Προσεχως

και ελληνικα

2 Likes

επικ… το trailer τουλάχιστον…
+Ray Liotta

5 Likes

μηπως εκτός απο την αρκούδα, την πινανε και στην universal με το τσουβάλι και το εγκρίνανε ?

1 Like
6 Likes

Καινούριο Ιντιάνα Τζόουνς :sweat_drops: :sweat_drops: :sweat_drops:

4 Likes

καλά το trashformers, μετά απο τα πρώτα 1-2, κούρασε, πλέον εντελώς αδιάφορο και κουρασμένο.
Ο δε ιντυς. καλή η νοσταλγία και όλα, αλλά πολύ στα γεράματα αποφάσισε να τα κάνει. απο το τρέιλερ δλδ δεν μου δίνει κάτι να ψηθώ. stakes, ή steaks, τελωσπάντων…ακόμα περισσότερη βαβούρα τίγκα στο εφφέ.

Εξαιρετικο φαινεται το τρεηλερ του Τρανσφορμερς βασικα.

Το Transformers μου έδωσε την εντύπωση πως το γύρισε ο Michael Bay ενώ ξέρω πως πήραν άλλο σκηνοθέτη. Κρίμα γιατί μου είχε αρέσει το, πολύ πιο απλό, Bumblebee και εδώ φαίνεται να πάμε σε φασαριόζικο ψηφιακό πανικό και πάλι.

Ο Ιndy με προβλημάτισε. Μου έδωσε την εντύπωση πως θα έχει αρκετά flashbacks με de-aged Harrison Ford. Ελπίζω να μην χρησιμοποιηθεί πολύ αυτό, σπάνια έδωσε καλά αποτελέσματα. Κατά τα άλλα εμπιστεύομαι αρκετά τον Mangold.

7 Likes

Δεν ανοιγω καν το τρειλερ να το δω,ειναι ηδη αριστουργημα!

3 Likes

Για τον Indy, μιας και από τα μεγάλα franchises του Hollywood ήταν -και πιθανότατα θα είναι πλέον για πάντα- το αγαπημένο μου (η τριλογία) κι εμένα τα συναισθήματά μου είναι παρόμοια -ίσως και λίγο πιο αρνητικά:

Το CGI, η τόσο εκτεταμένη χρήση ψηφιακής φωτογραφίας και το ψηφιακό ρετουσάρισμα, δεν έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο σύμπαν. Οι ταινίες του Indy έκαναν επιτυχία για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων ήταν και η “υφή” που τους έδινε το cinematography του αείμνηστου Douglas Slocombe με τους αναμορφωτικούς του φακούς, σε συνδυασμό με τα εξωφρενικά practical effects και stuns, όσο και με το production level κουστουμιών/τοποθεσιών/σκηνικών.
Σήμερα, πολλές μεγάλες ταινίες του Hollywood, χωρίς να αρνούνται την νέα τεχνολογία και τις ανέσεις -ή και βελτιώσεις- που αδιαμφισβήτητα προσφέρει σε αρκετούς τομείς, γυρίζουν σε μια πιο παραδοσιακή κινηματογράφηση “μεγάλων” θεαμάτων (τα Mission Impossible πχ που σε κάθε νέα ταινία αναμιγνύουν ιδανικά παραδοσιακές τεχνικές με το cgi, το Fury Road, το Dune πρόσφατα, οι περισσότερες ταινίες του Nolan, πολλές ταινίες που γυρίζονται από σκηνοθέτες που δεν είναι ο Ζακ Σνάηντερ anyway). Δεν βρίσκω το λόγο ένα franchise που συνδέθηκε άρρηκτα με αυτή την κινηματογράφηση, να επανέρχεται στο 2022 δείχνοντας τόσο πλαστικό, συμπιεσμένο και ψεύτικο -θυμίζοντας μπαστάρδεμα των μέσων Marvel/Star Wars/λοιπών francises της Disney.

Επιπλέον, τo trailer τίκαρε όλα τα κουτάκια που προσωπικά αντιπαθώ να βλέπω σε trailers επερχόμενων blockbusters, με μερικά εκ των οποίων:
-το toned down iconic music theme, λες και χρειάζεται -ένας ‘‘εκλεπτυσμένος’’ τρόπος να κάνεις glorify την νοσταλγία.
-οι νοσταλγικούς προλόγους -περίμενα κανένα C-3PO να πεταχτεί από το πουθενά και να αρχίσει τα “one last adventure”- και αδιάφορη random ρήση ‘‘σοφίας’’ στα μέσα του trailer -που πιθανότατα θα κοπεί στην κανονική ταινία.
-το bombastic ποτ-πουρί διαφόρων σκηνών της ταινίας: τα teasers κάποτε, για όποιον θυμάται, έκαναν literally αυτό που έλεγε ο τίτλος τους: tease-αραν τα πολύ πολύ βασικά στοιχεία της ταινίας, αποκαλύπτοντας 1-2 δυνατές σκηνές σαν επιμύθιο. Τα κανονικά trailer στη συνέχεια, πουλούσαν το βασικό concept της ταινίας, με μια αρκετά συγκροτημένη λογική αλληλουχίας σκηνών.
Εδώ είναι το κλασσικό 1,5 λεπτό flash-forward ότι-πιάσει-το-μάτι που έχουμε μπουχτίσει τα τελευταία χρόνια, ασύνδετο, φασαριόζικο και generic…
-αν και δεν φαίνεται στο trailer ξεκάθαρα -παρά μόνο σε glimpses ορισμένων σεκάνς- έχω ξανά αυτή την αίσθηση που είχα και στο Crystall Skull -και επιβεβαιώθηκε καθ’ όλη τη διάρκεια εκείνης της σαχλαμάρας- ενός larger that life άτρωτου χαρακτήρα, ο οποίος με τα χρόνια παγιώθηκε σε τέτοιο βαθμό στην pop κουλτούρα, που ουσιαστικά δεν ενέχει πλέον κανένα ουσιαστικό κίνδυνο η παρουσία του σε θανατηφόρες καταδιώξεις με αυτοκίνητα, κυνηγητά αεροπλάνων με μηχανές, περιπάτους πάνω σε τρένα κτλ… είναι ένα γενικότερο πρόβλημα αναβίωσης παλαιοτέρων franchises, σχεδόν αναπόφευκτο τις περισσότερες φορές, αλλά ειδικά στην περίπτωση του Indy εκτός τόπου και χρόνου: ήρωας ναι, αλλά και στις 3 ταινίες της κλασσικής τριλογίας νιώθεις τον κίνδυνο για τη τύχη του χαρακτήρα διαρκώς. Ακόμα και οι πιο over the top στιγμές του παρελθόντος -πχ το αεροπλάνο στην αρχή του Temple of Doom και το “τέχνασμα” με την βάρκα- ήταν κινηματογραφημένες με τέτοιο τρόπο, που δεν το πίστευες μεν, δεν σε απασχολούσε όμως ιδιαίτερα η πίστη αυτή καθαυτή στην όποια αληθοφάνεια, γιατί ήσουν hooked up με το σασπένς που σου προσέφερε η σεκάνς -σασπένς το οποίο προερχόταν και εν μέρει από την θνητότητα του χαρακτήρα, πέραν της ευφάνταστης σκηνοθεσίας του τότε ακμαιότατου Spielberg.

Οκ προφανώς δεν το περίμενα ποτέ με ανυπομονησία, ούτε πρόκειται και τώρα καθώς -μαζί με πολλά άλλα franchises του παρελθόντος, θεωρώ ότι they belong in a museum για να τα θαυμάζουμε όπως τους αξίζει. Ούτε περίμενα να μάθουν από την τραγωδία του Crystal Skull -Lucas τότε, Disney τώρα, ο καθένας με τα θέματά του.
Περίμενα όμως, αφού τουλάχιστον η αναβίωση παραδοσιακών format κινηματογράφησης σε τέτοια θεάματα -ευτυχώς- επανέρχεται σιγά σιγά και σε πολύ μεγάλες παραγωγές, εδώ που μιλάμε για το απόλυτο αρχέτυπο ταινίας περιπέτειας των τελευταίων 40 ετών, να το εκμεταλλευτούν και να φανεί με την πρώτη ματιά.

Στα της ταινίας αυτής καθαυτής, το “εύρημα” αυτή τη φορά -το οποίο βάζω σε spoiler γιατί ίσως κάποιος δεν θέλει να δει ούτε trailer μέχρι να βγει το έργο, αν και είναι κάτι που θα συμπεριλαμβάνεται στην επίσημη σύνοψη του έργου-

Summary

το time-travel macguffin

δεν με προϊδεάζει για κάτι καλό -πότε άραγε δούλεψε αυτός ο παράγοντας, σε ταινίες που δεν είναι αμιγώς στημένες πάνω του. Ο τίτλος είναι ανόητος -δεν εμπεριέχει κάτι από αυτά τα παλιομοδίτικα αλλά γοητευτικά key words των τίτλων του παρελθόντος, πχ “Riders”, “Doom”, “Crusade”. Το έψαξα λίγο και έχει κάποια σύνδεση με ένα κείμενο της Παλαιάς Διαθήκης, το οποίο αναφέρει το συγκεκριμένο macguffin και τον σκοπό του, ξανά όμως δεν μου “γεμίζει” ούτε το μάτι, ούτε μου εξάπτει την φαντασία, όπως θα έπρεπε να κάνει.
Προφανώς και το de-aging είναι κάτι που δεν με ψήνει καθόλου -πόσο μάλλον μια πιθανή κατάχρησή του- και φαντάζει άσχετο με το εν λόγω franchise.
Ελπίζω τέλος να μην ισχύουν τα leaks του καλοκαιριού -που βλακωδώς έπεσα κατά λάθος πάνω τους πριν μήνες- τα οποία μέχρι τώρα, στον ελάχιστο χρόνο του trailer, έχουν μια στρωμένη βάση για να ισχύουν. Δεν τα πιστεύω ξαναλέω, γιατί μοιάζουν υπερβολικά αυτοκαταστροφικά -ακόμα και για τα Disney επίπεδα, πόσο μάλλον για να ασχοληθεί ο ίδιος ο Spielberg σοβαρά με την παραγωγή της ταινίας. Ο Mangold έχει κάπως ξεγράψει σε κάποια interviews την κατάληξη της ταινίας -η οποία πατάει και σε αυτό το leaked βασικό σενάριο- οπότε θέλω να πιστεύω ότι πιθανότατα δεν θα ισχύει κάτι τέτοιο.
Κάτι φήμες για πρόσφατο καταστροφικό pre-screening που έχουν κατακλύσει το internet, προσωπικά δεν τις πιστεύω επίσης -όλα αυτά βασικά παίζουν πολύ σε τέτοιου είδους παραγωγές και συνήθως μαθαίνονται από πιο credible πηγές- αλλά κρατάω μια πισινή, εφόσον και αν ισχύουν, έστω και 1%, τα καλοκαιρινά leaks.

Εννοείται βέβαια όμως, είναι και teaser 1,5 λεπτού και ασφαλή συμπεράσματα δεν βγαίνουν από τόσο μικρό -και κακό δείγμα- παρά μόνο εικασίες βάση μιας εικόνας που ίσως αδικεί το τελικό αποτέλεσμα -ή είναι και προϊόν κακού marketing.
Και ο Mangold είναι καλός σκηνοθέτης -με πολύ καλό σερί τα τελευταία χρόνια- και ο Ford σε μια από τις σπάνιες στιγμές που ανοίγεται μια παραπάνω στις κάμερες για τα σημερινά του έργα, επαίνεσε την ταινία και το συνεργείο για την δουλειά τους και έβγαλε έναν ενθουσιασμό που δεν τον είχε βγάλει ούτε στο Crystal Skull ούτε στα πρόσφατα Star Wars.
Και το υπόλοιπο cast φυσάει και αν μη τι άλλο θα έχουμε την τελευταία δουλειά του John Williams στον κινηματογράφο -η μουσική του στο Fablemans ήταν καταπληκτική και λειτούργησε πολύ ισορροπημένα, τόσο σαν farewell της συνεργασίας του με τον Spielberg, όσο και σαν αυτόνομη δουλειά για την ταινία.

Ντάξ όπως είπα και αρχικά, εγώ τον Indy τον έχω ψηλά -πιο ψηλά από τα υπόλοιπα franchises εκείνων των χρονών που επίσης αγαπάω πολύ, αλλά δεν με ενδιαφέρουν πλέον οι νέες τους σύγχρονες αναβιώσεις. Δεν μπορώ να αποστασιοποιηθώ απόλυτα -εξου και το κατεβατό- αλλά τουλάχιστον σε ένα μεγάλο βαθμό, που μου επιτρέπει να μην παίρνω τόσο σοβαρά ούτε το Crystall Skull ούτε και το επερχόμενο -αν αποδειχθεί και αυτό μια περιπέτεια της σειράς.
Θα ήθελα όμως να βγει κάτι αξιόλογο, καθώς όπως είπα πολλές φορές ήδη, πλέον δεν ήμαστε στα 00ς και υπάρχει μια μικρή τάση σε κάποια έργα, να γυρίζουν σε πιο παραδοσιακές φόρμες -και να βγαίνουν κερδισμένα.
Αλλά οκ, το trailer δεν μου είπε τίποτα και το logo της Disney εξακολουθεί να με προϊδεάζει για τα χειρότερα…

6 Likes

Eva :heavy_heart_exclamation:

4 Likes

Παντα μου αρεσαν οι 3 σωματοφυλακες…Το trailer φαινεται σουπερ!

Αρονοφσκι
Μπρενταν Φρεηζερ
Σεηντι Σινκ
Χονγκ Τσαου.
Α24

αχαστο.

7 Likes

Ο Μπρένταν εχει το Οσκαρ στο τσεπακι απο τωρα…

Εμένα με προβλημάτισαν οι κριτικές. Κυρίως επειδή στο παρελθόν οι κριτικοί τον έχουν αγαπήσει πολύ το Αρονόφσκι. Μου αρέσει βέβαια που άρχισε να φεύγει από τις θρησκευτικές του αναζητήσεις (δυσκολεύομαι να τις χαρακτηρίζω πνευματικές) των 2 τελευταίων ταινιών του. Το trailer κάπως μελό μου φάνηκε αλλά θα δείξει.

Αν οι κριτικοί έθαψαν ή βρήκαν μέτριο το The Whale, ακόμα μια σφραγίδα ποιότητας

Ισως ευκαιρια για τον Adam Driver να παιξει και σε μια πραγματικα καλη ταινια που να εκτυλισσεται στο διαστημα, μετα το φιασκο με τα Star Wars. Το εχουν γραψει αυτοι που εγραψαν την υπερταινιαρα The Quiet Place.

2 Likes

Ήταν καλός στο Paterson και Marriage Story, ήλπιζα να μείνει σε αυτό το genre μιας και πιστεύω του ταιριάζει περισσότερο.

2 Likes

Πάντα καλός είναι ο Driver εκτος από τα εκτρώματα Star Wars.
Κάνε ρε μλκ Quentin remake το Rambo με αυτόν πρωταγωνιστή όπως ονειρεύεσαι να πέσουν τα τσιμέντα…