Πικάπ βοήθεια

Βελόνα!

Να ρωτησω κατι παλικαρια…Για να αλλαξω βελονα πρεπει να παρω ακριβως την ιδια,ιδιου μοντελου και εταιριας?

Βελονα η κεφαλοβελονα?

Χμμμ…κι εδω φαινεται η ασχετοσυνη μου :stuck_out_tongue:
ειναι ευκολο να μου πεις την διαφορα?

η βελονα μπαινει στην κεφαλη και αυτη με την σειρα της στο κελυφος. επειδη υπαρχουν ομως και βελονες ενσωματωμενες με την κεφαλη πες μου τι ακριβως εχεις μηπως βρουμε ακρη.

Απ’οσο χαμπαριαζω εγω μαλλον εννοουσα ενσωματωμενη…
εχω Technics SL-DL1

οποτε μπορεις να βαλεις οτι θελεις μαλλον, επειδη δεν ειμαι σιγουρος για το μοντελο το κελυφος ξεβιδωνει απο το μπρατσο?

Νομιζω πως ναι

αν βγαινει και η κεφαλη απο το κελυφος αγοραζεις οτι μαρκα κεφαλοβελονας γουσταρεις

εγω εχω ενα σταντον τ50 φθηνο και πολυ καλο εργαλειο.σπερνει!!!

Kι εγώ από την Technics έχω το SL1200MK2 και όμολογω πως είμαι απίστευτα ευχαριστημένος…

Για την ακρίβεια αυτό ακριβώς:

Eίδα όμως στις προηγούμενες σελίδες που ειπώθηκαν κάποια πράγματα για κεφαλές…Για προτείνετε οι εμπειροί από’ δω κάποιες πολύ καλές κεφαλές (με τιμές μαζί)…Πιο συγκεκριμένα κάποιες πολύ καλές που να μην είναι όμως και πανάκριβες…

Kανείς δεν έχει να προτείνει κάτι? :frowning:

μωρε εχω! και πολλες μαλιστα, αλλα πρωτα πρεπει να μας πεις τι γουσταρεις στον ηχο που ακους? πριμα, μπασα, μεσαια κλπ :wink: αν εισαι και διατεθειμενος να δωσεις και απο 70 εως 170 ευρο θα βρουμε μπολικες!

α ωραία, μιας και ξεθάφτηκε.

Για πείτε εσείς οι γνώστες, ξέρετε κάνα μαγαζί στην Αθήνα να πάω να ψωνίσω καινούργια βελόνα?
(γιατί η παλιά μου τα’φτυσε :()

Την τελευταία φορά είχα πάρει από το Ράδιο Κατουμάς στην Πλ. Κολοκοτρώνη, αλλά πάνε πολλά χρόνια (είχα πληρώσει σε δραχμές λολ!) και δεν ξέρω αν θα’ναι ακόμα ανοιχτό.

Ο Κατουμάς είναι ακόμα ανοιχτός, δεν ξέρω όμως αν έχει ακόμα βελόνες.

Για οσους εχουνε ΜΚ2 μια αρκετα ασφαλης επιλογη ειναι αυτη

http://www.discobole.gr/product_info.php?products_id=152171&osCsid=183ad301628f4ffd497561cd413dfcc3

Γεια σας παίδες!

Εχτές κοίταζα πάλι κάτι θησαυρούς του πατέρα μου, παλιά βινύλια… δίσκοι the doors, eagles, pink floyd κτλ κτλ. Είχε πικαπ, με γαμώ τους ενισχυτές. Αλλά δεν πολυλειτουργεί. Είχα πάει να αγοράσω μια βελόνα καινούρια πριν 2 χρόνια, 70 ευρώ την πήρα. Αλλά πάλι, δεν κάνει δουλειά. Ακούγεται η μουσική πάρα πάρα πολύ σιγά. Θέλω κάτι να κάνω. Το καλύτερο θα ήταν να βρω τι φταίει με το πικαπ του πατέρα μου και να το ξαναχρησιμοποιήσω, για συναισθηματικούς λόγους. Έπειτα, αν δεν βγάλω άκρη, να πάρω ένα που να λειτουργεί. Αν και θα προτιμούσα την πρώτη λύση.
Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει;;

Μηπως δεν δουλευει ο ενισχυτης ?

Aυτο μου το εκανε και εμενα στην αρχη. Κοιτα μηπως δεν συνδεεις τα ηχεια στις σωστες υποδοχες του ενισχυτη

το είχε επιχειρήσει ο πατέρας μου που ήξερε από αυτά, και δεν δούλεψε. Οι ενισχυτές δουλεύουν κανονικά…