Ποιό όργανο

Τραβάει κάποιο όργανο την προσοχή σας περισσότερο σε ένα τραγούδι; Να πιάνετε τον εαυτό σας να παρακολουθεί τη μελωδία, τα ανεβοκατεβάσματα, τη χροιά του… (Συμπεριλαμβάνεται και η φωνή βέβαια!)

Τα drums… Μιλαμε για κολημα… Μπορει να χασω και ολο το υπολιπο τραγουδι ετσι…

Κανένα. Όλα μαζί είναι που δημιουργούν μια μουσική ‘‘αύρα’’ και μου τραβούν τη προσοχή.

Χμ. Έχει πλάκα αυτό που λες γιατί καμιά φορά αν παρακολουθήσεις πχ την κιθάρα (ενώ πάντα άκουγες περισσότερο τη μελωδία της φωνής) ανακαλύπτεις ότι το τραγούδι αλλάζει κάπως, σαν να το κοιτάς από άλλη πλευρά. Δοκιμάστε από όλες τις πλευρές! :stuck_out_tongue:

Συν οτι αν προσεξεις κατι απομονομενα μπορει να ακουσεις και ¨κατι παραπανω¨αν με πιανεις…

Eιναι τυχαιο οτι σε θρεντ με τιτλο Ποιό όργανο… εχουν απαντησει μονο γυναικες???:smiley: :smiley: :smiley:

Συνεχιστε κοριτσια.Σας αγαπαμε :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Αυτό λέω. Σαν να μην έχεις ξανακούσει αυτό το τραγούδι :-k

tolkki? Παιξε με την φλογερα σου εσυ…

Παίγιω παίγιω

Συμφωνώ κι εγώ! Αυτό παρατηρούσα σήμερα, την “αλλαγή” αν προσέξεις περισσότερο κάποιο στοιχείο του κομματιού. Νομίζω ότι ακούω διαφορετικά ανάλογα με το συγκρότημα… σε κάποια δεν υπερτερεί κάτι. Πάντως πρέπει να πω ότι στη διάρκεια του κομματιού, το ντραμς μάλλον το αδικώ λίγο γιατί συνήθως τραβάνε την προσοχή μου φωνή-κιθάρα-μπάσο και… Αλλά είναι και στιγμές που το παρακολουθώ με προσήλωση!
(tolkki δεν σου δίνουμε σημασία :roll: )

Εξαιρετικο θεμα.Ευγε! :slight_smile:

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου!Μηπως φταιει το οτι ειμαι drummer? :-k :stuck_out_tongue:

Μαρια παντρεψουμε! :please: :oops:

Δεδομένου οτι ακούω πολλές φορές ενα κομμάτι θα τα προσέξω όλα… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Συνήθως όταν δεν μου αρέσει κάτι το προσέχω αμέσως (π.χ στο τάδε κομμάτι τα ντράμς είναι gtp )

Εγω πολλες φορες επικεντρωνομαι στο μπασο. Καποιες αλλες στη ρυθμικη κιθαρα. Γενικα στον ρυθμο που εχει το κομματι. Αλλα συνηθως κανω καθολικη ακροαση…

Εχεις ξεφυγει τελειως εσυ!

Την κιθάρα ηλεκτρική και ακουστική πάνω της γράφτηκαν οι περισσότεροι ύμνοι όλων των εποχών ενώ τόννοι μελάνιου έχουν χυθεί για τους βιρτουόζους της ενώ κάθε ροκ τραγούδι που σέβεται τουλάχιστον τον ευατό του έχει μέσα ένα σόλο της

respeck λοιπόν στην βασίλισσα των μουσικών οργάνων

Eξαρτάται…

Πολλές φορές όταν ακούω Mastodon πχ θα κάτσω να “απομονώσω” τα ντράμς. Το ίδιο και με τους Rush και με τους Tool (μόνο που στους Tool δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβεις τι ακριβώς παίζει)

Επίσης είναι πολύ συναρπαστικό να “απομονώνεις” το μπάσο στους Tool, στους Candlemass ή στους Floyd (ή στα bass-solo του DeMaio :p)

Τα σπάει να ακούς μόνο τις κιθάρες στο Α Social Grace των Psychotic Waltz ή μόνο τα πλήκτρα στα “masturbation parts” των Theater.

Νταξ η φωνή έτσι κι αλλιώς κεντράρει την προσοχή. H πιο ενδιαφέρουσα για μένα να παρατηρώ είναι του Daniel Gilednlow.

τι άλλο θα μπορούσα να προσέξω εκτός από τα τύμπανα!:lol: αν και βασικά προσπαθώ να καταλάβω και τι κούρδισμα ή τι πιατίνια χρησιμοποιεί για τον εκάστοτε ρυθμό ή feeling…σαν δεύτερο το μπάσο τα υπόλοιπα μπα…

και γω τα ντραμς συνηθως προσεχω.

Ε, ανάλογα το γκρουπ. γενικά, μου αρέσει πολύ να παρακολουθώ το μπάσο, όταν αυτό έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω από τα ρυθμικά μέρη βέβαια. από την άλλη, το αγαπημένο μου “μουσικό όργανο” είναι μάλλον η φωνή, οπότε τις περισσότερες ανατριχίλες τις λαμβάνω παρακολουθώντας αυτήν. επίσης, σαξόφωνο και φλάουτο τραβάνε μονομιάς την προσοχή μου. ένιγουέη, ένα γκρουπ με το οποίο κάνω τέτοιου είδους παιχνίδια είναι οι saviour machine, αφού μπορώ άνετα να συγκεντρωθώ καθ’ όλη τη διάρκεια ενός δίσκου σε κάποιο από τα όργανα (εκτός από το μπάσο που έχει λιγότερο σημαίνοντα ρόλο από τα υπόλοιπα) χωρίς να βαρεθώ.

δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο σε εμένα. Ακόμα και στο ίδιο κομμάτι, σε δύο διαφορετικές ακροάσεις μπορεί να προσέχω διαφορετικό όργανο κάθε φορά. Συνήθως το κλασικό πιάνο με κερδίζει εύκολα, μιας και είναι αυτό που χρησιμοποείται και σχετικά πιο σπάνια…

:thumbup:
Mία από τα ίδια karvou!