Τι μάρκα μπύρας προτιμάτε;

την pils λες?αν ναι γαματη ειναι.εδω και κανα μηνα αυτη πινω(πλας βεργινα αφραγκιες )

^ H μπύρα του Κομοτηναίου φοιτητή
Όσο τη σνόμπαρα πέρυσι, τόσο καταλαβαίνω την αξία της φέτος
0.80? η μισόλιτρη:drunk:

Φέτος η Βεργίνα θα δει τζίρο που δεν έκανε ποτέ στην ιστορία της… 80 λεπτά στην ροτόντα και αν επιστρέψεις το μπουκάλι η επόμενη είναι 70…:bounce:

με 1.5 ευρώ είσαι στο λίτρο…:drunk::drunk:

Κάιζερ και Μύθος!

Την καινούρια kaiser blonde την δοκίμασε κανένας να πει εντυπώσεις…?

θα μου λειψουν αυτα γαμω την πουτανα.παρεα και λιωσιμο στις βεργινες :cry:

König Ludwig έχει ποστάρει κανένας?

Και η Dunkel γαμάει εξίσου.


Επίσης άλλη μαύρη με έξοχη υφή και καπνιστή γεύση είναι η Aecht Schlenkerla Rauchbier

Βοήθεια παιδιά ! Έπερνα μία μπύρα από ένα μαγαζί που πούλαγε ψαγμένες μπυρίτσες η οποία είχε μία γιαγιά στο εξώφυλλο και ήταν νομίζω από Γερμανία . Ήταν μόνο σε μισόλιτρο μπουκάλι και είχε στο εξώφυλλο εκτός απο την γιαγιά κάτι γερμανικά στο 'χέρ’ι γραμμένα . Δεν ρώτησα όνομα ποτέ #-o

Δεν είναι ακριβώς προτίμηση βάση ποιότητας επειδή δεν πολυβγαίνω έξω και και επειδή δεν γίνεται να μείνω πάνω από 3-4 μέρες χωρίς μπύρα άρχισα και αγοράζω μια καινούργια (?) που βρήκα σε ξεφτίλα τιμή. Spartan, προφανώς ελληνική και για να κατεβάζω 2 κουτάκια παρέα με μια ταινία και μια ομελέτα special by my own hand είναι μια χαρά.

Γενικά πάντως εδώ Σέρρες από ποικιλία σε μπύρες πάσχουμε άγρια.

προσφατα την δοκιμασα
καλη ειναι

Μόλις άνοιξα μια τέτοια.
Δεν είναι άσχημη! Σε σχέση με άλλες που έχουν λίγο παραπάνω αλκοολ μου φαίνεται πολύ “ήπια” βέβαια

Biere Du Demon δαγκωτό!! \:D/

Αλλά όπου τη βρίσκεις, είναι ακριβή ρε γαμώτο!

Παίζει να ναι η χειρότερη μπύρα που έχω δοκιμάσει. Δε την πάλεψα να την τελειώσω.
Όπως και αυτή :

Έλα ρε δεν ήταν τόσο χάλια. Τίποτα ιδιαίτερο, αλλά όχι και η χειρότερη μπύρα που έχεις δοκιμάσει :stuck_out_tongue_winking_eye:
Όπως είπα και όταν την έπινα ήταν πολύ soft για 8άρα πάντως

Τι να σου πω… βασικά, δεν είχε καμία σχέση με τις λοιπές μπύρες με περισσότερα οκτάνια (που μεταξύ μας, καλές είναι αλλά δεν τις λες και μπύρες ακριβώς, πάνε προς άλλα ποτά περισσότερο…). Είχε μια αηδιαστική γλυκιά (!) γεύση αν θυμάμαι καλά.

Και μιας και το είδα πιο πίσω, στηρίζουμε ΖΕΟΣ γιατί είναι ποιοτικότατες όλες (pilsner, lager, dark) είναι ελληνικές και είναι [U]φθηνές[/U].
Η pilsner ειδικά πατάει κάτω πολλές ξένες σε γεύση.

Εχω πιει τις περισσοτερες αλλα η 7 και η 9 ειναι καταπληκτικες !

παίζει να βρω σε μεγάλα σουπερμάρκετ;

Δύσκολο, δεν ξέρω. Αν τις βρεις πάντως κάπου, άρπαξέ τες :wink:
Εγώ τις παίρνω από εδώ αλλά μιλάμε για Αθήνα (σόρρυ για το promo).
Φρέσκια, απαστερίωτη 1 λίτρο με 2,5 ευρά. Τις έχω τσακίσει :slight_smile:

Εντωμεταξύ, η Ζέος lager έχει το πιο τραγικό μπουκάλι έβερ:[SPOILER]
[/SPOILER]
Τις είχα πάει για κέρασμα σε παρέα και φοβήθηκα μη με περάσουν για κανα κασιδιάρη…

Αυτό είναι το παράδοξο με τις ελληνικές (μικρο)ζυθυποιίες, είτε δεν έχουν καλή διανομή είτε είναι αδικαιολόγητα ακριβές (όπως πχ οι επίσης γαμάτες Septem από την Εύβοια, οι Κερκυραϊκές Corfu, η Ρεθεμνιώτικη Brink’s κ.α.).

Σωστός ο Deathster. Γαμάνε οι Baltika !

Ισχύει, η μόνη μαλακία είναι ότι δεν κρατάνε και πολύ. Κατά τ’ άλλα, αξία.

5,50 ? στο beer-shop η 6άδα!