Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Αν λοιπόν δείτε κανά χρυσαυγίτη στην παραλία, πιάστε τον στο μπίρι μπίρι και πείτε του όλα τα παραπάνω :stuck_out_tongue:

Σαν να μιλάς σε τοίχο θα είναι…

Στην προηγούμενη σελίδα έγραψα ότι πιστεύω ότι αρκετοί νέοι, της γενιάς μας βασικά, είναι “μορφωμένοι” και θέλω να το εξηγήσω λιγάκι, ορμώμενη απ’αυτά που γράφεις. Όλο και περισσότεροι σπουδάζουν ένα αντικείμενο και αποκτούν γνώσεις επ’αυτού, αλλά κατά τα άλλα σε θέματα πολιτικής κλπ κλπ, έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Κι αυτό το έγραψα βλέποντας ότι σ’αυτή τη βλαμμένη κοινωνία που ζούμε υπάρχουν ακόμα καλά μυαλά, αρκετά όμως μένουν αναξιοποίητα.

Όσο αφορά τα άλλα που έγραψες, συμφωνώ σε γενικές γραμμές, αν και οι επαφές μου είναι περιορισμένες, οπότε δε μπορώ κρίνω με ποσοστό. Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι είμαστε πάρα πολύ πίσω, μας λείπει το τακτ, η ευγένεια, νομίζουμε ότι είμαστε οι καλύτεροι και δεν είμαστε τίποτ’άλλο παρά μηδενικά που ακολουθούμε τάσεις και μόδες κατά τα άλλα όμως θεωρούμε τους εαυτούς μας “μοναδικούς” και τους άλλους “μαλάκες”. Είμαστε αυτοί που βρίζουμε τους τουρίστες που έρχονται και αφήνουν τα λεφτά τους εδώ, πιστεύοντας ότι είναι πολύ βλάκες (κι εμείς πολύ έξυπνοι) για να το αντιληφθούν. Και άλλα πολλά σίγουρα.

Είμαι ρατσίστρια και μικρόψυχη με όποιον με κάνει να αισθάνομαι άνθρωπος δεύτερης κατηγορίας. Είμαι και δε μετανιώνω στο ελάχιστο γι’ αυτό. :stuck_out_tongue:

Σωστός.

Αυτό το περίμενα. Μη μπαίνουμε στο τριπάκι, όμως, να κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις. Οι οπαδοί τέτοιων συμπεριφορών και ιδεών, αν κρίνω και απ’τις ηλικίες που τις υποστηρίζουν, είναι άτομα ελλειπής μόρφωσης και παιδείας - συνήθως, γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις δυστυχώς. Οι ρατσιστές δεν είναι απαραιτήτως κομματικά/ιδεολογικά χρωματισμένοι, είναι παντού, ζουν ανάμεσά μας και είναι η πλειοψηφία. Ο ρατσισμός είναι ποικιλόμορφος και απαντάται σε όλες τις κοινωνίες.

Αυτος που συγκεντρωνει μερικα μονο απο τα παραπανω χαρακτηριστικα προφανως δεν θεωρει οτι κανει κατι λαθος (λεγεται συνειδητοποιηση και λειπει απο την πλειοψηφια) οποτε και να του τα πεις το πολυ-πολυ να καταληξεις να παιξεις φαπες. Δε μιλησα ομως συγκεκριμενα για χρ/αυγιτες γιατι δε νομιζω οτι ειναι το 85% των ανθρωπων, ευτυχως δηλαδη, αν και ετσι οπως παμε εκει μπορει να καταληξουμε.

Το αυτο.

Ο αγαπημενος μου τυπος ελληνα ειναι αυτος που εχει 700 ευρω κινητο και δεν εχει να βαλει καρτα! Απλα τους λατρευω!

Αυτοαφοπλίζεστε με αυτή τη νοοτροπία. Όλοι οι άνθρωποι έχουν μια άλφα αντίληψη, προσπάθησε εσύ να εξηγήσεις σε 100 μαλάκες μερικά πράγματα και ίσως ένας από αυτούς θα καταλάβει. Την επόμενη φορά θα έχεις να αντιμετωπίσεις 99 μαλάκες. Πώς εγώ τώρα κάθομαι και εξηγώ ότι η αδιαφορία είναι η πιο χοντρή μαλακία που μπορείς να κάνεις? Δεν χρειάζετε να καταλήξεις στις φάπες, και δεν χρειάζεται να πάς σε χρυσαυγίτες να αλλάξεις μυαλά, ασχολήσου με τους συγγενείς σου/φίλους/γνωστούς πρώτα που θα πιάσουν πιο εύκολα τόπο τα λόγια σου ίσως.

Φανταζομαι η λεξη εγωισμος ξερεις τι σημαινει. Επειδη καποτε εκανα προσπαθειες, οταν αντιληφθηκα σε τι περιβαλλον ζω, πρεπει να σου πω οτι απο τετοιες κουβεντες μονο τσακωμος μπορει να βγει. Πηγαινε εσυ και πες στον αλλον οτι αυτο που κανεις/λες/σκεφτεσαι ειναι λαθος κι αμα το καταλαβει ελα να μου τρυπησεις τη μυτη.Οι καλοι, ευγενικοι και ευφυεις ανθρωποι σπανιζουν. Πλεον δε λεω τιποτα σε κανεναν και απλα απομακρυνα τα ατομα που συγκεντρωνουν τα αρνητικα που πραγματικα ειναι αφορητα. Αυτα για φιλους και παρεες γιατι τους συγγενεις οπως ειπε και ενας σοφος, δεν τους διαλεγεις. Οποτε ο καθεις τη μαλακια του και μενα στα @@ μου αρκει να μη μου κανει ζημια.

P.S. Στα παραπανω χαρακτηριστικα ξεχασα την αλαζονεια και τον ναρκισσισμο (ολοι οι μαιντανοι στα social media).