Μαθηματικα

Στα μαθηματικα τι σκονακια να κανεις? Ολο το βιβλιο και τις σημειωσεις μαζι σου?

Τις αποδείξεις της θεωρίας…
Κάποτε ενας παρανοϊκός τύπος μας είχε βάλει να μάθουμε απόδειξη 5 ακαταλαβίστικων σελίδων. Πρέπει να ζει σε δικό του κόσμο για να μην περίμενε ότι η πλειοψηφία θα κάνει σκονάκι…

Eδω ο αλλος μας εβαλε ασκηση απο το παραρτημα του βιβλιου ρε !
Τι να λεμε τωρα ?

Ωχ αμάν αμάν αμάν.Δηλαδή άμα θέλω να βγάλω μαθηματικό με καλό βαθμό πρέπει να ξεχάσω κοινωνικότητα,συνειδητοποίηση,σεξ,οικογένεια,ξεκούραση?:p.Η υπάρχει και πιο απλός τρόπος?

Ρωτα τον Panagiotis που εχει τελειωσει Μαθηματικο.

έχω ρωτήσει και τον boig εντάξει.Λένε κάνα 3 ωρο την ημέρα φτάνει για καλ΄βαθμό απ’ότι θυμάμαι

Πότε με ρώτησες? :-s
Πολύ είναι το 3ωρο που λες. Συνήθως διάβαζα στην εξεταστική. Απλά όσα μαθήματα ένιωθα οτι με ενδιέφεραν και οτι είχα να πάρω κάτι από τον καθηγητή τα παρακολουθούσα ανελλιπώς. Κάποια άλλα καθόλου.
Εμείς βέβαια είχαμε και διπλωματική που μετράει 20% του βαθμού άρα σε ανεβάζει πολύ:roll:

Πριν μερικές σελίδες στο ίδιο θρεντ νομίζω.

Δίκιο έχεις… Γεράματα… :lol:

Η μνήμη εκδιώχθηκε από τα μαθηματικά…
Οι αναμνήσεις γίναναν αριθμοί…:stuck_out_tongue:
εντάξει σιγά,πριν 2 μήνες ήταν η συζήτηση:p

Βασικά εγώ τουλάχιστον δεν έκανα σκονάκια παρά μόνο σε μη μαθηματικά μαθήματα (κάτι φιλοσοφίες των μαθηματικών και τα σχετικά) επίσης με διάβασμα στην εξεταστική (επειδή τό κανα και αυτό) δεν πρόλαβα ποτέ να βγάλω πάνω από ένα μάθημα άντε δύο το πολύ πολύ και αυτό με max 6. Σε αντίθεση με τη συστηματική ενασχόληση που κατάφερα κι έβγαλα 11 μαθήματα σ ένα χρόνο (περίπου 4 μαθήματα την εξεταστική) και με καλούς βαθμούς.

επιτελους περασα τις διαφορικες!!αλλα τι ωραια θα ηταν εαν τα μαθηματικα,αντι για ετσι…

ηταν ετσι…

:blink:

Θα ήθελα να διατυπώσω ένα ερώτημα.Τα μαθηματικά είναι πράγματι απλά η απλά τα λένε όσοι έχουν αφιερώσει τα 6/6 της ημέρας στην μελέτη τους?:stuck_out_tongue:

φιξντ 8)

Τα σιχαινομουν στο σχολειο,περισσοτερο γιατι δεν τα καταλαβαινα οχι τοσο γιατι δεν μου αρεσαν. Και το κλασσικο μετα τις εξετασεις που βγαιναν ολοι εξω και ρωτουσαν ο ενας τον αλλον τι αποτελεσμα βρηκε στην ταδε ασκηση,κ οταν ρωτουσαν εσενα ποσο βρηκες στην ταδε ασκηση,εγω βρηκα 5,ελεγες “ναι ρε κι εγω 5 βρηκα”,ενω ειχες βρει 8 ας πουμε,και μετα μαθαινες οτι το 5 που ειπε ο αλλος ηταν λαθος.:lol:#-o

Εδώ το θρεντ έχει ύστατο σκοπό την εξύψωση των μαθηματικών πρώτα στις συνειδήσεις μας και ύστερα στην κορυφή των επιστημών και όχι “ανελέητο” και “υπερ του δέοντος” θάψιμο,άρα ποστ σαν το παραπάνω πρέπει να σβήνονται σε χρόνο ντε τε.Άμα θέλετε να φτιάξετε θρεντ που να τα βρίζετε φτιάξτε θρεντ Αντι-Μαθηματικά και Φιλολογικά:p.Ντάξει είπαμε και την μαλακία μας:p και για να μπούμε στο ψητό αγόρασα σήμερα ατο βιβλίο “Το τελευταίο θεώρημα του Φερμά”.Αναμένεται “ανελέητο” και “υπέρ του δέοντος” κάψιμο και θα σας πω λίαν συντόμως την άποψη μου.

:lol::lol::stuck_out_tongue: Θα κανεις αναφορα μηνυματος? Oχι μη…!:roll:

άμα γράψεις ένα υπερπόστ για τα μαθηματικά και αποφασίσεις να τα σπουδάσεις ίσως να σου δώσω μία ευκαιρία:p

Πολυ ωραιο θρεντακι. Ωραιος ο Led… Αν και γενικα παντα μου αρεσαν ολες οι επιστημες εκτος των μαθηματικων, μου αρεσει να διαβαζω για τετοιες ιστοριουλες. (offtopic για λιγο… Ξερει κανεις αν υπαρχει αντιστοιχο θρεντιο για φυσικη-αστροφυσικη?)

By the way… αυτ η ιστορια για το Nobel, τα μαθηματικα και το κερατωμα μυθος δεν ειναι? ομιζω οτι ειχα διαβασει καπου οτι δεν ειναι αυτος ο πραγματικος λογος. Μπορει και να κανω λαθος :stuck_out_tongue:

Eρώτηση προς γνώστες: με τις γνώσεις μαθηματικών του Λυκείου μέχρι ποιο σημείο μπορεί να ασχοληθεί κανείς με τις διαφορικές εξισώσεις; Οι γραμμικές πρώτης τάξης πάντως δεν φαίνονται κάτι το σπουδαίο γι’ αυτό θα ήθελα να μου πουν όσοι ξέρουν μέχρι πού μπορώ να φτάσω από το σημείο που βρίσκομαι.

Επίσης με ποια πράγματα μπορώ να ασχοληθώ από τώρα, με βάση το σημείο που βρίσκομαι. Δηλαδή, γραμμική άλγεβρα, πραγματική ανάλυση κλπ. μπορώ να αρχίσω να τα “χωνεύω” από τώρα;

Μ’ αρέσουν αρκετά τα μαθηματικά αν και ποτέ δεν κάθισα να το ψάξω λίγο περισσότερο σε στυλ μαθηματική εταιρεία κι έτσι (κι ούτε τώρα θέλω), απλά θέλω να αρχίσω να πιάνω από νωρίς τις έννοιες που θα με απασχολήσουν στο πανεπιστήμιο.