Κονσόλες/Παιχνιδομηχανές

Ποια παιχνιδομηχανή προτιμάτε?Εγώ ψηφίζω Playstation για πολλούς και διάφορους λόγους που βαριέμαι να αναλύσω τώρα…(Ξεκινάω το Hitman:Blood Money σήμερα…:smiley: )Οσοι πιστοί προσέλθετε…(Πείτε και αγαπημένα παιχνίδια…)

Υπάρχει ήδη θέμα,ης διπλούν μάλιστα:lol: :stuck_out_tongue:

Αλλά πάμε απ’ την αρχή.Εγώ ξεκίνησα να παίζω με το NES,τη πρώτη κονσόλα της Nintendo.Ακουλούθησε το Super Nintendo(SNES) και μέχρι τότε δηλωμένος φάν της Nindendo.Όμως,όταν βγήκε το Playstation,αλλάξα στρατόπεδο.Προσωπικός,αν και έχω μείνει στο PS2,θέλω να πάρω κάποια νέα κονσόλα,μιάς και λατρεύω τα παιχνίδια τρόμου,και τώρα που βγαίνει νέο Silent Hill,υπάρχει έκτατη ανάγκη για αυτό.Επειδή λοιπόν η Sony κυκλοφορεί πιο πολλά τέτοια παιχνίδια,ψηφίζω Sony και Playstation απ’ τα καινούργια,και Super Nintendo απ’ τα παλιότερα.

Όσο για αγαπημένα παιχνίδια.

Silent Hill(όλα)
Resident Evil(όλα)
Project Zero(όλα)
Obscure(το πρώτο,δεν έχω παίξει το 2)
Final Fantasy VII
NBA 2K6,2K7
Doom
NBA Jam

και πολλά άλλα…

Εγώ ξεκίνησα με το Atari 2600,μετά πήρα Amstrad 6128,κατόπιν Αmiga 600 αλλά μόλις βγήκε το Playstation έγινα φανατικός με Sony…Πιστευώ γενικώς ότι βγαζει πιο καλούς τίτλους από τις άλλες κονσόλες και πιο πολλούς επίσης…Βεβαια η ωρα του 3 αργεί ακόμα διότι ακόμα είναι δυσβάσταχτο για την τσέπη μας…Οσο για το Silent Hill είναι απλά το καλύτερο παιχνίδι τρόμου για παιχνιδομηχανή που βγήκε ποτέ…:smiley: (Με αποκορύφωμα το 3 πιστεύω…Επίσης το νέο διαφημιστικό της Coca cola θυμίζει έντονα GΤΑ…Mπορεί να είναι και ο προάγγελος του ΙV…)

Ρε καμμενοι ποσα θεματα θελετε;:stuck_out_tongue:
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=1283
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4454

από αυτά,playstation…είχα mega drive,game boy και playstation 1,2…
α ρε χρόνια:(

Atari???Πωωω,σε ζηλεύω.Συμφωνώ για αυτά που λές για το PS,και δυστηχώς η τιμή του είναι υπερβολικά υψηλή,για αυτό και έχει πέσει και σε πωλήσεις-πρώτο είναι το Wii της Nintendo,μετά το Xbox360-.Μάλλον συμβαίνει επειδή είναι υπερφορτομένη απ’ όσο ξέρω η κονσόλα.Τελικά,ή μεταχειρισμένο θα το πάρω,ή θα περιμένω να πέσει πολύ η τιμή.

Όσο για Silent Hill,θα διαφωνήσω,γιατί για εμένα το δεύτερο και το πρώοτ είναι απλά ανίκητα.Καλά,και το 3 β΄βαι είναι απίστευτο.Το The room το χάλασε λίγο,μιάς και δεν πολυταίριαζε,ήταν κάπως κατώτερο του αναμενόμενου.Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις,ήτανε να βγεί και με άλλο τίτλο,τελευταία στιγμή αποφασίστηκε ότι θα βγεί κάτω απ’ την επωνυμία του Silent Hill.

Εδώ το τρέιλερ του νέου παιχνιδιού

Εδώ όμως είναι συγκριση παιχνιδομηχανών…

:wink: :stuck_out_tongue:

Υ.Γ Παρακαλώ να λείπουν τα spam στο topic…:lol: :stuck_out_tongue:

Η επική πορεία όσο αφορά τις κονσόλες για μένα ήταν:

Κάτι μαιμούμες --> Sega Master System (ή σκέτο “SEGA”) στον ξάδερφο μου --> Game Boy --> Game Gear (“τέρμα πια στα μαυρόασπρα παιχνίδια!”) --> SNES (εδώ ήταν που πωρώθηκα για τα καλά) --> Playstation (το απόλυτο).

Και τέρμα. Έμεινα στο Playstation 1. Τώρα για παιχνίδια, όσο έχω χρόνο, PC (όπου το γαμάτο είναι πως μπορώ να βρω και να παίξω ΟΛΑ τα παλιά παιχνίδια που έπαιζα στις κονσόλες!! :smiley: )

είμαστε καμμένοι… :stuck_out_tongue:

Kαι εγώ με Atari ξεκίνησα !! Μετά πήρα την Amiga 500 ιστορική και αυτή! Lemmings , Rick Dangerοus, Loom, Another World, Moonstone… παιχνιδάρες. Τώρα δεν ασχολούμαι με το άθλημα!

@ Davidian:

[SPOILER]
και άλλη μία:

ε τώρα κλαίμε!!!

[/SPOILER]

Ξεκήνησα απο nintendo 64 συνέχισα σε game cube και πλέων λοιόνω με το wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Αλλά ψηφήζω pc λόγω του wow :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Είμαι και εγώ ένας καμμένος…Απο τα 6 μου φάνηκε αυτό όταν κόλλαγα 6ωρα στο PC παίζωντας το πρώτο Wolfenstein στο PC…

Η πορεία μου έχει ως εξής: Κάτι μουφιές-> Mega Drive (στον κολλητό και αν και αποτέλεσε διακαή πόθο μου δεν τα κατάφερα)-> Gameboy-> Gameboy Color-> Playstation-> Playstation 2+ Gamecube-> Nintendo Wii και DS και Xbox 360…

Φυσικά έχω παίξει εντατικά σε φίλους Atari, Neo Geo, Dreamcast, Nintendo 64, Xbox και Playstation 3

Tην κάψα μου την γνωρίζω και συναγωνίζεται επάξια αυτή που έχω με την μουσική… Περισσότερα επί του τόπικ τις προσεχείς ημέρες αφού τώρα έχω διάβασμα:(

Και μετά Halo 3:D :smiley: :smiley:

[SIZE=“4”]PCάρα!!![/SIZE]

Half Life 2, Oblivion, Knights Of The Old Republic 2. Τα αγαπημενα μου…

@ panagiotis

And the best of all…

PC και το ένα και μοναδικό NEED FOR SPEED:D

Πιτσιρικάς έπαιζα από αρχές δημοτικού pc, κυρίως mame και κάτι παιχνίδια με τον donald duck.
Oι πρώτες μου παιχνιδομηχανές ήταν στα μέσα δημοτικού ένα Game Boy και λίγο αργότερα ένα Playstation.
O αδερφός μου αργότερα πήρε και game Boy Color, με το οποίο δεν ασχολήθηκα (εννοείται ότι δεν πολυασχολήθηκα ούτε με τα Advance και DS που πήρε μετά…).
Εγώ τέλος πρώτης γυμνασίου, λίγο καιρό αφ`ότου είχε κυκλοφορήσει είχα πάρει το πρώτο Xbox, λόγω του Halo.

Στη συνέχεια όμως, έκοψα τις κονσόλες, αλλά και τα πολλά παιχνίδια και πλέον παίζω μόνο Football Manager και εξαιρετικά σπάνια κανα mame,ή κανα Gta Vice City και San Andreas γι`αυτό και ψήφισα pc.

Αγαπημένα παιχνίδια :

Tώρα : Football Manager, Tetris, PacMan
Παλιότερα : Super Mario, Warioland, Super Racing Pro-Am, όλα τα Tekken μέχρι και το 3, όλα τα Dead Or Alive μέχρι και ένα που είχε βγει για το παλιό Xbox (το πρώτο αν μετά ακολούθησαν και άλλα), ένα Spiderman, Doom.

Ειδικά το Μanager πάντως είναι ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Το παίζω ανελλιπώς από το παιχνίδι της χρονιάς 2000-2001.

μετάνοιωσα που πήρα xbox, από δω και πέρα pc games…δηλαδή τώρα που θέλω να παίξω το HALO 3τι πρέπει να κάνω να αγοράσω το xbox 360??δεν σφάξανε…

Για μένα το XBOX τα έβγαλε τα λεφτά του στο πολλαπλάσιο… Αλλά τώρα που θέλω να παίξω το Halo 3 μου φαίνεται υπερβολή να πάρω ολόκληρη κονσόλα για ένα παιχνίδι. Από την άλλη είναι η αγαπημένη μου σειρά με διαφορά… Αδιέξοδα!!!:frowning:

συμφωνώ μαζί σου αδιέξοδο , όχι ότι δεν το εφχαριστήθηκα…βλακεία της microsoft να μην είναι έστω τα παλια παιχνίδια συμβατά με την καινούργια κονσόλα…

Η συντριπτική πλειοψηφία είναι, τσέκαρέ το. Αλλά και πάλι, τί να σου κάνει; Αν θες να παίξεις τα παλιά τα παίζεις και στο ΧΒΟΧ. Το θέμα είναι τί γίνεται με το 360. Πχ εγώ έχω σταματήσει να ασχολούμαι σοβαρά με κονσόλες εδώ και μερικά χρόνια, αλλά το Halo 3 πρέπει οπωσδήποτε να το λιώσω. Αλλά για να πάρω Χ360 Halo 3 edition και Halo 3 Legendary edition θέλω γύρω στα 500+ . Και δε θα τα βγάλει τα λεφτά του μόνο για ένα παιχνίδι…

:dunno:

Sega Mega Drive…το μονο που μ’αρεσε με σουπερ Μαριο και βασιλια των λιονταριων…αχ που ναι αυτα τα ξενιαστα χρονια…:frowning: