Μνημειώδεις σκηνές

Oldboy

[SPOILER]-Η εισαγωγή
-Εκεί που είναι στη ταράτσα
-Η σκηνή με το χταπόδι
-Η σκηνή που πλακόνει ο Ο-Ντε-Σου κάπου 20 τυπάδες
-Ησκηνή με τη γλώσσα

βασικά όλη η ταινία[/SPOILER]

Η τελευταία σκηνή στο Όλα Είναι Δρόμος, που είναι η μπάντα έξω από το σκυλάδικο και ακούγεται “Ρίχτοοοοοο” , και στην συνέχεια εμφανίζεται η μπουλντόζα και το κατεδαφίζει… Και ταυτόχρονα να χορεύει ο τύπος δίπλα στα συντρίμια και να του ρίχνουν πετρέλαιο ( ή κάτι οινοπνευματώδες ) και να του πετάν τον αναπτήρα πάνω του…

Τα λόγια περιττεύουν…

Κι εννοείται το πικάπ θα καεί τελευταίο…:stuck_out_tongue:

Ποιο πικάπ?Το γραμμόφωνο θες να πεις…

:lol:

To απ’αυτό τεσπά :stuck_out_tongue:

SPIRTOKOUTO-GREEK MOVIE-ATAKA 4 _XAMOS STO ISIOMA

ΤΕΛΟΣ.

μαλάκα μου, ήμαρτον! Που τους βρήκαν όλους αυτούς τους ψυχασθενείς?

Γ α μ η σ έ τ α!!!
Μιλάμε για την πιο άρρωστη ταινία όλων των εποχών! :lol:

ΟFF TOPIC: Ο τύπος που έχει γυρίσει το Σπιρτόκουτο και το “Ψυχή στο στόμα” (μου διαφεύγει το όνομά του)παίζει να έχει κάνει κατά την γνώμη μου τις δύο χειρότερες ταινίες όλων των εποχών και το κουφό είναι πως έχει τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του που νομίζει πως έχει γυρίσει αριστουργήματα. Πραγματικά είναι ελεϊνός. Σόρι για το off topic αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου. Συνεχίστε…

τι να πρωτοπω!?!?!

οι σκηνες ανθολογιας στα evil dead
η μαχη με το κομμενο χερι του
οταν κουμπωνει την καραμπινα στο κομμενο χερι του και ξεστωμιζει την ατακα GROOVY!!!
οταν κυνηγαει το χερι του και πυροβολει στον τοιχο και ξαφνικα απο την τρυπα που εκανε τον λουζει ενα τεραστιο bloodbath,το οποιο μετα ξαναμπαινει στην τρυπα μεσα!
οταν φωναζουν οι δαιμονισμενοι το DEAD BY DAWN!!!
στο 3 μερος ,οταν παει να βρει το book of the dead και επειδη δεν θυμαται ολες τις λεξεις που του χε πει ο γερος
κανει οτι τις λεει και βηχει ταυτοχρονα,και μετα κοιταει με υφος και καλα τις ειπα ολες ε?
η ατακα στο εναλακτικο φιναλε του τριτου μερους,μολις αγκαλιαζει την γκομενα “HAIL TO THE KING BABY!!!”
γενικα και οι 3 ταινιες ειναι ολες highlights

και να σημειωσω οτι η ταινια που παιζεται στο σινεμα στο donnie darko ειναι το πρωτο evil dead!!
και συμφωνω με οτι εχετε αναφερει απο τη συγκεκριμενη ταινια.επος!!!

Lost Highway
η πρωτη σκηνη που χτυπαει “καποιος” το θυροτηλεφωνο και λεει “dick laurent is dead”
η σκηνη που συνανταει για πρωτη φορα ο bill pullman τον mysterious man (αυτον με την ασπρη φατσα) και σταματαει να ακουγεται η μουσικη και ξεκινανε ενα απιστευτο διαλογο!!!
η σκηνη που κανει ερωτα στην ερημο μπροστα απο τα αναμενα φωτα του αμαξιου ο balthazar getty (ο νεαρος) με την πατρισια αρκετ και παιζει η διασκευη song to the siren απο this mortal coil.ποιημα
οι σκηνες που ακουγονται τα 2 κομματια των rammstein
ο διαλογος :
Ed: Do you own a video camera?
Renee Madison: No. Fred hates them.
Fred Madison: I like to remember things my own way.
Ed: What do you mean by that?
Fred Madison: How I remembered them. Not necessarily the way they happened.
σε σχεση με το θεμα της ταινιας

phantasm
η σκηνη με τις ιπταμενες μπαλες γενικα στα phantasm
η σκηνη στο τελος του πρωτου phantasm που σκαει ο tall man και λεει την κλασσικη ατακα πλεον “Boy…!!!”

ακολουθουν και αλλα

ψυχω - η σκηνη στο μπανιο 8)

mullholand drive

η σκηνη στο θεατρο με τον τυπο να λεει silenzio…

Ran
η σκηνη που χει λαλησει ο γερος-πατερας-βασιλιας και εχει παρει τις ερημιες-κορυφαια ερμηνεια

hellraiser
η αρχη του δευτερου μερους…oh the suffering…the sweet suffering
η ατακα your suffering will be legendary even in hell
η σκηνη με την ατακα απο το πρωτο no tears please.it’s a waste of good suffering και κλασσικα we will tear your soul apart
στο 3ο μερος η σκηνη με την ατακα Jesus Christ!! pinhead : not quite
στο 4ο μερος η σκηνη με την ατακα For God’s sake! Pinhead: Do I look like someone who cares about what God thinks?

barton fink
η σκηνη στο διαδρομο του ξενοδοχειου που σκαει ο john goodman και αρχιζει να τρεχει και να πυροβολαει
και περνουν φωτια οι τοιχοι και λεει νομιζω ατακες απο τη βιβλο!ΕΠΟΣ

funny games
οι ψυχολογικοι βασανισμοι

ακολουθουν και αλλα

Μην ξεχάσω το υπέρτατο Βλέπω το θάνατό σου…
Δε θυμάμαι νούμερο αλλά τα θεικά είναι

  1. Ο τύπος στο μπάνιο που τον γυροφέρνει το νεράκι.
  2. Η κοπέλα που κάηκε, μαχαιρώθηκε, κόπηκε, έπαθε ηλεκτροπληξία κτλ μέσα στο σπίτι της.
  3. Ο τύπος στο γυμναστήριο.
    ντάξει γενικά οι ταινίες είναι… η μία καλύτερη από την άλλη!:smiley: :smiley:

[Ρίζος]: Αγαπητέ μου κύριε Ταρνιάτη, χωρίς περιστροφές και φλυαρίες, και για να τελειώνουμε μια ώρα γρηγορότερα…την παίρνω.
[Αυλωνίτης]: Ορίστε? Ποια παίρνεις?
[Ρίζος]: Την αδερφή σου.
[Αυλωνίτης]: Καλά, πώς την παίρνεις?
[Ρίζος]:Δόξα και τιμή!
[Αυλωνίτης]: Ε καλά, με δόξα και τιμή θα την πάρεις, δεν θα την πάρεις με το κιλό!
[Ρίζος]: Κιλό?
[Αυλωνίτης]: Αμ πώς? Την είδες?
[Ρίζος]: Βεβαίως!
[Αυλωνίτης]: …Καλά??
[Ρίζος]: Πολύ καλά!
[Αυλωνίτης]: Από μάτια πως είσαι?
[Ρίζος]: Δεν καταλαβαίνω Βαγγέλη.
[Αυλωνίτης]: Λέω πονόματα είχες βγάλει καμμιά φορά?
[Ρίζος]: Όχι βρε αδερφέ!
[Αυλωνίτης]: Επιπεφυκίτις?
[Ρίζος]: Όχι!
[Αυλωνίτης]: Τυφλοποντικίαση?
[Ρίζος]: Όχι! όΧι, μια χάρα βλέπω…Μια χαρά!

[Αυλωνίτης]: Μένιο , Μένιο, η αδερφή μου είναι ψημένη γυναίκα! είναι λίγο καμμένη βέβαια, αλλά καθαρίζει δεν έχει σημασία…
[Ρίζος]: Μεγάλη Βαγγέλη μου? Μεγάλη?
[Αυλωνίτης]: Ε!!! μεγάλη… Τι μεγάλη? Δεν είναι και σαν την Πελοπόννησο!

επος!!!
απ’την ωραια των αθηνων???

οι παλιες ελληνικες ταινιες δεν παιζονται!!!ολη την ωρα ατακες!!!γραφανε τοτε οι σεναριογραφοι!!!
και τι ηθοποιαρες βγαζαμε τοτε???

Απο την καλυτερη ελληνικη ταινια εβερ ισως.:smiley: Αναφερω ενδεικτικα γιατι ειναι ολη η ταινια σουπερ.

Ζήκος: -Πάω γω. Πάω στο γιατρό τα ψώνια εγώ.
Αφεντικό:-Να πας στο καλό.
-Τηλεφώνησε η γιατρέσα.
-Να πας στο καλό.
-Εσύ θα κάτσεις εδώ πέρα. Πάω γω. Πάω γω που ΅μαι και αδύνατος και ανεβαίνω και κατεβαίνω απάνω στα σκαλιά κι έχω γίνει σα σουβλί. Κι εσύ είσαι 800 κιλά αηδία. Εσύ θα κάτσεις εδώ. Πάω γω. Πάω στο γιατρό εγώ. Το μεγάλο μισθό που παίρνω και τρέχω όλη μέρα μες τσι δρόμοι. Με κρατάς και τον ΙΚΑ. Ποιος είναι αυτός ο Iκας;;; Κι όλο με λες “μην σε νοιάζει θα αρρωστήσεις”, πότε θ’ αρρωστήσω γω;

Κοντά έπεσες signal! Οι γαμπροί της Ευτυχίας!!

καλα ζηκος δε μπεστ!!!θεος
οπως και βεγγος!

αυτο που κανε το θυρωρο.πως λεγοτανε?επος!!!

Και μιας και πιάσαμε ελληνικές ταινίες…

Η ΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΚΑΓΟ
Όταν έριχνε τις κανάτες. Αθάνατο!

Βέγγος
“Ξέρεις από βέσπα;”
και τα 000… Πώπω τι να πρωτοθυμηθείς… :smiley:

και τώρα αφιέρωμα στη Βουγιούκλω (την οποία έχω υποδυθεί παρακαλώ :P)
“Καροτσέρη, καροτσέρη…”
" Τράβα μπρος"
H σκηνή στο σχολείο που φτιάχνει τη γραβάτα του Παπαμιχαήλ και τρώει το αθάνατο χαστούκι και σαν ατάκα το “κύριε φλωρά κύριε φλωρά”.
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Κούρκουλος - Χρονοπούλου (δε θυμάμαι τίτλο ταινίας)
Είναι η Χρονοπούλου σε μια ερημική παραλία(πίσω δέντρα και πιο πίσω βουνά) και ξαφνικά σκάνε μύτη 2 τύποι μ’ένα σκάφος, κατεβαίνουν και αρχίζουν να την κυνηγάνε. Βουβό όλο ως τώρα. Ε και έρχεται ο Κούρκουλος πάνω σε μια μηχανή, κατεβαίνει και λέει “Άκουσα φωνές τι συμβαίνει;;” :P:P:P