Γιατι,πως,τι,ποτε

Ενώ μέλλισα ή σφίγγα ας πούμε δεν περναει από το σπίτι σου?Σε ζηλεύω:p :slight_smile:

Πόθος=έντονη επιθυμία
Πάθος=έντονο συναίσθημα

Μικρή αλλά πολύ σημαντική η διαφορά. :wink:

Aha… Thank you!:wink:

Είναι κτήριο ή κτίριο;
Τραίνο ή τρένο; :-k

Κτίριο και τραίνο

Το τραινο το εγραφαν ετσι παλαιοτερα, εμενα (τη δεκαετια του 90 δηλαδη) μου το μαθανε με εψιλον.
Οσο για το κτιριο, το εμαθα ετσι.Παιζει να υπαρχει και με “η” αλλα καλυτερα ψαξε κανα λεξικο.
Γενικα εχω παρατηρησει καποιες αλλαγες οπως “αβγο” και “αυγο”.Σε μενα μου το εμαθαν με υψιλον,τα τελευταια χρονια τους το μαθαινουν με βητα…

Aβγο η αυγό?:-k

Τι σημασία έχει,από τη στιγμή που τρώγετε και είναι και νόστιμο μου φτάνει,δεν κάνει καμιά διαφορά 2 γραμματάκια:lol: :stuck_out_tongue:

Kοιταξα τον Μπαμπινιωτη και ειναι:αβγο,κτιριο και τρενο… :slight_smile:

Xμ, από κάπου έχω την αίσθηση ότι υπάρχει μία προσπάθεια για απλούστευση της ελληνικής γλώσσας. Νομίζω ότι ακόμα και ο Μπαμπινιώτης ανήκει σε αυτή την προσπάθεια εξ ου και η γραφή στο λεξικό του των τριών αυτών λέξεων με την απλούστερή τους από πλευράς ορθογραφίας μορφή. :-k

+1000000000
:thumbup:

Ο Μπαμπινιωτης μια φορα ειχε πει δημοσια οτι ειναι υπερ της καταργσης ολων των αλλων ι “,η οι ει, υ” εκτος απο το ι. Δλδ να χρησιμοποιηται μονο το Ι στη γλωσσα πλέον. δλδ να ειναι καπως ετσι “στιλε μου μινιμα οταν μαθις τιν ωρα εναρξις τις παραστασις”.

μαλακια δεν ειναι ???:-k

απλα μας φαινεται αστειο επειδη εχουμε συνηθισει…παντως οπως και να χει ειναι μαλακια αποψη

Ακριβως, εγω δεν μπορω διαφορετικα γιατι εχω μαθει αλλιως, αλλαγες στη γλωσσα δεν μπορυν να γινουν τοσο γρηγορα μια γλωσσα πρεπει να αλλαζει με το περασμα του χρονου για να ειναι ομαλη η εξελιξη της και η χρησιμοποιηση της.

To γνωριζα απο παλια οτι υπαρχει αυτη η αποψη γιατι μου το ειχ πει μια φιλολογος που μου εκανε παλια μαθημα αλλα δε γνωριζα οτι αυτη την αποψη την υποστηριζει και ο Μπαμπινιωτης… :?
Ρε παιδια υπαρχει και μια δομη στην ελληνικη γλωσσα απο την αρχαιοτητα και θα την γκρεμισουμε εμεις ετσι απλα?Αλλωστε η γλωσσα μας ξεχωριζει απο τις αλλες λογω αυτης της πολυπλοκοτητας της που δεν ειναι τυχαια.

σωστος…

Ειναι και αυτος ενας λογος αλλα οχι ο σημαντικοτερος. Γενικα η απλουστευση των γλωσσων ειναι κατι λογικο σημερα στην εποχη της παγκοσμιοποιησης ειναι λογικο οι γλωσσες να απλουστευουν γιατι ετσι ειναι πιο ευκολο ενας ξενος να μαθει τη γλωσσα μια χωρας στην οποια πηγαινει τακτικα ειτε για δουλειες ειτε ειναι μεταναστης. Το να μαθει καποιος τη γλωσσα της χωρας στη οποια εχει μεταναστευσει τον βοηθα να ενταχθει και πιο ευκολα στην εκει κοινωνια.

Ναι αλλά έτσι χάνουμε μεγάλο μέρος της κληρονομιάς που μας έχουν αφήσει σε εμάς τους Έλληνες οι προπάτορες από τον Σείριο…:wink:

Όταν είμαστε ζαλισμένοι και τα μάτια μας είναι κουρασμένα βλέπουμε διάφωρες κοιλίδες χρώμα,για δέκατα του δευτερολέπτου.Για ποιο λόγο,σε τί ωφίλετε και σε τι χρησιμεύει?

Eιρωνικα το λες? :-k