Συγκέντρωση στην πλατεία συντάγματος

Δυστοιχως δεν καταφερα να παω λογω δουλειας… {ημουν απογευματινη αυτην την εβδομαδα:(…}
Ελπιζω να γινε Χ α μ ο ς!!!

Αφού υπάρχει και αυτό εδώ το τόπικ ειδικά για τη σημερινή συγκέντρωση, κάνω copy-paste και γράφω τα ίδια που έγραψα και στο θέμα για τις πυρκαγιές…

Έχοντας πάει και γυρίσει απο μια μαζικότατη συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο Σύνταγμα, η οποία λόγω του μη-κομματικού της χαρακτήρα μάζεψε κόσμο απο όλες τις ηλικίες, απο μητέρες με τα μωρά τους ως γιαγιάδες, κόσμο που σε γενικές γραμμές δε βλέπει συχνά κάποιος σε πορείες ας πούμε…

…Αναρωτιέμαι…

Τι να σκεπτόταν ο κόσμος αυτός, όταν έσκαγαν βροντώντας οι χειροβομβίδες κρότου των μπατσικών, μπροστά απο τη Βουλή? Στα καλά του καθουμένου, χωρίς να έχει γίνει κάτι, μόνο και μόνο για να διαλύσουν τη συγκέντρωση? Και πανικοβάλοντας τον κόσμο, που νόμιζε οτι είχαν γίνει εκρήξεις, και έτρεχε φοβισμένος να ξεφύγει? Τα παιδάκια και οι παππούδες?

Τι σκεπτόταν τότε ο μέσος Έλληνας ψηφοφόρος, που είχε δώσει το παρόν στη συγκέντρωση? Και δεν είχε συνηθίσει να πηγαίνει σε πορείες, για να έχει ζήσει ξανά τέτοια σκηνικά?
“Εγώ ήρθα εδώ χωρίς να θέλω να βλάψω κάποιον, ήρθα για να διαμαρτυρηθώ απλά για εκείνο που θεωρώ σωστό, την ανελέητη καταστροφή και τραγωδία των τελευταίων ημερών… Γιατί φοβάμαι, Γιατί τρέχω να ξεφύγω?”…

Τι φοβόμαστε τελικά? Απο ποιούς τρέχουμε να ξεφύγουμε?

ΥΓ - Αφορμή έψαχναν τα μπατσικά για να γίνουν επεισόδια… Κρίμα γι’ αυτούς που δεν έγιναν τελικά. Θα τους είναι πιο δύσκολο τώρα να βρούνε αποδιοπομπαίους τράγους να κατηγορήσουν για τα αίσχη τους…

Ελα ρε φιλε, ημουνα και γω σημερα στη συγκεντρωση αλλα δεν ειδα κατι τετοιο. Ποτε εγινε? Εγω 9 την εκανα γιατι επρεπε να παω στην προπονηση…
Καλα μια ζωη τα ιδια με τους μπατσους, εχουμε συνηθισει πλεον… Αν ειναι οπως τα λες και τελικα δεν καταφεραν να τρομοκρατησουν για αλλη μια φορα τον κοσμο μαλλον θα στεναχωρηθηκε και ο Βυρωνακος…

ΥΓ1: Τελευταια στιγμη καταφεραμε να πεισουμε μια φιλη να μας ακολουθησει γιατι φοβοταν μηπως κανουν κανα ντου οι ματατζιδες και επικρατησει πανικος (συνηθες φαινομενο σε καθε συγκεντρωση-πορεια που “ενοχλει” ακομα και χωρις τον παραμικρο λογο, χωρις την παραμικρη προκληση). Τωρα ποιος τρομοκρατει και ποιος προστατευει τους πολιτες τα εχουμε ξαναπει. Φαντασια να υπαρχει!

ΥΓ2: Αν ολος αυτος ο κοσμος που μαζευτηκε σημερα εκει σκεφτει λιγο ανθρωπινα την ωρα που θα παει να ψηφισει (γιατι ναι, μπορει να το κανει αφου ανθρωπινα σκεφτηκαν οσοι ηταν σημερα εκει) τοτε μπορει και να υπαρχει μια μικρη ελπιδα γι’αυτον τον αμοιρο τοπο, γι’αυτην την καημενη γη…

Πρέπει να ήταν γύρω στις 9 με 9.30 ίσως, κάπου εκεί. Ακούστηκαν κάποιοι πάρα πολύ δυνατοί κρότοι, σαν εκρήξεις, 4-5 συνολικά, και ο κόσμος πανικοβλήθηκε και άρχισε να σπάει. Οι κρότοι έμαθα πως ήταν χειροβομβίδες κρότου, απο εκείνες που έχουν και χρησιμοποιούν οι μπάτσοι, οι οποίοι και τις έριξαν… Ήμουν μπροστά στη Βουλή ακριβώς, πάνω στην Πανεπιστημίου, και τα είδα με τα μάτια μου… Κάτσαμε μισή ώρα ακόμα και φύγαμε, ευτυχώς δεν έγινε κάτι άλλο, υποθέτω πως και στη συνέχεια δεν θα έγινε κάτι…

Θα γίνει όμως? Ο κόσμος που ήρθε στο Σύνταγμα σήμερα, και τόσοι άλλοι, θα καταλάβει επιτέλους πως μία και μοναδική είναι η δύναμη που του έχουν παραχωρήσει σε αυτή την κοινωνία που ζούμε, η ψήφος, ώστε να μη την πετάξει πάλι?..

Μετά όταν εγώ βρίζω την αστυνομία και επιμένω για το ότι ο μόνος λόγος ύπαρξης της είναι η τρομοκράτηση των πολιτών όλοι με κοιτάνε σαν τρελλό…

Προσυπογράφω ellanor και μεταφέρω το highlight της στιγμής: καθώς σκάνε οι απανωτοί κρότοι και προσπαθούμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει, βλέπουμε μια θείτσα (θείτσα τελείως, γιαγιούλα με κλαρωτό φουστάνι) να τρέχει, μιλώντας στο κινητό της και ταυτόχρονα φωνάζοντας: “μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι” !!!

Πάντως ο κόσμος που δεν είχε συνηθίσει σε τέτοια σκηνικά φρίκαρε άσχημα. Μια παρέα από πίσω μας έλεγε τρομαγμένη “τι ήταν αυτό, μολότωφ;” Τελείως αψυχολόγητη και επικίνδυνη κίνηση και πάλι καλά που δε συνεχίστηκε.

“Να στήνουν τα ΜΑΤ έξω από τη Βουλή σε μια ειρηνική/ συμβολική διαδήλωση ξέρουνε, να στείλουνε τις Ειδικές Δυνάμεις να απεγκλωβίσει κανέναν άνθρωπο που κινδυνεύει στην Πελοπόννησο μπας κ σωθεί, δεν ξέρουν!!!”

ΑΙΣΧΟΣ, ΝΤΡΟΠΗ…

Ετσι ειναι δυστυχως…
Οπου θελουν ο Βυρωνακος και το τραγικο επιτελειο του κανουν θαυματα…
Οπου θελουν ομως…

Δεν πειραζει ρε, αφου συμφωνα με την επισημη κυβερνητικη θεση “απλως τσουρουφλιστηκαμε απο μια ασυμμετρη απειλη που υποθαλπτεται απο τον ευρυτερο αντιεξουσιαστικο χωρο”:lol3: :lol3: :lol3:

Τι αλλο θα ακουσω Θεε μου…#-o

Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως σας κανει εντυπωση. Περιμενατε ειρηνικη διαδηλωση χωρις απροκλητη επιθεση. Αληθεια το περιμενατε. Ναι.