Το συγχρονο ροκ;;; εε;;...χμμ

αφορμη για αυτο το θρεντακι ειναι μια συλλογη απο αυτες που βγαζουν τα καλοκαιρια τα καναλια…μια συλλογη που εχει μεσα διαφορα ροκακια εναλλακτικα και ετσι…το μεγκα το δειχνει…σορρυ συνεχιζω παρακατω το ποστ…

αυτο που εχω να πω ειναι…βρε μηπως εχει χαλασει το ροκ;;
τα τελευταια χρονια βλεπω πως ονομαζουμε ροκ ολο και πιο εξημερωμενα και αναλαφρα ακουσματα…πολλα τα ονομαζουμε και ως εναλλακτικο ροκ…οκ εναλλακτικο… αλλα σορρυ ρε παιδες…το ροκ απο μονο του δεν ηταν ανεκαθεν το εναλλακτικο ειδος μουσικης…δεν ξερω…μηπως εχει κατι παει στραβα;;;;; ειναι δυνατον να ονομαζουμε συγκροτηματα οπως οι 3 doors doon η τους dandy warhallw ροκ;; χωρις να λεω οτι ειναι ασχημες μπντες…γενικα πολυ ευκολα ονομαζουμε μια μπαντα ροκ επειδη εχι ηλεκτρικη κιθρα στη μουσικη της…
ρε τοσο ανωδυνο εχει γινει το ροκ;;;
θα μου πειτε μια ονομασια ειναι ολη…αλλα σορρυ ρε…πειτε το καπως αλλιως…

Δυστυχως αυτο συμβαινει… Λογους δεν ξερω… Καποτε ηταν μοδα, μπορει να θελουν να ξαναγινει… Πραγματικα δεν ξερω…

Μμμμ…μαλλον εχεις δικιο…φιλαρακο μου!!!

Εδώ βγάλαν τους Green Day punk-ιδες,τι περιμένεις?Κοίτα,έτσι πάνε τα πράγματα,δεν είναι το τι υσχιει αλλά το τι μπορείς να αποδείξεις οτι υσχίει.Αφού δεν μπορεί κανείς να αποδείξει στον κάθε άσχετο ότι π.χ. οι 3 Doors Down δεν είναι αρκετά σκληροί ας πούμε για να τους λές ροκ,τι μπορείς να κάνεις?Εμπορικότητα…το να έχεις εύπεπτα τραγούδια με δήθεν επαναστατικό προφίλ είναι κάτι πολύ κερδοφόρο θεωριτηκά.

Συμφωνω με τον rocking monster.

Δυστηχως αυτο εχει γινει αν και τις περισσοτερες φορες μερικα συγκροτηματα αυτοονομαζονται ροκ επειδη ετσι λεει η μοδα.

συμφωνώ με όσα έχουν πει τα παιδιά,απλά με την ταμπέλα του ρόκ προσπάθούν να βγάλουν μία δυναμική και μία μαγεία που μόνο ή ίδια η ροκ μουσική δίνει και όχι οι ταμπέλες…

Tα θελεις και τα λες αυτα η σου ερχονται αυθορμητα ?

Ωπα ρε ροκοπατερες ολοι σας που θα σωσετε το ροκ !!! Θα σκισετε κανενα καλτσονι σκληροι και ατιθασοι αντρακλες…

ΠΟΛΛΗ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΠΕΣΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ :lol:

Συνεχιστε να μαθουμε κι εμεις οι ασχετοι λιγα για το ροκ . Damn i gotta be a macho man to listen to rock. I’m such a whimp :lol: :lol: :lol:

Ωπ, αποκτήσαμε ορισμό του τι σημαίνει rock και δεν το έμαθα?? Nice…

Τέσπα, υπάρχουν 2 είδη μουσικής:

-Αυτή που μας αρέσει
-Αυτή που δε μας αρέσει (αλλά δεν την κατακρίνουμε γιατί μπορεί στο μέλλον να την εντάξουμε στην πρωτη κατηγορία)

P.S. Τώρα βαφτίζουμε rock τους 3 doors down που είναι πολύ soft (παρεπιπτόντως το Kryptonite κομματάρα)… Να μαντέψω δεν έχετε ακούσει πχ Yes (και αυτούς rock τους αποκαλούμε-όχι ότι τίθεται θέμα σύγκρισης)

Ροκ δε σημαίνει απαραίτητα παραμόρφωση στις κιθάρες, διπλομποτιές και ατελείωτα σόλο u know. Ό,τι δεν αλλάζει, είναι καταδικασμένο να μαραζώσει και να μπει στο μουσείο της ιστορίας της μουσικής.

Είναι λοιπόν πολύ “soft” συγκρότημα οι Radiohead?

Πέραν τούτου, αν συγκροτήματα τύπου Green Day αποτελέσουν το εφαλτήριο για όσους δε γνωρίζουν για να ψάξουν την punk μουσική, και δε μείνουν σε αυτό και μόνο, τότε μάλλον καλό κάνουν, είναι το αντίστοιχο των Offspring την προηγούμενη δεκαετία… Αν πάλι κάποιος μείνει εκεί, πολύ απλά δε τον ενδιαφέρει η πανκ μουσική, η οποία φυσικά δεν περιμένει να την αντιπροσωπεύσουν οι Green Day.

Οι 3 Doors Down μου αρέσουν, όσα έχω ακούσει μέχρι τώρα. Και έχουν και πολύ καλύτερα κομμάτια απο το Kryptonite.

Εμένα δεν μου αρέσουν οι 3 Doors Down, αλλά από περιέργεια, όσοι θεωρούν ότι δεν είναι rock Πως θα χαρακτήριζαν τους Beatles? :-k

σωστός:wink:
ρε,ξεκολλάτε με τις ταμπέλες

Την ηλεκτρικη κιθαρα την εχουν ξεφτιλησει. Μεχρι και στο J’ et aime εχουν… Και στο site της Fender, λεει πως η Shakira εχει μια ροζ Munstag, την εχει στολισει με διαμαντια#-o . [SIZE=“4”]ΕΛΕΟΟΟΣ[/SIZE]

shakira:respect:

Και να υποθέσω ότι η ηλ. κιθάρα είναι Ιερή και συμβολίζει την επαναστατικότητα και τον αγνό χαρατήρα της rock που έχει χαθεί πια…
Με τα drums τι γίνεται??

Sorry για το ειρωνικό ύφος, έτσι μου βγήκε :stuck_out_tongue:

Α και Shakira=Godess… Όποιος πει αρνητικό θα έχει να κάνει μαζί μου!!!

Δεν ειπα κατι αρνητικο. Αλλα μη μου πεις οτι ξερει να παιζει και κιθαρα. Εγω παντως αν ημουν ο Fender, θα ξενιτευομουν απο την ντροπη, αν μαθαινα οτι η Shakira πηρε κιθαρα της εταιριας μου, και την εκανε…κουκλοσπιτο

Η (ΘΕΑ) Shakira γράφει μόνη της τα περισσότερα τραγούδια της, οπότε υποθέτω ότι ξέρει :wink:

Εννοω οτι δεν ειναι και κανενας Guitar Hero. Εγω που ειμαι καθαρα rock believer εχω κιθαρα Dean, και η Shakira εχει ολοκληρη Fender Munstang!

That’s life man… κι εγώ έχω μια Tanglewood

Καλά ντε,μια άποψη είπα:lol:δεν είπα ότι ξέρω και πολλά πράγματα,υπάρχουν άπεροι που έχουν ακούσει χιλιάδες δίσκους παραπάνω,αλλά μπορώ να έχω μια άποψη κι εγώ,οκ?8) :roll:

I hate 3 Doors Down