Τα θερμά μου συγχαρητήρια

Τις θερμότερες ευχές μου σε όσα παιδιά κατάφεραν να εισαχθούν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ να είστε πάντα γερά χαρούμενα ευτυχισμένα ΄να σας χαίρονται οι γονείς σας να ειναι η ζωή σας γεμάτη απο τέτοιες στιγμές καλό κουράγιο και καλες σπουδές να έχετε η ζωή σας τώρα ξεκινάει πάρτε την στα χέρια σας και μη φοβάτε τίποτε
έχετε τα νιάτα σας και την υγεία σας αυτά και μονο αρκούν.

Σε όσους δεν τα κατάφεραν παιδιά δεν έγινε και κάτι ηρεμήστε και καθίστε να σκεφτείτε τι θα κάνετε απο δω και μπρος οτι έγινε έγινε καλή φώτιση και ο θεος βοηθός

Επίσης επιτρέψτε και για να διακαιολογήσω και τον τίτλο μου ως μάμμυ
Όσοι δεν πέρασαν στις σχολές των πρώτων προτιμήσεων αλλά σε αλλες καλό θα είναι πριν αρχίσουν την γκρίνια αν δεν μου αρέσει δεν ξέρω αν θα πάω κλπ κλπ κλπ γραφτείτε παρακολουθήστε και μετά αποφασίστε ποσο ή αν θα γκρινιάξετε
Όσοι πέρασαν στην σχολή της προτίμησής τους μην σας πιάνει ενθουσιασμος α εγώ μπήκα στο τάδε τμήμα του δείνα πανεπιστημίου και αλλος κανείς δεν έκανε μον΄η μαριώ τον γιάννη έχετε δρόμο μπροστά σας ειναι μακρύς και δύσκολος και καλό θα ήταν να κρατήσετε τον ενθουσιασμό σας για το δρόμο αυτό

Για όλους σας τώρα παιδιά καταφέρατε να μπείτε κάπου δώσατε μια μάχη και την κερδίσατε ο αγώνας συνεχίζεται πράμα που σημαίνει παρακολουθούμε την σχολή μας γνωρίζουμε τους συμφοιτητές μας κάνουμε νέους φίλους πίνουμε καφέδες παίζουμε τάβλια γλείφουμε αλλά με μέτρο τους καθηγητές τους επίκουρους τους λέκτορες τους βοηθούς καμακώνουμε μπουγελώνουμε κανουμε ράνουμε αλλά διαβάζουμε δεν αφήνουμε πολλά για το σεμπτέβριο ή του χρόνου συμμετέχουμε στα κοινά αγωνιζόμαστε για τα αιτήματα σας και τα οποια δικαιώματα μας χωρίς ποτέ να ξεχνάμε τις υποχρεώσεις μας και χωρίς να καταστρέφουμε ξένες περιουσίες αφού τα κατανοήσουμε πρώτα τα αιτήματα και τα διακάιώματα εννοώ και δεν ξεχνάμε να περάσουμε απο τα κλου να πάρουμε κανα δυο ζευγάρια all star για τις πορείες

Όσοι πρέπει να μετακομίσετε μην έχετε παράλογες απαιτήσεις απο τους γονείς σας γιατί δεν τα βρίσκουμε στο δρόμο και η ζωή έχει ακριβύνει πράμα που σημαίνει με σύνεση και μυαλό για να φτάνουν τα λεφτά

Τέλος να θυμάστε ότι το πανεπιστήμιο σας δίνει ένα χαρτί και μπορεί το θέμα να είναι τι γίνεται μετά κλπ κλπ που λέει και ο Κηλαηδόνης αλλά κάνει και κάτι άλλο σας ανοίγει το ρημάδι το μυαλό και σας μαθαίνει να σκέφτεστε αυτό εκμεταλλευτήτε το όσο μπορείτε

Ά να μην ξεχάσω καλή επιτυχία σε όσα παιδιά θα δώσουν φέτος συμπεριλαμβάνομενου και του υιού μου του μονογενή 19000 μορια έχει βάση το ΕΜΠ ας στρώσει κάτω τον κώλο του και να αφήσει το γκότθικ και του χρόνου να γιορτάσουμε περισσότερες επιτυχίες

Σας φιλώ και μην ξεχάσετε να μεταβιβάσετε τις ευχές μου και στους γονείς σας

Το κυριότερο ξέχασα

ΓΡΑΦΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΣΟΥΣ ΣΑΣ ΤΑ ΠΡΗΖΟΥΝ συμπεριλαμβαμένης και εμού

Ε μαμά μπαμπά μία στο φόρουμ είπε να σας πω συγχαρητήρια:!:

:lol2: :lol2: :lol2:

Ευχαριστώ πολύ.:slight_smile:

αυτοί που περάσανε δεν έχουν καμία ανάγκη.
ας αφήσουμε τα συγχαρητήρια λοιπόν,κι ας πούμε σε όσους δεν τα κατάφεραν με την υπόθεση πανελλήνιες,ότι το όλο σκηνικό είναι μια μεγάλη φουσκωμένη απάτη από το σύστημα,από φροντιστήρια κι από κερδοσκόπους που χαρακτηρίζονται εκπαιδευτικοί.
αν υπάρχει κάποιος εδώ που δεν πέρασε και θέλει να ρωτήσει τη γνώμη ενός που ήταν σε παρόμοια θέση πέρσι τέτοια εποχή,ας μου στείλει pm.

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στις σχολές. Και αυτά που λένε για επίπεδο και την διασφάλιση του κλπ. είναι μπαρούφες. Όταν κάποιος πηγαίνει σε μια σχολή που του αρέσει κατά 99% θα την τελειώσει. Και στην τελική εγώ που σκοπεύω να ασχοληθώ με τεχνολογία και προγραμματισμό (η άλλη διέξοδος της χολής που πέρασα δεν με ενδιαφέρει) για ποιόν λόγο έπρεπε να μάθω ΑΟΔΕ ?[-X
(Αν και δεν πέρασα στην πρώτη μου επιλογή, όπου και πάλι δεν θα μου χρειάζονταν καθώς δεν έχω σκοπό στη ζωή μου να ασχοληθώ με οικονομικά ούτε οραματίζομαι να κάνω το αφεντικό στους άλλους).

Τι λες ρε φιλαράκο? Έτσι είναι οι σχολές, μπάτε σκύλοι αλέστε να μπαίνει όποιος γουστάρει? Τα προβλήματα που θα προκαλούσε σε μία σχολή η ανεξέλεγκτη εισροή φοιτητών την έχεις σκεφτεί? Άντε μην λέμε ότι θέλουμε.

Εχει ξαναγινει η κουβεντα στο τοπικ για τις πανελληνιες…

με τις υποδομές εδώ,δε γίνεται κάτι τέτοιο.
αν μπορούσαν οι σχολές να δεχτούν όλους τους υποψηφίους κι από κει και πέρα να γινόταν μετά ένα ξεκαθάρισμα σε μαθήματα σχετικής ειδικότητας,τότε ok.
αλλά τώρα στην Ελλάδα,οι πανελλήνιες είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να γίνει.
σηκώνει βέβαια τεράστιες βελτιώσεις το όλο θέμα…ειδικά για τη διόρθωση των γραπτών…

Θεωρητικα ολα ωραια ειναι nihilist.:wink: Το χουμε ξανασυζητησει το θεμα με την εισαγωγη στις σχολες και προσωπικα εχω εκφρασει την αποψη μου για το τωρινο συστημα το οποιο θεωρω σχετικα ικανοποιητικο.

Εφόσον ο καθένας πήγαινε στην σχολή που τον ενδιέφερε τότε δεν νομίζω να δημιουργούνταν κάποιο πρόβλημα. ¶λλωστε δεν νομίζω ότι η πλειοψηφία όσων πηγαίνουν στην ιατρική ή στα πολυτεχνεία π.χ. πάνε εκεί γιατί τους ενδιαφέρει το αντικείμενο. Για άλλους λόγους πάνε…
Στο κάτω κάτω, αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή η χρονιά ήταν απλά μια χαμένη χρονιά από την ζωή μου, καθώς σαν άνθρωπος δεν κέρδισα τίποτα από την όλη διαδικασία.

οντως. οι σχολες εχουν καποια στανταρντς συμφωνα με το ποσους μπορει αργοτερα να απορροφησει η αγορα.

αυτο που θα επρεπε να γινει ειναι μια αξιολογηση στους καθηγητες στις σχολες, επειδη τα ακραια φαινομενα δεν ειναι και λιγα… να λεμε και του στραβου το δικιο…

Ολο το Λυκειο καταντησε πλεον μια προετοιμασια για τις εξετασεις…

Στο Πολυτεχνείο της Ξάνθης που πέρασα έχω ακούσει τα χειρότερα λόγια για το καθηγητικό προσωπικό. 'Ατομο που γνωρίζει καλά τα αντικείμενα μου έχει πεί ότι η πλειοψηφία των καθηγητών δεν κάνουν ούτε για τα ΤΕΕ(νυν ΕΠΑ.Λ.) και παίρνουν τις θέσεις χάρη στις γνωριμίες τους…

σκεψου τοτε αν υπηρχε αυτο που λες μια κοινωνια γεματη γιατρους. δηλαδη ναι, οκ καποιοι θα πηγαιναν εκει που θελουν (ασχετως του αν τους αρεσει ή οχι), αλλα στο τελος θα επικρατουσε κοινωνικο χαος. περισσοτερο θα ελεγα πως πρεπει να κοιταξουν το εργασιακο περιβαλλον, καθως και ορισμενα φαινομενα στις σχολες, παρα αυτο. εξ αλλου δε νομιζω οι περισσοτεροι στα 18 τους χρονια να ειναι σιγουροι πως ξερουν τι δουλεια επιθυμουν να κανουν για το υπολοιπο της ζωης τους.

Ούτε καν…

Βρε παιδιά το θέμα το έχουμε συζητήσει και σε άλλο thread. Αν θέλετε μπορείτε να το συνεχίσετε εκεί :slight_smile:

Πεστα αρχηγε γιατι εμενα δεν με ακουσαν…

βασικα στην αθηνα υπαρχει το φαινομενο τσεκουρι. ξερω παραδειγμα ατομου που καθε φορα εγραφε ολο και καλυτερα σε ενα μαθημα. οι βαθμολογιες ομως επεφταν π.χ. 4, 3, 2, 1.

μιλαμε για αστεια σκηνικα.

αυτός είναι αρχηγός,εσύ τι είσαι?:-k