Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Τι πιστευετε για τους ανθρώπους αυτής της χώρας?Τι είναι το πιο κοινό χαρακτηριστικό όσων ζούν στην ελλάδα?

Μιζεροι,περηφανοι,εγωιστες.

1)Μιζερια
2)Εγωισμος οσο δεν παει
3)Εθνικοφροσυνη

Δεν μου ερχονται αλλα τωρα… Να πω πως δεν ειμαστε ολοι ετσι ομως, σε καθε χωρα υπαρχουν καλοι και κακοι…

Και το σημαντικοτερο που ξεχασα: ειμαστε της τελευταιας στιγμης…

Ενοείτε αυτό…βασικά η έμνευση άρχισε ύστερα από μια κουβέντα με φίλη για το αν οι έλληνες είναι μαμάκηδες ή όχι,μιλόντας σε ένα ποσοστό.Και όταν τελίωσε έμεινα να σκέφτομαι για το τι χαρακτηρίζει στερεοτυπικά τους κατοίκους της χώρας τούτης.

Την εθνυκοφρωσύνη την ενοείς ως αρνητικό?Εθνικισμό ας πούμε?Ή το αντίθετο?

Γενικευσεις δεν κανω αλλα πολλοι Ελληνες αμα πεις κατι για την Ελλαδα, πεφτουν πανω σου… Σε μενα αυτο συμβαινει τουλαχιστον:p Μπορει να ειναι και η ιδεα μου ετσι? Για παραδειγμα, τοτε στη πορεια που καηκε το φυλακιο, βγαιναν ολοι και λεγανε “α, καινε το μνημειο, δεν εχουν ιερο και οσιο” και διαφορα αλλα… Προσωπικη αποψη ειναι αυτο…

+1 συμφωνώ

Με εκνευρίζουν αφάνταστα οι εθνικόφρονες και εκείνοι που καυχιούνται συνέχεια για το πόσο “πολιτισμένος και ανώτερος λαός” είναι και πετάνε έξυπνα του τύπου “όταν οι άλλοι μαζεύανε βελανίδια απο τα δέντρα εμείς χτίζαμε παρθενώνες”. Όπα ρε φίλε, άραξε, ποιοί “εμείς”? Συμμετείχες και συ στο χτίσιμο της Ακρόπολης? Ή παρακολουθούσες ζωντανά τις τραγωδίες του Σοφοκλή, βιώνοντας την κάθαρση στο τέλος?

Και συνήθως όσοι λένε κάτι τέτοια έχουν απόλυτη άγνοια της ιστορίας (της δικής τους και των άλλων λαών) ή ακόμα χειρότερα, έχουν ημιμάθεια, γνωρίζουν λίγα και μένουν εκεί. Και ενώ περηφανεύονται για τους “προγόνους” τους ζούνε μια ζωή πηγαίνοντας στα σκυλάδικα, κάνοντας ρουφιανιές, καίγοντας τα δάση, γλύφοντας για μια θέση, βλέποντας σκουπίδια στην TV, αδιαφορώντας για τα πάντα. Και μπερδεύουν την ηλιθιότητα με τη διασκέδαση, και τη βλακεία του καθένα τη λένε μαγκιά (είναι μάγκας αυτός που τρέχει με το αμάξι του σε μεγάλο κεντρικό δρόμο και τους προσπερνάει όλους, αδιαφορώντας μήπως χτυπήσει κανέναν… είναι μάγκας αυτός που πετάει τα σκουπίδια του όπου νά ναι ενώ ο κάδος σκουπιδιών είναι 2 μέτρα πιο πέρα).

Αυτοί οι Έλληνες μου τη σπάνε.

+1000 κάτι τέτοιους θα τους δείς να τριγυρνάνε με κανά βιβλίο του Πλεύρη για να το παίξουν ψαγμένοι…μλκες

Και φυσικά κανένα μνημείο δε κάηκε… στο φυλάκιο ήταν που έβαλαν φωτιά, τη σκοπιά. Δε θα γούσταρα να έβλεπα το μνημείο να καίγεται (αν και θα το καταλάβαινα…). Ωστόσο ποτέ κανένα μνημείο δεν πήρε φωτιά… Αλλά τα ΜΜΕ εκεί. “Βαλανε φωτιά στο μνημείο, στο μνημείο…”. Οι κακοί αυτοί άνθρωποι. Και να οι αναλύσεις για το “ποιοί είναι αυτοί οι γνωστοί-άγνωστοι” και “τι κάνει η αστυνομία” κλπ. Και τις πορείες τις είχαν γραμμένες στα @ρχίδι@ τους. Πάντα έτσι δεν ήταν όμως? Πως τα παρουσιάζουν…

για το πουτσο καβαλα ειμαστε…ξερολες…εχουμε και καλα φυσικα αλλα τα επισκιαζει πιστευω ολα ο εγωισμος και ο σταρχιδισμος μας…

Φυσικα και δεν καηκε το μνημειο… Αλλα βλεπεις δεν συνεφερε τον καθε Πρετεντερη…

Ον τοπικ: Πολλοι Ελληνες εχουν τη κ@βλα να βγουν στη τηλεοραση… Σα τους Αμερικανους εχουμε γινει…

Το κοινο χαρακτηριστικο μας ειναι οτι τα κανουμε ολα την τελευταια στιγμη αλλα μας βγαινει και σε καλο μερικες φορες.

Tα περίφημα 15 λεπτά δημοσιότητας που έλεγε ο Άντυ Γουόρχολ.

Και να ήμασταν μόνο σε αυτό σαν τους Αμερικάνους. Και κατα τ’ άλλα τους θάβουμε.

[SIZE=“4”]ΣΟΥΠΕΡ ΤΟΠΙΚ !!![/SIZE]
¨Ηρθε η ώρα να βγάλω τα απωθημένα μου κ εδώ !!!
Λοιπον, Θεωρώ ότι είμαστε ο χειρότερος λαός που υπάρχει αυτή την στιγμή στον πλανήτη !!! Ναι ναι, βάζω κ τον εαυτό μου μέσα γιατί είναι κάτι το συλλογικό και έχουμε ΟΛΟΙ ευθύνη γι’αυτό! Χωρίς σεβασμό στον συνάνθρωπό μας, χωρίς οικογενειακές αξίες, χωρίς κρίση και βούληση και το σημαντικότερο χωρίς παδεία και εκπάίδευση !!! Ο λαός μας έχει κληρονομήσει όλες τις κακές συνήθειες των άλλων ! Αυτά πρός το παρών, θα επανέλθω.

Αν κρίνω από τον εαυτό μου, πιστεύω ότι οι Έλληνες είναι γαμώ τα άτομα…

Και σοβαρά τώρα, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Έλληνες, τουλάχιστον κανένα πρόβλημα περισσότερο απ’ ό,τι έχω από τους ξένους. :wink:

Έχουμε ισοπεδώσει τα πάντα,τα έχουμε γ****ει όλα.Θα τρίζουν τα κόκκαλα των αρχαίων.Όμως σε μερικά εξακολουθούμε να είμαστε καλοί.Είμαστε περήφανοι σαν λαός,πιστεύω πως αν ο διπλανός μας έχει πρόβλημα ένα μεγάλο ποσοστό θα βοηθήσει.Όχι σαν έξω που κάποιος βγάζει το όπλο,την φυτεύει στον άλλον και οι άλλοι περνάν αδιάφοροι απο δίπλα.Επίσης είμαστε φιλότιμοι,ευδιάθετοι σαν άτομα και φιλόξενοι.

Ε κυριως αυτο. Την εχουμε δει ο εκλεκτος λαος που ειναι ανωτερος ολων, ο λαος που χαρισε τα φωτα του και διαφορες αλλες βλακειες που ξεκινουν απ’το σχολειο. Λες και δεν υπηρχαν Αιγυπτιοι ή Κινεζοι πριν απο μας με σημαντικοτατο πολιτισμο. Ασε που ειμαστε περηφανοι χωρις να γνωριζουμε τιποτα ε. Ειμαστε περηφανοι για Σωκρατη και Πλατωνα χωρις να ξερουμε τι ειπαν, περηφανοι για τον Αριστοτελη μονο και μονο επειδη ηταν ο δασκαλος του Αλεξανδρου κι οχι γιατι θεωρειται ο πολυμαθεστερος αντρας. Δεν γνωριζουμε τον Δημοκριτο, τον Ευδοξο. Γνωριζουμε τον Αρχιμηδη ως τον τρελο που βγηκε γυμνος στον δρομο ,ως εκεινον που εκαιγε τα πλοια των Ρωμαιων κι ειπε μη μου τους κυκλους ταρατε και οχι ως εναν εκ των 3 σπουδαιοτερων μαθηματικων ολων των εποχων. Και στην τελικη, τι σχεση εχεις εσυ ρε Ελληναρα με τον Αριστοτελη και τον Δημοκριτο? Περαν του οτι κατοικησατε στην ιδια χωρα. Εσυ Ελληναρα εισαι κραμα αρχαιου Ελληνα, Σλαβου, Βουλγαρου, Τουρκου, Ρωμαιου, Οστρογοτθου, Βενετου, Νορμανδου και ολων οσων περασαν απο την χωρα αυτη.
Επισης κατι αλλο που μου την σπαει στον Ελληναρα ειναι η απαξιωση των Αμερικανων. Τους οποιους βεβαια μιμουμαστε σε εξευτελιστικο βαθμο. Ασπαζομαστε τον πολιτισμο τους και τους κοροϊδευουμε απο πανω. Θεωρουμε ηλιθιους αυτους που μας εχουν κατακτησει πολιτισμικα και οικονομικα. Δηλαδη εμεις ποσο πιο βλακες θα πρεπει να θεωρουμαστε?
Τελος, οσους θεωρουν οτι το καλο της “πατριδας” ερχεται με το να εισαι νταης στην εξωτερικη πολιτικη, να πουλας μουρη σε Τουρκους και Σκοπιανους κλπ. Σ’αυτους που θεωρουν τον Καρατζαφερη ως πατριωτη και δεν καταλαβαινουν οτι καλο της Ελλαδας ειναι να ευημερουν οι πολιτες της κι οχι να φαινεται εξω οτι ειμαστε και γαμω τις χωρες.

Έλληνας ειναυτός που πάει διακοπές για να γαμήσει, και καταλήγει να βρίζει στα ελληνικά τα ξένα ζευγαράκια που περνάνε από δίπλα του και να γελάει δυνατά με τους φίλους του, ενώ πετάνε πέτρες στην θάλασσα.

Σωστά.

Το γάμησες λίγο και ψόφησε.

Οι συγκεκριμένοι που αναφέρεις όχι μόνο δεν υποστηρίζουν την αρχαία Ελλάδα αλλά υποστηρίζουν, όντας άσχετοι, ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν πούστηδες.
Αυτοί είναι χειρότερα αμερικανάκια…