Είσαι ψεύτης

Εϊμαι ψεύτης.

Ναι αλλα η υπογραφη σου το ανερει αρα δεν εισαι ψευτης!
ΓΙατι συμφωνα με τον Φρουντ…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

:lol: :lol: :lol:

Βασικά η ίδια η πρόταση το αναιρεί ( αυτο-αναιρούμενη πρόταση ).

Αν λέω αλήθεια τότε είναι αληθές ότι είμαι ψεύτης. Άρα λέω ψέματα.
Αν λέω ψέματα τότε είναι ψευδές ότι είμαι ψεύτης. Άρα λέω αλήθεια.

:slight_smile: :slight_smile: :-k

Εγώ γμτ είμαι πόλυ άθλιος ψεύτηες, πάντα αποκαλύπτομαι. Μόνο αυτή τη χρονιά τον φυσικό μου είχα καταφλωμώσει, μου έλεγε να γράφω διαγωνίσματα ή να κάνω μάθημα στις 8 η ώρα το πρωί Σάββατο ή Κυριακή, αλλά εγώ επειδή δεν ήθελα να ξυπνάω του έλεγα είτε ότι Σάββατο πρωί γράφω μαθηματικά(στην αρχή αυτό ίσχυε αλλά από μέσα Απριλίου και μετά στα μάτησε) είτε ότι την Κυριακή θέλω να πάω Εκκλησία :roll: . Πάντως δεν πήρε χαμπάρι τίποτα, αν και ο μαθηματικός μου ήταν κουμπάρος του.

:lol: :lol: :lol: Έλεος!!!
Εγώ δε λέω πολλά,εξαρτάται την περίπτωση και τα άτομα.Προτιμώ πάντως να λέω αλήθεια,γιατί συνήθως ξεχνάω τι είπα!

Δεν μου βγαινουν σε καλο τα ψεμματα…
Αν εχω πει ποτε ψεμματα τα εχω πει γιατι η αληθεια ηταν πικρη…Ασε και το αλλο…που μολις πω ψεμματα αμεσως αλλαζω 100 χρωματα οποτε ο αλλος με καταλαβαινει:(
Οποτε τα αποφευγω…προτιμω να λεω την αληθεια και ας καω!!!:smiley:

το καλύτερο είναι όταν λες μετά την αλήθεια και δε σε πιστεύει κανείς…

Αστα να πανε!!!:frowning:

Απο τα πραγματα που εκτιμω περισσοτερο απ’ολα σε καποιον ανθρωπο ειναι η ειλικρινεια. Ειτε ειναι φιλος, ειτε κοπελα μου, ειτε συγγενης, ειτε απλα συναδελφος στη δουλεια θελω να ειναι ειλικρινης μαζι μου οπως προσπαθω να ειμαι και γω μ’αυτους. Αν καποιος δεν θελει να μου πει κατι προτιμω να μην το αναφερει καθολου ή να μου πει “ξερεις, δεν θελω να σου πω, δεν αισθανομαι ανετα” (θα το εκτιμησω) παρα να προσπαθησει να με κοροϊδεψει.
Επειδη ειμαι και λιγο χαζουλης μερικες φορες καποιοι καταφεραν να με πεισουν για πραγματα που δεν ισχυαν. Ομως αργα ή γρηγορα η αληθεια αποκαλυπτεται και τοτε πεφτει τρελο γελιο. Πραγματικα εχω κοψει με το μαχαιρι σχεσεις με ατομα οταν καταλαβα οτι δεν ηταν ειλικρινεις μαζι μου. Δεν λεω οτι εγω λεω παντα την αληθεια. Αλλα αν πω ψεμματα θα ειναι κυριως εν αγνοια μου. Απεναντι σε ανθρωπους που διαλεγω να κανω παρεα (επειδη τους εκτιμω) ειμαι ειλικρινης και γι’αυτο ΑΠΑΙΤΩ και απο αυτους να ειναι ειλικρινεις μαζι μου… Αν δεν γουσταρουν, καληνυχτες!

Οσο γι’αυτους που λενε παραμυθακια για ν’ανεβαινουν στα ματια αλλων, δεν εχω να πω τιποτα. Μπορουν και να ψοφησουν για να μην πιανουν χωρο… αν και η αληθεια ειναι πως μερικες φορες προσφερουν οντως γελιο!!!

:roll: :roll: :roll: :roll:

Εμένα μου συμβαίνει το άλλο πάλι , λέω την αλήθεια και όλοι το παίρνουν για πλάκα και γελάνε!
Μόνο σε μένα θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό!#-o

Και σε μένα τυχαίνει πολλές φορές αυτό :frowning:

Μην το λές,υπάρχουν και άλλοι άτυχοι :-s :wink:

κοιταχτε εγω το σεπτεμβριο εκανα μια χοντρη μαλακια και την καλυψα με ψεμα μαλακια μου τοο ενα ψεμα εφερε το αλλο με αποτελεσμα να βγω 2 φορες μαλακας και αποτοτε προσεχω να μην λεω ψεματα

Το ψεμα επιστρεφει παντα 2 φορές χειρότερο…Οποτε την αληθεια και ας πονάει…

σε τετοια θεματα μονο αληθεια ρε

Χμ ισως μερικες φορες αν τοποθετηθει σωστα να βοηθησει ολες τις πλευρες. Αλλα γενικα δεν μου βγαινουν σε καλο. Δεν ξερω να τα λεω πετυχημενα.Οποτε τα αποφευγω.

[FONT=“Comic Sans MS”]Καμιά φορά τα λένε οι άλλοι… και εγώ απλά αντί να πω όχι ή λάθος κατάλαβες ή κάτι τέτοιο…κατευνάζω…ή ακόμη και το τραβάω παρακάτω.
Ποτέ όμως με ανθρώπους που έχω την απαίτηση να είναι και εκείνοι ειλικρινείς μαζί μου.
Αλλά με ανθρώπους που με έχουν προδώσει,μου έχουν πει ψέματα, θέλουν κάθε άλλο παρά το καλό μου …ε δε διστάζω, το τραβάει ο οργανισμός τους.[/FONT]

Τι είναι προτιμότερο? Το Ψέμα ή η Αλήθεια…

Απλα λέμε την αλήθεια για να μην νιώθουμε τύψεις?
ή σκαρφιζόμαστε ένα ωραίο ψέμα για να αποφύγουμε τα προβλήματα?
Βέβαια εξαρτάται πάντα απο τις καταστάσεις, και αν η αλήθεια ή το ψέμα που θα πούμε θα βοηθήσει ή θα δυσκολέψει τη ζωή μας, ή κάποιου άλλου.

εγώ γενικώς προτιμώ να λέω την αλήθεια κι ας ποναει γιατί έτσι δεν έχω τύψεις… χεχε
ΑΛΛΑ… σήμερα χρησιμοποίησα ένα ευγενέστατο ψέμα για να αποφύγω δυσάρεστες κατασάσεις που θα έφερνε μια αλήθεια… Υποθέτω ότι ήταν καλύτερο και για μένα, αλλά και για τους άλλους, γιατί δε χρειάστηκε να τσακωθούμε ή κάτι… ανώδυνα κι ωραία…

Οπότε το ψέμα δεν είναι απαραίτητα κακό… και η αλήθεια δεν είναι απαραίτητα καλή…
υπάρχουν αλήθειες που καταστρέφουν, και ψέματα που σώζουν.
Όπως βέβαια και το αντίστροφο.

όλα αυτά φυσικά με μέτρο, και χωρίς υπερβολές, γιατί η υπερβολή σε οποιονδήποτε τομέα καταστροφική είναι…

το πιο καλο ειναι να κρυβεις την αληθεια, αντι να την καλυπτεις με ψεμα
αυτο θα το κανεις λεγοντας μονο την αληθεια που ειναι αναγκαιο αναλογα με τις περιστασεις να πεις

ετσι, δυσκολα θα καταλαβουν οτι λες ψεματα, γιατι απλα, δε λες

επισης, ειναι καποιες αληθειες, που οπως και να το κανουμε, δεν λεγονται ακομη και αν ολοι τις γνωριζουν
η αληθεια ποναει, ακομη και οσοι ειναι προετοιμασμενοι για αυτη

(εχω καποια παραδειγματα αλλα δεν γραφονται ευκολα)

ειναι μεγαλο και ενδιαφερων θεμα που ξεθαψατε:D