Το πείραμα της Φιλαδέλφειας

Με αφορμή ένα σχετικό topic με τίτλο “Κι όμως ο χρόνος γυρίζει πίσω” είπα να γράψω κι εγώ για ένα πολύ γνωστό παραφυσικό γεγονός.

Το ?Πείραμα της Φιλαδέλφειας? ή ?Rainbow Project?:

(Τα παρακάτω είναι από πηγές του διαδικτύου σύμφωνα με βιβλία, εφημερίδες και μαρτυρίες ανθρώπων.).

Το πείραμα ήταν μία εργασία του επιστήμονα Dr. Franklin Reno πάνω στη ?Θεωρία των Ενοποιημένων Πεδίων? του Albert Einstein, σύμφωνα με την οποία ενώνονται οι θεμελιώδεις δυνάμεις της φύσης, και είχε την προοπτική να βοηθήσει το Αμερικανικό ναυτικό έτσι ώστε τα πλοία του να μην είναι ανιχνεύσιμα από τα ραντάρ των Ναζί και τις μαγνητικές τους βόμβες.
Περιλάμβανε ένα καταστροφικού τύπου πλοίο (μαζί με το πλήρωμά του) με όνομα ?USS Eldridge?, σφαιρικού σχήματος που ξεπερνούσε τα 90μ. το οποίο χρησιμοποίησε ο Αμερικάνικος Στρατός στο δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο.
Το πείραμα έλαβε χώρα σε ένα λιμάνι της Φιλαδέλφειας και συγκεκριμένα στο ?Philly Naval Yard? τον Οκτώβριο [28] ή τον Αύγουστο [12] του 1943.
Ο Dr. Franklin Reno κατάφερε επιτυχώς να ενώσει το πεδίο της βαρύτητας με αυτό του ηλεκτρομαγνητισμού και σύμφωνα με τα λεγόμενα απήλθαν τα παρακάτω:

ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ, ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ ΚΑΙ
1)ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ NORFOLK ΤΗΣ VIRGINIA ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ?Η
2)ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ
ΕΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΩΡΕΣ ΓΥΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ.

Τα αποτελέσματα του πειράματος ήταν εκ πρώτης όψεως ιδιαίτερα ικανοποιητικά για το πλοίο αλλά όχι και για το πλήρωμά του από το οποίο λέγεται ότι κάποιοι βρέθηκαν καμένοι άλλοι νεκροί και ενωμένοι με σημεία του πλοίου και άλλοι βρέθηκαν ζωντανοί αλλά σε κατάσταση σχιζοφρένιας.
Υπάρχουν βέβαια και πάρα πολλές ακόμα πληροφορίες τις οποίες έχω συλλέξει, όπως ότι το πλοίο έχει μεταφερθεί στην Ελλάδα και μάλιστα στη Σούδα (υπάρχει και φωτογραφία) αλλά πίστεύω ότι έχω καλύψει το μεγαλύερο μέρος της ιστορίας.
Βεβαίως ο Αμερικανικός στρατός και το FBI δε δέχονται τίποτα παρόλες τις συνεχείς μαρτυρίες μέχρι και σήμερα.

Περιμένω απόψεις!

Αυτό το είχα ακούσει, αλλά δε θυμάμαι από που. Τουλάχιστον από τα άλλα δύο μου φαίνεται κάπως πιο “πραγματοποιήσιμο”, χωρίς παρόλα αυτά να είναι κάτι το φυσιολογικό. Γενικά υπάρχει μια δυσπιστία σχετικά με “ταξίδια” στον χρόνο. Και από τη στιγμή που κάνουν τις πάπιες οι μεγάλοι δε θα μπορέσουμε να το εξακριβώσουμε ποτέ.

Nice job!

αυτο,μηπως πρεπει να μεταφερθει στο ποντιουμ?επιπλεον ειναι και ενα πολυ ενδιαφερον θεμα που δεν εχει συζητηθει στο φορουμ και εμενα προσωπικα μου ειχε κεντρισει το ενδιαφερον απο πιο παλια.

Έχω δει παλιά και ένα αφιέρωμα στην ελληνική τηλεόραση (δεν θυμάμαι αν ήταν Χαρδαβέλας ή άλλη εκπομπή).
Το πλοίο πουλήθηκε όντως στο ελληνικό ναυτικό και είναι αφοπλισμένο (και γω στην Σούδα νομίζω αν και δεν θυμάμαι)
Είχε και συνεντεύξεις από Έλληνες που είχαν υπηρετήσει στο πλοίο και έλεγαν ότι είναι στοιχειωμένο και άλλα τέτοια ωραία?
Πάντως το θέμα του χωροχρόνου πρόσφατα έχει γίνει της μόδας με το Lost, το fringe και το flashforward. Όλες σειρές του J.J. Abrams… Τυχαίο;;;;;; :wink: (και έτσι αρχίζει ο κάθε καμένος μια θεωρία συνομωσίας) :p:p

A για αυτό το πείραμα της Φιλαδέλφειας λέτε;

Eγώ νόμισα αρχικά πως αναφερόσασταν στο γνωστό πείραμα της περασμένης δεκαετίας όπου παράγοντας Ελληνικής ποδοσφαιρικής ομάδας “εξαφάνισε” το γήπεδο της ομάδας τάζοντας στους οπαδούς της πως θα εμφανίσει στην θέση του νέο υπερσύγχρονο με εμπορικά κέντρα κλπ. αλλά τελικά δεν εμφάνισε τπτ! :lol::lol:

Λοιπόν, για το πλοίο που συμμετείχε στο πείραμα αυτό που ξέρω δεν είναι πως ήρθε στην Σούδα απλά αλλά καθώς πάλιωσε χαρίστηκε στο Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό στα πλαίσια της στρατιωτικής βοήθειας που έπαιρνε τότε η Ελλάδα από τους Αμερικάνους και εντάχθηκε στον στόλο με το όνομα “Λούης”. Λέγεται πως όταν η ιστορία του πλοίου μαθεύτηκε οι “παλιοί” ναύτες βρήκαν ευκαιρία να ψαρώνουν τους “νέους” διαδίδοντας μία ιστορία για το φάντασμα Αμερικάνου ναύτη που και καλά είχε σκοτωθεί στο πείραμα και εμφανιζόταν στο πλοίο τα βράδια! :smiley:

Πάντως συμφωνώ πως η ιστορία με το ταξίδι στον χρόνο είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα:
Mπορεί κάποιος να με πάει πίσω στο 2004 πριν την έναρξη του Euro όταν το “Ελλάδα πρωταθλήτρια Ευρώπης” πλήρωνε απόδοση 80! :lol::stuck_out_tongue:

ΛΟΟΟΟΟΟΟΛ

μαλλον κατι στραβωσε πολυ ασχημα στο πειραμα και τελικα δεν εμφανιστηκε το καινουριο υπερσυγχρονο γηπεδο.ακομα κοιτανε να δουν τι εφταιξε…:p:p

Exoυμε ξαναγραψει για το πειραμα και σε ενα αλλο θρεντ του ποντιουμ πιο γενικο βεβαια, για διαφορα μυστηρια.
Ειναι ωραιο θεματακι.
Παντως να αναφερω οτι το πλοιο ηρθε στο στολο μας με το ονομα “Λεων”, οχι “Λουης” :p. Γαματος Mule πηγα να πιγω με το νερο μου ρε :lol:

Οσο για τα περιεργα φαινομενα που εμφανιζονται, λενε για κατι σκιες αμερικανων ναυτων στο καταστρωμα του πλοιου, που ενω εκεινοι εξαφανιστηκαν, οι σκιες τους παρεμειναν εκει, για σφραγισμενα με οξυγονοκολληση δωματια στο πλοιο που κανεις δεν εχει προσπαθησει να ανοιξει κλπ.

Πολυ καλο το θεμα…Περιεργο το ‘‘πειραμα’’ που εγινε με τα τραγικα οπως βλεπω αποτελεσματα.Θα το ψαξω λιγο βαθυτερα και εγω.Πολυ ενδιαφερον!

:lol::lol::lol::lol:

Mule είσαι θεός.

Ενδιαφέρον θέμα,και έχουν περάσει τόσα χρόνια και ακόμη να βρεθεί μία άκρη με το τι τελικά έγινε και με το τι προσπαθούσαν να κάνουν.Γιατί αν όντως προσπαθούσαν να κάνουν μία μεταφορά σε κάποια άλλη στιγμή στο χωροχρόνο δεν θα απαιτούταν τεράστιοι εξοπλισμοί και προεργασία πολλών μα πολλών ετών;Δεν ξέρω,απορίες εκφράζω.

ναι έχεις δίκιο.Βέβαια δεν ξέρουμε πόσο καιρό το σχεδίαζαν αυτό το πείραμα

Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση;Πως γίνεται οι αμερικανοί να κατορθώνουν τότε,με λιγοστή σχετικά προετοιμασία κάτι τόσο μεγάλο,και ενώ την σήμερον με τόσα μέσα και σύσσωμη η ανθρωπότητα δεν μπορεί καλά καλά να ξεκινήσει το CERN.Βέβαια εκείνη την εποχή υπήρχε πολύ πιο έντονη μυστικότητα στα πάντα…

ναι και μην ξεχνάς ότι δεν θα έβγαζαν ποτέ κάτι τόσο εύκολα στην επιφάνεια ειδικά το φιάσκο του πειράματος.Είναι σαν να μην υπάρχει για αυτούς:wink:

'Ισως να τρέχαν να προλάβουν και τις εξελίξεις οι Γιάνκηδες,1943 και τότε για όλη την ανθρωπότητα ήταν βέβαιο οτί θα ακολουθήσει τον Β παγκόσμιο μία πιο φρικτή πολεμική αναμέτρηση με την Ε.Σ.Σ.Δ. Κάμμια φορά η πολεμική αγωνία μίας αναμέτρησης ανάμεσα υπερδυνάμεων κάνει την ανάγκη φιλότιμο.Π.χ. παλαιότερα η ανακάλυψη της άκαπνης πυρίτιδας.

Σωστός! Ευχαριστώ για τη διόρθωση. :slight_smile: