Πικάπ βοήθεια

Εγω παντως δεν εχω καν ενισχυτη,το εχω συνδεσει σε μικτη ο οποιος παει σε στερεο και ακουω μια χαρα…

θελω να παρω ενα πικαπ για να παιζω βινυλια(εχω μαζεψει αρκετα απο γονεις παππουδες κτλ) αλλα επειδη δεν εχω ιδεα απο αυτα ζηταω τα φωτα οσων γνωριζουν.

καταρχας μου ειπαν οτι τα πικαπ με ενσωματομενα ηχεια εχουν αθλια ποιοτητα και δεν αξιζουν οποτε να αγορασω πικαπ, (προ+)ενισχυτης και ηχεια…μου φάνηκε καλη ιδεα μιας και θα ηθελα να αρχισω να στήνω ενα μικρο ηχοσυστημα,δεν θελω ομως να ανεβω πανω απο 300 ευρω γι αυτο και πηρα προσφορες απο δυο καταστηματα για το ολο πακετο και θα ηθελα τι γνωμη σας ή αν εχετε να μου προτείνετε κατι αλλο
λοιπον οι προσφορες ειναι οι εξής:

1.πικαπ denon dp-29, koda ηχεια και ενισχυτης koda 1300 - συνολο 250 ευρω
2. πικαπ konig,ενισχυτης koda av-1300,ηχεια koda kf 225s και προενισχυτης hq phono pre-amplifier - συνολο 220 ευρω

τα γραφω οπως μου τα γραψανε αν σε καποιο χρειαζεται διευκρινση πειτε μου να το εντοπισω στο internet γιατι τα θυμαμαι και οπτικα
απ οτι καταλαβα στη πρωτη ο ενισχυτης εχει ενσωματωμενο τον προενισχυτη(αυτο ειναι καλο ή κακο)
…αυτα

παιδεια αν γινεται λιγη βοηθεια και εδω http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=825548#post825548

Βοηθεια παληκαρια απο καποιον πιο ειδικο.Αν αντικαταστησω την βελονα (αν οντως λεγεται ετσι αυτο το μερος) στο πικαπ μου,θα υπαρξει καμια ιδιαιτερη διαφορα στον ηχο?Και σε περιπτωση που δεν ειναι το σωστο ονομα,βαζω φωτο απο κατω ποιο συγκεκριμενο μερος εννοω…

Κοίτα ανάλογα την κεφαλοβελόνα(κεφαλή και βελόνα μαζί) που έχεις θα έχεις και τον ανάλογο ήχο. Η φωτό που πόσταρες είναι η βελόνα και νταξ είναι απ’ τις πιο απλές (γιατί και γω ακριβώς την ίδια έχω). Ανάλογα τον τύπο/χαρακτηριστικά/κλπ σε συνάρτηση με τα λεφτά που ανεβαίνουν εννοείται οτι θα μεγαλώνει και η ποιότητα.

ωραιο θεμα αλλα μας καυλωσατε βραδιατικα :stuck_out_tongue:

σιγα σιγα αφηνω το cd πισω.οτι κ να λεμε ο καλος ηχος απο βινυλιο δεν παιζεται με τπτ.

μολις βρω φραγκα θα τα σκασω για καλο πικαπ

αν κ οι τιμες στα βινυλια ειναι φαρμακι :frowning:

Ναι ειναι η αληθεια…στοιχιζει το αθλημα (και ειναι και δυσκλοι καιροι)

Ξανα μια βοηθεια παιδες αν γνωριζει καποιος…Εχω το παρακατω πικαπ και θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν μπορω να αντικαταστησω την κεφαλη του με ην απο κατω.

λοιπον σημερα τα εσκασα για πικαπ, ηχεια και εναν μικτη που παιζει τον ρολο του ενισχυτη. εβαλα ενα παλιο βινυλιο του Βασιλη Παπακωνσταντινου, διοτι δεν εχω και αλλο για να το δοκιμασω. το θεμα ειναι οτι το συγκεκριμενο βινυλιο ειναι στραβο. και τα ερωτηματα ειναι: μπορει να ισιωσει με καποιο τροπο; και αν υπαρχει περιπτωση να μου καταστρεψει τη βελονα;

Δεν ξέρω μαν. απλά συμβουλη, μη τοποθετεις τα βυλια ξάπλα τελείως (οριζόντια). Γιατί έτσι στραβωνουν

Δεν νομιζω να παθε κατι η βελονα

από τις λιγοστές γνώσεις που έχω επί του θέματος προτείνω …

α) αν η “ζημιά” δν είναι χοντρή , μπορείς απλά να βάλεις τον δίσκο κάτω από μεγάλο βάρος (π.χ. εγκυκλοπαίδιες) και σε βάθος χρόνου θα γίνει η δουλειά . μπορείς να την επιταχύνεις αν βάλεις τον δίσκο σε μέρος με υψηλή θερμοκρασία , υγρασία κλπ .

β) αν ο δίσκος είναι σε τόσο άθλια κατάσταση μπορείς να πειραματιστείς με τον εξής τρόπο . αγόρασε 2 κομμάτια γυαλί στο μέγεθος του εξωφύλλου του δίσκου . να είναι κ χοντρό το γυαλί ,ε ; και μια ηλιόλουστη μέρα φόρα ο αντι-ηλιακό σου κ το μαγιό σου και κάνε ηλιοθεραπεία παρέα με τον δίσκο ! :stuck_out_tongue:
να τον έχεις υπο συνεχή επιτήρηση ! μην ξεχυθεί το βινύλιο από το γυαλί σαν το γκούντα στα τοστ ! λογικά σε κανα 30’ - μια ώρα η δουλειά θα έχει γίνει . όταν πας να πιάσεις τον δίσκο φόρα γάντια κουζίνας … γτ αλλιώς θα τρέχεις για εγκαύματα στο νοσοκομείο . :slight_smile:

γ) γτ νομίζω πως υπάρχει ήδη αντίστοιχη ερώτηση και απάντηση σε βινυλιο-λαβερ θρεντ ?

ευχαριστω για τις συμβουλες. νταξει, δεν με κοπτει και πολυ το βινυλιο του Β.Π, απλα θα ξερω τι να προσεξω.

αυτο ειναι βελονα οχι κεφαλη! θα χρειαστεις και την κεφαλη της. αν η κεφαλη του πικ απ σου βγαινει απο το κελυφος του (βλεπε βιδες) μπορεις να βαλεις οτι θελεις.
ελπιζω να εγινα κατανοητος! αν οχι βαλε μια πιο κοντινη φωτο της βελονας του πικ απ σου και θα σου πω.

Προτασεις για κανα καλο preamp μεχρι 250γιουρα?(denon DL-160 η κεφαλη/βελονα πανω σε κλασσικο Technics 1200 MΚ2.Ενα σχεδιασμο κανω να δω και ποσο θα μου βγει στη σουμα,δεν εχω παρει κατι ακομα).Ο Cambridge 640P τι λεει?

σορρυ αλλα τι το θες το preamp? τι ενισχυτη εχεις?

έλεος ρε! στραβωμένο βινύλιο ΔΕ ξαναστρώνει, η βελόνα που ρώτησε κάποιος δε θα πάθει κάτι αν τον βάλεις να παίξει αλλά ΔΕ θα παίζει σωστά, γενικά ο κανόνας είναι το πικάπ να είναι πάνω σε απόλυτα οριζόντια επιφάνεια για να είναι και ο (μη στραβός) δίσκος στην ίδια θέση για να διαβάσει σωστά η (σωστά ρυθμισμένη) κεφαλή/βελόνα.

Αν έχεις ήδη ένα καλό ηχοσύστημα (ενισχυτή και ηχεία) και δεν ακούς μουσική από τον υπολογιστή δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε σε κάτι καλύτερο, τα ΜΚ2 είναι καλά σκυλιά γιατί άντεχαν στις κακουχίες των κλαμπ, αν όμως θέλεις να ακούς σωστά πρέπει να κοιτάξεις αλλού (και δυστυχώς να πληρώσεις και το τίμημα).

Για preamp δε χρειάζεται να δώσεις πολλά, έχω έναν της NAD που ήταν κάτω από 100ε. Δώσε τα χρήματα για καλύτερο πικάπ και βελόνα(τη συγκεκριμένη δεν τη ξέρω, εγώ έχω τη Blue Point της SUMIKO).

Με μπερδευεις τωρα μαστορα γιατι εγω απο οτι καταλαβα τον ηχο τον καθοριζουν κυριως η κεφαλη/βελονα κι ο ενισχυτης οποτε εκει επενδυεις.Η Denon που σου λεω ειναι γυρω στα 170 και στο price range της λενε οτι ειναι το καλυτερο value for money.Το MK2 καινουριο κανει min 500,εσυ για τι διαφορα μιλας περιπου για να καταλαβω?(Δε σου μιλαω για μεταχεισμενα τωρα).Δηλαδη φανταζομαι οτι ενα πικαπ των 800 θα θελει για να “αξιοποιηθει” πληρως μια κεφαλη/βελονα των 250-300,χωρις να υπολογιζουμε ενισχυτη.Δηλαδη για εναν σοβαρο αναλογικο ηχο πρεπει να σκασεις minimum 1000+?=P

δυστυχώς ισχύει, με κεφαλή, πικάπ, ενισχυτή κ ηχεία θα φτάσεις εκεί :frowning:
(τι να τον κάνεις τον άτιμο τον ενισχυτή χωρίς αντίστοιχα καλά ηχεία? το καλό πικάπ χωρίς κεφαλή? φαύλος κύκλος, ξέρω και ναι, πρέπει όλα τα επιμέρους στοιχεία να είναι στο ίδιο επίπεδο γιατί αλλιώς θα ακυρώσεις όλα τα άλλα…)

Μίλησα όμως για τίμημα σε σχέση με αυτόν που θα ακούσει από τα σούπερ ντούπερ ηχειάκια από το Πλαίσο. Εσύ θα είσαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ, dont worry.

Απλά, αφού είναι να δώσεις τα 500ε για το ΜΚ2 κατέβα μια βόλτα σε ένα μαγαζί του χώρου και δες τι μπορείς να πάρεις, δυστυχώς δε ξέρω που είναι οι τιμές πια… (είχα MK2, το ξέρω, το θυμάμαι, το αγαπάω αλλά του λέω απλά γεια όταν το συναντώ σε κανά cafe/pub),

Μαστα.Θα το ψαξω κι αλλο το θεματακι…

Γραφεις μια το set up που εχεις τωρα?

Γεια σας παιδιά…Ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά πικάπ αλλά δεν έχω ιδέα επί του θέματος!Με μια ματιά που έριξα είδα κάποια μοντέλα αλλά δεν ξέρω ποιο αξίζει.Δε θέλω να μου κοστίσει μια περιουσία βέβαια!Έχω δει αυτά:


http://www.techandtech.gr/2011/01/technics-sl-bd22de-k.html
http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=28&prID=872
http://www.tatsis-electronics.gr/2009/12/09/kn-tt-20/
Επαναλαμβάνω δεν έχω ιδέα!!! 8O
Και το θέλω μόνο για να ακούω.Αν ξέρετε κάτι για τα παραπάνω ή έχετε κάποια άλλη πρόταση θα με βοηθούσατε πολύ!Ευχαριστώ εκ των προτέρων.