Προσεχως

Το θέμα με αυτή την ταινία είναι πως δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς είναι. Κάπου διάβασα πως θεωρείται ίσως και sequel στα βιβλία. Εγώ έχω διαβάσει τα 4 πρώτα ως σήμερα και δεν ξέρω αν πρέπει να δω έστω και μια σκηνή από το trailer για να μην φάω κανένα spoiler.

Σηκουελ ειναι το οποιο βεβαια οπως θα καταλαβεις διαβάζοντας και τα βιβλία δεν λέει και πολλα για το πως θα ναι το στορυ. Δεν μ αρεσε καθολου το τρεηλερ. Δεν πρεπει να χει και ιδιαιτερη σχεση με τα βιβλια. Μαλλον με δικαιολογια οτι ειναι σηκουελ…:stuck_out_tongue:

1 Like

https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-0/p480x480/18278830_1444876285572402_3951882533003591386_o.jpg?oh=850ca8d8beae5ec471882da2e6f935f9&oe=597F24ED

1 Like
1 Like

https://www.youtube.com/watch?v=a8fcXP3uLsU

Νέο teaser για το IT που μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Πρόσφατα έκατσα και διάβασα το βιβλίο για δεύτερη φορά. Την πρώτη φορά ήμουν δεν ήμουν 17-18 χρονών και παρότι μου είχε φανεί πολύ τρομακτικό (μα πολύ τρομακτικό) είχα βαρεθεί λίγο αφού ήταν τεράστιο (1.035 σελίδες!!! ). Τώρα όμως μου φάνηκε ακόμα καλύτερο και όχι μόνο λόγω τρόμου (συνεχίζει με άνεση να είναι το πιο τρομακτικό βιβλίο που έχω διαβάσει). Βασικά παίζει να είναι και το καλύτερο του King

Το μόνο θέμα που έχω προς το παρόν με τα 2 trailer (book spoiler)

Δεν έχουν δείξει καθόλου τους πρωταγωνιστές ως ενήλικους, ενώ ακόμα και στο IMDB που είδα δεν αναφέρει πουθενά ηθοποιούς για τον ίδιο ρόλο σε άλλη ηλικία. Δεν ξέρω αν το κάνουν επίτηδες, αν δηλαδή το αφήνουν για να το δουν όλοι στην ταινία μόνο (για αυτό βάζω και spoiler εδώ) αλλά αν δείξουν την ιστορία μόνο με τα πιτσιρίκια θα απογοητευτώ κάπου.

2 Likes

Το πρώτο μισό του trailer είναι τέλειο. Μετά πάνε να του δώσουν ένα λίγο πιο action χαρακτήρα αλλά φαντάζομαι αυτό έγινε για να πιάσουν λίγο παραπάνω κοινό. Γενικά πάντως πολύ υψηλές προσδοκίες.

Το ΙT (το βιβλίο) είναι τρομακτικό σε ότι ηλικία και να το έχεις πρωτοδιαβάσει. Και είναι κατά τη γνώμη μου μαζί με το The Stand το καλύτερο μυθιστόρημα του King. Η παλιά ταινία-μίνι-σειρά, που για κάποιον περίεργο λόγο άρεσε στο αμερικανικό κοινό, πάσχει από έλλειψη ατμόσφαιρας και μπάτζετ. Άν την είχα δει πρώτα, θα με απέτρεπε από το να διαβάσω το βιβλίο. Η καινούρια ταινία μάλλον θα έχει και σίκουελ όπου θα ολοκληρωθεί η ιστορία. Τα τραίηλερ είναι υποσχόμενα. Ισχύει βέβαια το Κing στην μεγάλη οθόνη = μεγάλη απογοήτευση… άντε με λίγες εξαιρέσεις.

το trailer του blade runner ειναι γαμημενη τελειοτητα

το έχω δεί δε ξέρω και γώ πόσες φορές

νομίζω ότι διαφοροποιειται αισθητα από το πρώτο και καλά κάνει -γτ δε μπορεί να το κοντράρει επουδενί αλλά και σωστά δεν προσπαθεί να είναι αντιγραφή του- αλλά παράλληλα μοιάζει τόσο μα τόσο οικείο το περιβάλλον

αισθητικά-φωτογραφία-σκηνοθεσία-μουσική (!) είναι παντελώς ΑΛΛΟΥ η ταινία πάντως

το blade runner του 1982 είναι μάλλον η αγαπημένη μου ταινία όλων των εποχών και όπως έχω ξαναπεί πολλάκις, δε χρειάζεται σηκουελ ούτε τιποτα… αλλα αν γίνει όπως το τρέηλερ, δλδ κάτι αυτόνομο με δική του ταυτότητα και αισθητική, με μια μικρή σύνδεση με το παρελθόν και ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ (οπως εχει δηλωση ο Βιλνεβ δλδ), πατώντας στα δικα του πόδια, τοτε περιμενω πως και πως…και το πρωτο δειγμα νομιζω ειναι εξαιρετικο

1 Like

Οντως πολυ καλο το τρεηλερ του Blade Runner, αλλα πια δεν τα τρεηλερ δεν μου λενε τιποτα. Τα βλεπω με αγωνια κτλ, αλλά δεν βγαινει ασφαλες συμπερασμα. Μακαρι παντως να ναι καλη ταινια.

θυμάμαι βέβαια και το trailer του Αrrival που ήταν αρκετά action packed σε πρώτη φάση, με το τελικό αποτέλεσμα να μην έχει σχεδόν καμία σχέση με αυτό που υπονοούσε το trailer… οπότε είδωμεν

γνκ, βιλνεβ.-

2 Likes

Συγκεκριμένα με τη μουσική στο καινούργιο Blade Runner έχουν κάνει άψογη δουλειά απ’ότι φαίνεται. Γενικά όμως , όπως λέει και ο Λούπιν, τα δείγματα από το τρέιλερ είναι ότι έχουν καταφέρει να πάρουν ένα μεγάλο κομμάτι της αισθητικής του παλιού, να το εκμοντερνίσουν στο 2017 και να σου παρουσιάσουν κάτι καινούργιο πάνω σε αυτό.
Δεν ξέρω αν θα το πετύχουν αυτό στο τελικό αποτέλεσμα, φαίνεται όμως πως σέβονται το B.R. του '82 και θα προσπαθήσουν σοβαρά να κάνουν κάτι αντάξιο του.

Επίσης η φωτογραφία είναι πραγματικά απίστευτη! Θα μπορούσα να είχα βγάλει 4-5 wallpapers στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα του trailer.

1 Like

https://scontent.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/18447044_1479772078710396_702433962832755699_n.jpg?oh=d012bebd03b5c893698921b3c258e9f0&oe=59766777

Απο Terry Gilliam:

Sorry for the long silence. I’ve been busy packing the truck and am now heading home. After 17 years, we have completed the shoot of THE MAN WHO KILLED DON QUIXOTE.
Muchas gracias to all the team and believers. QUIXOTE VIVE!

2 Likes

Detroit

very interesting

1 Like

Και τώρα είδα ότι το αποπάνω είναι από τον θεούλη Tommy Wirkola που έχει σκηνοθετήσει τα 2 dead snow και το προσωπικό guilty pleasure Hansel and Gretel.

1 Like

https://www.youtube.com/watch?v=dZOaI_Fn5o4

2 Likes

Νέα ταινία Guillermo Del Toro

https://www.youtube.com/watch?v=XFYWazblaUA

4 Likes