Μουσικες αναζητησεις

γεια χαρα παιδια! :slight_smile:

ψαχνω να βρω καμια μπαντα, παρομοιου στυλ με Manowar, Firewind (, Iron Maiden)…

ακουω προτασεις γιατι τα εχω λιωσει τα CD τους!

χμ. δηλαδη λες γενικα για heavy 80’ς/κλασσικο ήχο.

θα ελεγα να κοιταξεις για κλασσικα γκρουπ/αξιες στο χωρο.

helloween, savatage, judas priest ειναι καποια κλασσικα γκρουπ. τωρα βεβαια δε ξερουμε καν τι εχεις ακουσει, ουτε τι ακριβως προκειται να σου αρεσει. οσοι θελουν πιο “σκληρο” ηχο, ακουνε αμερικανικες μπαντες και οσοι θελουν πιο μελωδικα γκρουπ ειναι οπαδοι του ευρωπαικου ηχου.

δωσε ινφο οταν μπορεις.

helloween εχω ακουσει και δεν μου αρεσαν… :frowning:

(μπορει μερικοι να με αποκαλεσουν ιεροσυλο αλλα τι να κανουμε… :stuck_out_tongue: )

απο τα αλλα δεν εχω ακουσει τιποτα…

θα ψαχτω και θα σου πω…

με ενδιαφερει κατι πολυ κοντα στο στυλ του τελευταιου δισκου των Firewind που πιστευω ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει!

θα σου προτεινω τους ακολουθους δισκους:

Angra - Holy Land

http://www.metal-archives.com/release.php?id=2725

απο Stratovarius τα Visions και Episode

http://www.metal-archives.com/release.php?id=1232

http://www.metal-archives.com/release.php?id=1236

θα σου προτεινα να τσεκαρεις και ενα απο τα Vain Glory Opera, Hellfire Club ή Mandrake των Edguy, αλλα δε ξερω τωρα ποιο θα σου αρεσει

http://www.metal-archives.com/band.php?id=170

λογικα θα σου αρεσει το hellfire club παντως.

¶κου ότι βρείς από CIRITH UNGOL, καθώς και το Black Death των Brocas Helm…

Πάρε το Lightning to the Nations [The White Album] από Diamond Head και τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους.

Δεν ειναι θεμα ιεροσυλιας, απλα προκαλει εντυπωση. Δυσκολο να σου αρεσουν οι Maiden και οχι οι Helloween πρωτης περιοδου. Εχεις ακουσει τα Keeper Of The Seven Keys και Walls To Jericho?

Επισης τσεκαρε Accept, Running Wild, Hammerfall (το ντεμπουτο), Skyclad και τα προσωπικα του Dickinson…

Τι του λες βρε αθεόφοβε? :stuck_out_tongue:

ρε σεις, δειτε πρωτα τι λεει ο ανθρωπος

προφανως θελει κατι μελωδικο, και κατι οχι τοσο 80’ς heavy. αν ακουσει cirith ungol πχ, θα μας παρει με τις πετρες!:lol:

…ασχετως του οτι γαμουν και δερνουν. θεμα γουστου ειναι.

πολλες απαντησεις ρε παιδια!

σας ευχαριστω ολους!

ας βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα…

μιας και ειμαι fan της στρατηγικης “τα κατεβαζω, τα ακουω και αν μου αρεσουν τα αγοραζω” ειπα να ακουσω μερικα απο τα παρακατω προτεινομενα του Angmar…

το Holy Land απο Angra, δεν μου αρεσε :frowning:

αλλα το Episode και ειδικα το Visions απο Stratovarius μου αρεσαν πολυ!

θα τα ξανακουσω οπως και αλλα τραγουδια απο την μπαντα.

το Hellfire Club δεν προλαβα να το ακουσω.

οποτε τα λεγομενα του Sharuman τα προσπερναμε.

θα το ψαξω και αυτο.

ειπα πως τα εχω ακουσει ολα απο Helloween μιας και φιλος μου εχει ολη την δισκογραφια και μου τα φερε μπας και κολλησω και εγω το μικροβιο αλλα δεεεεεεεεεν! :stuck_out_tongue:

οσο για τα προσωπικα του Dickinson, που τα εχω ακουσει ολα, αφου maiden χωρις bruce δεν ειναι maiden ισχυει και το αντριστροφο καθως τα CDs του δεν μου αρεσαν… (προφανως ουτε στον ιδιο για αυτο γυρισε στους Maiden -συμφωνα παντα με την αποψη μου-)

(τεραστιο ποστ!)

:? :? :?

πολυ δυσκολος εισαι αδερφακι μου, τπτ δεν σαρεσει…για δοκιμασε eaten back to life - Cannibal Corpse, μπορει να εισαι γεννημενος για αλλα πραγματα και να μην το ξερς 8)

Eυτυχώς που είσαι Βερολίνο και μάλλον θα βαρεθεί να σε κυνηγήσει:p :lol:

Επειδή οι Manowar είναι η πρώτη μπάντα που ανέφερες, από Manowar τι έχεις ακούσει? Βασικά, ποιο σου άρεσε πιο πολύ?

Βασικά επειδή ακούει Manowar ο sakis_the_fraud είναι γαμώ τα παιδιά. Τέλος.

Λοιπόν. Εσένανε θα σε αρέσουνε πολύ οι Lost Horizon (όπως κι εμένανε δηλαδή). Άκου κι αν δε σ’ αρέσουνε… θα έχω κάνει λάθος εκτίμηση 8O

χαχα ωραίος! Troubled Ways και έτσι! Τι φωνάρα!

Είσαι Βερολίνο Ulver? Θα χρειαστώ τα φώτα σου… :roll:

καλα για το Holy Land δεν ημουν σιγουρος. το πιο πιθανο για σενα παντως θεωρουσα το Hellfire Club, επειδη εχουν αυτο το posero/hard-rock-ο-feeling σε αρκετα κομματια, οπως και οι Firewind… βεβαια οι Edguy επαιξαν πιο νωρις ετσι…

στο λαιβ στο gagarin οταν βγηκε ο Sammet περισσοτερο π.χ. κανας Βach θα λεγες πως ηταν. τιγκα στο poser το image. πιο πολυ απ τα σημερινα ποζερια βασικα.:stuck_out_tongue:

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

το Hellfire Club ΤΑ ΣΠΑΕΙ!

θα κατεβασω και τα αλλα αλμπουμ…

μα καμια σχεση ομως…

δεν μου αρεσε καθολου.

μπηκε στην λιστα…

βασικα τα εχω ακουσει ολα!

εχω και ολα τα live…

τα αγαπημενα μου ειναι το Battle Hymns, Metal Daze, Kings Of Metal αλλα και τα αλλα μια χαρα ειναι!

και αυτο στην λιστα…

μεσα επεσες! :wink: