Αρκάς

Κοκκορας: 26,92%

Γουρούνι: 19,23%

Ισοβίτης: 19,23%

Μοντεχρίστο: 15,38%

Λουκρητία: 11,54%

Καστράτο: 7,69%

Ρε παιδια, την εχετε αδικησει τη Λουκρητια. Κατα τη γνωμη μου λεει τισ πιο επιτυχημενεσ και εξυπνες ατακες απο ολου ς τους αλλους ηρωες

Ισοβίτης: 20%

Μοντεχρίστο: 20%

Γουρούνι: 20%

Λουκρητία: 20%

Κοκκορας: 15%

Καστράτο: 5%

τα σπασα τ μηχανάκια ούτε αυ΄τα δεν ήξεραν τι είμαι …

Ισοβίτης: 21.05%

Καστράτο: 21,05%

Λουκρητία: 15,79%

Μοντεχρήστος: 15,79%

Κόκκορας: 15,79%

Γουρούνι: 10,53%

Σε σχέση με παλιά που ήταν πολύ χαμηλά σε μένα, τώρα Ισοβίτης και Καστράτο έχουν ανέβει

Λουκρητια: 30%
Κοκκορας: 20%
Ισοβιτης, Καστρατο, Γουρουνι: 15%
Μοντεχρηστος: 5%

Απλα αψογο το κειμενο σου…ΜΠΡΑΒΟΟΟΟ!!!

:respect: :bow: :bow: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

Επειδή ρωτήθηκα επιστρέφω

THE DARK AGES - b-sides

Ξυπνάς μέσα μου το ζώο/αταίριαστοι έρωτες :
Κ τα δύο εκδόθηκαν την περίοδο 84-89, δηλαδή παράλληλα με κόκορα κ ισοβίτη. Αποτελούν ίσως την πιο χαλαρή δουλειά του Αρκά, καθώς καταπιάνεται σχεδόν αποκλειστικά με το θέμα του σεξ, αλλά με μια πιο ανάλαφρη διάθεση. Στις σειρές προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα χαρακτηριστικά στοιχεία των ζώων, αλλά στο σύνολό της μπορεί να κριθεί ως πιο μέτρια, καθώς οι χαρακτήρες δεν ήταν δεδομένοι, οι ιστορίες δεν είχαν συνέχεια κ συνηθέστατα αποτελούνταν από 1 με 2 καρέ. Πιστεύω πως ο Αρκάς την διέκοψε, κατ’αρχάς για να δημιουργήσει στο τέλος της δεκαετίας τη Cappella Sistina του και εν δευτέροις επειδή τα ζώα σταμάτησαν να του δίνουν πολύ υλικό για περαιτέρω ανάλυση.

Ο Παντελής κ το λιοντάρι: Προσωπικά είναι το μοναδικό που έχω διαβάσει μόνο τρεις φορές. Αποτελεί το πιο πολιτικό του κόμικ, με τα εργασιακά θέματα σε πρώτο πλάνο κ πιστεύετε πως συνδυάζεται με το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού κ τις γενικότερες αλλαγές στα εργασιακά σκηνικά στα 80s σε Ελλάδα κ εξωτερικό. Ο ΠΑντελής είναι ένα άτομο, γρανάζι του συστήματος, που προσπαθεί να σπάσει τα δεσμά του, με το λιοντάρι να τον στηρίζει. Δημιουργήθηκε κ αυτό παράλληλα, δεν έφτιξε ποτέ καλούς δεύτερους χαρακτήρες κ ως εκ τούτου κόπηκε. Τα χαρακτηριστικά των ζώων παίζουν κ εδώ σημαντικό ρόλο κ έτσι σε συνδυασμό με τις παραπάνω σειρές, δημιούργησαν μια διάχυση των αστείων που τελικά έληξε κ την σειρά.

Μετά την καταστροφή:
Άλλο ένα πολιτικό/υπαρξιακό κόμικ του maitre στο οποίο δύο πολιτισμοί συγκρούονται μετά το τέλος του κόσμου. Κακό δεν είναι, έχει μια έντονη δυναμική, αλλά η παντελής απουσία δεύτερων χαρακτήρων (που ουσιαστικά καθορίζουν τελικά κ το προσδόκιμο όριο ζωής της κάθε σειράς) το οδήγησε στο τέλος. Δύο μόνο χαρακτήρες δυστυχώς δεν μπορούσαν να τραβήξουν για πολύ την ιστορία κ η φύση του θέματος έκανε ιδιαίτερα δύσκολη την ύπαρξη άλλων…

Οι τρεις παραπάνω σειρές πιστεύω ότι έπεσαν θύματα τόσο του κόκορα όσο και του ισοβίτη. Από την μια υπήρξαν ίσως πολύ απλοικές(κ έτσι ο Αρκάς ξενέρωσε) κ από την άλλη η θεματική τους δεν ξεχάστηκε από τον δημιουργό, αλλά αναλύθηκε ιδιαίτερα σε επόμενες δουλειές του. Η προσπάθεια εξεύρεσης της φόρμας του Ισοβίτη (που μετά κράτησε) είναι εμφανής, όπως εμφανές ήταν το γεγονός ότι οι ιστορίες χωρίς σύνδεση κ χωρίς δεύτερους χαρακτήρες έχαναν πολύ…

Βγήκα άνετα Καστράτο 33,33%… Είναι καλό ή κακό?

Γενικότερα δεν μου αρέσουν τα κόμικς.Δεν είναι εξαίρεση ο Αρκάς που δεν μου λέει τίποτε το ιδιαίτερο και σπανιότατα αν πέσει κάτι στα χέρια μου,μπορεί και να το διαβάσω.

Το γαμάτο με αυτό το τεστ είναι πως δεν υπάρχει καλό ή κακό, όλα χάλια είναι! :smiley: Ειδικά αν διαβάσεις τα σχόλια σε κάθε ζώο! :lol:

8O 8O 8O

ΟΛΑ ειναι φοβερα !!

Όλα έχουν ποιοτικό χιούμορ αλλά αγαπημένη μου σειρά είναι η Ζωή Μετά, μετά έρχονται οι Χαμηλές Πτήσεις, ο Ισοβίτης και ο Καστράτο…

Α, και τα Πειραματόζωα! Γελάς απίστευτα!

εννοειτε χαμηλες πτησεις

Δεν εννοουμε τιποτα απολυτως και απορω πως συμπερανες κατι τετοιο…

Κοκκορας 25%

Ψάχνω να κατεβάσω κανά άλμπουμ του στα αγγλικά που λέτε και δεν βρίσκω. Όποιος βρει κερδίζει πίπα. Χειροποίητη από ξύλο φίνο!

Καστρατο for ever… Αγαπαω τη Λουκριτια, ωρες ωρες νομιζω οτι μοιαζουμε πραγματικα…:smiley: :smiley: :smiley:

Θα προτιμούσα να μην ποστάρεις ποτέ φωτό σου σε αυτή την περίπτωση.

δεν εννοω εμφανισιακα βρε… :stuck_out_tongue:

ετσι κ αλλιως, εχω ποσταρει…:stuck_out_tongue: