Ναρκωτικά

Επειδή έχω ακούσει διάφορες κακίες για τους μεταλλάδες-πρεζόνια από άτομα εκτός του ροκ κύκλου και επειδή διάβασα ένα σχετικό βιβλίο (’‘Η διεθνής των ναρκωτικών’’-μάλλον ολοκληρωμενο ρεπορτ μπορεί να χαρακτηριστεί-)τώρα τελευταία βρήκα αφορμή γι αυτό το thread.
Ό,τι θέλετε να πείτε πείτε το εδώ…ελεύθερα!
Όσα φαντάζονται πάντως οι περισσότεροι από μας για το τι γίνεται στους κύκλους των εμπόρων είναι μηδαμινά μπροστα στην πραγματικότητα !

αν εχεις ορεξη για διαβασμα, σου προτεινω απο ελληνικη βιβλιογραφια να διαβασεις απο Κλεάνθη Γριβα τα εξής:

1)Ναρκωτικα και Εξουσια, Εκδοτικη Θεσσαλονικης
2)Πλανητικη Κυριαρχια και Ναρκωτικα, Εκδοσεις Λιβανη

αυτα απο τον πολιτικο στοχαστη Κλεανθη Γριβα

1)Οπιουχα, εξαρτηση και απεξαρτηση, Εκδοσεις Ιανος
2)Κανναβη,Μαριχουανα,Χασις, Εκδοσεις Λιβανη

αυτα απο τον ιατρο Κλεανθη Γριβα.

Και για οσους δεν τον γνωριζουν : Κλεάνθης Γρίβας (1944): Ψυχίατρος, νευρολόγος, διδάκτωρ ψυχιατρικής της Ιατρικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Σπουδές: Ιατρική, Κοινωνιολογία. Τακτικός συνεργάτης πολλών περιοδικών και των εφημερίδων Θεσσαλονίκη (από το 1963) και Ελευθεροτυπία (Αθήνα). Συντάκτης της «Έκθεσης για τα Ναρκωτικά» της Ειδικής Επιτροπής του Ιατρικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης (1986).

Απο εμενα ενα θα σου πω…Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη!!!

Η πραγματικότητα είναι πάρα πολύ άσχημη, δυστυχώς. Απο τη μία τα παιδιά χωρίς όραμα που βρίσκουν διέξοδο στο ψεύτικο καταφύγιο των ναρκωτικών, απο την άλλη εκείνοι που επωφελούνται οικονομικά απο την όλη ιστορία… (και οι δεύτεροι είναι οι πραγματικοί εγκληματίες φυσικά).
Και, για να το πάω ακόμα πιο μακριά, μια κοινωνία που δημιουργεί προνομιούχους και μη, που αρέσκεται στο να αποκλείει τα μέλη της, που αντί να προσπαθεί να τα εντάξει, τα διώχνει, τα πετάει. Στην Ολυμπιάδα του 2004 είχαν φροντίσει να “αδειάσουν” τους δρόμους απο άστεγους, απο πρεζόνια κλπ… Εμ, να μη φαίνεται άσχημη η χώρα στο εξωτερικό. Το θέμα είναι όμως τι κρύβεται κάτω απο το χαλί…

Η ίδια κοινωνία δημιουργεί συστήματα που τα αποκαλεί “σωφρονιστικά”, όπως οι φυλακές, στις οποίες τόσοι και τόσοι χρήστες καταλήγουν για μικροεγκλήματα τους, και απομονώνονται έτσι απο τον υπόλοιπο κόσμο, ενώ παράλληλα στιγματίζονται ανεπανόρθωτα για όλη τους τη ζωή. Τα συστήματα αυτά όμως στο τέλος δεν είναι παρά οργανωμένες μορφές ελέγχου και τίποτα παραπάνω, καθώς ουδείς στην ουσία “γίνεται καλύτερος άνθρωπος” σε μια φυλακή, ή σε κάποιο ψυχιατρείο.

Πάντως εμένα με στεναχωρεί που υπάρχουν νέοι που - έστω απο αφέλεια, έστω απο αδιέξοδο, έστω αν δεν φταίνε οι ίδιοι αν η ζωή και η κοινωνία τους οδήγησε σε αδιέξοδο - αναζητούν τέτοια “λύση”. Όπως επίσης το ότι τα ναρκωτικά σε κάποια φάση συνδέθηκαν με τη ροκ μουσική, και ίσως την “αντίδραση”. Σκεφτείτε μόνο πόσα ονόματα απο την εγχώρια και ξένη ροκ σκηνή έπεσαν θύμα των ναρκωτικών… Τόσο ανάγκη τα είχαν λοιπόν?

:respect: :respect: :respect: :respect:

οπως και να χει, το συνθημα sex drugs & rock ‘n’ roll εχει οχι μονο παλιωσει, αλλα κυριολεκτικα σαπισει. ΙΣΩΣ ευσταθουσαν καποια λεγομενα που κατηγουρουν τους metalheads μονο και μονο επειδη οι ιδιες οι μπαντες το λανσαραν ως συνθημα/κουλτουρα.

παρολα αυτα ζουμε πλεον σε μια εποχη που το ροκ ΔΕΝ ειναι μουσικη της αντιδρασης. οποιος το πιστευει αυτο πρεπει να βλεπει πολλα ντοκυμανταιρ. πλεον αυτο που πασαρουν στον κοσμο ειναι το μοδατο/alternativato και το “ψαγμενιστικο”. ε, πως να το κανουμε, αλλαξαν οι εποχες. παρολα αυτα δε βλεπω κανεναν να κατηγορει ανοικτα την trance μουσικη για speedakia. κι αν το κανουν, δε γινεται σε τοσο ευρεια κλιμακα. οι μεταλλαδες τους μαραναν.

Παντως καλως η κακως τα ναρκωτικα επαιξαν σημαντικο ρολο σε πολλα απο τα μουσικα δημιοργηματα που αγαπαμε. Δεν εννοω οτι τα εγκρινω (το αντιθετο) αλλα ειναι ενα γεγονος…

Ενα καλο παραδειγμα ειναι το αλμπουμ A Deeper Kind Of Slumber των Tiamat. Σχεδον ολα τα τραγουδια εχουν να κανουν με ναρκωτικα και στο τελος ειναι τρομακτικο να καταλαβαινεις ποσο εχουν εισχωρησει στη ζωη του Edlund (του τραγουδιστη)…

Οσο για τα ναρκωτικα γενικα, εννοειται οτι ειμαι αντιθετος. Αλλα ειμαι ακομα πιο αντιθετος στο να φυλακιζονται οι χρηστες…

Αυτο που πρεπει να γινει κατανοητο ειναι οτι τα ναρκωτικα και οι ψυχοτροπες ουσιες (αν θελουμε να ειμαστε σωστοι πρεπει να τα διαχωριζουμε) ειναι αδυνατο να εξαλειφθουν…και ειναι αδυνατο γιατι προκειται για ενα φαινομενο που η αρχη του εντοπιζεται ακομη και στα πρωιμα κοινωνικα μορφωματα του ανθρωπινου πολιτισμου…για να το πουμε πιο απλα ανθρωπος και ουσιες πανε πακετο…Πρεπει ομως να καταλαβουμε οτι η χρηση τους, η εκταση της χρησης τους και ο λογος υπαρξης τους ειναι αμεση συναρτηση της κοινωνικης πραγματικοτητας σε καθε εποχη και της ωριμοτητας του κοινωνικου ιστου…Ετσι στις αρχαιες κοινωνιες (αρχαια Ελλαδα, σαμανοι στην αμερικανικη ηπειρο) η χρηση τους εντοπιζεται ως επι των πλειστων στη θρησκευτικη-και ιδιως στο τελετουργικο κομματι- ζωη των ανθρωπων…Αντιθετως στις μερες μας (και μετα την Βιομηχανικη Επανασταση για να ειμαστε ακριβεις) οι ναρκωτικες ουσιες ιδωμενες υπο το πνευμα της εμπορευματοποιησης, εξελιχθηκαν σε ενα προιον που ακολουθει τους νομους της προσφορας/ζητησης, του κερδους και σε συνδιασμο με την απαγορευση (που κακα τα ψεματα εχει αποτυχει οικτρα καθως δεν χτυπα το προβλημα στη ριζα του αλλα λειτουργει μαλλον σαν ασπιρινη) εχει μετατραπει σε ενα εμπορευματικο φετιχ…Να μην ξεχναμε οτι ακριβως υπο αυτο το καθεστως, τα ναρκωτικα αποτελουν το πιο κερδοφορο παραπροιον της φαρμακοχημικης βιομηχανιας…Τοσο κερδοφορο που μονο με τις αντιστοιχες κερδοφοριες του λεγομενου στρατιωτικοβιομηχανικου συμπλεγματος μπορει να συγκριθει και βεβαια με το εμποριο λευκης σαρκος…Ακομη και εθνικες οικονομιες (βλ. Αφγανισταν, ΦΥΡΟΜ) στηριζονται στο εμποριο ναρκωτικων…Αυτα τα λιγα για αρχη…

ΥΓ. εχω την εντυπωση οτι η χρηση ψυχοτροπων στη μουσικη πρωτοχρησιμοποιηθηκε με την σαμανικη λογικη ης ιεροτελεστιας, απλα καπου χαθηκε το μετρο και ξεπεσε στην αυτοκαταστροφη

Εχω ακουσει οτι στη ροκ, τις ουσιας τις περασανε αλλοι, με σκοπο να καταστρεψουνε αυτο το κινημα, διοτι τοτε περι κινηματος ητανε… Το ροκ ητανε κατι που αντιδρουσε στο κατεστημενο της εποχης τοτε, και πολλοι ηθελαν να το σταματησουν… Βεβαια, ερχεται η απαντηση που λεει οτι αν οι ιδιοι οι μουσικοι δεν θελανε, δεν θα παιρνανε…

Δεν ισχυει αυτο. Και πολλοι μεγαλοι bluesmen εκαναν ναρκωτικα. Και ο Elvis εκανε. Ειναι επακολουθο του να εισαι ροκ-σταρ…

…ή κάθε είδους σταρ κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή σε θέση που (τουλάχιστον κάποια στιγμή) μπορεί να τα χάσεις με αυτά που σου συμβαίνουν, που θέλεις να να δίνεις μια συγκεκριμένη εικόνα, που θέλουν να σε εκμεταλευτούν, που μπορεί να σε κάνει να ψάχνεις “διέξοδο”… σε μια ευάλωτη θέση γενικά. Από κει και πέρα μάλλον είναι θέμα χαρακτήρα, δύναμης… κτλ. Πιστεύω ότι πρέπει να θέλε κυρίως μεγάλη δύναμη για να μην παρασυρθείς όταν όλα γύρω σου μοιάζουν να σε τραβάνε προς τα εκεί.

Μεγαλη δυναμη θελει να τα αρχισεις και να τα κοψεις στο τελος…

Θυμάμαι μια φορά που μια κοπέλα που έκανε χρήση με στμάτησε στο για να ζητήσει χρήματα για να ξεπληρώσει κάποιο στον οποίο χρώσταγε.Επειδή με ενδιαφέρουν αυτά τα θέματα της τα έδωσα καικάθησα και μίλησα μαζί της.Από τα πιο πονεμένα βλέμματα που έχω δεί στη ζωή μου.Σαν να της είχαν ξερηζώσει τη καρδιά.Βασικά τι σαν.ουσιαστικά της την είχαν ξεριζώσει.Το συγκεκριμένο κορίτσι από ότι μου είπε ξεκίνησε στα 14 από περιέργεια.

Δεν ξέρω ποιοι είναι που τα προωθούν ή ποιοι το δείχνουν ακόμη ως μαγκιά,αυτό που ξέρω είναι ότι κανείς δεν αξίζει να πονά τόσο πολύ για κάτι τόσο ηλίθιο όπως είναι αυτό.

o bob marley απο τα ναρκωτικα εζησε τοσο!!!. οταν πεθανε βρηκαν στο κεφαλι του ογκο οσο 2 μπαλακια του ping pong. αν δεν ηταν μαστουρωμενος συνεχεια θα ειχε πεθανει πολυ πιο πριν απο τον πονο αφου πεθαινουν ανθρωποι με ογκο 1 χιλιοστο!!!

Μια φορά που πήγαινα Δάφνη είδα έναν να τραβάει πρέζα μες το αμάξι του. Έννιωσα σκατά…
Εχω δει περιστατικά οπου ο άλλος είναι με τους επιδέσμους τρέμει και το βαποράκι του δίνει εκείνη την στιγμή…
Πώς γίνεται; Πώς αντέχουν; Να βλέπεις κάποιον να είναι έτοιμος να πεθάνει και εσυ να κοιτας να πάρεις λεφτα…

Οι πιο μαλάκες είναι οι μπάτσοι. Κάνουν τις εισαγωγες κλπ. Πιάνουν βαποράκια την επόμενη ημέρα είναι ελέυθεροι. Προφανώς με κάποια ανταμοιβή…

Όπως μαλάκες είναι αυτοι που διοργανώσαν πέρσι το φεστιβαλ νομιμοποιήσης της Κάναβης…
Εμείς οι νέοι πρέπει να μαχώμαστε τα ναρκωτικά όχι να θέλουμε να τα κάνουμε νόμιμα…

Επίσης γαμιούνται συγκροτήματα όπως οι locomondo που προωθούν τα ναρκωτικά…

Γιεα.Και γαμω τα επιχειρηματα.Παρτε ολοι ναρκωτικα,και καρκινο να εχετε,θα ζησετε παραπανω.

Eγώ πιστεύω ότι τα ναρκωτικά προωθούνται έντεχνα από το κράτος, προκειμένου να κοιμίζεται ο κόσμος και να μην διεκδικέι καλύτερες συνθήκες ζωής, αλλά ο καθένας να γίνεται έρμαιο στα χέρια των αφεντικών. Αυτό φαίνεται από το ότι ο κάθε μεγαλέμπορας κυκλοφορεί ελεύθερος, ενώ όσον αφορά τα προγράμματα απεξάρτησης προωθούνται τα προγράμματα υποκατάστασης αν και έχει αποδειχθεί από στατιστικές μελέτες ότι τα “στεγνά” προγράμματα έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας, ενώ υποκατάσταση δεν σημαίνει απεξάρτηση. Αντίθετα τα “στεγνά” προγράμματα λαμβάνουν σχεδόν μηδαμινές χορηγήσεις και εγκαταλείπονται στη μοίρα τους. Έτσι ουσιαστικά έχουμε κοροϊδία. Ακόμα και η ατμόσφαιρα που δημιουργείται δίνει την αίσθηση του “απαγορευμένου καλού”. Το νομοθετικό πλαίσο αντιμετωπίζει τα κέντρα απεξάρτησης σαν ψυχιατρεία ταυτίζοντας έτσι τους χρήστες με τους ψυχοπαθείς, κάτι που σε καμμία περίπτωση δεν ισχύει (έχω γνωρίσει διάφορους χρήστες και ξέρω). Επίσης ο χρήστης διώκεται σαν εγκληματίας και καταλήγει στις φυλακές, όπου στην ουσία βυθίζεται ακόμα περισσότερο σε αυτόν τον λάκκο και ο κάθε έμπορος κυκλοφορεί ελεύθερος…
Όσο για αυτές, τις αηδίες, το ότι κάποιο κοπροκέφαλοι θεωρούν ότι ο καθένας που έχει μακρύ μαλλί είναι και ναρκομανής δεν αξίζει να ασχοληθεί σοβαρά κανείς.

κάπου υπάρχει τόπικ για τα ναρκωτικά…

Κάτι με τίτλο “Αποποινικοποίηση χασίς, Υπέρ ή κατά”

Ψάξτε το, βρείτε το, συνεχίστε εκεί τη συζήτηση και μόλις βρω χρόνο θα σας μεταφέρω τη συζήτηση σας εδώ, σε εκείνο το τόπικ…

Άντε, κάντε και καμιά δουλειά να βοηθήσετε τους moderators που δουλεύουν για την εξεταστική τους :oops: :wink:

Το άλλο μου ακούγεται πιο εξειδικευμένο, αφορά την αποποινικοποίηση του χασίς, εδώ το θέμα είναι γενικότερο απ’ ότι βλέπω. Σα να έχουμε δύο θέματα στη μουσική, ένα που αφορά τους Metallica γενικά, και ένα με θέμα τον αγαπημένο τους δίσκο. Όχι πως έχει και καμία σημασία βέβαια, αν είναι να μεταφερθεί η συζήτηση… αλλά αφού προχωράει σε αυτό το θέμα, ας μείνει όπως έχει, μια που είναι γενικά για τα ναρκωτικά.

Τι λες μωρε??

Ναι ρε, με καθε δισκο μοιραζουν 2 γραμμαρια ηρωινη.