Επιστολή Κατσιμίχα προς Χατζηγιάννη!

Δε θα λεγα οτι συμφωνώ, μάλλον τη βρίσκω ισοπεδωτική τη θέση σου θα λεγα. Μη καίμε τα ξερά μαζί με τα χλωρά, τα πράγματα δεν είναι άσπρο ή μαύρο

Με ποιό ακριβώς από όσα έγραψα δεν συμφωνείς; Είναι ολόκληρο κατεβατό… :slight_smile:

Θα προσπαθήσω να διευκρινήσω με τι δεν συμφωνώ λοιπόν… :slight_smile:

Καταρχάς, όπως λέω παραπάνω, σέβομαι τους Κατσιμιχαίους και μου αρέσει η μουσική τους, θεωρώ πολύ σημαντική την προσφορά τους στην ελληνική μουσική απο τη δεκαετία του '80 και έπειτα. Αν ρίξεις μια ματιά στα προηγούμενα posts, θα δεις οτι δεν είμαι ο μόνος εδώ μέσα. Δεν έχει σημασιά αν θα τους πεις έντεχνους ή ροκ ή οτιδήποτε. Μιλάω καθαρά με βάση τα υποκειμενικά μου κριτήρια.

Δεύτερον, ρίξε μια ματιά σε όσα έγραψα προηγουμένως σε αυτό το topic, πάνω στην έντεχνη μουσική, ποιά είναι η γνώμη μου, θα καταλάβεις πως κάθε άλλο παρά υποστηρικτής της είμαι. Ωστόσο, δεν καταδικάζω κάθε τι που έχει βγει απο αυτό τον χώρο, γιατί πραγματικά ένα μέρος του, μουσικά και στιχουργικά, το βρίσκω πολύ αξιόλογο. Απλά η μουσική αυτή μετατράπηκε σε μια κλειστή κάστα απο ένα σημείο και έπειτα.

Για τα κέντρα με στήσιμο μπουζουξίδικου δεν έχω να πω κάτι, όπου συμβαίνει το καταδικάζω και μου προκαλεί αηδία.

Για τις κοινωνικές ευαισθησίες, ανέκαθεν οι καλλιτέχνες και στο εξωτερικό είχαν και έχουν την τάση να υποστηρίζουν θέσεις που είναι “δημοφιλείς” στην κοινωνία… Για παράδειγμα, τα αντιπολεμικά συναισθήματα, ή τα ανθρώπινα δικαιώματα, απο τη δεκαετία του '60 μέχρι τις μέρες μας. Και ΟΧΙ μόνο στην Ελλάδα, αλλά στην Αγγλία, στις ΗΠΑ… Και όχι μόνο οι μουσικοί (και εδώ πλέον πάμε πολύ πίσω στην ιστορία…). Που είναι το παράξενο και το μεμπτό? Πέραν τούτου, έπετρεψε μου να έχω μια επιφύλαξη σχετικά με το κατα πόσο είναι όντως δημιφιλείς πάντα στην “πλειονότητα” της κοινωνίας κάποιες απο αυτές τις οι θέσεις… Άμα διαβάσεις συνεντεύξεις αρκετών απο αυτούς τους καλλιτέχνες, αμφιβάλλω αν θα βρεις να λένε πάντα αυτά που υποστηρίζει η πλειονότητα. Το θέμα με την παιδεία, για παράδειγμα που αναφέρεις, πριν 4 μήνες, δεν ήταν κάτι με το οποίο η πλειοψηφία του κόσμου είχε την ίδια άποψη…
Πιο σωστό θα ταν να έλεγες πως αυτές οι θέσεις είναι δημοφιλείς σε κείνο το “προοδευτικό” (λιγότερο ή περισσότερο, με τα πολλά και διάφορα, συχνά αντιφατικά, παρακάδια του) κομμάτι της κοινωνίας. Γιατί δημοφιλής υπήρξε και ο Χριστόδουλος στην Ελλάδα. Και η Εθνική ποδοσφαίρου. Και οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Εκεί όμως θα έβλεπες πιο εύκολα τη Βανδή, τη Βίσση ή τον Ρέμο.

Και αν πάρουμε το εξωτερικό π,χ, θυμήθηκα τώρα τους U2. Είχαν βγάλει αλμπουμ που εξέφραζαν την αντίθεση τους στον πόλεμο του Ιράκ. Εξέφραζαν την πλειοψηφία των Άγγλων? Ένα μέρος ναι, σίγουρα, αλλά την πλειοψηφία όχι. Γιατί υπήρχε και ένα άλλο τμήμα που υποστήριζε την εκστρατεία ενάντια στην “τρομοκρατία” κλπ. Αναφέρω τους U2 απλά ως παράδειγμα πασίγνωστου γκρουπ που διαμαρτύρεται, άσχετα με το αν είναι πάμπλουτοι κλπ, αυτό είναι άλλο.

Απο κει και πέρα, αν το ερώτημα ήταν το κατά ποσο τελικά συμβάλλουν θετικά σε κάτι με καναδυό συναυλίες που μπορεί να κάνουν, ίσως και για τις συνειδήσεις μόνο, αυτό είναι άλλο θέμα… Και η γνώμη μου είναι πως, όχι, δε συμβάλλουν τελικά, παρά μόνο σε μια λαική εκτόνωση. Αλλά όσο υπέυθυνοι είναι οι καλλιτέχνες σ’αυτό, άλλο τόσο είναι και ο πολύς ο κόσμος. Γιατί τελικά δε διαφέρουν πολύ οι μεν απο τους δε.

Ελπίζω να σε κάλυψα :slight_smile:

Μπράβο ρε Πάνο!!!

Καλά του τα’χωσες του ψώνιου…

Αν κι εγώ δεν ακούω έντεχνο, το σέβομαι απεριόριστα…

Ώπα μισό λεπτό!

Δεν ξέρω ποιός είναι ο Πάνος, καταλαβαίνω πως είναι ο Ellanor από εκεί που έκανες το post σου.

Άρα προφανώς λες εμένα “ψώνιο”

Δεν έχω πρόβλημα με το να έχει κανείς διαφορετική άποψη από εμένα αν την εκφράζει με ωραίο τρόπο και με σεβασμό για τα υπόλοιπα μέλη του forum όπως έκανε ο Ellanor. Mπορεί να διαφωνούμε αλλά το κάνουμε σε κάποια πλαίσια φιλικής ανταλλαγής απόψεων με :slight_smile: για να μην παρεξηγείται το ύφος όσων γράφουμε.
Για αυτό είναι τα forum

Έχω όμως πρόβλημα με τους χαρακτηρισμούς. Μπορώ και εγώ να γράψω κάτι αντίστοιχο ή και χειρτότερο από το “ψώνιο” για σένα και μετά να απαντήσεις και να κάνουμε το forum κώλο.

Δεν νομίζω πως αυτό είναι που θέλεις, και σίγουρα δεν είναι αυτό που θέλουν και οι moderators.

Ρεεεεε!!!
σύνελθε!!!

Ο Πάνος είναι ο Κάτσιμίχας και λέω πως καλά τα έχωσε στο ψώνιο το Χατζηγιάννη στην επιστολή του στο “7”!!!

Ούτε τον ellanor ξέρω ούτε εσένα, σιγά μην άρχιζα και τα μπινελίκια στο άσχετο!!

τα τελευταια 3 posts εχουν πολυ γελιο…φοβερο μπερδεμα…:lol: :lol3: :lol3:

Εγω λεω να τριξεις τα δοντια και να τα χωσεις!Καιρο εχουμε να δουμε ξυλο εδω μεσα!:stuck_out_tongue: :lol:

Ωπ Ωπ!!! Τι γίνεται εδώ? Καυγάς, ξύλο, και το ΧΑΝΩ?? :stuck_out_tongue: Πόσο μάλλον αν παίζω και γω ρόλο σ’ αυτό, χωρίς ωστόσο να το καταλάβω! :stuck_out_tongue:

Έτσι, έτσι, είμαστε όλοι ψώνια εδώ μέσα και γουστάρουμε να τα χώνουμε σε όσους δε συμφωνούνε μαζί μας!!.. :lol:

Πάντως φίλε Mule, τώρα που είδες τη συνέχεια κατάλαβες φαντάζομαι πως ήταν απλά μια παρεξήγηση… Δεν απευθυνόταν σε μένα το παλικάρι, δε με λένε Πάνο! (αν και τώρα που το σκέφτομαι… μήπως με λένε??? :wink: )

Nαι εγώ παρεξήγησα το post του Ripper:lol:
…και καταλήξαμε τα επόμενα posts να βγάζουν γέλιο:lol:

se oti afora thn epistolh, sumfono se polu megalo bathmo me ton Pano Katsimixa!!!
einai para polloi autoi pou exontas bgalei epi sunapta eth kapoies epituxies, to paizoun vedetes, kai meta lene kai oti theloun…
sugkekrimena o Xatzhgiannhs, pou einai kai semnos upotithetai, exei ena koino hlikias apo 10 eos 30 kai oso afora tis mikres hlikies einai eukolo na ephreastoun me auta pou leei to kathe proskairo pop eidolo…
den eimai genikotera uper tou “entexnou”, kathos auth h tampela exei paraxhghthei, alla sigoura eimai kata sto na aporripteis ena eidos, to opoio palaiotera upotithetai pos sthrizes…
alla etsi einaia auta…einai polla ta lefta mixalhhhhh :lol:

θα μπορούσες αν γίνεται να μη γράφεις με greeklish? Thanks! :slight_smile:

Όπως υπάρχουν οπαδοί της έντεχνης που δεν αντέχουν να ακούσουν δευτερόλεπτο παραμόρφωσης ή δίκασης κτλ έτσι υπάρχουν και μεταλλάδες που όταν ακούν οτιδήποτε δε βαράει αρχίζουν τα χασμουρητά… Δεν έχεις δίκιο ότι αυτό είναι φαινόμενο των 80s… Ισχύει και σήμερα κατά κόρον, εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα η πλειοψηφία των μεταλλάδων έχουν μείνει ως επι το πλείστον στα 80s (όχι ότι είναι κακό ή παίζει κάποιο ρόλο)…
Και στην τελική δεν είναι λογική ότι εφόσον οι έντεχνοι μας χλευάζουν, να τους αντιπαθούμε κι εμείς… Ξέρεις τι γαμάτο είναι να βάζω σε μια δίλη μου Kreator, να με κοροϊδεύει και μετά να μου βάζει Κότσιρα και να γουστάρω?
Το λάθος που κάνουμε οι μεταλλάδες / οπαδοί του σκληρού ήχου ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, είναι ότι πολλές φορές μπερδεβόμαστε και κρίνουμε καλλιτέχνες άλλων ειδών με λάθος κριτήρια! Δηλαδή, για άλλο λόγο θα είναι καλός ο καινούριος δίσκος των Pelikan για άλλο λόγο των Maiden και για άλλο λόγο του Χατζηγιάννη…
Τι θέλω να πω: Φαντάσου έναν οπαδό του progressive να ακούει ζεϊμπέκικο (που έχει στάνταρ ρυθμό) και να πει ότι δεν έχει ούτε μία αλλαγή του tempo!!

Επειδή ξέφυγα λίγο, το έντεχνο δεν είναι εχθρός της metal, και ούτε πρέπει να το απορρίπτουμε λόγο της ετυμολογίας της λέξης έντεχνο (δε σημαίνει ότι τα άλλα είδη δεν είναι τέχνη)

Χμμ, εσείς οι 2 πρέπει να τον μισείτε πραγματικά… Ντάξ, χαλαρώστε κάνει τεράστια επιτυχία και κατά τη γνώμη σας είναι βλάκας και δεν το αξίζει… Το χειρότερο όμως είναι ότι κάνει τεράστια επιτυχία σωστά?

Αυτοί που πρέπει να περνουν θέση για ό,τι συμβαίνει σε μια κοινωνία είναι οι καλλιτέχνες και οι άνθρωποι του πνεύματος… Ο Χατζηγιάννης ακούγεται από πάααρα πολλά άτομα και είναι καλλιτέχνης, συνεπώς οφείλει αν έχει την πνευματική διαύγεια να πέρνει θέση… Γιατί στην τελική δεν είναι απλά ένας τραγουδιστής των μπουζουκιων που δεν έχει πιάσει κιθάρα στη ζωή του… Και μουσική και στίχους γράφει, κάτι που τον τιμά, ό,τι και αν γράφει. Είναι όμως μικρός και όταν αποκτήσει εμπειρίες μετά απο πολλά χρόνια θα έχει βάρος η γνώμη του, ακόμα κι αν δε γράφει σκεπτόμενη μουσική… Όσα λέει τώρα τα λέει λόγω παρορμητισμού…
Παράδειγμα αυτού είναι η επιστολή του Κατσιμίχα η οποία είναι πραγματικά άψογη, και η γνώμη του μετράει πάρα πολυ σε μένα. Και είμαι σιγουρος ότι θα προβληματίσει το Χατζηγιάννη και θα καταλάβει το λαθος του…

Τέλος, όσον αφορά αυτό που λέει ο mule ότι οι καλλιτέχνες λένε πια αυτό που θέλει να ακούσει το κοινό, έχει άπειρο δίκιο (αν και γενικεύουμε και δεν κάνει)… Ok, δε θέλουμε να είναι όλοι σαν τον Πανούση, αλλά αυτό το politically correct καταντάει πιο ανιαρό και από τις δηλώσεις των ποδοσφαιριστών μετά από κάθε παιχνίδι. Αλλά αφού είναι δημοφιλείς οι μουσικόι (λάθος οι μουσικοί δεν είναι δημοφιλείς, οι τραγουδιστές είναι-γι’ αυτό είναι ευχής έργο που ο Μιχαλάκης είναι και τα δυο) και όχι π.χ. οι συγγραφείς, τότε αυτοί πρέπει να βγάλουν το φίδι απ’ την τρύπαναι σωθήκαμε!!:wink:

εγω το μονο που ξέρω για τον Χατζηγιάννη είναι οτι σε ηλικία 16 χρονων ήταν μπασίστας σε thrash-death συγκρότημα. αυτό.

8O …Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, αυτό θα ήθελα να δω μόνο στη ζωή μου, μαζί με pink floyd live, και αυτό ήταν, θα τα έχω δει όλα!!!

Μάλλον πόνεσαν τα ευαίσθητα αυτάκια του και είπε να αλλάξει πορεία…

Να τα ακούτε αυτά, εσείς, οι έφηβοι μεταλλάδες! :wink:

Εγω θελω να δω και τη Θωδη να ερμηνευει το “μπηκαν ορε μπηκαν τα γιδια στο μαντρι” σε Death Metal εκτελεση τραγουδωντας support για Immortal ετσι για να γουσταρουμε.

Παντως επι του θεματος, αν και δεν ειμαι μεγαλος οπαδος του εντεχνου, μπορω να πω οτι το συμπαθω γιατι ειναι μια απο τις λιγες αξιοπρεπεις μορφες ελληνικου τραγουδιου που εχουν μεινει. Και καλα εκανε ο Πανος, τον οποιο συμπαθω πολυ, και τα ειπε αυτα που ειπε ετσι οπως τα ειπε. Και αμα θιχτει κιολας το βλαμμενο, του ειπε τι να κανει με το καλαμι του. Αρχιστε ολοι να κανετε “φου” απο τωρα.

καλα να πω κατι ασχετο;
ακουσα στους 1055 Θεσσαλονικη οτι ο Χατζηγιαννης θα συνεργαστει με τους placebo!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
οχι ρε γαμωτο, και οι placebo μου αρεσουν πολυ, ελπιζω να μη γινει τιποτα…:-s

Βασικα, εκρινα την νοοτροπια που χαρακτηριζει το εντεχνο ελληνικο τραγουδι. Σαφως και δεν πραγνωριζω οτι παρομοια νοοτροπια υπαρχει και σε πολλους μεταλλαδες. Εδω εμεις τσακωνομαστε μεταξυ μας για το ποιος ειναι true metal και ποιος οχι. Απλα, επειδη τυχαινει να συναναστρεφομαι αρκετα ατομα που υποστηριζουν οτι ακολουθουν μια εναλλακτικη κουλτουρα, παρατηρω οτι για πολλους απο αυτους η μονη εναλλακτικη μουσικη που υπαρχει ειναι τα εντεχνα ελληνικα. Αντε και κανα εθνικ για να το παιζουμε περισσοτερο ψαγμενοι. Το μεταλ γι αυτους δεν ειναι ενα αλλου ειδους εναλλακτικο μουσικο ρευμα που απλα δεν τους αρεσει, αλλα “βαβουρα”…

Και οπως και να το κανουμε, ναι δεν ειμαστε στα 80’ς. Σε ενα φορουμ 3000 χρηστων εγω παρατηρω αρκετα μεγαλη ανοιχτομυαλια και το θεωρω αρκετα καλο δειγμα, ωστε να γενικευω…

Δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις, αλλα για μενα ενας δισκος δισκος ειναι καλος οταν καταφερνει να με εισαγει στην ατμοσφαιρα του και να να μου γεννησει συναισθηματα. Και να ειναι ειλικρινης φυσικα…