Τι μάρκα μπύρας προτιμάτε;

Δοκίμασα προχθές συγκριτικά την Fix weiss (“Royal”) και την Αλφα. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο η Άλφα. Τη Φιξ τη βρήκα υπερβολικά γλυκιά. Έχε βέβαια υπόψη σου ότι η Άλφα είναι 5%, ενώ η Φιξ 5,4%. Πάντως και οι 2 είναι καλύτερες από τη Βεργίνα weiss, αλλά κατώτερες (=αδιάφορες) από σχεδόν οποιαδήποτε γερμανική, βέλγικη κτλ.

Βασικά από Βεργίνα τις λατρεύω όλες εκτός απο την Red.Δεν ξέρω αλλα πέρασε κανα 5λεπτο και ακόμα προσπαθούσα να καταλάβω γευση…Σημειωτέον πεθαίνω για κοκκινες! Η weiss σίγουρα δεν συγκρίνεται με κάποιες του εξωτερικού αλλά πίνεται άνετα.Τωρα με τσιτώσατε για την Αλφα…:ok: Σε Βασιλόπουλο υποθέτω παίζει??

Ναι, υπάρχει σε Βασιλόπουλο, και μάλιστα την έδινε 1,03 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Για Βεργίνα δεν μπορώ να πω κακή κουβέντα ως μάρκα, αν και η weiss δε μου άρεσε καθόλου τους βγάζω το καπέλο για την Πορφύρα (είχα γράψει παραπάνω και εξακολουθώ να επαινώ).

Δοκίμασα την Motorhead.Αδιάφορη έως κακή lager.Την βρήκα στο Makro.Μάλλον δεν θα ξαναπροτιμησω.

Εδω στη νοτια Γερμανια, οτι μπυρα και να δοκιμασω τυχαινει να μη με εχει χαλασει ως τωρα. Για κατσε να δουμε…δεν μπορει, θα κατσει καποια στραβη.

…και όμως η Άλφα κάθε φορά που την πίνω την γουστάρω και περρισότερο:):!:

Bud ή Fix τις περισσότερες φορές.

Ετοιμάζομαι να πιω μία kaiser “του κουτιού”. :stuck_out_tongue:

Hellas Pills

αλφα weiss που δοκιμασα ηταν πολυ ωραια8)

Γενικά οι απανταχού μικροζυθοποιιες κάνουν φανταστικές μπύρες - π.χ. Williams Joker IPA εδώ στην ξενιτιά, Septem, Volkan, Πεϊραική στην Ελλάδα.

SPARTAN

ρακί.

Η Henninger είναι πάρα πολύ ωραία μπύρα και φθηνότερη από Amstel και Heineken. Επίσης δοκίμασα από Βασιλόπουλο την Gulden Draak σε άσπρο μπουκάλι 10,5% …τούμπανο!

Λοιπόν…φίλος μου έφερε δώρο απο Σκωτία [U][COLOR="#FF0000"]αυτήν[/COLOR][/U]. Δεν την έχω ανοίξει ακόμα,βασικά δεν θέλω να την ανοίξω,έχει τόσο όμορφο χρώμα το μπουκάλι που δεν μου κάνει καρδιά.Έχει πιει κανείς αυτήν ή κάποια άλλη παρόμοια?

…αυτή είναι ακόμα καλύτερη:):!:

H Draak gamaei

Τη συγκεκριμένη όχι ακόμα αλλά άσχημη μπύρα από μικρή ζυθοποιία εδώ στη Σκωτία δεν έχω πιει. Άνοιξε τη, κρίμα είναι.

Μωρέ θα ανοιχτεί,δεν το συζητάω! Βασικά κοίταξα από την συγκεκριμένη για αποστολή και για κάτι άλλες που έχει αλλά δεν…

Μπύρα να’ναι κι ό,τι να’ναι, σημασία έχει να τη μοιράζεσαι με την παρέα