Τι μάρκα μπύρας προτιμάτε;

Η Ζεος πιλσνερ είναι τελειότητα ε.

H SEPTEM ειναι πολυ καλη και την φταιχνει και πατριωτακι μου ! (να παινεψουμε και τον τοπο μας :P)

Ενημερωτικα ειναι αυστηρα οικογενειακη επιχειρηση και γινεται με μερακι να ξερετε.Οταν την πρωτοεφτιαξε πριν 4-5 χρονια,την πιναμε μονο εμεις στο χωριο . Και να που επιασε !

Ρεθυμνιακή πάντως εδώ σε σουπερμάρκετ του Ρεθύμνου την πετυχαίνεις μέχρι και 1,40

Στα μαγαζιά του ίδιου του Ρεθύμνου την έχουν κάνα 5αρι…#-o

Οι Καλσμπεργκ μ’αρεσουν πολυ.

Ναι είναι όντως πολύ καλή αν κ στη μια μπυραρία που την βρήκα ειναι λίγο ακριβή. Είναι όμως καλή ποιοτικά. Αν δεν κάνω λάθος βγάζει 3 είδη, μου άρεσε πιο πολύ αυτη που έχει κ μέλι.

Ρε σεις η Καρλινγκ λεει? :-k

E τι περίμενες να έχει την τιμή του σουπερμάρκετ στα μαγαζιά?

παιδες εδω γερμανια που ειμαι η μπυρα παιζει 3.20-3.80 για μισολιτρη βαρελισια. κατα τα αλλα εμεις την ελληνικη μπυρα την πουλαμε στο θεο, αλλωστε ειμαστε large…

Ε οχι πραφανώς,αλλά ντάξει,άλλο 1 ευρώ και άλλο 5-6!
Και μιλάμε για τοπική παραγωγή,οχι Αθηνα

Amstel πινω,…οοταν πινω:p

Λεπόν δοκίμασα την καιζερ μπλοντ…

Λιγότερο πικρή από την κλασική κάιζερ, κάτι που την κάνει πιο ουδέτερη και την φέρνει πιο κοντά σε αμστελ/πράσινη παραμένει όμως ανώτερη… Μια καλή παγωμένη επιλογή για να συνοδεύσεις φαγητό…

Προτιμώ πάντως την κλασική…

amstel pilsner πολύ καλή τσεκάρετε με την πρώτη ευκαιρία!

Ρε σεις,καμια καλη παμπ με φθηνες μπυρες που βρισκουμε;
Κυριως κεντρο αν γινεται:)

Για 0.5? το μισόλιτρο κουτάκι είναι πολύ παραπάνω από τίμια
Από lidl

E πως θα βγάλουν 4-5? κέρδος:thumbdown:
Είναι ανάλογα και που θα την πιεις βέβαια

Πληροφοριακά, μην κάνετε το λάθος να δοκιμάσετε την παρακάτω μαλακία

Leffe Ruby λέγεται, και είναι από τις μπύρες που συναντάς αρκετά εύκολα εδώ (γαλλία). Σε αντίθεση με τις υπόλοιπες Leffe, είναι ΑΙΣΧΟΣ. Καλά, άσε που το στάνταρ είναι να παραγγέλνουν μπύρα με γρεναδίνη (και γουστάρουν).

offtopic ερώτηση: Όλα αυτά περί κουζίνας, δηλαδή άψητα κρέατα, νερόβραστες πάπιες, μυαλά με λαχανικά και άλλα τέτοια μπλιάχ ισχύουν?

ισχυουν στο ακέραιο, και βάλε και άλλα. πχ πολύ παίζει ο ωμός κιμάς, όπως ακριβώς τον παίρνεις από το χασάπικο, και του βάζουν για γαρνιτούρα και ένα ωμό αβγό από πάνω για να γλιστράει. Και το πληρώνεις και καμμιά 20αριά ευρώ αυτό και μπλλιααααααααχ. την πρώτη φορά που το είδα, το θέαμα ήταν τόσο απίστευτο που σκεφτόμουν ότι κάποιο στοίχημα θα χάσανε :lol:

Είχα μια αμφιβολία, γιατί μου τα έλεγε ο πατέρας μου που το κρέας δεν το βγάζει από την φωτιά αν δεν γίνει κάρβουνο και νόμιζα ότι ήταν υπερβολικός

Αυγό ωμό λέει…

Το παιχνίδι είναι εξ ορισμού χαμένο. Πχ μπορείς να τους πεις να στο καλοψήσουν, αλλά οι φωτιές τους είναι τόσο δυνατές που απλά γίνεται κάρβουνο απέξω και από μέσα είναι μέσα στο αίμα, οπότε δεν παίζει να μείνει ικανοποιημένος κάποιος που έχει συνηθίσει την δική μας έννοια του καλοψημένου, έτσι και αλλιώς :?

Ηοllandia μαγκες. Παραγει ρεψιματα που κατεδαφιζουν πυραμιδες.