Πτώση εξωτερικού σκληρού δίσκου

Καλησπέρα παίδες.

'Εχω ένα Seagate 320gb FreeAgent Desktop o οποίος μου έπεσε στο πάτωμα από το γραφείο που τον είχα ενώ λειτουργούσε και τώρα αν και ανάβει κανονικά δεν αναγνωρίζεται απο τα windows.Τι μπορεί να έχει πάθει και συμφέρει οικονομικά η ανάκτηση δεδομένων?

Εχεις τσεκαρει την θυρα usb του σκληρου να δεις οτι δεν εχει κανενα προβλημα?

Φίλε μου έτσι όπως είναι φτιαγμένος ο Freeagent είναι δύσκολο να ανοίιξω το κουτί και να βγάλω τον εξωτερικό.Αν ανοιχτεί από έναν άσχετο (όπως εμένα) θα χαθεί και η εγγύηση.Μακάρι να είναι η usb μόνο χαλασμένη.

Ειχα ριξει κατω το δισκο του κολλητου μου.
Αναβε κανονικα μετα αλλα ο δισκος ητανε ψοφιος.
τελικα αγορασε αλλο δισκο γιατι αυτος δεν φτιαχνοταν

ακουσε τον, κανει κανενα θορυβο ??? αν κανει περιοδικα ενα κλακ…κλακ…κλακ…την εκανες…

ειναι μεσα σε εγγυηση?? αν δεν ειναι ανοιξε τη συσκευη και κοιτα μην εχει φυγει κανα καλωδιο…
επισης αν την ανοιξεις, ξεκαρφωσε το δισκο και βαλτον απ’ευθειας πανω στο pc, μπορει να παιξει, αν εχει χαλασει το usb controller.

Αν ειναι σε εγγυηση , πηγαινε το για αντικατασταση και κανε τον κινεζο…“εκει που δουλευε μια χαρα , τωρα δε δουλευει”

αν δεν ειχες παρει backup κακο του κεφαλιου σου…η ανακτηση απο σκασμενο δισκο γινεται στο εξωτερικο και κοστιζει μια περιουσια. κυριολεκτικα μια περιουσια…γνωστος τεχνικος εστειλε εταιρικο δισκο και η εν λογω εταιρια πληρωσε 3 και βαλε χιλιαρικα.

και αλλη μια περιπτωση : συμφοιτητης μου (μηχανικος-ηλεκτρονικος) πριν 3 χρονια, 2 μερες πριν την τελικη παραδωση της πτυχιακης του εσκασε ο δισκος και τα εχασε ΟΛΑ. Δεν ειχε παρει ουτε ενα backup…ουτε καν σε cd την πτυχιακη του…και τονιζω ηλεκτρονικος… που σημερα πληρωνεται με 1600 ευρω στον ΟΤΕ για να ξυνει τα @@ του… Ασχετο βεβαια με την περιπτωση σου , αλλα το φερνω παραδειγμα για να καταλαβεις τη σημασια του backup…

Δεν κάνει κανένα απολύτως θόρυβο.Όχι όπως συνήθως κάνουν οι δίσκοι όταν διαβάζουν δεδομένα.Γι’αυτό δεν είμαι σίγουρος τι μπορεί να συμβαίνει.

αν δεν τον εχω στα χερια μου μονο υποθεσεις μπορω να κανω…

αν εχεις τη δυνατοτητα να τον δωσεις σε κανα τεχνικο να τον τσεκαρει/ανοιξει με τροπο (για να μη χασεις την εγγυηση) δωστο, μπας και καταφερεις και σωσεις το δισκο…απο ενα πεσιμο δεν μπορει να καταστραφει ενας δισκος τοσο ευκολα, ενταξει γινεται αλλα οχι τοσο. Αν ηταν ετσι το ipod που εχω θα ειχε πεθανει με το που το πηρα…

η προταση μου ειναι απλη…βρες εμπιστο και προπαντως καλο τεχνικο να τον τσεκαρει…