Συλλήψεις παιδοφίλων στη Γαλλία!

Ξυλο,μαστηγιο…μεχρι θανατου…

Και λιθοβολισμος…ακομη καλυτερα…:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ποσοι τετοιοι θα υπαρχουν αραγε και στην ελλαδα???

ΠΑΡΑ πολλοί, αν σκεφτούμε πόσο ικανή και καταρτισμένη - λέμε και καμιά βλακεία να περάσει η ώρα - είναι η ελληνική αστυνομία!!!..

το πόσοι υπάρχουν δεν είναι θέμα αστυνομίας(Αλλο που είναι ανίκανοι και δεν τους πιάνουν)…Πιο πολύ είναι θέμα κοινωνίας…

Συμφωνώ…κυρίως είναι θέμα του τι πρότυπα αντρικής συμπεριφοράς προβάλλει η κοινωνία αυτή (βλέπε οικογένεια πρωτίστως…)

Ρε τι ακουω για θανατους κλπ. Οι ανθρωποι ειναι αρρωστοι, δεν ειναι δυνατον να μου λετε να τους σκοτωσουμε και να τους πιουμε το αιμα. Μιας και σε αρρωστους ψυχικα δεν πιανει ο εκφοβισμος κι ο παραδειγματισμος, οποιαδηποτε κακομετεχειριση παιδεραστων ειναι ενδειξη ρεβανσισμου. Ωραια, και μετα? Αισθανομαστε καλυτεροι πολιτες αμα τους φαμε τους πουστηδες που βιαζουν παιδακια? Αλλαξαμε τιποτα? Οχι. Χρειαζεται προληψη τετοιων πραξεων και ψυχολογικη υποστηριξη και παρακολουθηση των παιδεραστων. Αλλα σιγα που θα γινει κατι τετοιο…

ναι το θέμα, όπως είπα και εγώ πριν, είναι το γιατί υπάρχουν. Πιστεύω αυτό είναι άξιο συζήτησης, και όχι τι βασανιστήρια θα περάσει κάποιος τέτοιος αν το πιάσουμε!

+Απειρο.
Αλλωστε δεν διαφερουμε και πολυ απο αυτους αν τους κανουμε ολα αυτα που λετε.
Σωστο σωφρονιστικο συστημα θα υπαρξει οταν θα αποικισουμε στον Αρη.

Κι ενας serial killer αρρωστος ειναι, αλλα δεν τον κλεινεις σε ψυχιατρειο…

Και οπως ειπωθηκε, το προβλημα ξεκιναει απο την ιδια την κοινωνια…

Πολύ σωστό!!!

@freedomofrock Το πόσο άρρωστος η όχι είναι ένας δολοφόνος δεν είναι πάντα ξεκάθαρο…Μπόρει να το κάνει και συνειδητά…Αλλα ακόμα και έτσι πρέπει να ερευνηθεί το γιατί…Και ίδια η φυλακή αυτό στον σκοπό πρέπει να έχει…

Αναλογα τα κινητρα, το ψυχολογικο του προφιλ κ.λ.π. Δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα.

Εντάξει, δε νομίζω να τα παίρνετε σοβαρά αυτά που λέμε, έτσι; Νομίζω ότι περισσότερο τα γράψαμε για να εκφράσουμε τα συναισθήματα που μας δημιουργεί μια τέτοια συμπεριφορά… Η παιδεραστία / παιδοφιλία είναι πραγματικά ό,τι πιο άρρωστο έχει να επιδείξει το ανθρώπινο γένος…Χαίρομαι που εστιάζεστε στην πρόληψη και όχι στην τιμωρία…αλλά όταν τέτοιο βδέλυγμα τιμωρείται ως πταίσμα (!!!) στην Ελλάδα, δεν μπορεί παρά να αντιδράς έντονα…

Επιτελους καποιοι μιλησαν σοβαρα για τι θεμα παρα πετωνατς μπινελικια και απαιτωντας το θανατο τους. Βασικα ψυχιατρους θελουν αυτοι γιατι σκοτωντας τους δεν δινεις καμια λυση.

Αυτό μου αρέσει περισσότερο απο όλα! Ψυχικά ασθενείς, εχουν γεμίσει τα ψυχιατρέια με άτομα που θα έπρεπε να σαπίζουν στις φυλακές και όχι να βρίσκονται σε ψυχιατρικές μονάδες. Σε πληροφορώ ότι επειδή έχω εργαστεί σε ψυχιατρείο , έχω να σου δηλώσω πώς τέτοιου είδους άτομα , έξοργίζουν τους πραγματικά ψυχικά ασθενεις (άτομα με διπολικές διαταραχές και τα λοιπά).
Ακόμα πραγματικά πιστέυεις΄πώς με ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή θα επαναφέρεις σε “τάξη” τους (ειρωνικά πάντα το λέω) πάσχοντές από παιδοφιλία; Ειλικρινά δεν το πιστεύω και δεν το συμμερίζομαι.
Και για να πώ κάτι ακόμα και να τελειώνω (γιατι τα πόστ σεντόνια είναι βαρετά) το βλέπω και λιγάκι και από την οπτική γωνία της μάνας καθώς μπορώ να πώ ότι έχω την τιμή να συμμετέχω στην ανατροφή και το μεγάλωμα δυο παιδιών! Και σαν “μάνα” το βασανιστήριο μου φαίνεται πιο συνετή αντιμετώπιση . από την θαλπωρή ένος ψυχιατρικού καταστήματος.
Γνώμη μου!

+1

Εχουμε καταντησει να βαφτιζουμε εγκληματιες ψυχικα ασθενεις για να γλιτωνουν τα ισοβια και για να εχουν μια καλυτερη αντιμετωπιση, με το να αυτοπαρουσιαζονται ως “θυματα” και οχι θυτες…

Ωραια, αντε και πονεσες τον αλλο. Αντε και τον σκοτωσες. Εσυ τι κερδιζεις περα απο λιγα λεπτα αδρεναλινης? Το παιδι σου πισω? Δε νομιζω.
Ψυχοθεραπεια και φαρμακευτικη αγωγη τρελαινουν τον αλλο, προτιμω την υποστηριξη απο ψυχολογους παρα τα ηλεκτροσοκ και τα κρυα ντους των ψυχιατρων. Δεν ξερω αν θα κερδισω κατι, αλλα σιγουρα θα κερδισω περισσοτερα απ’οτι αν ευνουχιζω οποιον πιανω.
Ε και στην τελικη ωρες ωρες μου φαινονται κροκοδειλια δακρυα ολα αυτα περι παιδεραστων οταν η ιδια κοινωνια ωθει τα 12χρονα και 13χρονα κοριτσακια να ντυνονται σα πουτανες και να πηδιουνται αβερτα με 5–6 χρονια μεγαλυτερους, σορρυ κιολα ε. Δεν ειναι σε καμια περιπτωση το ιδιο ο βιασμος ενος μικρου με το πηδημα ενος κοριτσιου σε προεφηβικη ηλικια αλλα…

Εδω εισαι σωστος! Οτι το προβλημα ξεκιναει απο την ιδια την κοινωνια… Και περισσοτερο αδιαφορια βλεπω, μονο αν βγει το θεμα σε καμια Δρουζα κλπ ευαισθητοποιουμαστε… Ευγε μας…

Δεν νομίζω ότι αμφιβάλει κανείς ότι γίνεται αυτό που λές αλλά ο LED δεν μιλούσε για τέτοιες περιπτώσεις…Και αυτά προβλήματα του συστήματος είναι που απλά μεγαλώνουν το πρόβλημα.
Αλλά και οι εγλκηματίες για κάποιο λόγο γίναν αυτοί που είναι…Και αυτοί είναι άρρωστοι κατά κάποιον τρόπο…το να βάλεις κάποιον να σαπίσει σε ένα κελί η να τον σκοτώσεις χωρίς να να μπαίνεις στη ουσια του προβλήματος δεν σώζεις τίποτα…

Ακόμα πραγματικά πιστέυεις΄πώς με ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή θα επαναφέρεις σε “τάξη” τους (ειρωνικά πάντα το λέω) πάσχοντές από παιδοφιλία; Ειλικρινά δεν το πιστεύω και δεν το συμμερίζομαι.
Και για να πώ κάτι ακόμα και να τελειώνω (γιατι τα πόστ σεντόνια είναι βαρετά) το βλέπω και λιγάκι και από την οπτική γωνία της μάνας καθώς μπορώ να πώ ότι έχω την τιμή να συμμετέχω στην ανατροφή και το μεγάλωμα δυο παιδιών! Και σαν “μάνα” το βασανιστήριο μου φαίνεται πιο συνετή αντιμετώπιση . από την θαλπωρή ένος ψυχιατρικού καταστήματος.
Γνώμη μου!

Το να προσπαθησεις να θεραπευσεις μια ζημία που έχει ίδη γίνει δεν είναι συνηθως δυνατόν…Αλλά τουλάχιστον μπορείς να καταλάβεις το γιατί έγινε αυτό…Πάντα υπάρχει καποιος λόγος.Ίσως έτσι να μπορεί να προβλεφθεί η επομενη περίπτωση.Μπορεί να είναι σκληρό για μία μάνα που το παιδί της ήταν θύμα και θέλει ικανοποίηση…Δεν είναι πιο σωστό όμως να σκεφτεις και το επόμενο θυμα και να το εμποδίσεις αν γίνεται και να σώσεις ενά πιθανό μελλοντικό θύμα και θύτη…

Οκ!δεκτό από την μία , απο την άλλη όμως θέλεις να μου πεις ότι αν έρθει και μου τριφτεί ενα 15 χρόνο που μπορεί να είναι δεν ξέρω κι εγω τι (λέω τώρα), αν ενδώσω ή αν εκμεταλευτώ την ευκαιρία ποιος θα φταίει? το πιτσιρίκι ή εγώ που σαν ενηλικας δεν 'εχω το μυαλό να σκεφτώ και τους ηθικούς φραγμούς που αντί να πιάσω το πιτσιρίκι και να του πώ πέντε πράγματα τα οποία, προφανώς , δεν έχει διδαχθεί από το σπίτι του, δράττωμαι της ευκαιρίας και συμπεριφέρομαι αντε να μην πω???
Εννοείται ότι το φταίξιμο είναι του θύτη και όχι του θύματος!

Αν βγεί σε Δρούζα το θέμα τότε θα γ@@@@θει αναποδα απ κει που δεν νοιάζετε κανεισ θα καταλήξουμε μέχρι τα 18 με ποδειέσ και στολές, γιατί ως γνωστόν μετά την προβολή στην TV έρχετε η υπερπροβολή και η υπερβολη …[-X [-X [-X [-X #-o