Θανασης Παπακωνσταντίνου

Τον ειδα χθες στο Θεατρο Πετρας,το οποιο btw ειναι πολυ ομοφος χωρος για,και για αλλη φορα ηταν παρα πολυ καλος.
Χθες ειχε το μεγαλο σχημα με 7-8 μουσικους να τον πλαισιωνουν,ενω οταν τον ειχα δει τον Απριλη στο Πειραια ηταν 3-4 με αποτελεσμα να δωθει βαση στα πιο παλια κομματια του,οποτε επαιξε και 6-7 απτον καταπληκτικο Ελαχιστο Εαυτο,με σιμουν να κερδιζει πολυ λαιβ και Ερωτηση Κρισεως να εχει πολυ δυνατη συμμετοχη κοσμου 8)

Το πρωτο πραγμα που ειπε ο Θανασης ηταν σχετικα με τη περιεργη επιλογη μερας της συναυλιας ηταν οτι ειχε κανονιστει αρκετα πιο πριν την ανακοινωση της απεργιας και οτι μπηκε σε σκεψεις για ακυρωση αλλα θεωρει τη μουσικη αποτυπωση της καταστασης του ανθρωπου και οτι αν φταναμε καποια στιγμη στην εκσταση μεσω της μουσικης,θα ειχαμε κανει αντισταση. 8)

3ωρακι επαιξε,Μυστακιδης κλασσικα θεος,ο ντραμμερ μου αρεσε πολυ και η Ματουλα βελτιωνεται διαρκως.Γενικα με λιγο αλκοολ παραπανω οι συναυλιες του Θαναση ειναι μαστ για οποιον γουσταρει τους δισκους του.Για να μην αναφερω τις ομορφες παρουσιες που ειναι παντα πολλες :smiley:

Ολα τα λεφτα οι ατακες του χτες “Συγνωμη αλλα ειμαστε και λιγο [B]λιαρδα[/B]” ,“σκοτωσα τη Σαρα τωρα σειρα εχει η Μαρα” “οτι ακουσατε να μεινει μεταξυ μας” :lol: :lol:

Ισχυει λεμε ! 8)

Κριμα που δν παιξανε τλκ το “σκουλαρικι” .

μια παλιά συνέντευξή του: http://www.youtube.com/watch?v=nzBJ6Zr9Kd8

Και για να μην ξεχνιόμαστε:

[I]Venus in furs[/I] των Velvet Underground. Δεν αλλάζει τη ζωή η εκτέλεση, είναι υπέροχο κομμάτι όποιος κι αν το παίξει, αλλά

Το τραγούδι παίχτηκε αμέσως μετά το “Ορυχεία” του Θανάση, ο οποίος προλογίζει το συγκεκριμένο ως εξής: “Τα παιδιά θα σας παίξουν τώρα ένα κομμάτι που μοιάζει πάρα πολύ μ’ αυτό. Πάντως δεν το’ χω κλέψει!”

Το ωραίο είναι ότι άκουγα το [I]Ορυχεία[/I], έψαξα κάτι άσχετο μετά στο youtube και τυχαία έπεσα σ’ αυτό. Ακούστε τα το ένα μετά το άλλο. Θυμίζει ίσως το συναίσθημα, αλλά όπως και να 'χει είναι όμορφος συνδυασμός. Βέβαια η βροχή είναι ΕΡΓΟ που ακούς ολόκληρο, όχι μεμονωμένα κομμάτια. [SIZE=“1”](λισενιν ναο)[/SIZE]

[I]Εμφάνιση στην Αθήνα στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο (Λ. Συγγρού 143, Ν. Σμύρνη).[/I]

ΤΙΜΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ 10 ? - Η ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ.

Ώρα έναρξης : Παρασκευή & Σάββατο 22:30 - Κυριακή 21:00

Γυάλινο Μουσικό Θέατρο - Λεωφόρος Συγγρού 143
Πληροφορίες: 210.9315600
Τιμές κατανάλωσης : 5? (μπύρα & κρασί) 7? (ποτό) 9? (ποτό σπέσιαλ)

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ:

*ΓΥΑΛΙΝΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ (11:00π.μ ? 11:00μ.μ.)
*Public : Σύνταγμα, Μαρούσι-The Mall Athens, Αγ. Δημητρίου-Athens Metro Mall, Γλυφάδα , Πειραιάς.

εδώ οι υπόλοιπες ημερομηνίες.

[B][I]19.01.2012 Εμφάνιση στη Λάρισα, στο All alive…[/I][/B]
deckard, ετοιμάσου…δεύτερος γύρος στο all alive :stuck_out_tongue:

Ναι τα έμαθα τα νέα. Υπάρχει χοντρή περίπτωση να μην μπορώ, αλλά δεν πειράζει. όλο και κάπου θα τον πετύχουμε

Συνέντευξη τώρα στο real fm

http://tunein.com/radio/Real-FM-978-s78253/

edit
για όποιον την έχασε
http://ellinofreneia.net/sound.php?id=2816

http://www.novafm106.gr/articles/news/1460-thanassis-papakonstantinou-in-volos

Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2012

Θανάσης Παπακωνσταντίνου - ζωντανά στο Βόλο!

Gold Star concert hall, συγκρότημα Τσαλαπάτα

12 ? προπώληση (από Τρίτη 31.1)

15 ? στο ταμείο

Χθες εβγαλα εισιτηριο κι ετοιμαζομαι για την επομενη Παρασκευη!!!
Η εκτελεση που κανει η μπαντα του στο ‘[B]‘Venus In Furs[/B]’’ των [B]Velvet Undergound[/B] ειναι πολυ καλη.
Nα πω την αμαρτια μου τον καινουριο του δεν τον εχω ακουσει ακομα.Παω να το κανω αμεσα μαλλον!!!
Mud,ετοιμασου,ε?

Τελικα ειναι δισκαρα,πραγματικα.Εχει στοιχεια απο πολλα μουσικα ειδη και ταιριαζουν πολυ καλα.Το instrumental ‘‘Φεγγαρος’’ δεν παιζεται.Ο Ορφεας Περιδης,που προσωπικα σχεδον δεν αντεχω,ανταποκρινεται αξιοπρεπως εδω.Γενικα ο δισκος,μπορει να μην ειναι '‘Βραχνος Προφητης’’,αλλα ειναι πιο Θανασικο,απ’οτι το πειραμα με Σαββοπουλο,που εχοντας τους δει μαζι δυο φορες live,θεωρω οτι δεν πολυκολλουσαν,χωρις να ειναι χαλια φυσικα.
Τες πα,το '‘Ελαχιστος Εαυτος’’ ειναι πολυ καλος δισκος!!!

xoxoxo, σε 2 μερες :smiley:

Λοιπον σημερα ο Θανασης Παπ/νου επαιξε στο Βολο και μολις γυρισα.
Ο ατιμος επαιξε κοντα τεσσερις ωρες!!!
Σε αυτες τις τεσσερις ωρες,ηταν ευδιαθετος κι αμηχανος οπως παντα στις επευφημιες του κοινου,μας χαρισε τραγουδια απ’ολες τις κυκλοφοριες του και μας παρουσιασε μια εκπληξη:την απιστευτη Ματουλα Ζαμανη,ενα ευτραφες,κλαρινοβλαχο rock,συμπαθεστατο πλασμα με εξαιρετικη φωνη,απιστευτη ανεση στη σκηνη,κινησεις κορυφαιες και επικοινωνια με το κοινο.
Αλλα…ξεκινησε καπως υποτονικα,το πρωτο μερος ηταν μετριο,η επιλογη των κομματιων στο πρωτο μερος ηταν καπως ατυχης οπως και η σειρα που παιχτηκαν,αλλα το δευτερο μερος ηταν αποθεωση.
Ενα αρνητικο επισης ηταν η απουσια drums και η αντικατασταση τους με ηλεκτρονικα κρουστα και δη ηλεκτρονικο τουμπελεκι.Απαραδεκτο Θαναση!!!
Ο κοσμος πολυ εκδηλωτικος,αναμεσα σε αλλα επικαιρα πολιτικα συνθηματα,καραγκιοζιλικια απο κοινο και μπαντα στο τελος.Να μην τα πολυλογω το ευχαριστηθηκαμε και περασαμε παρα πολυ ωραια!!!

τι περιγραφή ειναι αυτή…:stuck_out_tongue:

και για ξανά, νέες ημερομηνίες

[SPOILER]Τραγούδι : Ματούλα Ζαμάνη
Δημήτρης Μυστακίδης - ακουστική κιθάρα
Φώτης Σιώτας - βιολί, βιόλα, πλήκτρα, τραγούδι
Αντώνης Μαράτος - λαούτο, μπάσο
Σωτήρης Ντούβας ? τύμπανα
Κώστας Παντέλης ? ηλεκτρική κιθάρα
Ανδρέας Πολυζωγόπουλος - τρομπέτα, φλικόρνο
Ηχοληψία : Χρήστος Μέγας

PASSPORT ? ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Καραΐσκου 119 ? Πλατεία Κοραή
Τηλ. κρατήσεων 210. 4296401 / 6940. 558558[/SPOILER]

άντε να κάτσουν όλα όπως θέλω, να τον δω επιτέλους.

O Θανάσης Παπακωνσταντίνου στο Δεύτερο Πρόγραμμα της ΕΡΑ, σήμερα στις 4.

http://tvradio.ert.gr/radio/liveradio/deytero.asp

Συντονιστειτε ρε !! :smiley:

Είσαι ωραίος spawn!!

Κανά μπαγλαμαδάκι στο μανίκι να χει να ρίξει καμιά λάιβ πενιά να γουστάρουμε!!

Σα ξένος, με ταπεινότητα και δέος προσπαθώ να γλιστρήσω στον κόσμο του Θανάση σιγά-σιγά.

Έπειτα από κατάλληλη προτροπή (ευχαριστώ), ξεκίνησα το ταξίδι με τον [B]“Βραχνό Προφήτη”[/B].
Η επιλογή αποδείχθηκε σοφή. Ο δίσκος συγχρονίστηκε απόλυτα με τις τρέχουσες διαθέσεις μου. Με κόλλησε στον τοίχο.
Απανωτά χαστούκια με το παρακάτω σερί :

[B]“Όταν Χαράζει”[/B]

[SPOILER][I]Όταν χαράζει, ο πρώτος στεναγμός
βγαίνει απ’ τα πιο σφιγμένα χείλη.
Σαν πεταλούδα στην κάμαρη πετά
ψάχνοντας άνοιγμα να φύγει.

Αν είσαι μόνος, αν είσαι αδύναμος
η χαραυγή θα σε ξεκάνει.
Έχει το μύρο, έχει τη σιγαλιά,
έχει τον ήλιο τον αλάνη.

Καινούρια μέρα, καινούριος στεναγμός
στις εκβολές του θα προσφέρει
όσα χαθήκαν, όσα ξεχάστηκαν
κι όσα γι’ αυτά κανείς δεν ξέρει.

Πίσω απ’ τους λόφους, πίσω απ’ τα βλέφαρα
υπάρχει τόπος και για σένα.
Χωρίς Βαστίλη, χωρίς ανάθεμα,
χωρίς τα χείλη τα σφιγμένα.[/I][/SPOILER]

[B]“Παλιά Πληγή”[/B]

[SPOILER][I]Βαθιά πληγή, παλιά πληγή
μονάκριβη, δική μου.
Την ξεριζώνω απ’ την καρδιά,
φυτρώνει στην αυλή μου.

Ανθίζει καταχείμωνο
που οι φωνές κοπάζουν,
Έχει τη φυλλωσιά πυκνή
και νύχια που χαράζουν.

Αγαπημένα πρόσωπα,
αγαπημένα μάτια.
Έρχονται σαν τα κύματα
κι αφήνουν κατακάθια.

Μαραίνεται απ’ το γέλιο μου,
πίνει απ’ τα δάκρυά μου.
Έρχεται στις παρέες μου
και κλέβει τη μιλιά μου.

Βαθιά πληγή, παλιά πληγή
πες μου τί να κοιτάξω.
Να μπω σε κόσμο σκοτεινό
ή πάλι ν’ αγκαλιάσω;[/I][/SPOILER]

Πόσο κοφτερή γλώσσα ! Πόσο ποιητικοί στίχοι ! Πόσο όμορφες μελωδίες για να τους ντύσουν !
Υποκλίνομαι στη μεγαλοφυία του. Τελικά ο ντόρος που γίνεται γύρω από το όνομά του (και ίσως ασυναίσθητα να με απωθούσε λίγο) μόνο τυχαίος δεν είναι.
Επίτηδες, δεν είχα διαβάσει τίποτα για το δίσκο πριν τον βάλω να παίξει.
Πρώτη έκπληξη ο Αγγελάκας. Μοναδικός, ξεχώρισε μονομιάς.
Με λίγο προσεκτικότερο αυτί, οι κιθάρες άρχισαν να μού ακούγονται παράξενα οικείες.
“Λες ?” είπα από μέσα μου. Μετά το διάβασα. Ναι ρε, Μπάμπης Παπαδόπουλος. Ο ήχος του έσκασε σα φίλος από τα παλιά. Έξτρα credit οι φοβερές ενορχηστρώσεις τις οποίες έχει επιμεληθεί ο ίδιος.
Και βέβαια η Λιζέτα Καλημέρη (άλλη έκπληξη για προσωπικούς λόγους) αφήνει το στίγμα της με μια εξαιρετική ερμηνεία στους “Τρείς Ανθούς”.

Χαίρομαι που μπήκα στο αυλάκι.

κυκλοφορεί