Μαθηματικα

e^x *

Διακριτά Μαθηματικά=mindfuck.-

Θα το έβαζα στα ανέκδοτα κανονικά, αλλά οι μισοί δεν θα το καταλάβαιναν… Επίσης, αν έχει ξαναμπεί δεν φταίω (βαριέμαι να ελέγχω :p):

[SPOILER]Two equations are walking down the road: 3x^2+2x+5 and e^x. As they’re strolling along, admiring the sights, they see a derivative operator approaching.

“Quickly!” says e^x to 3x^2+2x+5, “run away! If your derivative gets taken a few ties, you’ll be reduced to nothing; but since the derivative of e^x remains e^x, I’m safe. I will go and distract the derivative operator while you make your escape.”

3x^2+2x+5, realising the wisdom of this plan, flees immediately.

e^x strolls forward, and greets the derivative operator. “Hello!” it says. “I’m e^x. Who are you?”

With an evil smirk, the derivative operator replies “I’m the derivative - with respect to y!”[/SPOILER]

χαχαχαχαχα.

χόοπου ράιντς αλόουν αφού γουστάρεις διακριτά να σου βάλω την εξής άσκηση (εκτός αν την έχεις λύσει ήδη)

Έχεις 33 αριθμούς όπου δεν έχουν πρώτο διαιρέτη γνήσια μεγαλύτερο από 11.Απέδειξε ότι το γινόμενο δύο διαφορετικών τέτοιων αριθμών είναι τέλειο τετράγωνο!

Πτυχιούχος πλέον (από σήμερα) στο Αριστοτέλειο.
Σχεδόν 6 χρόνια μου πήρε. Δεν θεώρησα ποτέ τον εαυτό μου μαθηματικό ούτε θα τον θεωρήσω προφανώς αλλά από την αρχή θα ξανάμπαινα 1000 φορές στην σχολή.
Για την συνέχεια, εχω κάνει αίτηση στο μεταπτυχιακό των Ναυπηγών Μηχανικών στο ΕΜΠ, “Ναυτική και Θαλάσσια Τεχνολογία και Επιστήμη”.
Στην σχολή πάντα με ενδιέφερε να συνεχίσω σε κάτι που έχει την βάση στα Μαθηματικά, αφού Στατιστική, Πληροφορική ήμουν κακός, Χρηματοοικονομικά δεν με συγκινούσαν ενώ τα Καθαρά όσο και να μου αρέσουν, δεν είμαι αρκετά καλός ώστε να συνεχίσω σε μεταπτυχιακό βαθμό, αφού τότε πας για ακαδημαική καριέρα αν τα επιλέξεις.

Συγχαρητήρια φίλε, είσαι τίμιος. Καλή σταδιοδρομία. :smiley:

http://golem.ph.utexas.edu/category/2007/04/the_two_cultures_of_mathematic.html

Το αιώνιο δίλημμα : problem solving ή θεωρητικούρας

Αυτο το θρεντ με τρομαζει

Ωραίος!Άντε και στα δικά μας.Πέρασα άλγεβρα και ανάλυση 2 στην φετινή και μου έχουν απομείνει κάτι δουλειές του ποδαριού!

Αν ήμουν μαθηματικός, το πρώτο χωρίς δεύτερη σκέψη. Κάτι σαν αυτό που έκανε ο Erdős ας πούμε.

Διδακτορικοί πλέον 3 φίλοι μου στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, Σηάτλ (Ειρηνικό δηλαδή αυτός), Πίτσμπουργκ και Λονδίνο Καναδά.
Συζητούσαμε με τους δύο για το επίπεδο των σπουδαστών. Αναλαμβάνουνε μαθήματα, διόρθωση γραπτών κυρίως.

Μου λέει ο ένας (σορυ για τα greeklish),τα παραθέτω αυτούσια. Κάντε μια προσπάθεια να διαβάσετε, αξίζει.

afasia ine i perisoteroi

afu rei to xrima ti na skasun

o mpampas pleroni

dio8roma ergasion kirios ixa auto to tetrtamino

askisis g to spiti dio8rona kai diafora aproidopiita quizes

gnk to sistima ine yilogtp

sinepes klp ine

ala mexri eki

autos pu 8eli dld 8a pai mporsta

exi pola atou

ala genika i maza dn exi kinitro na diavasi

tus parakalane diavaste liste klp gt dn ginete na sas kopso olus 8a exo provlima

xoris auto na simeni oti aksizun na perasun

8a s po apokonta istories merikon ntax

na rotai o alos “real numbers?! what are real numbers?”

3o etos pliroforiki

na min mpori na kani pros8esi klasmaton, an mperdevete sta omonima

k oxi enas k dio

n is odd, so n=3a+1

apo pu? gt? me pio dikeoma? xaxaxa

sto ma8ima ixe k ligo sindiastiki

ixe k factorial mesa

k 13! / 26! aplopiise ta 8aumastika o tipos

ti na s epo alo dld

k evgale apotelesma 1/2

kai diegramena oti aplopiunte ta 8aumastika 8O8O8O8O8O8O

[SIZE=“4”][B]To στέλνω και στον άλλον που μου χε πει ήδη ότι είχε δει κάτι απίστευτα τύπου sinax = asinx.[/B][/SIZE]

ta idia isxyoun k dw

kai edw trompes einai

nai

ln(a+b)=lna+lnb

riza (a+b)=riza a + riza b

eluna mia askisi ston pinaka

kai kapia fasi

egrapsa

(riza x )^2=x

kai girnane oi alites

kai me rwtane

giati

ti giati re file

riza x sto tetragono poso mporei na kanei diladi

tous elega an a<b

kai pol/seis me arnitiko ari8mo kai ta 2 meli

i anisotita antistrefete

kai mou legan

“sovara?”

den to kserame auto

oti nanai re

akrivos oti eipe o rallis

lefta exoune

den tous niazei ki poly

φαντάζομαι οτι οι φίλοι σου διορθώνουν για πρώτη φορά, για να τους κάνανε τόση εντύπωση αυτά.

Έχουν να δουν ακόμα…

Ειχα και γω φέτος εργαστήρια σε πρωτοετείς. Το συμπέρασμα είναι ένα και μοναδικό.
Δε σκαμπάζουν από μαθηματικά και οτιδήποτε φέρνει σε απλούς μαθηματικούς τύπους τους προκαλεί αλλεργία. Οτιδήποτε πολυπλοκότερο του y=ax+b τους προκαλεί εγκεφαλικό βραχυκύκλωμα. Στα διαγράμματα, βλέπουν την αφαιρετική σκέψη του Πικάσο. Η λογική πάει περίπατο.

ειμαι σαν τους αποπανω και ειμαι περιφανος.

Πρώτο έτος στο Computer Science του ΕΤΗ:
Στα 200 γραπτά, περίπου 6 απάντησαν σωστά και δικαιολόγησαν γιατί η y=|x| είναι συνεχής

Τρίτο έτος στο Computer Science στο ETH:
Παίζουν στα δάχτυλα μαθηματικά concepts που εγώ δεν τα διδάχτηκα καν στο ΕΜΠ. Επίσης ξέρουν πολύ καλά, αυτά που εγώ δεν διάβασα γιατί η εξέταση ήταν τον Ιούνιο του 2004 όπου έπαιζε η Εθνική Ελλάδος.

Όπως τα λέει ο Κάρβου είναι, τουλάχιστον σε σοβαρά πανεπιστήμια (το ETH έχει τη φήμη τέτοιου, αν μη τι άλλο). Και εδώ που είμαι εγώ, μπαίνουν πάρα πολλοί στο πρώτο έτος σε προγράμματα μηχανικών, πληροφορικής κτλ. χωρίς να υπάρχει κάποιο τρομερό φιλτράρισμα (άλλωστε στο εξωτερικό το λύκειο είναι πολύ πιο εύκολη/χαλαρή φάση από τις Πανελλήνιες που δώσαμε/δίνουμε εμείς). Αλλά πρώτο/δεύτερο έτος πέφτει το φιλτράρισμα της αρκούδας με εξαντλητικό πρόγραμμα εργασιών/εργαστηρίων και παλούκια θέματα στις εξεταστικές. Μέχρι το τελευταίο έτος (στο οποίο είμαι τώρα), ούτε οι μισοί δεν έχουν μείνει.

Γενικά όμως, αυτό το παραμύθι με το πόσο σκράπες είναι οι φοιτητές στα πανεπιστήμια του εξωτερικού το ακούω όλο και πιο συχνά τελευταία. Η ουσία είναι ότι κουλάδια υπάρχουν παντού, όπως υπάρχουν και πραγματικά εξαιρετικοί φοιτητές. Το θέμα είναι πού κοιτάς και με ποια σκοπιμότητα. Τις προάλλες έτυχε να διαβάσω post από το facebook μιας γνωστής μου φοιτήτριας στο ΕΜΠ που έλεγε ότι τάχα μου μερικές διαφορικές δεν κάνουν ηλεκτρολόγοι σε κανένα άλλο πολυτεχνείο στον πλανήτη (!) και οι συμφοιτητές της έγραφαν από κάτω απαντήσεις του στυλ “ναι όντως, γαμάμε”. Τώρα εγώ που ξέρω τόσο κόσμο τρίτο/τέταρτο έτος (από ΕΜΠ και ceid) που χρωστάει ακόμα γραμμική άλγεβρα πρώτου έτους, τι πρέπει να πω; :stuck_out_tongue:

[I]http://www.youtube.com/watch?v=YoTIaRyGzac[/I]

Χαχ, έγραψε. Το κλέβω ! :lol2: