική. Τα μάτια που δεν βλέπει κανένας στρατηγός η εθνικιστής παρά με απέχθεια, θεωρώντας την είσοδο στην αγια σοφιά με αρμα πιο σημαντική. Μας τυφλώνουν βλέπετε κι εμάς η σκατοφαγία των λαδωμένων Μέσων Μαζικής Εξημερωσης και ο εθισμός στον εξευτελισμο των χυδαίων ακουσμάτων και καννιβαλιστικών θεαμάτων. Όλα συγκαλύπτουν και συμβάλλουν στην ύπνωση των λαών.

Η εντολή που μου δίνεται είναι να σκοτώσω για τα συμφέροντα αυτών που ευθύνονται για την ηθική μας εκμηδένιση και την κοινωνικη εξαγρίωση. Να ξεπουλήσω κάθε αξία, όπως ξεπουλήθηκε η υγεία και η παιδεία. Νιώθω αυτή την πατρίδα να με σκοτώνει καθημερινά. Ξέρω πως η ζωή δεν αξίζει όταν η αξιοπρέπεια σβήνει.
Αρνούμαι να υπηρετήσω στο στρατό όχι για λόγους θρησκευτικούς, υγείας ή οικονομκκούς, αλλά για λόγους ιδεολογικούς, λόγους καθαρά αυτοσεβασμού.
Δεν επιλέγουμε την εθνικότητά μας, την φυλή μας, το χρώμα μας, τους γονείς μας. Τα σεβόμαστε καθώς έχουν. Επιλέγουμε όμως ιδεολογία, φιλοσοφία, στάση ζωής. Επιλέγουμε που και πως θα διαθέσουμε τον εαυτό μας. Οι εξουσιαστές έχουν επιλέξει τη βία, αφού επέλεξαν τη διαχώριση της κοινωνίας σε τάξεις. Οι εξουσιαζόμενοι όμως οφείλουν να επιλέξουν την ελευθερία, το σεβασμό της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. Οφείλουν τέλος να αντισταθούν στο διασυρμό της.
Αυτός είναι ο λόγος που κι εγώ επιλέγω να μη στρατευτώ σ’ αυτό τον μηχανισμό και να σταθώ αλληλέγγυος με τους καταπιεζόμενους όλου του κόσμου . Γιατί ηγελοιότητα του φανατισμού εξανδρπωδίζει τον καθένα.Γιατί η αγνοια και η ημιμάθεια που εκκολάπτεται δεν έχει το δικαίωμα να ανακόπτει τα όνειρά μου για ένα καλύτερο κόσμο. Γιατί τα κίβδηλα ψευτοεθνικιστικά εμφυτευμένα οράματα των εξουσιαστών της πολιτείας του στρατού της εκκλησίας δεν θα εμποδίσουν την ειρήνη. Oσο υπάρχουν αυτοί υπάρχει κι ένας φίλος τους, ο πόλεμος. Ο μόνος πόλεμος που συμμετέχω είναι ο καθημερινός, κοινωνικός ενάντια σε αυτούς που καλλιεργούν και υπερασπίζονται την εκμετάλλευση, την οικονομική εξαθλίωση, την πείνα και τη σκλαβιά που φτάνει μέχρι και το θάνατο αθώων υπαρξεων. Για κείνα τα δυο μάτια που με περιμένουν στην Αφρική και που σ’αυτά ανήκει ο όποιος παράδεισος, όσο κι αν ενοχλεί κάποιους αυτό».

http://www.antirrisies.gr/?q=node/297

Ωραίος.

«ΘΑΝΑΣΙΜΟΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ» ΟΠΛΙΤΗ
ΓΕΣ, Τετάρτη 22 Αυγούστου 2007

Από το Γενικό Επιτελείο Στρατού ανακοινώνεται ότι, την 21η Αυγούστου 2007 και ώρα 20:15, ο Στρατιώτης Πεζικού Ψ.Γ. του Μηνά, ετών 21, ο οποίος καταγόταν από τον Ν. Λάρισας και υπηρετούσε σε Μονάδα της Ελληνικής Δύναμης Κύπρου (ΕΛΔΥΚ), τραυματίστηκε θανάσιμα ενώ εκτελούσε καθήκοντα σκοπού.

Τα αίτια του θανάτου διερευνώνται από τις αρμόδιες στρατιωτικές αρχές.

Άνχης (ΤΘ) Λαλούσης Χαράλαμπος
Εκπρόσωπος Τύπου

Πηγή:
http://omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2890&mode=nested&order=0&thold=1

O στρατος μαζι με το σχολειο ειναι δυο απο τους κυριους ιδεολογικους μηχανισμους του εθνικου κρατους. Ο στρατος πρωτιστως εξυπηρετει τα συμφεροντα της ντοπιας οικονομικοκοινωνικοπολιτικης ελιτ και κατα δευτερο λογο έχει ως σκοπο τη λεγομενη αμυνα της χωρας. Μην ξεχναμε πως οταν το καθεστηκυια ταξη απειλειται απο τις μαζες ο στρατος αναλαμβανει τον ρολο του πυροσβεστη και της καταστολης. Επιπροσθετως μορφωνει ιδεολογικα καθε ατομο που εμπλεκεται με αυτον με τα “ιδεωδη” του εθνους, της πατριδας και της θρησκειας (βλεπε τον ορκο των οπλιτων)…Ειναι ενας κοινωνικος χωρος που στηριζεται και κυριως διαπαιδαγωγει τα ατομα στην ιδεα της ιεραρχιας και γενικοτερα των πασης φυσεως εξουσιαστικων δομων. Συμφωνα με διεθνεις συνθηκες (δεν θυμαμαι ποιες αυτη τη στιγμη) η υποχρεωτικη στρατευση αποτελει καταπατηση των ανθρωπινων δικαιωματων. Το εξοργιστικο ειναι ότι η αρνηση στρατευσης στην ελλαδα αντιμετωπιζεται απο το επισημο κρατος ως εκνομη πραξη με τις συνοδες ποινικες κυρωσεις, με αποτελεσμα η Ελλαδα να εχει καταδικαστει στο Ευρωπαικο Δικαστηριο για τον λογο αυτο.

ΥΓ. Και να μην ξεχναμε οτι ο καθε στρατος (ποσο μαλλον οι πολεμικες συρραξει)ς αποτελει τον καλυτερο πελατη, και ουσιαστικα τον λογο υπαρξης του λεγομενου στρατιωτικοβιομηχανικου συμπλεγματος…(Σε καθε επισκεψη ξενων ηγετων στην Ελλαδα, ενα απο τα θεματα που παντα τιθεται, ειναι οι εξοπλισμοι και απο που θα “ηταν καλο” (κοινως απο που μας διαταζουν) να αγορασουμε νεα οπλα)…

Δε θα ξεχάσω οταν ήμουν φαντάρος πέρισυ, τον πρώτο καιρό στη φάση της υποχρεωτικής εκπαίδευσης στην Άρτα, που μας είχαν μαζέψει και μας διάβαζε μια Λοχίας απο ένα βιβλίο “Τι Σημαίνει Πειθαρχία”… Και έλεγε πως στον στρατό οφείλουμε να υπακούμε στις εντολές των ανωτέρων και να μη μπαίνουμε στη διαδικασία να τις “επεξεργαζόμαστε” με κριτική σκέψη και τέτοια, γιατί “αυτοί ξέρουν καλύτερα”…

Απο τη μία βγάζει νόημα φυσικά, μια που μόνο έτσι γίνεται να λειτουργήσει η Μηχανή, αλλά…

Το άλλο που θέλω να πω είναι πως κατά την Πρωτοχρονιά του 2007 μας μοιράσανε στους φαντάρους αναμνηστικά παλιά ελληνικά νομίσματα, εκείνα με την τρύπα στη μέση… τα οποία όμως τα είχαν φτιάξει ώστε να λένε απο πάνω “Βασίλειο της Ελλάδος” (όπως παλιά) και απο κάτω “2007”… Φυσικά το φυλάω ακόμα αυτό το νόμισμα…! :stuck_out_tongue:

'Εχω διαβάσει μάλιστα ότι αξιωματικοί στέλνουν με το ζόρι φαντάρους στην ΕΛΔΥΚ ενώ κάτι τέτοιο απαγορεύεται από τον νόμο…

Ορίστε:

Να γιατί δεν καταργείται η υποχρεωτική στράτευση! Να γιατί πρέπει να προσφέρετε έναν χρόνο από τη ζωή σας στη μαμά πατρίδα:

http://www.army.gr/daily_press/20070824/10.jpg

Χεχεχε όσοι πήγαμε στρατό το είδαμε και με τα μάτια μας αυτό. Είχα διαβάσει και ένα παρόμοιο άρθρο στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία. Βασικός λόγος για τον οποίο ανοίγονται διαρκώς νέα κέντρα εκπαίδευσης, σε όλο και περισσότερες περιοχές της Ελλάδας, έλεγε, ήταν για να ανορθωθεί η οικονομία της περιοχής. Ξέρετε τι τζίρο βγάζουν οι τοπικές καφετέριες και τα μαγαζιά απο τους φαντάρους? Αυτοί και οι φοιτητές σε κάποιες περιοχές συνιστούν τον βασικό καταναλωτικό πληθυσμό των καφέ και των ταβερνών :slight_smile:

@ tapeinos

Όπως μπορείς να διαβάσεις και στους κανόνες του φόρουμ, διαφήμιση μέσω του φόρουμ δεν επιτρέπεται. Έχω την εντύπωση (στα όρια της βεβαιότητας όμως) ότι συχνά πυκνά ποστάρεις ειδήσεις σχετικές με το θέμα για να επαναφέρεις το θέμα ψηλά στη λίστα των τόπικ. Επίσης, το τόσο πολύ ενδιαφέρον που δείχνεις για να επανέρχεται το τόπικ ψηλά στη λίστα, με πείθει ότι είσαι και ενεργό μέλος της ομάδας που ασκεί πολιτική πίεση για αυτό το θέμα. Με λίγα λόγια, προμοτάρεις μέσω του φόρουμ πολιτικές ενέργειες.

Θα σε παρακαλούσα να μην το κάνεις ξανά, γιατί δεν βοηθάει στην εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ (για φαντάσου όλοι να πόσταραν ότι να 'ναι στα τόπικς που τους ενδιέφεραν, τότε θα γινόταν πανικός). Αν έχεις επισημάνσεις, κάνε τις μέσω πμ και όχι σε αυτό το τόπικ γιατί ως εκτός θέματος θα διαγραφούν όπως συνηθίζεται.

Ήμουν πιστεύω αναλυτικότατος και αυτό επειδή δεν έχεις ποστάρει σε άλλα τόπικ στο φόρουμ μας, άρα υποθέτω ότι δεν έχεις ιδέα του πώς λειτουργούμε εδώ μέσα. Θα παρακαλούσα να μην αγνοηθεί η επισήμανση για τα ποστ που επαναφέρουν το τόπικ στην επικαιρότητα…

Δεν ποστάρω ειδήσεις για να επαναφέρω το θέμα ψηλά στη λίστα. Αν ήταν αυτός ο σκοπός μου, δε θα περίμενα να περάσει 1,5 μήνας από το τελευταίο μήνυμα για να επανέλθω. Θεωρώ ότι η αυτοκτονία του φαντάρου στην ΕΛΔΥΚ είναι σημαντικό γεγονός, και ενημέρωσα σχετικά σε όλα τα φόρουμ στα οποία γράφω. Όλες οι αυτοκτονίες φαντάρων (και μη) είναι τραγικές, αλλά θεωρώ ότι αυτή αποκτά ιδιαίτερη σημασία αν λάβουμε υπόψη τις φετινές καταγγελίες για υποχρεωτική συμμετοχή φαντάρων στην ΕΛΔΥΚ:

Δε γνωρίζω ποια είναι η ομάδα “που ασκεί πολιτική πίεση για αυτό το θέμα” που ανέφερες, και θα μ’ ενδιέφερε να μάθω γι’ αυτή την ομάδα, αν ξέρεις να μου πεις κάτι. Εγώ δεν είμαι μέλος καμιάς “ομάδας”, αλλά ένας από τους χιλιάδες ανθρώπους σε αυτό τον τόπο που θεωρούν ότι η υποχρεωτική στράτευση των νέων διατηρείται μόνο και μόνο για να εξυπηρετούνται κάποια συγκεκριμένα οικονομικά συμφέροντα, και να διαπαιδαγωγούνται οι νέοι σε μια νοοτροπία αποχαύνωσης. Την ενημέρωση σε τέτοια θέματα τη θεωρώ πολιτική δράση με την ευρεία έννοια, και όχι με την εκχυδαϊσμένη κομματική/παραταξιακή. Αν η ελεύθερη έκφραση απόψεων γύρω από ζητήματα κοινωνικής παθογένειας απαγορεύονται στο συγκεκριμένο φόρουμ (ως “διαφήμηση” και “πολιτική ενέργεια”), τότε παραδέχομαι ότι βρίσκομαι σε λάθος φόρουμ.

Ενώ στην αρχή αναγνωρίζεις ότι ποστάρω ειδήσεις σχετικές με το θέμα, στη συνέχεια μου καταλογίζεις ότι ποστάρω “ό,τι να 'ναι” και ότι οι επισημάνσεις μου είναι “εκτός θέματος”. Από τη στιγμή που αναδεικνύω τις αυτοκτονίες των φαντάρων ως τραγική συνέπεια της διατήρησης του αναχρονιστικού θεσμού (η κορυφή του παγόβουνου, τρόπον τινά, γιατί η δυστυχία δεν καταλήγει πάντα σε αυτοκτονία), στη βάση ποιας επιχειρηματολογίας θα δικαιολογήσεις τη λογοκρισία των μηνυμάτων μου ως “εκτός θέματος”; Ή, απλώς, έχεις το μαχαίρι και κόβεις το πεπόνι;

Δεν είναι αλήθεια ότι δεν έχω ποστάρει σε άλλα τόπικ στο φόρουμ. Εγώ άνοιξα τη συζήτηση “Ρατσισμός και αστυνομική βία (βίντεο-σοκ)”, και επανήλθα για να σχολιάσω:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4207

(Αυτό δε σημαίνει ότι είμαι μέλος και διαφημίζω κάποια “ομάδα” που ασκεί “πολιτικές πιέσεις” για την εξάλειψη του ρατσισμού και της αστυνομικής βίας).

Σε όλα τα forum που συμμετέχω ή έχω συμμετάσχει, εστιάζω σε 2-3 θέματα που κυρίως με ενδιαφέρουν και λαμβάνω μέρος μόνο στις συγκεκριμένες συζητήσεις, γιατί δεν έχω άπειρο χρόνο στη διάθεσή μου, και θέλω κάποια πράματα με τα οποία καταπιάνομαι να τα κάνω σωστά. Ποτέ δε σχολίασε κάποιος αρνητικά τον τρόπο μου αυτό, και ποτέ δε δέχτηκα παρατήρηση να μην ποστάρω για να μην ανεβάζω ψηλά στη λίστα τα τόπικ που με ενδιαφέρουν. Ίσως αυτός είναι ο λόγος που “δεν έχω ιδέα πώς λειτουργείτε εδώ μέσα”. Προφανώς βρέθηκα σε λάθος χώρο. Με το μπαρδόν, που λένε…

:lol: