Τι μάρκα μπύρας προτιμάτε;

Παίδες παίζει μια μικροζυθοποιια στο Καστέλι Κισσάμου Χανίων κ παράγει την Λύρα. Μιλάμε για εκπληκτική μπύρα. Η παραγωγή δεν φτάνει για να πάει μακριά πολύ, αλλά όποιος βρεθεί από τα μέρη άντε κ Φαλάσσαρνα, ας τη δοκιμάσει και θα με θυμηθεί…

2 Likes

Silent_Winter μηπως μενεις Αθηνα ΒΠ? Ξερω σουπερμαρκετ που κανει και delivery και εχει μεγαλη ποικιλια σε καλες μπυρες (οχι, δεν παιρνω προμηθειες :smiley: )

1 Like

Κέρδισα πριν κάνα δίμηνο μια δωδεκάδα από αυτές

αν σας αρέσουν οι IPA είναι μια χαρά

5 Likes

φίλε μου όντως είναι πολύ καλή!!!

1 Like

grimbergen και τα μυαλα στα καγκελα :slightly_smiling_face:

2 Likes

Θενκς για την απάντηση. Όχι, δυστυχώς, δε μένω Αθήνα και η ονλάιν παραγγελία μπυρών ;ρ με τρομάζει λίγο, γι’ αυτό ρώτησα εδώ,εσείς μπορεί να γνωρίζετε καμια τέτοια κάβα.

Η μόνη online που βρήκα Αθήνα, που κάνει λιανική και έχει αρκετούτσικες είναι το houseofwine.

Τσεκαρε και αυτο.

1 Like

Απλά μπίρα σε μεταλλικό κουτάκι… δεν! Μόνο γυαλί…

Δεν συμφωνώ ιδιαίτερα έτσι κι αλλιώς δεν θα την πιεις από το κουτάκι την συγκεκριμένη.

Μπίρες, αναψυκτικά κλπ σε μεταλλικά κουτάκια έχουν κάπως αλλοιωμένη γεύση. Κάποια αντίδραση με το μέταλλο θα πρέπει να γίνεται, έστω και μικρή, αρκετή για να φανεί στη γεύση. Αυτό εικάζω ως εξήγηση.

Κάποιος άλλος θα μπορούσε να πει το ιδιο και για τα γυάλινα, ειδικά αν δεν έχουν αποθηκευθεί σωστά, τα βλέπει ο ήλιος για παράδειγμα.

1 Like

Στα γυάλινα συνήθως μου φαίνεται πολύ πιο αλλοιωμένη η γεύση. Πέρα από αυτό στα μεταλλικά μένει κρύα για περισσότερη ώρα, στο γυάλινο ζεσταίνεται κατευθείαν.

Θενκιου ε λοτ.

Σας αρέσει η Παουλάνερ?

2 Likes

Ωραίες είναι οι paulaner. Οι αγαπημένες μου είναι η hefe weiss dunkel και η salvator

1 Like

Ναι ρε, μια χαρα η Παουλανερ, καλη επιλογη για βαϊς.

2 Likes

Καλή και αυτή από τα Γιάννενα επισης… λίγο πιο πικρή από ότι περίμενα

4 Likes

Καμία πληροφορία; γκινεςς βλέπω. Τι ειν το IPA?

Νύμφη ωραία μπυρα, θυμίζει Άλφα, αλλά μεγάλο ξενέρωμα ότι δεν είναι κάποιας τοπικής ζυθοποιίας ασπουμε αλλά της Αθηναϊκής.

IPA: Indian Pale Ale, πικράδα με γεύση εσπεριδοειδών, ιδιαίτερη γεύση. Η συγκεκριμένη IPA της Guinness είναι μέτρια σε σχέση με άλλες που υπάρχουν.

Θενξ. Δεν είμαι ιδιαίτερα οπαδός της πικράδας αλλά δεν χάνω τίποτα αν πέσει το ματι μου σε κάποια να την δοκιμάσω