Τι μάρκα μπύρας προτιμάτε;

[B][SIZE=“4”]Paulaner Oktoberfest-Märzen[/SIZE][/B]

Δεν την είχα ξαναδοκιμάσει αλλά δεν την απόλαυσα και ιδιαίτερα θα έλεγα.
Ελαφριά και ξινούτσικη, δύο τα αρνητικά λοιπόν για μένα. Εντάξει για καλοκαίρι καλούτσικη.

6,5E το λίτρο όμως, βαρελίσια και σε αντρικό ποτήρι όπως το εικονιζόμενο, σε Αθηναϊκή μπυραρία, οπότε κομπλέ. :drunk:

6.5 το λιτρο που?

Ας τα γράψω στο αντίστοιχο θρεντ (εδώ!). Ετούτη εδώ είναι πολύ καλή τελικά (και την ήπια τη μισή ζεστή). Έχω βρει μαγαζί που έχει και άλλες τέτοιες και θα παίρνω. Τέλος πάντων, σε μικρό μπουκάλι, 4 ευρώ, αλλά ωραία γεύση ελαφρώς “καπνιστή” (που έγραφε και ο κατάλογος) και μου φάνηκε και λίγο γλυκιά…μπορεί να φταίει που πιο πριν είχα φάει καυτερό και την κατέβαζα σα νεράκι! :stuck_out_tongue:

Πάντως, γενικώς από μπύρες είμαι άμπαλη…Την Guiness που την επαινείτε όλοι… εμένα προσωπικά δε με ξετρέλανε, μου φάνηκε λίγο πικρούτσικη μωρέ…

Α, και κάτι άσχετο, αυτή η dark της fix σα νερό κατεβαίνει…πολύ ελαφριά μπύρα… κάπου πιο πίσω διάβασα για δ’αύτην.

Νομίζω την έχω δοκιμάσει. Κόκκινη δεν είναι? Εγώ πάντως θα την χαρακτήριζα περισσότερο αρωματική και φρουτώδη και όντως είναι γλυκιά!

Ναι, έχει ένα σκούρο μπορντοκόκκινο χρώμα.:stuck_out_tongue: Αυτό! Σου αφήνει μια γλυκιά γεύση και είναι αρωματική. Βέβαια, μία φορά τη δοκίμασα, αλλά όταν το - ξανά - επιχειρήσω, γιατί μου άρεσε, θα σου πω σίγουρα.

μονο ΣΠΑΡΤΑΝ απο δω και περα

Η καλύτερη μπύρα που έχω πιει ποτέ…Μέχρι την επόμενη.
750 μλ, φρουκτώδης γεύση.

Και τις προάλλες δοκίμασα και αυτή, από Εύβοια.

Την κόκκινη, εξαιρετική!

Μα ολες οι μαυρες ειναι πικρες!

νοπ… Η μαύρη Kozel είναι σαφώς πιο γλυκιά σε σχέση με της άλλες μαύρες… όσο πιο έντονη γεύση λυκίσκου έχει τόσο πιο πολύ πικρίζει… η Kozel βγάζει πιο πολύ καραμέλα στο άρωμα της, κάτι που την κάνει ιδιαίτερα ευκολόπιοτη μπύρα…

σορρυ δεν.
απλα απο τα λιγα που ξερω οι μαυρες ειναι κλασικα πιο πικρες απο τις υπολοιπες.

αυτό ισχύει… και γι αυτό συνήθως είτε αρέσουν σε κάποιον είτε όχι… δυσκολα θα είναι αδιάφορη μια μαύρη μπύρα…

Mythos, παγωμένη Mythos μονο απο μπουκάλι! απο κουτάκι για κάποιο λόγο δεν μέ αρέσει! :lol:
Και απο τις πιο ακριβές McFarland!

Mythos μια φορά δοκίμασα και δεν την τελείωσα ποτέ. Απαίσια.

Kαλη δεν ειναι.Αγαπημενη παλι δεν ειναι.
Αλλα με 1 ευρω οπουδηποτε ειναι λατρεια.

Guiness και Paulaner είναι αγάπες αν και συνήθως τη βγάζω με Fix ή Amstel :stuck_out_tongue:

Αν δεν πιεις την βαρελίσια μύθο του 8ball δεν έχει δοκιμάσει τα όρια σου ακόμα… η μπύρα χαλαρά ωριμάζει σε ανοιχτά βαρέλια στον ήλιο… παίζει ένα μέρος να φουλάρει απευθείας από τις τουαλέτες…

Χεχε, σωστό. Μερικές φορές μετράει η ποσότητα και όχι η ποιότητα…
Αν και σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθώ να στηρίζω τις ελληνικές, πχ Βεργίνα που είναι φθηνή.

Nαι και με 2 μπύρες έχεις φουσκώσει τόσο πολύ που είναι σαν να έχεις φάει 3 πιτόγυρα ξέρω γω.

Άσε ρε φλώρε.

[SPOILER]:har: Όχι ρε, γιατί το λες ? Δε θυμάμαι να έχω τέτοιο ζήτημα.[/SPOILER]