Εκλογες 2007

Το ιδιο ειναι το λευκο και το ακυρο. Δεν αλλαζεις κατι. Οσο ανετα θα κερδιζε ο πρωτος, εξισου ανετα θα κερδισει τωρα.

Επισης, ποια πατριδα ρε αδερφε…

Νταβιντιαν εξαρταται για ποιους μιλας. Ακομα κι η Παπαρηγα που ειναι γραμματεας του πιο ξεπουλημενου “αριστερου” κομματος τα δινει σχεδον ολα στο κομμα. Εχει και ξεφτυλες, δηθεν αριστερους αλλα ο μηδενισμος δεν οφελει πουθενα.

Led ξερεις πόσε δωρεές πάνε στο KKE? (και όχι απλές δωρεές μιλάμε για τρελλά ποσά)…Οκ και ας μιλήσουμε υποθετικά…Αυριο εβγαινε το KKE κυβέρνηση…Τι θα άλλαζε αλήθεια?:-k

Δε σε πιάνω. :-k

Το ποσα χρηματα εχει το ΚΚΕ το γνωριζω πολυ καλα. Αλλο ειπες ομως εσυ. Μιλησες για καπιταλες αριστερους, κι οχι για πλουσια αριστερα κομματα.
Επισης, το ξαναλεω, το ΚΚΕ δεν ειναι παραδειγμα αριστερου κομματος. Μονο οι ψηφοφοροι του το πιστευουν αυτο.
Αν εβγαινε εξουσια θα αλλαζαν πολλα πραγματα. Αν ηταν προς το καλυτερο ή προς το χειροτερο, δεν μπορω να ξερω.

Βλέπε Ρωσία του τότε.

Αδυνατο. Τοτε ο κομμουνισμος ηταν σε εξαρση, το 1/4 του πλανητη ειχε κομμουνιστικες κυβερνησεις, ηταν αφθαρτος χωρις το παραδειγμα προς αποφυγην της ΕΣΣΔ κλπ κλπ. Οχι δηλαδη οτι αυτο που ειχαν στην Ρωσια ηταν κομμουνισμος, αλλα τελος παντων.

Αν και είσαι υπερβολικός λέγοντας για το 1/4, τι εννοείς ότι είχαν στη Ρωσία, κατ’ επέκταση ΕΣΣΔ;

Πείνα, κακουχίες και κατάπτωση ενός κράτους…

Μπα, ειχαν πολλες χωρες κομμουνισμο. Το 1/4 τωρα που το ξανασκεφτομαι ειναι γυρω στις 50 οποτε μαλλον εβαλα πολλες. Αλλα αν σκεφτεις οτι ηταν η μιση Ευρωπη, η Ανατολικη Ασια, η Κινα, η Κουβα, τουλαχιστον απο πλευρας πλυθησμου κι εκτασης το 1/4 φανταζει λιγο. Και γενικα για μενα πιο πολυ μετραει το θεμα του πλυθησμου κι οχι του αριθμου χωρων.
Στην ΕΣΣΔ δεν ειχαν κομμουνισμο. Καποιες αρχες του, εφαρμοζονταν αλλα μονο κομμουνισμος δεν ηταν. Επισης, μη δινεις συνεχεια στην παραπληροφορηση που πηρε τα πανω της μετα την πτωση της ΕΣΣΔ. Δεν κυριαρχουσε μονο η πεινα. Ειχαν ολοι δουλειες, δουλευαν το 8ωρο τους, ειχαν ενα αριστο εκπαιδετικο συστημα που τους μαθαινε να σκεφτονται κι οχι να συσσωρευουν πληροφοριες κλπ. Ειχε τα καλα του, ειχε και τα κακα του. Και ωφελουσε και τις καπιταλιστικες χωρες. Οταν ο σοβιετικος ειχε σιγουρη δουλεια, ο δυτικος δεν θα δεχοταν τρελα ποσοστα ανεργειας. Οταν ο σοβιετικος ειχε παροχες, 8ωρη απασχοληση, ο δυτικος δεν θα μπορουσε να υφισταται την καταπατηση των δικαιωματων του οπως γινεται σημερα που εχουν καταργηθει τα 8ωρα και ο οποιος σεβασμος στον εργαζομενο. Η υπαρξη δυο αντιθετων πολων εχει τα καλα της.

απορω ποιοι και με ποια επιχειρηματα θα πανε να ψηφισουν παλι τους ιδιους και τους ιδιους…

Βασικά δεν τα ξέρεις καλά τα πράματα, και όχι δε δίνω σημασία στην παραπληροφορία γτ ξέρω τι θα διαβάσω και τι θα πάρω από την κάθε πηγή.

Τέσπα, αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι να κάνω συζητήσεις πολιτικού περιεχομένου εδώ μέσα γτ απέχω από τις απόψεις της πλειοψηφείας του φόρουμ και δεν έχω όρεξη να κάνω ανούσιες συζητήσεις για να αναλύω τα αυτονόητα.
Αυτά μόνο face to face.

Cheers!

Οντως δεν τα ξερω καλα. Ειχαν οντως κομμουνισμο. Αυτα για τη σοβιετικη ενωση μου τα ειπαν ατομα που εζησαν εκει και δεν νοσταλγουν το παλιο καθεστως. Αλλα μαλλον δεν τα ξερουν καλα. Δεν υφισταται καμια καταργηση 8ωρου, πραγματι. Δεν εζησαν καλυτερα οι γονεις μας απ’οτι θα ζησουμε εμεις.

Μια που ανήκω σε κείνους που γουστάρουν τις πολιτικές συζητήσεις, έχω να πω τα εξής

  1. Η “πολιτική” περνάει κρίση. Σαν έννοια, σαν ιδέα, σαν αναπαράσταση. Ο πολύς ο κόσμος την αποφεύγει ως ένα αναγκαίο κακό, δηλώνει οτι του είναι αδιάφορη. Η κρίση εντάθηκε στις αρχές των 90ς, με την κατάρρευση του ανατολικού μπλοκ, τις διακυρήξεις για “το τέλος της ιστορίας” και την αίσθηση οτι οι ιδεολογίες απέτυχαν, καθώς και με την επικράτηση της οικονομίας και της λογικής του κέρδους πάνω στην πολιτική. Ο κυνισμός και η απάθεια ήταν το επακόλουθο.

2)Οι χώρες που αυτοαποκαλούνταν σοσιαλιστικές και επικαλούνταν τον μαρξισμό απέτυχαν. Ναι μεν αναπτύχθηκαν, αλλά ο σοσιαλισμός τους δεν ήταν παράδειγμα προς μίμηση. Γιατί σοσιαλισμός δε σημαίνει τόσο ανάπτυξη, όσο κοινωνισμός. Οι παράγοντες αποτυχίας είναι πολλοί. Ο οικονομικός ανταγωνισμός με τις ΗΠΑ εξάντλησε σε πόρους την ΕΣΣΔ. Η οποία όντως είχε κάποια σημαντικά θετικά, όπως, μηδαμινή ανεργία, παιδεία και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για όλους… Αλλά και τεράστια καταπίεση σε συνδυασμό με μεγάλη έλλειψη αυτοκριτικής. Βάλτε και την ανισότητα ανάμεσα σε ελίτ και μάζα, τις καθαρά καπιταλιστικές μεθόδους εργασίας και ανάπτυξης και την ολική αδύναμια των πολιτών να συμμετάσχουν στα κοινά και έχετε μια εικόνα.
Εξάλλου ο ίδιος ο Μαρξ (τον οποίο αντιμετωπίζω με κριτικό βλέμμα, όχι σαν προφήτη ή κάτι τέτοιο όπως κάνουν κάποιοι κολλημένοι με τα δόγματα τους, αλλά σαν έναν σημαντικό στοχαστή, που όμως δεν ήταν αλάνθαστος - ποιός είναι εξάλλου?) μιλούσε για ανάπτυξη του σοσιαλισμού σε μια ήδη αναπτυγμένη καπιταλιστική χώρα, όπου οι άνθρωποι θα έχουν αναπτύξει και συνειδήσεις και δε θα ήταν πρόθυμοι να ακολουθήσουν τυφλά έναν ηγέτη. Κάτι που ουτε στη Ρωσία, ούτε στην Κίνα κλπ συνέβη.

3)Το ΚΚΕ και το όποιο ΚΚΕ δε θα μπορούσε, απλά, να βγει στην εξουσία τώρα, όπως και κανένα αριστερό κόμμα. Αυτά έχουν να κάνουν με τον ευρύτερο συσχετισμό δυνάμεων μέσα και έξω απο την Ελλάδα, και όσα γίνονται σε πανευρωπαικό και παγκόσμιο επίπεδο. Ο κομμουνισμός επικράτησε σε περιόδους μεγάλων κρίσεων, όπου επικράτησε. Αν και είπαμε, δεν είχαν καμία σχέση με “κομμουνισμό” αυτά τα καθεστώτα… Εξάλλου, συναντώ τόσο δογματισμό στα λόγια πολλών υποστηρικτών του ΚΚ που απο ένα σημείο και έπειτα η συζήτηση δε γίνεται δυνατή, δυστυχώς. Απο πότε έπαψαν οι αριστεροί να έχουν φαντασία και δημιουργικότητα?

4)Συνασπισμός, ΣΥΡΙΖΑ,ΚΚΕ μ.λ και τα λοιπά. Μεγάλη πληγή της Αριστεράς, απανταχού της οικουμένης, αυτή η πολυδιάσπαση. Σε όποιον δε την έχει δει, προτείνω την ταινιάρα των Monty Pythons, “Life of Brian”, ανάμεσα σε τόσα σχολιάζει και με έναν ανεπανάληπτο τρόπο και αυτή τη φαγωμάρα ανάμεσα στους αριστερούς. Για πολλούς απο τους οποίος, ο μεγαλύτερος εχθρός δεν είναι ο καπιταλισμός, αλλά οι “αντίπαλοι αριστεροί”. Ψηφίζοντας λοιπόν ένα απο αυτά τα μικρά κόμματα, δε συμβάλλω στη διάσπαση?

5)Μήπως η λογική του “κόμματος” είναι λάθος? Περισσότερη δημοκρατία, με μεγαλύτερη συμμετοχή των ΠΑΝΤΩΝ, χωρίς αντιπροσώπους, γίνεται? Αντί να έχω τον “αντιπρόσωπο” μου, προτιμώ εγώ να μιλάω για την πάρτη μου και για όσα με απασχολούν.

6)Ούτε λόγος για ΠΑΣΟΚ (έχετε προσέξει πόσο πιο “σοσιαλίζον” έχει γίνει ο λόγος του Γιωργάκη προς τους “συντρόφους” του τώρα που είναι στην αντιπολίτευση?), ούτε ΝΔ φυσικά. Καλά, για το ΛΑΟΣ ας μη το σχολιάσω στα σοβαρά καλύτερα :lol:

  1. Η αποχή του κόσμου είναι σύμπτωμα της κρίσης της πολιτικής που ανέφερα παραπάνω. Σίγουρα δε μου αρέσει, αν και καταλαβαίνω γιατί γίνεται. Υπήρχαν όμως και αντιλήψεις της πολιτικής που φώναζαν “όχι στην πολιτική της γραβάτας!”… για όσους κατάλαβαν, ήταν η ΠΟΛΙΤΙΚΗ του Μάη του 68.

  2. Δε ζούμε σε δημοκρατικό καθεστώς. Μια ψήφος μια φορά στα 4 χρόνια είναι το ελάχιστο μίνιμουμ, για να καλλιεργεί στον κόσμο την ψευδαίσθση οτι ζούμε σε δημοκρατία. Με τις δυναστείες κατα τ’άλλα να βασιλεύουν (Παπανδρέηδες, Καραμανλήδες) και τις αποφάσεις να παίρνονται πάντα με βάση τα συμφέροντα μιας οικονομικής ολιγαρχίας.

9)Θα μου άρεσε να έβλεπα να συσσωρεύονται ένα 20% άκυρα… Γιατί άλλο το να μην πάει κάποιος να ψηφίσει, ή να ρίξει απλά ένα λευκό… και άλλο το να κάνει τόσο δρόμο και να ρίξει στα μούτρα του κόσμου ένα άκυρο. Γιατί αυτό κάτι σημαίνει. Δεν ξέρω αν τελικά θα ρίξω άκυρο ή θα ψηφίσω κάποιο μικρό αριστερό κόμμα τελικά, ή ακόμα και τον καημένο τον Συνασπισμό (αν και το να ψηφίζεις απο λύπη κάποιον δεν είναι ό,τι καλύτερο), αλλά το άκυρο ίσως τελικά με εκφράζει πιο πολύ.

Αυτά παίδες για τώρα!~ :har:

Giati kati mou leei pws 8a vgei laos?..:stuck_out_tongue:

Εγω παντως θα το ριξω δαγκωτο στο Βασιλη το Λεβεντη και την Ενωση Κεντροων:) :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
ο τυπος απλα σπερνει…

Εξαιρετικο ποστ.

To επιχείρημα που το 85 % θα ξαναψηφίσει τα 2 κόμματα είναι η ΕΣΣΔ…
Πέρα απο την συζήτηση περι σοσιαλισμού (και οχι κομμουνισμού όπως λανθασμένα ειπώθηκε) γιατί κομμουνισμός έιναι το ανώτερο στάδιο του σοσιαλισμού και το προηγούμενο της αναρχίας (αν μπορέσουμε να θέσουμε κάποια βασικά επίπεδα)…
Είναι δυνατόν να είναι κριτήριο ψήφου η ΕΣΣΔ που και πάλι sorry κιόλας αλλά η Ελλαδίτσα μας δεν θα την έφτανε ούτε στο 1/1000 :stuck_out_tongue: σε άπειρους τομείς.
Προσοχή προς παρεξηγησιάρηδες : δεν ανοίγω θέμα περι σοσιαλισμού και λοιπά αλλά καθαρά για την ΕΣΣΔ που πετάγεται όποτε ανοίγεται κουβέντα για αριστερά κλπ.

Οχι ολοι. Αλλα ναι πολλοι ειναι, ιδιως στα 2 κομματα εξουσιας. Επισης πολλοι ειναι λογω της μεγαλομανιας και του μικρομεγαλισμου τους…

Να αγιασει το στομα σου!!

Η ακυρη ψηφος (οπως και η ηθελημενη αποχη) εχει πολιτικη σημασια. Συνεπαγεται την απορριψη του συστηματος της κοινοβουλευτικης δημοκρατιας…

Συνεργαζεται με το ΠΑΣΟΚ πλεον…

Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

Δεν ισχυει. Επισης το θεμα με τον Αλαβανο και την περιουσια του εχει καταντησει λιγο καραμελα. Προτιμω να τον κρινω για αλλα πολυ πιο σημαντικα θεματα…

Το ακυρο ειπα παραπανω τι σημαινει. Το λευκο υποδηλωνει οτι υποστηριζουμε την κοινοβουλευτικη δημοκρατια αλλα δεν πιστευουμε οτι καποιο κομμα μας εκφραζει…

Οσον αφορα την πατριδα πιστευω πεφτεις κι εσυ στην παγιδα οτι υπερασπιση της πατριδας ειναι οι εθνικες (ψευτο)διεκδικησεις απο την Τουρκια. Ομως εγω πιστευω οτι θα υπερασπιζομασταν πολυ περισσοτερο την Ελλαδα αν:

[ul]
[li]Εξαλειφοταν η διαφθορα…
[/li][li]Φτιαχνονταν δρομοι για οδηγηση και οχι για θανατο…
[/li][li]Επαυε το “λαδωμα” για αποκτηση διπλωματος οδηγησης…
[/li][li]Δινονταν περισσοτερα χρηματα για δημοσια παιδεια…
[/li][li]Αναπτυσσονταν εναλλακτικες μορφες ενεργειας…
[/li][li]κτλ.
[/li][/ul]

Το οτι πανε δωρεες στο ΚΚΕ δεν σημαινει οτι πανε στην τσεπη των μελων του. Στο κομμα πανε. Επισης το ΚΚΕ θα το κατακρινω για χιλιαδες αλλα πραγματα αλλα οχι για την περιουσια που μπορει να εχει…

Ελα ντε? Τι να κανουμε ομως που το ρουσφετι βασιλευει?

Δε βγάζουμε άκρη, άσ’ το.