Τι μάρκα μπύρας προτιμάτε;

δοκιμάστε αυτή όσοι είστε φαν της μαύρης μπύρας, αφήνει μια γλυκιά γεύση μελιού (έχει μέλι) και είναι ελληνική με το καπάκι να είναι έργο τέχνης.
image

2 Likes

Γκινες η καλύτερη με διαφορά μαύρη μπύρα και απο ξανθιές μου αρέσουν τρεις
Μια τσέχικη η Pilsner Uruel και η Γερμανική Paulaner
Απο ντόπιες μου αρέσει πολύ η πατρινη Μάμος και μια τέταρτη η κλασσική Μύθος που ειναι καλη και πινετε χαλαρά
Δεν μου αρέσει η ΦΙΞ και η Αλφα απορώ πως τις πινουν

staropramen

2 Likes

Εννοείται αγαπάμε Guinness!

3 Likes

Όσοι είστε τις μαύρης μπυρας δοκιμάστε την odyssey . Μετά η Guinness θα σας φαίνεται μπουγαδονερο

Καλες Βέλγικες μπυρες κατα προτιμηση καστανες και πολλων αποσταξεων.

Απολυτως αγαπημενη μου η Gouden Carolous, ακολουθουν Duvel, Leffe, Gulden Draak, La Choufee,Latrappe, Chimay και Affligem brune απο τις (καπως) πιο φτηνες

Schlenkerla (καπνιστη) απο τις Γερμανικες

Παλιοτερα επινα πολλες weiss, πλεον ειναι η τριτοτεταρτη επιλογη μου μετα απο brune, amber/red ales και stout

Αλλα αμα δεν παιζει καμια καλη μπυρα, πινω και οτι κατσει. Οπως ειπε και ο σοφος, μετα την τεταρτη μπυρα, οποια και να πινεις μικρη διαφορα εχει

2 Likes

Τρομερη! Σα να τρως μπεϊκον!

3 Likes

Επειδή σε gluten free δεν υπάρχουν πολλές επιλογές θα πω Mongozo, Estrella Daura ενώ και η Νήσος Organic είναι decent.

Οχί ΑΛΦΑ και κατά προτίμηση όχι Mytho/Amstel, οι άλλες είναι καλές με διακυμάνσεις όταν μιλάμε για lager. Heineken safe επιλογή, Βεργίνα τίμια, Fix οκ, άλλες … βλέπουμε.
Kaiser. Σοβαρή Pils.
Weiss όλες σχεδόν εκτός από Αλφά. Η Βεργίνα βγάζει καλή.
Άλλες δεν θα πω όχι. (γεύσεις κτλ) αλλά συνήθως δεν γουστάρω πικρές, (με κάποιες εξαιρέσεις).
Εννοείται ότι 0% και λεμονόμπιρα, είναι για μπουγάδα.
Α σχεδόν όλες οι μπαντό-μπιρες είναι για ποδόλουτρό.
ACDC + Motorhead απο τις χειρότερες λαγκερ έβερ. Οι δε βλακείες των maiden πανάκριβες και πικρές, όλες.

Trooper τα είχα κλάψει τα 4 ευρώ (στο σουπερμάρκετ κιόλας!) όταν τη δοκιμασα

χθες κατέβασα αυτήν, καταπληκτική

βαριά κουβέντα αλλά θα τσεκαριστεί

3 Likes

αν και εχω κοψει αρκετα το ποτο φετος, αμα σωσει και βγαλει ηλιο δω περα, πινουμε αυτη

3 Likes

Μας φαινεται ηδη :smiling_imp:

1 Like

Εντυπώσεις για τη μαύρη που έβγαλε σε συνεργασία με το Tullamore;

Ωραία μαύρη είναι κι αυτή, η Αθηνέζα:

1 Like

Πολυ καλή

unnamed

1 Like

Πολύ καλή και η χθεσινή παγουρισια (γιαννιωτικη)

1 Like

Από ελληνικές τελευταία προτιμώ ΕΖΑ (την πίλσνερ).
Πέρυσι στο πρώτο craft beer festival είχα δοκιμάσει 1-2 πολύ καλές, αλλά πρέπει να βρω τις σημειώσεις μου… να δω πως λέγονται (μνήμη με ποστ-ιτ μόνο πια… για τα επουσιώδη πάντα :upside_down_face: )

Από περιπτεράτες, πρώτη πάει με διαφορά Fischer και μετά Amstel η οποία τα τελευταία 5 χρόνια περίπου έχει ανέβει πάρα πολύ σε σχέση με το ξέπλυμα που ήταν.

Από πιο “μπουτίκ”:

  • Οdyssey Red Rhapsody: Φοβερή κόκκινη, με έντονη φρουτώδη γεύση.
  • samichlaus, οτι και η πάνω, με ακόμα πιο έντονη και φρουτώδη γεύση και 14% αλκολ. Και ακριβή.

Κάτι φρατζεσκανερ και βάιχενστεφανερ δεν θα πω, σταθερές αξίες.

Έχετε να προτείνετε καμιά ονλάιν κάβα;

δεν γνώριζα, δεν ετυχε. Δε βρισκω και πληροφορίες ανάλογες στο ίντερνετ για το αν κυκλοφορεί ακόμη