Μαθηματικα

ωραίος. Εγώ είχα τελειώσει το μεταπτυχιακό εφαρμοσμένη στατιστική στο πα.πει, κ τωρα συνεχίζω εκεί.

Εφαρμοσμενη Στατιστικη ε? Ωραια πραγματα, εσεις τα κανετε και σε βαθος… Εμεις μι αματια ριχνουμε σε καποια μαθηματα, πιο πολυ πρακτικοι ειμαστε…

Μπορεί κάποιος από σας να έρθει να δώσει Ανάλυση Ι για μένα, γιατί με τον καθηγητή που έχουμε δεν την περνάω ούτε στο πέμπτο έτος?

Εγώ όταν κάνω επιτήρηση πάντςσ το πρώτο πράγμα που κοιτάω είναι αν η φωτο στο πάσο συμπίπτει με την φάτσα αυτού που δίνει. και το ονομά βέβαια.

:slight_smile:

Σε εμάς κανείς ποτέ δεν κοιτάει πάσο ή ταυτότητα… Μόνο υπογραφή βάζουμε

Άσε σε εμάς 8α πας πλακώσουυν στο ξύλο αμά μας πετύχουν βράδυ οι φοιτητές!

ΑΛΗΤΕΣ!!!:stuck_out_tongue:

Την εικασια του Poincare. Του εδωσαν 1 εκατομμυριο δολλαρια, καθως τοσο ειναι το ποσο που ειχε οριστει για την αποδειξη μερικων θεωρηματων καθως και το Fields Metal αλλα αυτος τα αρνηθηκε ολα διαμαρτυρομενος για το ηθος καποιων Μαθηματικων.
Τωρα το τι λεει η εικασια του Poincare, ειναι λιγακι δυσνοητη για οσους δεν εχουν κανει ανωτερα μαθηματικα οπως Γεωμετρικη Τοπολογια κλπ. Με πολυ απλα λογια λεει οτι η σφαιρα ειναι το μονο σωμα γυρω απο το οποιο μπορει να περασει ενα λασο, το οποιο αφαιρειται χωρις να χρειαζεται να κοπει. (Αυτο δεν γινεται π.χ. για ενα σωσιβιο, καθως εχει “τρυπα”) Ο Poincare υπεθεσε οτι αυτο ισχυει για ολες τις διαστασεις, οχι μονο σε τρισδιαστατα σωματα δηλαδη. Ο Perelman το απεδειξε.
Σημειωση: Σωματα στον τρισδιαστατο χωρο οπως η πυραμιδα, θεωρουνται σφαιρικα καθως με την χρηση ομομορφισμων μπορουν να μετατραπουν σε σφαιρες. Με απλα ελληνικα, αν συμπιεσεις μια πυραμιδα ή εναν κυβο με καταλληλο τροπο, γινεται σφαιρα. Η οποια σφαιρα θεωρειται πως ειναι ενα δισδιαστατο σωμα στον τρισδιαστατο χωρο.
Νομιζω οτι μετα απ’αυτο το ποστ δεν θα ξαναπατησει κανενας εδω μεσα. :stuck_out_tongue:

"- Πέτρο για έλα δω τέκνο μου.

  • Τι είναι δάσκαλε;
  • Ψι ίσον Χι τετράγωνο Πέτρο.
  • Τι είναι αυτό δάσκαλε;
  • Παραβολή τέκνο."

Α ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΠ΄ΤΟ ΠΑΝ.ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΕΧΕΣΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΜΑΚΡΗ???

ΚΑΛΑ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΩΡΑ

ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΠΩ ΓΩ ΣΟΝ ΓΚΛΕΖΑΚΟ ΝΑ ΣΕ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΠΕΝΟ ΝΑ ΣΕ ΛΙΑΝΙΣΕΙ

ΚΑΛΑ ΡΕ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΑΣ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΤΡΑΓΙΟ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟΥΣ ΣΟΥ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΞΟΔΕΨΕΣ ΛΥΝΟΝΤΑΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΕΧΕΣΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΜΑΚΡΗ???

ΚΑΛΑ ΘΑ ΣΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΩ ΕΣΕΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΚΛΕΖΑΚΟ ΜΑΖΙ

Πραγματικα, εχω ερχισει να σε συμπαθω πολυ εσενα… Επιτελους, καποιος μας σκεφτεται και μας τα μικρα που θελουμε να μαθουμε… :slight_smile:

ΛΟΙΠΟΝ ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ

ΟΠΩΣ ΙΣΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΕΤΡΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΚΕΙ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΕΝΝΙΑΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΚΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΝΤΑΡΙΑ ΞΕΓΥΡΙΣΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑΙΑ :smiley:

ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΜΑΣΤΕΡ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΓΓΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΟΥ

ΔΙΑΛΕΞΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΑ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΟΜΙΚΑ ΕΧΑΣΑ ΔΕΚΑ ΚΙΛΑ ΣΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΝΟΗΜΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΕΡΔΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣΤΕΡ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ

Σιγά μωρέ… Τα νόμπελ σας μάραναν. Η μόνη μεγάλη ανακάλυψη του Νόμπελ ήταν ο δυναμίτης και είναι βραβεία “Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει”!:stuck_out_tongue:

Μαρουλάς? Θεός!!!8)

Μετά από 12 χρόνια σχολείου, τα μόνα μαθήματα που δεν μίσησα ήταν μαθηματικά, φυσική και προγραμματισμός. Ειδικά τα μαθηματικά δεν τα βαρέθηκα ποτέ. Αγαπημένα μου είναι τα ολοκληρώματα και οι παραγώγοι. Μήπως κανείς σας μπορεί να προτείνει κάποιο βιβλίο που να ανταποκρίνεται στις γνώσεις κάποιου που τέλειωσε το λύκειο και γνωρίζει καλά τα μέχρι εκεί? Ενοώ όχι τίποτα φευγάτο κλπ, κάτι σαν φυσική συνέχεια. Πάντως αποτι είχα διαβάσει σενα μυθιστόρημα το “Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ” πολλοί σπουδαίοι μαθηματικοί στο τέλος τρελλάθηκαν. Ο Κουρτ Γκέντελ πέθανε από ασιτεία γιατί φοβόταν μην τον δηλητηριάσουν. Επίσης απ`ότι ξέρω o Γκαλουά είχε αποτύχει σε εξετάσεις για την είδοδο του στη γαλλική Ecole Polytechnique κάτι που χρησιμοποιώ για να τεκμηριώνω την απαξίωση μου σε κάθε είδους εξετάσεις, τη γνώμη μου για το ότι αυτές δεν εξασφαλίζουν κανενός είδους γνώσεις, ότι είναι εντελώς αντιπαιδαγωγικές.

Νομίζω πως γράψατε πολλά. Να αρχίσουμε να βρίζουμε εδώ και τώρα, ή να ανοίξουμε math unappreciation topic;

τα μαθηματικά είναι καλά.από φθινόπωρο πάλι όμως,γιατί καλοκαίρι και μαθηματικά δεν πάνε μαζί.:slight_smile:

Η διαδοχή των γραμμάτων στην πλήρη εκφώνηση τους δεν είναι καθόλου τυχαία
αλλά πίσω από αυτήν υπολανθάνει μία πλήρης γραμματική, συντακτική
και νοηματική συνέχεια, ανωτέρας συλλήψεως . Σύμφωνα με αυτήν την γνωστή μας
εκφώνηση, τα ελληνικά γράμματα (αφού προσθέσουμε και το εξαφανισμένο σήμερα
έκτο γράμμα: Στίγμα ή Δίγαμμα) ακούγονται και γράφονται ως εξής:
ΑΛΦΑ -ΒΗΤΑ-ΓΑΜΑ-ΔΕΛΤΑ-ΕΨΙΛΟΝ -ΣΤΙΓΜΑ-ΖΗΤΑ-ΗΤΑ-ΘΗΤΑ -ΙΩΤΑ-
ΚΑΠΠΑ-ΛΑΜΒΔΑ-ΜΙ -ΝΙ-ΞΙ-
ΟΜΙΚΡΟΝ-ΠΙ -ΡΟ-ΣΙΓΜΑ-ΤΑΥ-ΥΨΙΛΟΝ -ΦΙ-ΧΙ-ΨΙ-ΩΜΕΓΑ .

Αποκωδικοποιώντας την γνωστή αυτή διάταξη, που έγινε σύμφωνα με τις αρχές
της Ερμητικής φιλοσοφίας, έχουμε τα ακόλουθα:
ΑΛ ΦΑ , ΒΗ ΤΑ ΓΑ, (Α )ΜΑ ΔΕ (Ε)Λ ΤΑ ΕΨ ΙΛΩΝ, ΣΤ (Η) ΙΓΜΑ, ΖΗ ΤΑ , Η ΤΑ, ΘΗ ΤΑ
ΙΩΤΑ ΚΑ ΠΑΛΑΜ, ΔΑ , ΜΗ ΝΥΞ Η, Ο ΜΙΚΡΟΝ, ΠΥΡΟΣ ΙΓΜΑ ΤΑΦΥ (Ε)Ψ ΙΛΩΝ,
ΦΥ ΨΥΧΗ Ο ΜΕΓΑ.

Εν συνεχεία, αφού προσθέσουμε τα εννοούμενα συνδετικά και ρήματα που
παραλείπονται, έχουμε τη! ν ανάδυση μιάς θαυμάσιας κοσμογονικής
προσευχής - επίκλησης προς την πηγή του φωτός.
ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ!
ΑΜΑ ΔΕ ΕΛ ΤΑ ΕΨΙΛΩΝ,
ΣΤΗ ΙΓΜΑ ΚΑΤΑ ΠΑΛΛΑΝ ΔΑ
(ΙΝΑ) ΜΗ ΝΥΞΗ, Ο ΜΙΚΡΟΝ (ΕΣΤΙ)
ΠΥΡΟΣ ( ΔΕ)
ΙΓΜΑ ΤΑΦΗ ΕΨΙΛΩΝ, ΦΥ(ΟΙ) ΨΥΧΗ,
Ο ΜΕΓΑ (ΕΣΤΙ).

Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ:

Αλ=Ο νοητός ήλιος
Φα-ος=Το φως
Βη=προστακτική του ρήματος βαίνω (βαδίζω, έρχομαι )
Τα=Δοτική άρθρου δωρικού τύπου τη, εις την
Γα=Γη (δωρικός τύπος)
Αμα=(επιρρ.) συγχρόνως
Έλ= ο ορατός Ήλιος , ο Ερχόμενος
Έψ=ρήμα έψομαι, εψ-ημένος, ψημένος .
Ιλών=Ιλύς (ουσιαστικό), λάσπη , πηλός
Στή=προστακτική ρήματος ίστημι.
Ίγμα=καταστάλαγμα , απόσταγμα.
Ζή=προστακτική ρήματος ζω.
Η=υποτακτική ρήματος ειμί, είμαι
Θη= προστακτική ρήματος θέτω.
Ιώτα= τα ίωγα, τα Εγώ .
Παλάν=Ρήμα πάλλω (δονούμαι , περιστρέφομαι) επίθετο
παλλάς- πάλλουσι,περιστρεφόμενη (πρβλ: Παλλας Αθηνά).
Δά=άλλος τύπος της Γα, Γης ( πρβλ: Δαμήτηρ, Δημήτηρ,
Δήμητρα =Μητέρα γη).
Νύξ=νύκτα .
Ο=το οποί! ο , που
Φυ(οι)=ευκτική ρήματος φύω (φυτρώνω, αναπτύσσομαι ).
Κ.Ο.Κ.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ…(:wink:

ΑΛ, ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΦΩΣ, ΕΛΑ ΣΤΗ ΓΗ ! ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΛ ΡΙΞΕ ΤΙΣ
ΑΚΤΙΝΕΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ
ΙΛΥ ΠΟΥ ΨΗΝΕΤΑΙ (που βρίσκεται σε κατάσταση αναβρασμού ). ΑΣ ΓΙΝΕΙ
ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΑ (μία ξηρά) ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΕΓΩ ΝΑ
ΖΗΣΟΥΝ, ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ. ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ Η ΝΥΚΤΑ ΠΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΝ
ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕΙ ΝΑ ΤΑΦΗ (να σβήση, να χαθεί) ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΑ ΤΟΥ
ΠΥΡΟΣ ΜΕΣΑ
ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΡΑΖΟΥΣΑ ΙΛΥ, ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ Η ΨΥΧΗ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ, ΤΟ
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ!

Ti έγραψα πάλι οεο?#-o :lol:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3062&highlight=��������+������
Ασε ρεεεεε…

Δεν το είχα προσέξει καν…8O :lol: Περιμένω εξώδικο από Tolkki τώρα…:lol:

AAA φέτος είδα ένα θέατρο που αφηγούνταν τις τελευταίες μέρες του Γκεντέλ. Αρκετά ενδιαφέρον:)