Μαθηματικα

Εγω παλι που τριανταριζω, προσπαθω να βγάλω πέρα μια χαζοπροταση διδακτορικου, ψυχολογίας/ φιλοσοφίας, και η ορολογία με την οποία πρέπει να αναμετρηθω το τελευταίο 6μηνο είναι μαθηματική. Διαφορικος λογισμος, όρια και καμπύλες συναρτησεων.
Έδειξα μια σελίδα φιλοσοφίας σε φίλο μου μαθηματικό και ερμήνευσε το κείμενο σε πολυ πιο ουσιώδες επίπεδο και σε πιο σύντομο χρόνο απο μένα. Απλό, αποφάνθηκε, μιλάει για παραγωγους!

Φατα τώρα που ξυνοσουνα στο Λύκειο μωρή…#-o

Ένας (ακόμη) λόγος που τα μαθηματικά είναι τρομερά : http://turnbull.mcs.st-and.ac.uk/history/Curves/Devils.html

Πάντως όσον αφορά το αν πρέπει να διδάσκεται η ύλη που διδάσκεται στην 3η λυκείου διαφωνώ. Το σχολείο δεν έχει σκοπό να σου μάθει πράματα που θα σου χρησιμεύσουν σαν επιστήμονα/επαγγελματία αλλά σαν άνθρωπο. Τα ολοκληρώματα βέβαια δεν έχουν κάποια άμεση εφαρμογή σε έναν τυπικό άνθρωπο που ασχολείται με τελείως διαφορετικό επάγγελμα, αλλά μένουν κάποια πράγματα που μπορεί να μη σε βοηθάνε να λύνεις πάλι του ίδιου επιπέδου ασκήσεις μετά από 5 χρόνια, αλλά σου χει μείνει μια αντίληψη.

Επίσης διαφωνώ με το ότι θα πρεπε να εξεταζόμαστε σε πιο “έξυπνα” πράματα χωρίς τόσες μεθοδολογίες κλπ, καθώς κάτι τέτοιο είναι σχετικά άδικο, γιατί το απομακρυσμένο από μια γνωστή μεθοδολογία θέμα μπορεί του άλλου να του ρθει σε 5 λεπτά και του άλλου σε μισή ώρα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο πρώτος είναι καλύτερος. Βέβαια κάτι τέτοιο ισχύει και στις υπάρχουσες εξετάσεις αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Αυτός ήταν ένας απ’ τους λόγους που βγήκε η γεωμετρία απ’ τις πανελλήνιες ας πούμε. Πιστεύω ότι ο βαθμός “εξυπνάδας” και “κόλπων” που πρέπει να βρει ο μαθητής την ώρα της εξέτασης πέραν των τυπικών μεθοδολογιών είναι αρκετός. Από κει και πέρα το αν θα πρεπε να καθορίζουν μέχρις ένα βαθμό την είσοδό σου στο πανεπιστήμιο είναι άλλο θέμα.

η γεωμετρια ειναι καταπληκτικο μαθημα και προσωπικα μου φαινεται πιο αδικο να μη τη διδασκομαστε στον ιδιο βαθμο με τα μαθηματικα κατευθ. και να τη παραταμε παρα να εξεταζομαστε σε αυτη πανελλαδικα.

Σου εξήγησα τι γίνεται με την γεωμετρία. Αν εξεταζόταν πανελλαδικά δε θα ήταν του επιπέδου 2ας λυκείου… Θέματα αρκετά υψηλότερης ευκολίας όταν μιλάμε για περιορισμένο χρόνο εξέτασης μπορεί να γίνουν αρκετά άδικα.

Βέντερ καλή η άποψη σου αλλά, και τα ολοκληρώματα δεν χρησιμεύουν στο μέσο άνθρωπο αλλά σπουδάζοντας ένα χρο΄νο στο μαθηματικό μπορώ να σου πω το εξής.Ότι η γνώση τεχνικής γνώσης δεν συνεπάγεται γνώση τεχνικής γνώσης.Άρα έχεις το γεγονός ότι σου μαθαίνει και μία μεθοδολογία προσέγγισης ειδικά η βαθιά ενασχολήση με αυτά.Οι διάφορες μεθοδολογίες όπως η απαγωγή σε άτοπο η ευθεία απόδειξη αλλά και η άρνηση του συμπεράσματος προκειμένου να φτάσεις στην άρνηση της υπόθεσης (με άλλα λόγια το άτοπο) τα μαθαίνεις πολύ καλά μέσα από αυτά τα εργαλεία κλπ.Πχ στο χάρβαρδ έχω ακούσει ότι έχουν μαθήματα ανάλυσης στο νομικό τους τμήμα.
Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι απαντάω στην ερώτηση σου,γιατί μέχρι στιγμής όπως είναι τα πράγματα ούτε ολοκληρώματα μαθαίνει ο περισσότερος κόσμος ούτε τρόπο σκέψης :stuck_out_tongue:

Δεν καταλαβαίνω που αντιτίθεται αυτό σε αυτό που είπα. Εγω είπα απλά ότι μαθαίνοντας ολοκληρώματα δεν τα χρησιμοποιεί ο τυπικός άνθρωπος μεν αλλά του προσδίδουν μια διαφορετική αντίληψη (πχ αυτά που πες περί απαγωγής σε άτοπο κλπ έχουν εφαρμογή σε απλά πράματα στην καθημερινότητα και νιώθω ότι τα ανέπτυξα πολύ στην 3η λυκείου)

ден антитиуетаи позуена азто поз еипес.апла диабаса капос пио биастика азто пои еипес каи арготера апантиса сто пост соу. (:p)

Όπως έλεγε ο μεγάλος L.D. Landau… δεν θυμόταν τον εαυτό του να μην ξέρει να διαφορίζει και να ολοκληρώνει.-

αυτο περι διαφορετικης αντιληψεως που αναφερεις vedder νομιζω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να στο δωσει η γεωμετρια καθως λειτουργεις και οπτικα σε σχεση με τα ολοκληρωματα.οπως το βλεπω εγω τουλαχιστον.

brein.d3d με τσάκωσες! :roll: :stuck_out_tongue:

Η διαφορετική αντίληψη δεν είναι μόνο η οπτική αναπαράσταση αλλά κυρίως η μέθοδος.Στα μαθηματικά γενικά μπορεί μέχρι το λύκειο να έχεις κάποια παράσταση στο μυαλό σου αλλά καθώς προχωράς τα πράγματα τα οποία μελετάς δεν μπορείς να τα δεις στο χαρτι.Αυτό το γεγονός σου δίνει καλύτερη αντίληψη μιας και η προσπάθεια να τα καταλάβεις διαισθητικά σου δίνει αρκετά καλύτερο τρόπο σκέψης .

ναι το θεμα ομως ειναι οτι εμεις μιλαμε για το ποσο αποδοτικα σε αυτο το τομεα ειναι τα μαθηματικα του λυκειου προφανως για ολους τους μαθητες.οχι μονο οσους χωθουνε σε μαθηματικο/φυσικο κτλπ…

Ψάξτε στο google για την khan academy. Είναι μια σελίδα που έφτιαξε ένας καθηγητής του MIT και μέσα μπορεί κανείς να διδαχτεί μέσω βίντεο διάφορα πραγματάκια απο μαθηματικά, φυσική και άλλες επιστήμες αλλά κυρίως απο άλγεβρα. Είναι και δωρεάν :smiley:

απιστευτη ομορφια

Η ομορφια του ΧΑΟΥΣ. :slight_smile:

εχω αφησει ενα βιβλιο περι χαους στη μεση (γαμω τις πανελληνιες) μα η αληθεια ειναι οσο διαβασα προλαβε να μου κινησει το ενδιαφερον με εξισωσεις mandelbrot και κυριως με τις εξαγωνικες δομες του νερου σε ενα σημειο πριν τη βραση αν θυμαμαι καλα.

Αν όμως f(x)=e^2x;