Αγαπημένο παραμύθι





http://www.youtube.com/watch?v=aZZ0SS4ov_c (από το τελευταίο link μπορείτε να δείτε όλην την ταινία μέσω youtube)

Θέλω να πιστεύω ότι ο μόνος λόγος που δεν το ψηφίζετε είναι επειδή δεν το έχετε δει…

Γιατι με βαζετε σε διλημμα τοτενες και διαλεγω κι εγω Lion King που ξερω αποξω τους διαλογους.:oops:

Προχθές κατέβασα το μισό soundtrack της ταινίας! 8)

Δεν εχεις βαλει επισης Αλαντιν, Αριστογατες, Λαιδη και ο Αλητης, Ποκαχοντας, Παναγια των Παρισιων…
(Disney Fan και τετοια!:stuck_out_tongue: )

Θυμάται κανείς απο τους λίγο μεγαλύτερους σε ηλικία μια σειρά παραμυθιών σε βιβλία, που τα συνόδευαν κασέτες, τα Άμπρα Κατάμπρα?? Τις φωνές έκαναν πολύ γνωστοί έλληνες ηθοποιοί, όπως Έλλη Φωτίου, Βουγιουκλάκη, Ληναίος, Καλογεροπούλου, Καρρά, Αλεξανδράκης κλπ.

Για να δω, τα γνωρίζει κανείς εδώ μέσα?..

Δεν είχα για άλλη μια φορά χώρο.Σόρρυ8)

Circle of Life, I Just Can’t Wait to be King, Hakuna Matata…:smiley:
In the jungle, the mighty jungle
The lion sleeps toniiiiight

Εγω την εχω την ταινια σε μεταγλωτισμενη και ειναι πολυ καλες και οι ελληνικες version…:stuck_out_tongue:

Γενικα η Disney γαμάει. Τα σχέδια είναι πολύ ωραία, οι ιστορίες είναι πολύ γαμάτες και η μουσική είναι κορυφή…

Προτιμό τις ταινίες του Hayao Miyazaki…δές ας πούμε την Ναυσικά ή το Κάστρο του Χόουλ και τα ξαναλέμε…:wink:

:thumbup:

Δικό του δεν είναι και το spirited away ή πέταξα κοτσάνα;

Κουκλιτσα αυτες ειναι ταινιες…εδω αναφερομαστε σε παραμυθια βιβλιαρακια…τουλαχιστον ετσι νομιζω…:-k

Το μαγικο κουτι σας λεει κατι?(πιθανοτατα κανω λαθος τον τιτλο)Με τον Ρουχλα και τα αλλα παιδια…
Ηταν μια παιδικη σειρα που παρουσιαζε η ΕΡΤ1 και παιζαν κανονικοι ηθοποιοι.Ε? :smiley:

Ναι…Ωραιο ηταν αυτο… που εβγαιναν κατι ανθρωπακια απο μεσα και παρουσιαζαν το παραμυθι…’‘ανοιξε αυτο το κουτι…παραμυθι να ακουσεις…’’

[SIZE=“4”]Φα δίεση ο Φιόγκος
και ο Ρούχλας είναι Λα
ο Σεβαστιανός κινείται πάνω στην γραμμή του Σολ[/SIZE]
( κατι που δεν θυμάμαι )[SIZE=“4”]…τραγουδάει παραμύθια η Μελιά[/SIZE]

Μικρούλα πολύ μου λέγε η γιαγιά μου ένα παραμύθι για μια βασιλοπούλα που την έλεγαν μαρούσκα και μάλλον πρέπει να είναι το παραμύθι πάνω στο οποίο βασίστηκαν οι μπάμπουσκες ξέρετε οι κουκλίτσες οι ρώσσικες που μπαίνουν η μιά μέσα στην άλλη βλέπετε η γιαγιά μου ήταν γεωργιανή

μετά μου άρεσε πολύ η σταχτομπούτα που την έπαιξα και στο νηπιο ναι με ροζ φόρεμα μπούκλα το μαλλί κλπ κλπ το έσχατο ρεζιλίκι μετά που έμαθα να διαβάζω μόνη μου μου φέρε ενας θειος τις χίλιες και μια νύχτες τις οποίες και ξαναδιάβασα μεγάλη και τόσο επηρεάστηκα που άρχισα να μαθαίνω αραβικά για να τις διαβάζω από το πρωτότυπο φρούδες ελπίδες και μετά κάπου στα εννιά η μεγάλη αποκάλυψη

ποκαχόντας την διαβάζω μέχρι και σήμερα

αυτό με τον λάιον κινγκ με έχει στοιχειώσει έλεος θα το δίάβασα στο γιό μου ίσαμε με

12345989089764523 φορές και άλλες τόσες θα είδα την ταινεία αφήνω το δωμάτιο που έμοιαζε με ζούγκλα

Καλα ρε σεις τι μου θυμησατε τωρα, τρελες εποχες!!!

Υπάρχουν και άλλα καλά,
αλλά είχα την πεντάμορφη και το τέρας σε κασέτα και το είχα λιώσει! :stuck_out_tongue:
Απ’έξω τις είχα μάθει τις σκηνές :cry:

Θυμαστε την σειρά Η πεντάμορφη και το Τέρας που έβαζε παλιά η ΕΤ1 με την Λίντα Χάμιλτον (ναι αυτή που έπιαζε στον εξολοθρευτή…)και τον Ρον Πέρλμαν.?:lol:

Αυτή ήταν το στάνταρ που περιμέναμε να δούμε τις δευτέρες… και την τρίτη περιμέναμε το Μαγκάιβερ (άσχετο):slight_smile: