Ποιό όργανο

Eγω προσπαθω να τα ακουσω ολα (οσο βοηθαει μια καθαρη και σωστη μιξη/παραγωγη).Δινω εμφαση κυριως στα κλασσικα οργανα (βιλια,τσελο,φλαουτα,πιανο κτλ) οπου υπαρχουν και προσπαθω να τα απομονωσω απο το τραγουδι για να δω αν στεκουν μονα τους σαν αυτουσια τραγουδια :stuck_out_tongue:

Κιθαρα φυσικα. Τυχαινει πολλες φορες να ακουσω το STARGAZER, και χωρις να το συνειδητοποιησω να μην εχω δωσει καθολου σημασια στα υπολοιπα αργανα και στη φωνη. Τι να κανουμε, RITCHαρας

αναλογα το κομματι…συνηθως την πρωτη φορα που ακουω κατι επικεντρωνομαι αυτοματα στα τυμπανα, οντας drummer φυσικα! Επειδη ομως ειμαι περα απο drummer και μουσικοφιλος κοιταω να μην χανω και το υπολοιπο κομματι εξ αιτιας των drums…ετσι και αλλιως εχω ακουσει τοσες απειρες ωρες μουσικη που συνηθισα να καταλαβαινω και να εστιαζω στα παντα ταυτοχρονα…παντως πολλες φορες ενα κομματι εχει κερδισει την εκτιμηση μου επειδη τα drums εκαναν την διαφορα και δεν το βρισκω καθολου κακο…:slight_smile:

Παντα εξαρταται απο το κομματι. Εγω επιδει παιζω ντραμς εστιαζω πανω σε αυτα και εχω αλλαξει γνωμη για πολλα κομματια. Σε μερικα ειπα ρεσπεκτ και σε αλλα, μας κοροιδευει ο ανθρωπος. Παντως κανει πολυ καλο στο να δεις την μουσικη με τελειως αλλο ματι 8O

Eξαρτάται. Πότε τη φωνή, πότε το μπάσο, πότε τα τύμπανα, αλλά κυρίως την κιθάρα, καθώς παίζω κιόλας και έτσι λογικό είναι να με ενδιαφέρει περισσότερο (είτε lead είτε ρυθμική).

the same!!:wink:

ποιο όργανο η μία,από όλες τις πλευρές η άλλη…καλά πάμε

Εγω τα ειπα απο την αρχη του θρεντ.
Τελικα αποδεικνυεται οτι οι γυναικες στο φορουμ μας ειναι πολυ εκφυλες :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

η κιθαρα.Κατανταει καποιες φορες σπαστικο,διοτι μπορει να μη προσεχω στο τραγουδι και να σκεφτομαι πως ακριβως παιζετε η μελωδια στη κιθαρα,πως θα την επαιζε ο κιθαριστας και τι τεχνικες θα χρησιμοποιουσε…Και να σας πω τη μαυρη αληθεια τις μερες που δε τα πολυεδινα σημασια απολαμβανα τα τραγουδια περισσοτερο

το αλόη ειδικά έχει κόψει πέρα

κιθαρα8)

Kιθαρα. Αμα με πιασει κι ολας, προσεχω μονο την κιθαρα και με απορροφα. Προσπαθω να καταλαβω το μοτιβο των ακορντων, ποτε αλλαζουν και συνηθως σπαω το κεφαλι μου να το βγαλω μετα με το αυτι στην κιθαρα. Αν ειναι ευκολο ετσι?:stuck_out_tongue:
Σε εσχατες περιπτωσεις αρχιζω και αναλυω κι ολας:lol::lol:

σαν οργανο μου αρεσει η κιθαρα.αλλα μπορει να σκαλωσω σε ενα τραγουδι με το μπασο.
εχει τυχει πολλες φορες να “ακολουθω” το μπασο και να χασω ολα τα υπολοιπα.ειδικα
οταν ακουω progressive.

Μπάσο και drums συνήθως αλλά εξαρτάται και απ’το group.

Εμενα μου αρεσει η XSRL/proM.55 ειναι φοβερη